sliderslider

Work and Travel Programı Başvuru Merkezi

Work and Travel Programı  Başvuru Merkezi | Adviceyed

Work and Travel Nedir?
Amerika'da hem çalışıp ve eğleneceğiniz bu program dünya çapındaki en popüler öğrenci programlarından biridir.

Amerika'nın yürüttüğü kültürel değişim programıdır! ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenir ve ABD'de tam zamanlı üniversite öğrencilerine, 1 ila 30 Eylül tarihleri arasında ilave bir seyahat süresiyle ABD'de 5 aya kadar kalma fırsatı sunar. Amerikan kültürünü keşfetmenin, yaşam tarzının tadını çıkarmanın ve Amerikan rüyasını gerçeğe dönüştürmenin en kolay yoludur.

Sadece filmlerde gördüğünüz, farklı yiyecek çeşitlerini deneyin ve dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışın ve yeni uluslararası dostluklar kurarak tüm ünlü mekanları ziyaret ederiz. İngilizce becerilerinizi geliştirmeyi ve iş deneyiminizi kazanmayı da unutmayın! Program ayrıca kendiniz hakkında yeni bir şey öğrenmek için bir şans olabilir ve gelecek planları ve hayat değiştiren kararlar için bir ilham kaynağı olabilir.

Work And Travel Ne Değildir?
Amerika İçin Oturma İzni Değildir, Turistik Gezi Programı Değildir, Dil Okulu Değildir, Para Kazanma Programı Değildir.

Work and Travel Şartları
- 4 senelik üniversitelerin Hazırlık, 1., 2. ve 3. ya da 4.sınıfında olmak, ya da yüksek lisans 1. sınıf öğrencisi olmak.
- En az orta seviye İngilizce seviyesine sahip olmak (Seviyenizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.)
- Programa katılacağı sezon üniversiteye aktif olarak devam ediyor olmak
- Programa katılacağı sezon üniversitede aktif olarak en az iki ders alıyor olmak
- 18-28 yaş arasında olmak

Hazırlık dahil ara sınıflarda okuyor olmak (Son sınıf öğrencilerini, geçtiğimiz sezon alınan vize reddi oranından dolayı kabul edilmiyor.)

Work and Travel Programına Kimler Katılamaz?
- Açık-öğretim fakültelerinde okuyanlar,

Örgün eğitim görse dahi programa katıldığı sene okulunu donduranlar, -Son sınıf öğrencileri (Son sınıf öğrencilerini, geçtiğimiz sezon alınan vize reddi oranından dolayı kabul edilmiyor.)

Work And Travel DS Formu Nedir?
DS formu , J1 vizesi almak için gerekli olan Yeterlilik Sertifikasıdır. Kültürel değişim öğrencilerinin J1 vizesi alabilmek ihtiyaç duyduğu bir belgedir. DS yasal olarak Amerika’da çalışabilmenin yolu olan bir belgedir. DS formunda yazan tarihler içinde yasal olarak çalışmanızı sağlar. Bu tarihler tabiki de size göre ayarlanır. Work and Travel'a kabul edildikten sonra Amerika’daki bulunan sponsorumuz tarafından DS formunuz verilecektir. Vize görüşmesine giderken Vize memuru DS formunuzu imzalar ve bir zarfa koyar.Pasaportunuza zımbalar ve size verir amerikaya gidene kadar açmayınız. Amerika'da ki görevlilerin açması gereken bir belgedir.

Work and Travel W-4 Formu
W-4 formu, Program dahilinde çalışmaya başlamadan önce işvereninizle birlikte doldurmanız gerekir. Bu belge sizin Amerika'da çalıştığınız süre boyunca vergi kesinti miktarının hesaplanmasında kullanılır.

Work and Travel Sağlık Sigortası
Work and Travel programına katılım gösteren tüm öğrencilerimiz için kaza ve sağlık sigortası Advice Yurtdışı Eğitim tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerimizin sağlık sigortası için program ücreti dışında herhangi bir ücret ödemeleri gerekmemektedir. Work and travel katılımcılarına sağlanan sağlık sigortası program boyunca bir kaza ya da hastalık olması durumuna karşın alınan bir önlem niteliğindedir.

Work And Travel'da Kazandığım Parayı Nasıl Getirebilirim?
Banka Havalesi
Herhangi bir Türkiye bankasından istek üzerine Amerikan doları cinsinden bir hesap açmanız gerekir. Bankanın size verdiği tüm gerekli bilgileri kayıt etmelisiniz (ilgili banka, SWIFT kodu ve hesap numaranızı).Bu gibi para transferleri birkaç gün sürecektir. Türkiye'den yapacağınız transfer miktarına göre ücret değişiklik göstermektedir.
Çek Sistemi Travel çeklerini herhangi bir ABD bankasından %1 - %2 komisyonla satın alabilirsiniz.Genellikle travel çekleriniz American Express,Thomas Cook , VISA şeklinde olur. Travel döneminizde başınıza gelebilecek herhangi bir kayıp veya hırsızlığa karşı önlem niteliğindedir.Avantajı ise geri yüklenebilir olmasıdır. Travel çeklerini sizin dışınızda kimse kullanamaz.Bu çeki Türkiye'de ki hemen hemen her bankadan bozdurabilirsiniz.

Nakit Nakit olarak getirmek maliyeti düşük ama tehlikeli bir yoldur.Getireceğiniz yüksek miktarları banka veya çek yoluyla getirmek daha güvenli olabilir.Nakit para getirme sınırız 10.000$'dır.

Work And Travel’da Nerelerde Çalışılmaz?
• Fabrika işleri ve türevleri
• Pedicab ve bisiklet taksi gibi sürücülük yapması
• Komisyon bazlı işler
• Yaşlı , bebek ve hasta bakıcılığı ile ilgili ev veya kliniklerde çalışması
• Hizmetçi , kahya veya özel şoför gibi işlerde çalışması
• Çalışma saatleri gece olan yani gece vardiyası bulunan işler
• Kumar oynanan veya kumar alakalı olan kuruluşlarda
• İnsanlarla fiziksel temas gerektiren işler dövme , masaj gibi işlerde
• Depo , mal dağıtım ve taşımacılık gibi işlerde
• Kimyasal maddelerin kullanıldığı ve satışının olduğu yerlerde
• Sabit bir adresi olmayan iş yerlerinde eğlence parkaları , sirk gibi

İşlerde çalışma izniniz bulunmamaktadır.

Work And Travel Size Ne Kazandırır?
• Farklı kültürden insanlarla tanışma fırsatı
• Unutulmayacak anılar ve arkadaşlıklar
• Ana dili İngilizce olan bir ülkede pratik yapma imkanı
• Yabancı bir ülkede edinilen bir iş tecrübesi
• CV ‘nize yazabileceğiniz uluslararası bir iş deneyimi
• Kişisel gelişim ve tek başına yaşama tecrübesi
• Amerika gibi bir ülkeyi yerinde görme fırsatı
• Kendi paranızı kazanma fırsatı
• Kazandığınız parayla alışveriş ve tatil yapma fırsatı

Work And Travel Amerikada Fazla Mesai?
ABD'de normal çalışma süresinin yani haftalık 40 saatin üzerinde çalıştığınız zaman mesai(overtime) yapmış olursunuz.
Kazancağınız ücret, normal ücretin bir buçuk katına çıkar.Genelde Amerikada ki iş verenler fazla mesai yapmaktan kaçınırlar bu yüzden çok sık rastlayacağınız bir durum değildir.

Work And Travel Vize Görüşmem İngilizce mi Olacak?
Vize görüşmeniz ingilizce olacaktır. Çünkü Amerika'ya gitme amacınız çalışmak ve belirli bir süre yaşamak olduğu için vize danışmanı ingilizcenizi yeterli bulmazsa vizeye onay vermeyebilir.

Work And Travel Süresi?
Work and Travel programı okulların bitimi yani yaz tatilinin olduğu döneme denk gelmektedir.
Work and Travel için başvuran öğrenciler genellikle haziran ayında gidip , 3 aylık çalışma süresi ardından 15-30 gün arası süren travel bölümü bitince ülkelerine dönerler . Program bitimi genellikle eylül ayının sonunda veya ekim ayının ortalarına kadar sürer.

İkinci Kez Work And Travel'a Katılabilir miyim?
Eğer Work an travel programının şartlarını sağlıyorsanız tekrar katılmanızda bir sakınca yoktur.
Sadece SSN belgenizi çıkartmanıza gerek yoktur. SSN bir kere alındığı zaman ömür boyunca geçerli olan bir belgedir. Bu yüzden daha önce çıkarttığınız için tekrar başvurmanıza gerek yoktur.

Work And Travel'da Amerika'da Araba Kiralayabilir miyim?
Sağlamanız gereken en önemli kriter 21 yaşını doldurmuş olmalısınız.Bunun haricinde genelde araba kiralama şirketleri kredi kartı ile çalışır yanınızda mutlaka kredi kartı bulunmalıdır.Eğer kiraladığınız aracı 30 günden daha fazla süre kullanacaksanız ise ya ehliyetinizin uluslararası ya da bulunduğunuz eyaletin ehliyetine sahip olmanız gerekir.Bu kriterleri karşıladığınız anda araba kiralayabilirsiniz.

Work And Travel I-94 Formu Nedir?
Work and travel programının en önemli işlemlerinden biride aylık check in 'dir.Check in işlemi sponsor kuruluşlar ile Amerika dış işleri bakanlığı tarafından sizi ve iş vereninizi denetlemeyi sağlar.

Size amerikada bulunduğunuz süre boyunca sponsor kuruluşlar tarafından check in'ler gönderilir. Eğer bu check in'lere zamanında yapmaz veya geri dönüş sağlamamanız durumunda 3.uyarıdan sonra vizeniz ve programınız iptal edilir. Bu durum sonucunda ise ülkenize geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Work And Travel Check in Nedir?
I-94 formu Amerika'ya giriş esnasında ABD sınır polisine, ne amaçla ülkeye girdiğinizi ve yasal olarak giriş yaptığınızı kanıtlayan bir belgedir.
I-94 formuna sadece Amerika'ya girişinizden sonra elde edebilirsiniz. Bu form otomatik olarak doldurulur, sizin çıktı almanız yeterli olacaktır.Bu formu SSN başvurusu yaparken yanınızda bulundurmalısınız. Bu yüzden bu belge sizin için büyük bir önem taşır.I-94 formu ülkeye girişinizde aktif olmayabilir ama merak etmeyin 2-3 gün içerisinde aktif olacaktır.

Work And Travel İçin Bavul Nasıl Hazırlanır?
Amerika okyanus aşırı bir ülke olduğu gideceğiniz bölgeyi ,eyaleti iyi bir şekilde araştırmalısınız. Bu bölgenin iklim koşullarını , sosyal yaşantısını hakkında bilgi sahibi olmalısınız.Bu gibi durumlar için daha önce Amerika’yı tecrübe etmiş danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Peki , Work and travel için nasıl bavul hazırlamalıyım;

• İlk olarak Amerika’da yerleşeceğiniz bölge hakkında bilgi toplayın. Hava durumu nasıl olur , konaklamam da ısınma problemi olur mu ? Bu gibi sorunlara karşın her zaman hazırlıklı olmanız gerekir. Buna göre eşya seçiminiz iyi yapmalısınız.
• İşvereninizle görüşüp iş hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kullanacağım kıyafetleri kendiniz mi getirmelisiniz yoksa işveren mi sağlayacak , buna duruma göre hazırlanmız gerekir. Her zaman yanınızda yedek kıyafetinizi almayı unutmayınız.
• Çalışacağınız yer dışında kullamanız için yanınıza bir ya da iki adet ayakkabı almalısınız.
• Kisişel eşyalarınızı yanınızda bulundurmanız gerekir , laptop yada tablet gibi araçlarınız iletişim için gereklidir
• Yanınızda mutlaka küçük bir sözlük bulundurun
• Gereksiz eşya koymamanız gerekir zaten çoğu ürünü Amerika’da rahatlıkla bulabilirsiniz
• Önemli olan belgeleri DS formu , pasaport ,iş sözleşmenizi yanınızda kesinlikle bulundurmalısınız
• Götüreceğiniz bavulda kilo sınrı vardır bunu dikkate alarak eşya götürmelisiniz daha hafif ve Amerika’dan temin edemeyeceğiniz kisişel eşyaları almaya özen göstermelisiniz
• Türk Hava Yolları’nda sınır 23 kilodur . İki tane bavul ,bir tane de 8 kiloluk küçük bavul götürme imkanınız vardır.

Work And Travel Sponsor Nedir?
Sponsorlar work and travel programına katılan öğrenciler için çalışma izni (DS formu ) basma yetkisine sahiptir. Sponsorlar ortak çalıştığı acentalar ile birlikte programa uygun öğrencileri seçer , bilgilendirir ve kriterlere uygun olan öğrencileri ilgili işlere yerleştirirler. Program süresince katılımcının neredeyse her türlü sorununuzla ilgilenir. Sponsorunuza günün 24 saati ulaşabilirsiniz.


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU