Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler
Hayallerinizi Geciktirmeyin!

Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler


Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler

1) Amerikalılar kısa sohbetlerden (small talk) hoşlanırlar

Amerikalılar günlük hayatta yabancılarla kısa kısa sohbetler etmeyi severler. Otobüs durağında beklerken, market sırasında vs. sizinle konuşmaya çalışırlarsa şaşırmayın, Amerikalı’lar için bu normaldir. Bu konuşmalar derin konuşmalar değildir, daha çok gününüzün nasıl geçtiği veya herhangi bir durum hakkında yapılan yorumlardır. Bu anlamda Amerikalı’lar cana yakın olmalarıyla bilinir ancak onlara karşı saygılı olmayı, derin ya da çizgiyi aşan konuşmalara girmemeyi unutmamalısınız. Bu tarz sohbetleri adından da anlaşılacağı üzere kısa tutmak önemlidir.

2) Özgürlük Amerikalılar için her şeydir, ne düşündüğünüzü söylemekten çekinmeyin!

Amerika’da bireysellik toplum bilincine ağır basar diyebiliriz. Amerikalılar bireyselliğe çok önem vermekle beraber, onların özgürlüğüne müdahale edildiğini düşündüklerinde bundan rahatsızlık duyarlar. Amerika’daki zamanınız boyunca siz de bireysel yaşama alışacaksınız ve ilişkilerinizi de bu çerçevede yürüteceksiniz.

3) ABD bir rekabetçiler ülkesidir!

ABD’deki halkın büyük bir çoğunluğunu orta ve düşük gelirli aile grupları oluşturur. Bu nedenle insanlar çocuklarına daha erken yaşta çok çalışmanın ve başarılı olmanın değerini öğretirler. Amerika’da üniversite okumak, iş bulmak  için gençler rekabet içerisindedir. Amerikalıları günlük hayatlarında da bir çok konuda eğlence amaçlı rekabet ederken görebilirsiniz. Bu rekabetçiliği günlük yaşamda, arkadaşlıklarınızda da farkedeceksinizdir.

4) Amerika’daki yemek çılgınlığı başka hiçbir yerde yok

Amerika’nın kuşkusuz en belirgin özelliklerinden biri yemeklerdir. Fast-food zincirlerinden dünya mutfaklarına aklınıza gelebilecek her çeşit yemek neredeyse Amerika’nın her yerinde erişilebilirdir. Amerikalılara göre yemek yapmak/oturup yemek yemek için vakit asla yoktur, onları arabalarında yemek yerken, köşede ayakta birşeyler yerken ve bir yandan kahvesini yudumlarken görünce şaşırmayın! Ek olarak take out ABD’de oldukça yaygındır. Yemeğinizi istediğiniz restorandan seçip başka bir yerde yemek üzere götürebilir ya da arabalı restoranları  tercih edebilirsiniz.

5) Amerika’da gece hayatı 

Amerika’da gece hayatı bir çok eyalette sabah 2’ye kadar sürmektedir. Kulüpler, barlar ve diğer işletmeler gece 2’de müzikleri kapatırlar. Bütün barlar için yaş sınırı 21’dir. 21 yaş altındaysanız marketlerden alkol dahi alamazsınız. Amerika’daki bu tarz işletmelerde 30 yaş altında gösteren herkese kimlik sormak gibi bir zorunluluk vardır. Yaşınızı da gösterseniz 30 yaşının altındaysanız size her seferinde kimlik/pasaport sorulacağını unutmayın. Buna ek olarak Amerikalı’lar evde çeşitli partiler vermeyi çok severler. Bu partilerden birine davet edilebilirsiniz!

6) Amerika’da bahşiş vermek sözlü yasalardan biri

Amerikan kültüründe bahşiş vermek çok yaygındır. İnsanlar siz çalışırken size mutlaka tip bırakacaktır ve sizden de aynı davranışı sergilemenizi beklerler. Birçok restoran çalışanlarının asgari ücreti karşılaması için bahşişi zorunlu tutar. Çoğunlukla hesabınızın %15-%20’si kadarı kadar bahşiş vermeniz beklenir.

7) Amerika dünyanın geri kalanından farklı olarak metrik sistemi kullanmıyor

Amerika’daki bütün ölçü birimleri farklıdır. Metre yerine feet, uzaklık için ise mil sistemini kullanmaktadır. Ağırlık birimlerinde kilogram yerine pound / lbf gibi ölçü birimleri kullanılır. Ayakkabı numaraları da Türkiye’den farklıdır. Mesela 37 ayak numarası Amerika’nın ayakkabı ölçüsünde 6.7’ye denk gelmektedir.

8) Toplum içerisinde sigara içmek hoş karşılanmaz

 Çoğu kamusal açık alanlarda sigara içmek yasaktır. Bazı yerlerde sigara içilebilir mekanlar (smoking area) vardır.

9) Amerika’da evcil hayvanlar ile sahipleri arasında çok güçlü bir bağ vardır

 Amerikalılar zamanının çoğunu evcil hayvanları ile geçirirler ve onlar için her türlü masrafı yaparlar. Amerika’da hayvan hakları konusunda da yasalar oldukça gelişmiştir. En çok tercih edilen hayvanların başında köpek, kedi, balık ve hamsterlar gelmektedir.

10) Sürücü kuralları

Araba sürerken emniyet kemeriniz ve diğer yolcuların emniyet kemeri mutlaka takılı olmalıdır. Korna çalmak çok çeşitli anlama gelebilir, gereksiz yerlerde korna çalmak Amerikalı’ları sinirlendirebilir. Ayrıca araç sürerken mesajlaşmak yasaktır. Geçiş ücreti ödemeniz gereken yerlerde kredi kartları geçerli değildir, bu nedenle yanınızda hep bir miktar nakit para bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. ABD’de trafikteyken önünüzde durmuş ve ışıklarını yakmış bir okul otobüsü görürseniz okul otobüsünün minimum 3 metre uzağında durup beklemelisiniz. Işıklar sönene ve otobüs hareket etmeye başlayıncaya kadar orda beklemelisiniz. Aksi takdirde yüklü miktarda para cezası alabilirsiniz.

11) Amerikalıların ulaşım tercihi

Amerikalılar uçak, tren otobüs gibi ulaşım araçlarına nazaran kendi özel araçları ile uzun yolculuklara çıkmayı tercih ederler. Özellikle haftasonları aileleri ile beraber 20 saati aşkın uzun yol sürüşlerine çıkıp yakın çevrelerindeki aktivitelere katılırlar. 

12) Ev kuralları / ev ziyaretleri

Amerikalıların çoğu eve girerken ayakkabılarını çıkarmazlar. Ev ziyaretine gidiyorsanız küçük bir hediye ya da anı olabilecek bir parça kibarlık göstergesidir. Amerikalılar dakiktir, buluşacağınız zamanda gelmenizi bekler, geç kalacaksanız önceden haber vermeniz gerekir. Evlerde yemekler genelde masanın etrafında toplanır ve herkes kendi kendine hizmet eder. Bulaşıklarınızı da siz yıkarsınız.

13) Göz teması çok önemli!

Amerikalılar günlük yaşamda karşılaştıkları yabancılar ile göz temasından kaçınsalarda, iş hayatında ve arkadaşlıklarında sürekli göz teması kurarlar. Amerikalılar ile görüşürken göz teması kurmanız, sizin yaptığınız işe verdiğiniz değeri ve samimiyetinizi kanıtlamanız açısından çok önemlidir.

14) Dokunma 

Amerikalılar Türkler gibi birbirlerini gördüklerinde birbirlerini öpmezler. Bunun yanında sarılmak yaygındır denebilir. Erkek, kadın farketmeksizin Amerikalılar sizle selamlaşırken size sarılabilir. El hareketleri, tokalaşma, sadece selam vermek te onlar için normaldir. Bunlara ek olarak Amerikalılar çocuklarına dokunulması konusunda oldukça hassastırlar. Türkiye’de tanımadığımız kişilerin çocuklarını bile kucağımıza alıp sevebilirken Amerika’da bu durum hoş karşılanmaz. Çocukların ailesini rahatsız edebilecek temaslardan kaçının.

15) Din

Amerika’da hem Amerikalılar için hem de Amerika’da yaşayan yabancı uyruklu kişiler için din insanları birbirine bağlayan önemli bir olgu olarak görülmektedir. Bu nedenle Amerika’daki kiliselerin bir çoğu kendi içinde hizmetlerini hitap ettiği topluluğa göre şekillendirmiştir. Örnek verecek olursak Afrikalı, İspanyol ve hatta Haitili’lerin bile kendi kiliseleri ve bu kiliselerin verdiği birbirinden farklılaşan hizmetleri vardır. Amerika yeni olan tüm şeylere ragmen, dini inançları ve diğer inançları çoğunlukla güçlüdür.

16) Para meseleleri

Amerikalı’lar belirttiğimiz gibi bireyselliklerine çok önem verirler, özellikle para konularında. Onlara bir şeyi ne kadara mal ettiklerini sormak ya da ne kadar para kazandığını sormak kabalık olarak görülür.

Erken kayıt avantajlarımızdan faydalanmak için hemen iletişime geçiniz.

WORK AND TRAVEL HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY!
Card image work and travel
Work and Travel Yapacaklar için 5 Altın Tavsiye

Work and Travel Yapacaklar için 5 Altın Tavsiye!1. Erken kayıt olun!Work and Travel programına ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’da En Meşhur Eyaletler

Work and Travel’da En Meşhur Eyaletler1. New York New York eyaleti ABD’nin kuzeydoğusunda, başkenti Albany ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’dan Türkiye’ye Döndükten Sonra Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Work and Travel’dan Türkiye’ye Döndükten Sonra Vergi İadesi Nasıl Yapılır?Work and Travel programı kapsamında ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler

1) Amerikalılar kısa sohbetlerden (small talk) hoşlanırlarAmerikalılar günlük hayatta yabancılarla kısa kısa sohbetler etmeyi ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’a Tek Gitmenin Avantajları - Dezavantajları

    Work and Travel programı çoğunlukla öğrencilerin tek başına katılım sağladığı bir programdır. ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’a Arkadaş-Grupla Gitmenin Avantajları-Dezavantajları

   Work and Travel ile Amerika macerası bir öğrencinin yaşayabileceği en akılda kalıcı, eğlenceli ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’da Hangi İşlerde Çalışılmaz ?

Work and Travel’da hangi işlerin yapılması yasaklanmıştır ?Work and Travel Amerika’da gerçekleşen bir Kültürel ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’da İkinci, Üçüncü İşte Nasıl Çalışırım ?

Work and Travel’da İkinci, Üçüncü İşte Nasıl Çalışırım ?Work and Travel ile Amerika’ya giden ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Programında Popüler Meslekler

Work and Travel Programında Popüler MesleklerWork and Travel programına katılan öğrenciler yaz sezonu boyunca ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Programında Ücret İadesi Alabilir Miyim ?

Work and Travel Programında Ücret İadesi Alabilir Miyim ? Work and Travel programında alacağınız ücret ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel şirketi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 Work and Travel yapabilmek için Türkiye'de hizmet veren ve Amerika'daki sponsor firmalar ile anlaşması ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Şirketleri

Work and Travel programına katılmak isteyen her öğrenci Work and Travel şirketi seçerken dikkat etmesi ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel vize görüşmesinde çıkabilecek sorular nelerdir?

 Work and Travel programında vize aşaması katılımcıların Türkiye'deki tamamlaması gereken son aşamadır. Amerikan konsolosluğu ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel yolculuk öncesi oryantasyonu

 Work and Travel programına katılan öğrencilerin program öncesi Amerika ve program hakkında bilgi aldıkları ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Seyahat Planlaması

 Work kısmınızı artık bitirmiş bulunmaktasınız. Amerika'yı tanımak, para biriktirmek ve arkadaşlık edinmek için 12 haftalık ...

Devamı
Card image work and travel
Ortalamam 2,0'a çok yakın programa katılabilir miyim?

 2.0 altı not ortalamasına sahip öğrencilerin neredeyse hiçbiri programa kabul edilmez çünkü vize aşamasında ...

Devamı
Card image work and travel
Ofisinize gelmeden işlemlerimi devam ettirebilir miyim?

 Work and Travel programına Türkiye’nin birçok bölgesinden öğrenci katılmaktadır. İstediğiniz şehirden ofisimize gelmeden bütün ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’a neden kesinlikle katılmalısınız?

1) En uygun fiyatlara Amerika’ya gitme fırsatı yakalayın!2) Okyanus aşırı bir ülkede çalışın, gezin ve eğlenin!3) İngilizce ...

Devamı
Card image work and travel
İş ve gidilecek eyaleti seçerken nelere dikkat edilmeli?

 Work and travel programına gitmeden önce programdan beklentinizi iyi bir şekilde belirlemeniz, program aşamalarında ...

Devamı
Card image work and travel
Ön lisans öğrencileri programa katılabilir mi?

 İki yıllık meslek yüksek okulunda okuyan öğrenciler programa katılım sağlayamazlar. Katılmak için lisans, lisans ...

Devamı
Card image work and travel
Amerika'da her öğrencinin yapması gereken 10 Şey

1.Travel’ın için rotanı gitmeden önce çiz, hayal ettiğin yerleri görmek için bütçeni ayarlamayı unutma!2.Amerika ...

Devamı
Card image work and travel
Arkadaş grubumla aynı yerde çalışabilir miyim?

 Work and Travel programına iki kişilik, üç kişilik veya daha kalabalık olacak şekilde katılabilirsiniz. ...

Devamı
Card image work and travel
Açık öğretim fakültesi öğrencileri programa katılabilir mi?

 Açık öğretim fakültesinde okuyan öğrenciler programa katılamamaktadır. Work and Travel programına katılabilmek için 4 ...

Devamı
Card image work and travel
Amerika'da nasıl ve kimden destek alacağım?

 Amerika’ya gittiğiniz süreden itibaren hem Advice Study Abroad danışmanlarından hem de sponsorumuz AWA’dan hizmet ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel DS-2019 nedir?

 DS formu, J1 vizesi almak için gerekli olan Yeterlilik Sertifikasıdır. Kültürel değişim öğrencilerinin J1 ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel W-4 Formu

 W-4 formu, Work and Travel programı altında çalışmaya başlamadan önce işvereninizle birlikte doldurmanız gereken ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel sağlık sigortası

 Work and Travel programına katılan her öğrencinin en çok merak ettiği konuların başında sağlık sigortası ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel'da kazandığım parayı nasıl getirebilirim?

 Work and Travel programına katılan öğrencilerin çoğu, Amerika'da kaldıkları süre boyunca belirli bir kazanç ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’da nerelerde çalışılmaz?

 Work and Travel programında bazı işler öğrencilerin lehine olarak Amerika'daki sponsorlarca yasaklanmıştır. Bu işler ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel ne değildir?

 Work and Travel programı bazen katılımcılar tarafından yanlış değerlendirilebiliyor. Work and Travel programına katılmadan önce nasıl ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel size ne kazandırır?

 Work and Travel her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 100.000‘i aşkın öğrencinin katıldığı bir kültürel ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Amerika'da fazla mesai?

 ABD'de normal çalışma süresinin(haftalık 40 saat) üzerinde çalıştığınız zaman mesai(overtime) yapmış olursunuz. Kazanacağınız ücret, normal ücretin ...

Devamı
Card image work and travel
Work And Travel vize görüşmem İngilizce mi olacak?

 Work and Travel vizesi özel bir vize türüdür.  Amerikan konsolosluğu vize görüşmelerini gerçekleştirirken Work ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel 2021 süresi?

 Work and Travel programı okulların bahar dönemi sonu yani yaz tatili sezonu boyunca gerçekleşir. Work ...

Devamı
Card image work and travel
İkinci kez Work and Travel'a katılabilir miyim?

 Work and Travel programına başvuru sınırı bulunmamaktadır. Genel katılım şartlarını yerine getiren öğrenciler ikinci, ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel'da Amerika'da araba kiralayabilir miyim?

 Work and Travel programı kapsamında öğrenciler Amerika'da araba kiralayabilirler. Sadece araba kiralama firmalarının sağlamanızı ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Check-in nedir? Check-in nasıl yapılır?

 Work and travel programının en önemli işlemlerinden biri de aylık Check-in'dir. Check-in işlemi sponsor kuruluşlar ile ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel I-94 Formu nedir?

 I-94 formu Amerika'ya giriş esnasında ABD sınır polisine, ne amaçla ülkeye girdiğinizi gösteren ve yasal olarak ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel için bavul nasıl hazırlanır?

 Bütün aşamaları geçtiyseniz eğer, artık siz de bir Amerika yolcususunuz.  Amerika okyanus aşırı bir ülke olduğu için ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Sponsor nedir?

 Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Work and Travel ve benzer kültürel değişim programlarına yönelik program sürecini kontrol ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’da ne kadar kazanırım?

 Work and Travel programında ne kadar kazanırım sorusunun genel bir cevabı bulunmamaktadır. Work and ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Amerika’da iş değiştirebilir miyim?

 Work and travel programının en önemli aşamalarından biri de iş seçimidir. Beklentilerinizi iyi bilmeli ve ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel’da ikinci iş bulmak?

 Her Work and Travel katılımcısının birden fazla işte çalışma hakkı yasal olarak bulunmaktadır. İlk girdiğiniz işin ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel'da Amerika’da banka hesabı açabilir miyim?

 Work and Travel programı kapsamında Amerika'ya gidecek öğrenciler, banka hesabı rahatlıkla açtırabilirler. Banka hesabı ...

Devamı
Card image work and travel
Work And Travel Sevis Ücreti nedir?

 Amerikan hükümeti tarafında kültürel değişim programı ve çalışmak için gelen öğrencilerin bilgilerinin depoladığı ve kayıt ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel SSN nedir?

Social Security Number (SSN) Türkçesi sosyal güvenlik numarası olan Amerika’da kişiye özel olarak çıkarılan Türkiye'deki TC ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel için uçak biletlerini nasıl almalıyım?

 Advice Yurtdışı Eğitim uzman Work and Travel danışmanları bu konuda size tam destek sağlayacaklardır. ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Job Offer nedir?

Job Offer, Work and Travel programına katılacak öğrenciler için Amerika'daki işverenleri tarafından hazırlanan ve program ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel'da vizeden red alırsam ne olur?

 Work and Travel firmaları genel itibari bir nevi vize memuru olarak çalışmaktadır. Vize reddi ...

Devamı
Card image work and travel
Son sınıf öğrencisi Work and Travel programına katılabilir mi?

 Son sınıf öğrencileri Work and Travel programına katılabilir. Öğrencinin profiline göre danışmanlarımızın değerlendirmeleri sonucu ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Fiyat 2021

Work and Travel program ücreti 2800$’dır. Bu ücretin 500$’ı kayıt esnasında, geri kalan miktar ...

Devamı
Card image work and travel
6 Adımda Work and Travel

1. Adım:  BAŞLANGIÇ Program hakkında ayrıntılı bilgilendirme Toplam maliyetin çıkarılması    1. Program Hakkında ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel vergi iadesi

 Öncelikle olarak Work and Tavel vergi iadesi ile tax free kesinlikle karıştırılmaması ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel konaklama seçenekleri

 Work and Travel programının en çok merak edilen bir konusu da konaklama seçenekleridir. ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Vizesi

 Work and Travel programı kapsamında katılımcıların Amerika'ya seyahat edebilmesi için J-1 türünde Work ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel iş ilanları

 Work and Travel programı kapsamında öğrencilerin çalışabileceği işler geniş kapsamda turizm sektörüne ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel 'Erken Kayıt Avantajları'

 Kayıtlar Temmuz ayında başlamaktadır. Programa kayıt olmak isteyen öğrenciler bizlere ulaşarak işlemlerini başlatabilirler. ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel Programı'na kimler katılabilir?

 Work and Travel programına sadece üniversitelerinde tam zamanlı okuyan ve örgün eğitim alan ...

Devamı
Card image work and travel
Neden Work and Travel?

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin tecrübe etmesi gereken bir programdır. Program sonunda ‘iyi ...

Devamı
Card image work and travel
Work and Travel 2021

Work and Travel nedir?Amerika'nın yürüttüğü kültürel değişim programıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ...

Devamı
 

  İletişim Formu!