slider slider

Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler

Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler
1) Amerikalılar kısa sohbetlerden (small talk) hoşlanırlar

Amerikalılar günlük hayatta yabancılarla kısa kısa sohbetler etmeyi severler. Otobüs durağında beklerken, market sırasında vs. sizinle konuşmaya çalışırlarsa şaşırmayın, Amerikalı’lar için bu normaldir. Bu konuşmalar derin konuşmalar değildir, daha çok gününüzün nasıl geçtiği veya herhangi bir durum hakkında yapılan yorumlardır. Bu anlamda Amerikalı’lar cana yakın olmalarıyla bilinir ancak onlara karşı saygılı olmayı, derin ya da çizgiyi aşan konuşmalara girmemeyi unutmamalısınız. Bu tarz sohbetleri adından da anlaşılacağı üzere kısa tutmak önemlidir.

2) Özgürlük Amerikalılar için her şeydir, ne düşündüğünüzü söylemekten çekinmeyin!

Amerika’da bireysellik toplum bilincine ağır basar diyebiliriz. Amerikalılar bireyselliğe çok önem vermekle beraber, onların özgürlüğüne müdahale edildiğini düşündüklerinde bundan rahatsızlık duyarlar. Amerika’daki zamanınız boyunca siz de bireysel yaşama alışacaksınız ve ilişkilerinizi de bu çerçevede yürüteceksiniz.

3) ABD bir rekabetçiler ülkesidir!

ABD’deki halkın büyük bir çoğunluğunu orta ve düşük gelirli aile grupları oluşturur. Bu nedenle insanlar çocuklarına daha erken yaşta çok çalışmanın ve başarılı olmanın değerini öğretirler. Amerika’da üniversite okumak, iş bulmak  için gençler rekabet içerisindedir. Amerikalıları günlük hayatlarında da bir çok konuda eğlence amaçlı rekabet ederken görebilirsiniz. Bu rekabetçiliği günlük yaşamda, arkadaşlıklarınızda da farkedeceksinizdir.

4) Amerika’daki yemek çılgınlığı başka hiçbir yerde yok

Amerika’nın kuşkusuz en belirgin özelliklerinden biri yemeklerdir. Fast-food zincirlerinden dünya mutfaklarına aklınıza gelebilecek her çeşit yemek neredeyse Amerika’nın her yerinde erişilebilirdir. Amerikalılara göre yemek yapmak/oturup yemek yemek için vakit asla yoktur, onları arabalarında yemek yerken, köşede ayakta birşeyler yerken ve bir yandan kahvesini yudumlarken görünce şaşırmayın! Ek olarak take out ABD’de oldukça yaygındır. Yemeğinizi istediğiniz restorandan seçip başka bir yerde yemek üzere götürebilir ya da arabalı restoranları  tercih edebilirsiniz.

5) Amerika’da gece hayatı 

Amerika’da gece hayatı bir çok eyalette sabah 2’ye kadar sürmektedir. Kulüpler, barlar ve diğer işletmeler gece 2’de müzikleri kapatırlar. Bütün barlar için yaş sınırı 21’dir. 21 yaş altındaysanız marketlerden alkol dahi alamazsınız. Amerika’daki bu tarz işletmelerde 30 yaş altında gösteren herkese kimlik sormak gibi bir zorunluluk vardır. Yaşınızı da gösterseniz 30 yaşının altındaysanız size her seferinde kimlik/pasaport sorulacağını unutmayın. Buna ek olarak Amerikalı’lar evde çeşitli partiler vermeyi çok severler. Bu partilerden birine davet edilebilirsiniz!

6) Amerika’da bahşiş vermek sözlü yasalardan biri

Amerikan kültüründe bahşiş vermek çok yaygındır. İnsanlar siz çalışırken size mutlaka tip bırakacaktır ve sizden de aynı davranışı sergilemenizi beklerler. Birçok restoran çalışanlarının asgari ücreti karşılaması için bahşişi zorunlu tutar. Çoğunlukla hesabınızın %15-%20’si kadarı kadar bahşiş vermeniz beklenir.

7) Amerika dünyanın geri kalanından farklı olarak metrik sistemi kullanmıyor

Amerika’daki bütün ölçü birimleri farklıdır. Metre yerine feet, uzaklık için ise mil sistemini kullanmaktadır. Ağırlık birimlerinde kilogram yerine pound / lbf gibi ölçü birimleri kullanılır. Ayakkabı numaraları da Türkiye’den farklıdır. Mesela 37 ayak numarası Amerika’nın ayakkabı ölçüsünde 6.7’ye denk gelmektedir.

8) Toplum içerisinde sigara içmek hoş karşılanmaz

 Çoğu kamusal açık alanlarda sigara içmek yasaktır. Bazı yerlerde sigara içilebilir mekanlar (smoking area) vardır.

9) Amerika’da evcil hayvanlar ile sahipleri arasında çok güçlü bir bağ vardır

 Amerikalılar zamanının çoğunu evcil hayvanları ile geçirirler ve onlar için her türlü masrafı yaparlar. Amerika’da hayvan hakları konusunda da yasalar oldukça gelişmiştir. En çok tercih edilen hayvanların başında köpek, kedi, balık ve hamsterlar gelmektedir.

10) Sürücü kuralları

Araba sürerken emniyet kemeriniz ve diğer yolcuların emniyet kemeri mutlaka takılı olmalıdır. Korna çalmak çok çeşitli anlama gelebilir, gereksiz yerlerde korna çalmak Amerikalı’ları sinirlendirebilir. Ayrıca araç sürerken mesajlaşmak yasaktır. Geçiş ücreti ödemeniz gereken yerlerde kredi kartları geçerli değildir, bu nedenle yanınızda hep bir miktar nakit para bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. ABD’de trafikteyken önünüzde durmuş ve ışıklarını yakmış bir okul otobüsü görürseniz okul otobüsünün minimum 3 metre uzağında durup beklemelisiniz. Işıklar sönene ve otobüs hareket etmeye başlayıncaya kadar orda beklemelisiniz. Aksi takdirde yüklü miktarda para cezası alabilirsiniz.

11) Amerikalıların ulaşım tercihi

Amerikalılar uçak, tren otobüs gibi ulaşım araçlarına nazaran kendi özel araçları ile uzun yolculuklara çıkmayı tercih ederler. Özellikle haftasonları aileleri ile beraber 20 saati aşkın uzun yol sürüşlerine çıkıp yakın çevrelerindeki aktivitelere katılırlar. 

12) Ev kuralları / ev ziyaretleri

Amerikalıların çoğu eve girerken ayakkabılarını çıkarmazlar. Ev ziyaretine gidiyorsanız küçük bir hediye ya da anı olabilecek bir parça kibarlık göstergesidir. Amerikalılar dakiktir, buluşacağınız zamanda gelmenizi bekler, geç kalacaksanız önceden haber vermeniz gerekir. Evlerde yemekler genelde masanın etrafında toplanır ve herkes kendi kendine hizmet eder. Bulaşıklarınızı da siz yıkarsınız.

13) Göz teması çok önemli!

Amerikalılar günlük yaşamda karşılaştıkları yabancılar ile göz temasından kaçınsalarda, iş hayatında ve arkadaşlıklarında sürekli göz teması kurarlar. Amerikalılar ile görüşürken göz teması kurmanız, sizin yaptığınız işe verdiğiniz değeri ve samimiyetinizi kanıtlamanız açısından çok önemlidir.

14) Dokunma 

Amerikalılar Türkler gibi birbirlerini gördüklerinde birbirlerini öpmezler. Bunun yanında sarılmak yaygındır denebilir. Erkek, kadın farketmeksizin Amerikalılar sizle selamlaşırken size sarılabilir. El hareketleri, tokalaşma, sadece selam vermek te onlar için normaldir. Bunlara ek olarak Amerikalılar çocuklarına dokunulması konusunda oldukça hassastırlar. Türkiye’de tanımadığımız kişilerin çocuklarını bile kucağımıza alıp sevebilirken Amerika’da bu durum hoş karşılanmaz. Çocukların ailesini rahatsız edebilecek temaslardan kaçının.

15) Din

Amerika’da hem Amerikalılar için hem de Amerika’da yaşayan yabancı uyruklu kişiler için din insanları birbirine bağlayan önemli bir olgu olarak görülmektedir. Bu nedenle Amerika’daki kiliselerin bir çoğu kendi içinde hizmetlerini hitap ettiği topluluğa göre şekillendirmiştir. Örnek verecek olursak Afrikalı, İspanyol ve hatta Haitili’lerin bile kendi kiliseleri ve bu kiliselerin verdiği birbirinden farklılaşan hizmetleri vardır. Amerika yeni olan tüm şeylere ragmen, dini inançları ve diğer inançları çoğunlukla güçlüdür.

16) Para meseleleri

Amerikalı’lar belirttiğimiz gibi bireyselliklerine çok önem verirler, özellikle para konularında. Onlara bir şeyi ne kadara mal ettiklerini sormak ya da ne kadar para kazandığını sormak kabalık olarak görülür.


 DEVAMINI OKU

Öğrenci Ziyaretlerimiz ve Work and Travel'da Hangi İş Size Göre.


Work and Travel Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Work and Travel Programı Başvurusu.

Programa başvurusu için aşağıdaki özelliklere sahip olmanız beklenmektedir. Programa Başvuru Öncesi;4 senelik lisans eğitiminin; • Hazırlık,  • ...

Work and Travel Şartları

• 4 senelik üniversitelerin Hazırlık, 1., 2., 3. ve 4. sınıfında olmak, ya da yüksek ...

Lifeguard Red Cross Sertifikası Nedir?

Red Cross Sertifikası Work and Travel programına cankurtaran olarak katılmak isteyen öğrenciler için zorunlu ...

Cankurtaranlık (Lifeguard) Neden Çok Popüler?

Work and Travel’da  Lifeguard, birçok Work and Travel öğrencisinin talep ettiği ve severek, eğlenerek ...

Work and Travel İngilizce Seviyesi

İngilizce Dil Seviyeleri ve Anlamları;B1 - Pre-Intermediate: Gündelik yapılan tüm konuşmaları anlayabilir ve iletişim ...

Work and Travel Yapacaklar için 5 Altın Tavsiye

1. Erken kayıt olun!Work and Travel programına olabildiğince erken kayıt olmak, kayıt sürecini daha ...

Work and Travel’da En Meşhur Eyaletler

New York New York eyaleti ABD’nin kuzeydoğusunda, başkenti Albany olan en meşhur şehri ise New ...

Work and Travel’dan Türkiye’ye Döndükten Sonra Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Work and Travel programı kapsamında öğrenciler program süreleri kısmında bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu ...

Work and Travel’a Gideceklere Amerikan Kültürü ve Amerikalılar Hakkında Önemli Bilgiler

1) Amerikalılar kısa sohbetlerden (small talk) hoşlanırlarAmerikalılar günlük hayatta yabancılarla kısa kısa sohbetler etmeyi ...

Work and Travel’a Tek Gitmenin Avantajları - Dezavantajları

Work and Travel programı çoğunlukla öğrencilerin tek başına katılım sağladığı bir programdır. Program, grup ...

Work and Travel’a Arkadaş-Grupla Gitmenin Avantajları-Dezavantajları

   Work and Travel ile Amerika macerası bir öğrencinin yaşayabileceği en akılda kalıcı, eğlenceli ...

Work and Travel’da Hangi İşlerde Çalışılmaz?

Work and Travel’da hangi işlerin yapılması yasaklanmıştır ?Work and Travel Amerika’da gerçekleşen bir Kültürel ...

Work and Travel’da İkinci, Üçüncü İşte Nasıl Çalışırım?

Work and Travel ile Amerika’ya giden öğrenciler program gereği Amerika’da geçirdikleri zamanın çoğunda çalışmaktadır. ...

Work and Travel Programında Popüler Meslekler

Work and Travel programına katılan öğrenciler yaz sezonu boyunca genellikle turistik bölgelerde çalışırlar. Bu ...

Work and Travel Programında Ücret İadesi Alabilir Miyim?

Work and Travel programında alacağınız ücret iadesi hangi şartlar altında programınızı iptal ettiğinize ya ...

Work and Travel Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Work and Travel yapabilmek için Türkiye'de hizmet veren ve Amerika'daki sponsor firmalar ile anlaşması ...

Work and Travel Şirketleri

Work and Travel şirketinin öğrenci gönderebilmesi için en az bir tane Amerika’da bulunan ve Department ...

Work and Travel vize görüşmesinde çıkabilecek sorular nelerdir?

Work and Travel programında vize aşaması katılımcıların Türkiye'deki tamamlaması gereken son aşamadır. Amerikan konsolosluğu ...

Work and Travel Yolculuk Öncesi Oryantasyonu

Work and Travel programına katılan öğrencilerin program öncesi Amerika ve program hakkında bilgi aldıkları ...

Work and Travel Seyahat Planlaması

Work kısmınızı artık bitirmiş bulunmaktasınız. Amerika'yı tanımak, para biriktirmek ve arkadaşlık edinmek için 12 haftalık ...

Ortalamam 2'ye Çok Yakın, Programa Katılabilir miyim?

2.0 altında not ortalamasına sahip öğrencilerin neredeyse hiçbiri programa kabul edilmez. Çünkü vize aşamasında ...

Ofisinize Gelmeden İşlemlerimi Devam Ettirebilir miyim?

 Work and Travel programına Türkiye’nin birçok bölgesinden öğrenci katılmaktadır. İstediğiniz şehirden ofisimize gelmeden bütün ...

Work and Travel’a Neden Kesinlikle Katılmalısınız?

1) En uygun fiyatlara Amerika’ya gitme fırsatı yakalayın!2) Okyanus aşırı bir ülkede çalışın, gezin ve eğlenin!3) İngilizce ...

İş ve Gidilecek Eyaleti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Work and travel programına gitmeden önce programdan beklentinizi iyi bir şekilde belirlemeniz, program aşamalarında ...

Ön Lisans Öğrencileri Programa Katılabilir mi?

İki yıllık meslek yüksek okulunda okuyan öğrenciler programa katılım sağlayamazlar. Katılmak için lisans, lisans ...

Amerika'da Her Öğrencinin Yapması Gereken 10 Şey

1. Travel’ın için rotanı gitmeden önce çiz, hayal ettiğin yerleri görmek için bütçeni ayarlamayı ...

Arkadaş Grubumla Aynı Yerde Çalışabilir miyim?

Work and Travel programına iki kişilik, üç kişilik veya daha kalabalık olacak şekilde katılabilirsiniz. ...

Açık Öğretim Fakültesi Öğrencileri Programa Katılabilir mi?

Açık öğretim fakültesinde okuyan öğrenciler programa katılamamaktadır. Work and Travel programına katılabilmek için 4 ...

Amerika'da Nasıl ve Kimden Destek Alacağım?

Amerika’ya gittiğiniz süreden itibaren hem Advice Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan hem de sponsorlarımızdan hizmet alabilirsiniz. Amerika’da ...

Work and Travel DS-2019 Nedir?

DS formu, J1 vizesi almak için gerekli olan Yeterlilik Sertifikasıdır. Kültürel değişim öğrencilerinin J1 ...

Work and Travel W-4 Formu

 W-4 formu, Work and Travel programı altında çalışmaya başlamadan önce işvereninizle birlikte doldurmanız gereken ...

Work and Travel Sağlık Sigortası

Work and Travel programına katılan her öğrencinin en çok merak ettiği konuların başında sağlık ...

Work and Travel'da Kazandığım Parayı Nasıl Getirebilirim?

 Work and Travel programına katılan öğrencilerin çoğu, Amerika'da kaldıkları süre boyunca belirli bir kazanç ...

Work and Travel’da Nerelerde Çalışılmaz?

 Work and Travel programında bazı işler öğrencilerin lehine olarak Amerika'daki sponsorlarca yasaklanmıştır. Bu işler ...

Work and Travel Ne Değildir?

Work and Travel programı bazen katılımcılar tarafından yanlış değerlendirilebiliyor. Work and Travel programına katılmadan ...

Work and Travel Size Ne Kazandırır?

Work and Travel her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 100.000‘i aşkın öğrencinin katıldığı bir kültürel ...

Work and Travel Amerika'da Fazla Mesai?

ABD'de normal çalışma süresinin (haftalık 40 saat) üzerinde çalıştığınız zaman mesai (overtime) yapmış olursunuz.Kazanacağınız ...

Work And Travel Vize Görüşmem İngilizce mi Olacak?

Work and Travel vizesi özel bir vize türüdür.  Amerikan konsolosluğu vize görüşmelerini gerçekleştirirken Work ...

Work and Travel Süresi

Work and Travel programında başlangıç tarihi 15 Mayıs , bitiş tarihi 1 Ekim’dir. Çalışma ...

İkinci kez Work and Travel'a Katılabilir miyim?

Work and Travel programına başvuru sınırı bulunmamaktadır. Genel katılım şartlarını yerine getiren öğrenciler ikinci, ...

Work and Travel'da Amerika'da Araba Kiralayabilir miyim?

Work and Travel programı kapsamında öğrenciler Amerika'da araba kiralayabilirler. Sadece araba kiralama firmalarının sağlamanızı ...

Work and Travel Check-in Nedir? Check-in Nasıl Yapılır?

Work and travel programının en önemli işlemlerinden biri de aylık Check-in'dir. Check-in işlemi sponsor ...

Work and Travel I-94 Formu Nedir?

I-94 formu Amerika'ya giriş esnasında ABD sınır polisine, ne amaçla ülkeye girdiğinizi gösteren ve ...

Work and Travel İçin Bavul Nasıl Hazırlanır?

Amerika okyanus aşırı bir ülke olduğu için gideceğiniz bölgeyi ve eyaleti iyi bir şekilde ...

Work and Travel Sponsor Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Work and Travel ve benzer kültürel değişim programlarına yönelik ...

Work and Travel’da Ne Kadar Kazanırım?

Work and Travel programında kazanılacak ücretler öğrencilerin işveren ile ilişkileri, çalışma alışkanlıkları, mesai ve ...

Work and Travel Amerika’da İş Değiştirebilir miyim?

Work and travel programının en önemli aşamalarından biri de iş seçimidir.Beklentilerinizi iyi bilmeli ve ...

Work and Travel’da İkinci İş Bulmak?

Her Work and Travel katılımcısının birden fazla işte çalışma hakkı yasal olarak bulunmaktadır. İlk ...

Work and Travel'da Amerika’da Banka Hesabı Açabilir miyim?

 Work and Travel programı kapsamında Amerika'ya gidecek öğrenciler, banka hesabı rahatlıkla açtırabilirler. Banka hesabı ...

Work And Travel Sevis Ücreti Nedir?

Amerikan hükümeti tarafından kültürel değişim programı ve çalışmak için gelen öğrencilerin bilgilerinin depolandığı ve ...

Work and Travel SSN Nedir?

Social Security Number (SSN) Türkçesi sosyal güvenlik numarası olan Amerika’da kişiye özel olarak çıkarılan ...

Work and Travel İçin Uçak Biletlerini Nasıl Almalıyım?

Advice Work and Travel uzman danışmanları bu konuda size tam destek sağlayacaklardır. Bilet seçiminde ...

Work and Travel Job Offer nedir?

Job Offer, Work and Travel programına katılacak öğrenciler için Amerika'daki işverenleri tarafından hazırlanan ve ...

Work and Travel'da Vizeden Red Alırsam Ne Olur?

Work and Travel firmaları genel itibari bir nevi vize memuru olarak çalışmaktadır. Vize reddi ...

Son sınıf öğrencisi Work and Travel programına katılabilir mi?

Son sınıf öğrencileri Work and Travel programına katılabilir. Öğrencinin profiline göre danışmanlarımızın değerlendirmeleri sonucu ...

Work and Travel 2023 Program Ücretleri

Work and Travel program ücreti 3100$’dır. Bu ücretin 500$’ı kayıt esnasında, geri kalan miktar ...

Adım Adım Work and Travel

1. Adım: BAŞLANGIÇ - Program hakkında ayrıntılı bilgilendirme - Toplam maliyetin çıkarılması   ...

Work and Travel Vergi İadesi

Öncelikle Work and Tavel vergi iadesi ile tax free kesinlikle karıştırılmaması gereken bir konudur. ...

Work and Travel Konaklama Seçenekleri

Work and Travel programının en çok merak edilen bir diğer konusu da konaklama seçenekleridir. ...

Work and Travel Vizesi

Work and Travel programı kapsamında katılımcıların Amerika'ya seyahat edebilmesi için J-1 türünde vizeye ...

Work and Travel İş İlanları

Work and Travel programında öğrencilerin çalışabileceği işler geniş kapsamda turizm sektörüne bağlı işlerdir. Work ...

Work and Travel Erken Kayıt Avantajları

Kayıtlar Temmuz ayında başlamaktadır. Programa kayıt olmak isteyen öğrenciler uzman danışmanlarımıza ulaşarak işlemlerini başlatabilirler. ...

Work and Travel Şartları ve Kimler Katılabilir?

Sadece tam zamanlı üniversitelerde okuyan ve örgün eğitim alan öğrenciler katılabilir.Öğrencinin programına katılabilmesi için ...

Neden Work and Travel?

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin tecrübe etmesi gereken bir programdır. Program sonunda ‘İyi ...

Work and Travel

Kısaca tanımlamak gerekirse üniversite öğrencileri için çalış ve gez programıdır. 1961'den beri Birleşik Devletler ...

advice study abroad whatsapp
Sizi
Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU