Work And Travel Vergi İadesi
Work and travel vergi iadesi konusu kafalarda çok fazla soru işareti olmasına sebep olmaktadır. Bu konuda birçok yanlış bilgi olması, öğrencilerin hayal kırıklığı yaşamasına yol açıyor. Bu sebeple bu konuyu detaylı şekilde inceleyeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Work And Travel Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Work and travel vergi iadesi nasıl alınır sorusunu yanıtlamadan önce bu verginin tam olarak ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Bu vergi çoğunlukla Tax Free ile karıştırılmaktadır. Tax Free Avrupa ülkelerinde geçerli bir sistemdir ve Amerika’da uygulanmaz. Bu vergi türü insanların kıyafet gibi alışverişlerinde ödedikleri KDV’yi geri almalarını sağlamaktadır.

Work and travel programına katıldıktan sonra her öğrenci neredeyse Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklara sahip olur. Bu sebeple maaşlarından belli oranlarda kesintiler yapılmaktadır. Work and travel vergi iadesi bununla alakalı bir konudur.

Vergi oranları aşağıdaki kriterlere göre değişiklik gösterir;

·       Eyalet

·       İşveren

·       Toplam çalışma saati

·       Saatlik Ücret

Amerika’da çalışan kişilerden 4 farklı şekilde vergi alınabilmektedir. Bunlar sırasıyla şu şekildedir; State TAX, Federal TAX, Social Security TAX ve Contributions ACT. Work and travel programına katılan öğrenciler ise State ve Federal TAX’leri ödemek zorundadır. Bunların haricinde alınan herhangi bir vergi fark ederseniz işvereninizle konuşabilirsiniz.

Work And Travel Vergi İadesi İşlemleri

Work and travel programından geri döndükten sonra ödediğiniz vergileri almaya hak kazanırsınız çünkü artık Amerika vatandaşlarının sahip olduğu haklara sahip olmazsınız. Work And travel vergi iadesi işlemleri burada devreye girmektedir.

Bu vergiyi geri alabilmek için toplam kazancın %10’undan daha fazla vergi ödemiş olmak gerekmektedir. Eğer ödediğiniz vergi kazancınızın %10’undan daha azsa vergi iadesinden yararlanamazsınız. Bu durum Federal Vergisi için geçerlidir ve tüm work and travel kullanıcıları State vergilerini geri alabilirler.

Work and travel vergi iadesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir;

1.     DS 2019

2.     Pasaport

3.     Vize

4.     Social Security Card

5.     W2 Formu ya da son Paycheck (İşyerinizden temin edebilirsiniz)

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ve work and travel programıyla tanışmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!

 


  İletişim Formu!