sliderslider

Amerika'da Uygun Fiyatlarda Lise Eğitimi

Amerika'da Uygun Fiyatlarda Lise Eğitimi | Adviceyed

Yakın bir geçmişe kadar ülkemizden sadece yüksek lisans seviyesinde başvurulan Amerika’da yurt dışı eğitimi, zamanla şartların gelişmesiyle lise seviyesine kadar düşmüştür. Günümüzde birçok öğrenci  Amerika’da lise eğitimi için başvuru yapmaktadır. Günümüzde özel okul fiyatları göz önüne alındığında Amerika’da ki liselerde eğitim almak fiyat bakımından da alternatif bir seçenek olarak düşünülmektedir.

Amerika’daki liseler dünya genelindeki liselerle kıyaslandığında gerek sosyal bilimler gerekse fen bilimlerinde en kaliteli eğitimi sunmaktadır. Amerika’da ki lise eğitim sistemi eğitim, spor, sanat ve sosyal bakımdan en iyi bireyleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. 


Amerika’da Lise Eğitimi Nasıl Alınır?

Amerika’da Lise eğitimi Amerika’daki 2 senelik kolejler ve üniversiteler eğitimi öncesindeki 4 yıllık orta öğretim eğitimi için kullanılır. Yabancı öğrenciler dilerse lise eğitimlerinin tamamını kapsayan 4 yılın tamamını okuyabileceği gibi yarım dönem de lise eğitimini Amerika’da alabilir. Lise eğitimi alan öğrenciler genellikle masraflarını kendileri karşılamaktadırlar ancak Amerika liseleri öğrencilerin akademik ve spor başarılarına göre çeşitli burslar verebilmektedir. Fakat bu burslar hiçbir zaman 
yüzde yüz olmaz bundan dolayı öğrencilerin okul ve konaklama için belirli ödemeler yapması gerekir.

Amerika’daki lise eğitiminin süresi Türkiye’deki gibi 4 yıldır. Öğrenciler eğitimlerini 12.sınıfta tamamlarlar. Her eyalette devlet okulu, özel ve yatılı okul bulunmaktadır. Bu liselerden mezun olan öğrenciler dünyanın hemen hemen her yerinde eğitimlerini devam ettirme şanslarına sahip olmaktadırlar. 

Amerika lise eğitim sistemine göre Amerika’da lise eğitimi alırken üniversitede istenilen tıp, mimarlık, öğretmenlik, tercümanlık gibi herhangi bir bölümün alanına göre alan tercihi yapılmaktadır. Bu bakımdan Amerika lise eğitim sistemi Türkiye’ninkine benzemektedir. Amerika’da lise eğitimi öğrencilerin akademik ve mesleki alanda eğitimlerini devam ettirmeleri üzerine kurulmuştur. Lise eğitiminden sonra üniversite eğitimine Amerika’da devam etmeyi düşünen öğrenciler lise derslerini üniversitede okumak istedikleri bölümlere ve bu bölümlerin üniversite yönetimlerince belirlenmiş kabul gerekliliklerine uygun olarak seçebilirler.

Örneğin, üniversite seviyesinde tıp okumak isteyen bir öğrencinin lisedeyken fizik, kimya, biyoloji ve matematik derslerini almış olması gerekir. Liselerde bulunan üniversite koordinatörleri öğrencilere ders seçimi ve kariyer danışmanlığı gibi alanlarda rehberlik servisi verebilir.

Özellikle üniversite eğitimini Amerika’da yapmak isteyen yabancı öğrencilerin eğitimlerini Amerika’daki liselerde almaları kendileri için önemli bir avantaj oluşturacaktır.

Ancak üniversite eğitimi için Amerika’daki lise eğitimini almış olmak şart olmamakla birlikte eğitime erken başlamak açısından yararı olacaktır.


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU