sliderslider
Üniversite / TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL ( Test of English as a Foreign Language ) Sınavı ;

TOEFL sınavı merkezi Amerika’nın New Jersey eyaletinde bulunan ETS ( Educational Testing Service ) tarafından hazırlanmış bir sınavdır. TOEFL sınavı başta Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyaca kabul edilmiş belirli standartlara oturtulmuş bir sınavdır. 1964 yılında ortaya çıkmış sınav önceleri Amerika Birleşik Devletlerin’ de üniversiteye giriş için kabul edilirken şimdilerde yaklaşık 9000 den fazla kurum TOEFL sınavını kabul etmektedir. TOEFL puanlama sistemi 0 ile 120 puan arasındadır.  TOEFL sınavında konuşma, okuma, yazma ve dinleme olmak üzere toplam 4 modül bulunmakta ve sınava ister kağıt üzerinden iste ise bilgisayar üzerinden girilmesi mümkün olmaktadır.

Okuma bölümünde yaklaşık 35-36 tane soru sorulur ve bu soruların 60-80 dakika içerisinde cevaplanması istenmektedir. Dinleme bölümünde ise 35-50 arası soru sorulmakta ve bu soruları yaklaşık olarak 70-90 dakika arasında cevaplamanız istenmektedir. Okuma ve Dinleme bölümü tamamlandıktan sonra sınava 10 dakika ara verilir ve sınav Konuşma bölümü ile tekrar başlar. Sorular mikrofon aracılığı kullanılarak sorulup cevaplanmaktadır ve bu cevaplar ETS nin sistemine dijital olarak kayıt edilmektedir. TOEFL sınavının son bölümü ise yazmadır. Yazma bölümünün toplam süresi 50 dakikayı bulmaktadır. Bu sınavda Q klavye kullanılmaktadır ve daha önce dinleme ve okuma bölümünde çıkan sorulara yönelik yazılar yazılması talep edilmektedir.

Bilgisayar üzerinden girilen sınava TOEFL IBT ( internet based test ) denmektedir. Sınavın süresi 190 dakika ile 260 dakika arasındadır. TOEFL sınavı, sınava gireceğiniz ülkeye göre farklı şekilde fiyatlandırılmaktadır.

Kağıt üzerinden yapılan sınava ise TOEFL PBT ( paper based test ) denmektedir. Bu sınav süresi 140 ile 150 dakika arasındadır. Bu sınav türü yavaşça ortadan kalkıyor olmasına rağmen günümüzde hala kullanılmaktadır.

Türkiye’de TOEFL sınavına girebileceğiniz iller; Mersin, Malatya, Kocaeli, Kayseri, Kastamonu, İzmir, İstanbul, Hatay, Gaziantep, Eskişehir, Denizli, Bursa, Antalya, Ankara ve Adana’dır.

TOEFL sınavından yeterli skoru alamayacağınızı düşünüyorsanız web sitemizde İngilizce eğitim veren dil okulları bölümlerini inceleyebilir ve yurtdışında dil eğitimi alarak sınava daha rahat hazırlanabilirsiniz.

Uluslararası Sınavlar

Diğer Sınavlar

IELTS Sınavı Nedir?

Bu sınav 1989 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış olup dünya üzerinde 10 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

TOEFL Sınavı Nedir?

1964 yılında ortaya çıkmış sınav önceleri Amerika Birleşik Devletlerin’ de üniversiteye giriş için kabul edilirken şimdilerde yaklaşık 9000 den fazla kurum TOEFL sınavını kabul etmektedir.

TESTDAF Sınavı Nedir?

TESTDAF sınavı yaklaşık olarak 80 ülkede 300 den fazla sınav merkezi ile operasyon edilmekte olup merkezi bir sınav sistemidir.

DELF Sınavı Nedir?

DELF ve DALF Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen resmi Fransızca dil diplomasıdır.

DELE Sınavı Nedir?

DELE sınavı İspanya’nın Salamanca Üniversitesi tarafından sunulan bir İspanyolca dil yeterlilik sınavıdır.

CILS Sınavı Nedir?

CILS sınavı İtalya’daki Siena Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu İtalyanca dil seviyesi yeterlilik sınavıdır.

SAT Sınavı Nedir?

Amerikan üniversitelerine giriş için bir sınav şartı aranmazken bu sınavdan alacağınız puan, Amerika’nın en prestijli üniversite ve eğitim kurumlarına yerleşmenizi sağlayacaktır.

GMAT Sınavı Nedir?

GMAT Sınavı bilgisayar tabanlı bir sınav olmak ile birlikte yurtdışında lisans ve yüksek lisans yapmak isteyenlerin okul kabul oranlarını artırmalarına yönelik bir sınav çeşididir.

SSAT Sınavı Nedir?

SSAT Sınavı dünyanın önde gelen liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU