sliderslider
Üniversite / SAT Sınavı Nedir?

SAT Sınavı Nedir?

SAT Sınavı Nedir?

SAT (SCHOLASTİC APTITUTE TEST )

SAT sınavı The College Board tarafından uygulanan bir sınavdır. Bu sınava Amerika Birleşik Devletleri’nde ki üniversite ve yüksek eğitim kurumlarına girerken kullanılabilir. Bu sınava sadece Amerika dışında ki öğrenciler değil aynı zamanda Amerikalı öğrenciler de girebilmektedir. Sınav Amerika’da yılda 7 defa yapılırken dünya da ise 6 defa yapılmaktadır. Amerikan üniversitelerine giriş için bir sınav şartı aranmazken bu sınavdan alacağınız puan, Amerika’nın en prestijli üniversite ve eğitim kurumlarına yerleşmenizi sağlayacaktır. SAT sınavı SAT sınav merkezlerinde yapılmakta olup alacağınız sonucun 2 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Yılda 6 defa yapılan SAT sınavına dilediğiniz kadar girebilirsiniz. Bununla ilgili herhangi bir limit bulunmamaktadır.

SAT sınavı 2 ayrı testten oluşur. Bu testler ( Reasoning TEST ) ve ( Subject TEST ) olarak adlandırılmaktadır. Reasoning TEST çoktan seçmeli şıklardan oluşan bir testtir. Reasoning TEST;  Matematik- Geometri, eleştirel okuma ve eleştirel yazma olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Reasoning TEST öğrencilerin sayısal ve sözel bilgilerini ölçmeye odaklanmış bir sınavdır.

Reasoning testin içerisinde bulunan Matematik – Geometri bölümü kendi içerisinde 3 bölümden oluşur ve ilk ve ikinci bölüm 25 dakika üçüncü bölüm ise 20 dakika sürmektedir. Reasoning testin içerisinde bulunan Eleştirel okuma bölümü ise kendi içerisinde 2 bölümden oluşur ve ilk bölüm 25 dakika ikinci bölüm ise 20 dakikadır.

Subject TEST iste yaklaşık 60 dakika süren bir sınavdır ve çıkan soruların büyük çoğunluğu çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Bu testin amacı öğrencilerin akademik konularda ki bilgilerini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Bu sınavı oluşturan sınav konuları genel itibari ile Tarih, Biyoloji, Kimya, Fizik gibi konulardır.

Uluslararası Sınavlar

Diğer Sınavlar

IELTS Sınavı Nedir?

Bu sınav 1989 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış olup dünya üzerinde 10 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

TOEFL Sınavı Nedir?

1964 yılında ortaya çıkmış sınav önceleri Amerika Birleşik Devletlerin’ de üniversiteye giriş için kabul edilirken şimdilerde yaklaşık 9000 den fazla kurum TOEFL sınavını kabul etmektedir.

TESTDAF Sınavı Nedir?

TESTDAF sınavı yaklaşık olarak 80 ülkede 300 den fazla sınav merkezi ile operasyon edilmekte olup merkezi bir sınav sistemidir.

DELF Sınavı Nedir?

DELF ve DALF Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen resmi Fransızca dil diplomasıdır.

DELE Sınavı Nedir?

DELE sınavı İspanya’nın Salamanca Üniversitesi tarafından sunulan bir İspanyolca dil yeterlilik sınavıdır.

CILS Sınavı Nedir?

CILS sınavı İtalya’daki Siena Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu İtalyanca dil seviyesi yeterlilik sınavıdır.

SAT Sınavı Nedir?

Amerikan üniversitelerine giriş için bir sınav şartı aranmazken bu sınavdan alacağınız puan, Amerika’nın en prestijli üniversite ve eğitim kurumlarına yerleşmenizi sağlayacaktır.

GMAT Sınavı Nedir?

GMAT Sınavı bilgisayar tabanlı bir sınav olmak ile birlikte yurtdışında lisans ve yüksek lisans yapmak isteyenlerin okul kabul oranlarını artırmalarına yönelik bir sınav çeşididir.

SSAT Sınavı Nedir?

SSAT Sınavı dünyanın önde gelen liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU