Uluslararası Sınavlar

GMAT Sınavı Nedir?

GMAT

GMAT ( Graduate Management Admission Test )

GMAT Sınavı bilgisayar tabanlı bir sınav olmak ile birlikte yurtdışında lisans ve yüksek lisans yapmak isteyenlerin okul kabul oranlarını artırmalarına yönelik bir sınav çeşididir. GMAT sınavı sınav merkezleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunmamaktadır. GMAT sınavı öğrencilerin sayısal ve sözel bilgilerini ölçmesinin yanında İngilizce seviyelerini de ölçmektedir.

GMAT sınavı yaklaşık olarak 4 saat süren ve sınav sonucu geçerliliği 5 yıl olan bir sınav türüdür. Sınav puanlama sistemi 200 ile 800 puana arasında yapılmaktadır.

Sınavın ilk bölümü olan ( AWA ) puanlama sistemi; hem sınav yetkilisi hemde bilgisayar tarafından 0-6 puan arasında puanlanan bu bölümde bilgisayar ve yetkilinin verdikleri puanların arasında 1 puandan fazla fark bulunmaması durumunda verilmiş puanların ortalaması alınarak sonuçlandırılır. Birden fazla fark bulunduğu durumda ise üçüncü bir kişi puanlamaya dahil olmaktadır.

GMAT sınavının sayısal bölümü için verilen süre 75 dakika olmak ile birlikte çoktan seçmeli sorular sorulmaktadır. Bu bölümde öğrencilerin kesinlikle hesap makinesi kullanması yasaktır ve  problem çözce ve veri yeterliliği çerçevesinde soru türleri oluşturulmaktadır. Bu kısımda 0 ile 60 puan arasında bir puanlama durumu mevcut olmaktadır.

GMAT sınavının sözel bölümünde ise verilen süre gene 75 dakikadır ve 41 sorudan oluşmaktadır. Cümle düzeltme okuma anlama ve mantıksal düşünme çerçevesinde soru türleri hazırlanmaktadır.

Uluslararası Sınavlar

Diğer Sınavlar

IELTS

Bu sınav 1989 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış olup dünya üzerinde 10 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

TOEFL

1964 yılında ortaya çıkmış sınav önceleri Amerika Birleşik Devletlerin’ de üniversiteye giriş için kabul edilirken şimdilerde yaklaşık 9000 den fazla kurum TOEFL sınavını kabul etmektedir.

TESTDAF

TESTDAF sınavı yaklaşık olarak 80 ülkede 300 den fazla sınav merkezi ile operasyon edilmekte olup merkezi bir sınav sistemidir.

DELF

DELF ve DALF Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen resmi Fransızca dil diplomasıdır.

DELE

DELE sınavı İspanya’nın Salamanca Üniversitesi tarafından sunulan bir İspanyolca dil yeterlilik sınavıdır.

CILS

CILS sınavı İtalya’daki Siena Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu İtalyanca dil seviyesi yeterlilik sınavıdır.

SAT

Amerikan üniversitelerine giriş için bir sınav şartı aranmazken bu sınavdan alacağınız puan, Amerika’nın en prestijli üniversite ve eğitim kurumlarına yerleşmenizi sağlayacaktır.

GMAT

GMAT Sınavı bilgisayar tabanlı bir sınav olmak ile birlikte yurtdışında lisans ve yüksek lisans yapmak isteyenlerin okul kabul oranlarını artırmalarına yönelik bir sınav çeşididir.

SSAT

SSAT Sınavı dünyanın önde gelen liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

advice study abroad whatsapp