Yurtdışında Üniversite Okumak - Jagiellonian Universitesi

   Polonya Üniversite Eğitimi   Polonya - Üniversiteler

Jagiellonian Universitesi

Jagiellonian Üniversitesi, Polonya'nın ve Avrupa kıtasının en eski yüksek öğrenim kurumlarından biridir. Polonya Büyük Kralı Casimir tarafından 12 Mayıs 1364'te Krakow şehrinde kurulmuştur.

Jagiellonian Üniversitesi, kuruluşundan bu yana uluslararası bir kurum olmuştur. Polonyalılar, Rutenliler, Litvanyalılar, Macarlar, Almanlar, Çekler, İsviçreli, İngilizler, Hollandalılar, Fransızlar İspanyollar, İtalyanlar ve hatta Tatarlar eskiden burada eğitim almışlardır.

Jagiellonian Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinden bazıları, Nicolaus Copernicus veya Karol Olszewski gibi dünyaca ünlü alimler, Karol Wojtyła gibi önemli tarihi şahsiyetlerdir.

Bugün, Jagiellonian Üniversitesi, 80'den fazla farklı çalışma alanı çerçevesinde, yaklaşık 4 bin akademik personelin araştırma yaptığı ve 40 binin üzerinde öğrenciye eğitim verdiği 16 Fakülteden oluşmaktadır. Ünlü araştırmacılar ve son teknoloji altyapısı, köklü tarihi ve Jagiellonian Üniversitesi’ni dünyanın önde gelen akademik merkezleriyle işbirliği yapması üniversiteyi Polonya'nın önde gelen bilim kurumlarından biri yapmaktadır. Jagiellonian Üniversitesi, genç araştırmacıların akademik çıkarlarını sürdürdükleri ve tutkularını paylaşan insanlarla arkadaşlıklar geliştirdikleri yaklaşık 150 öğrenci topluluğuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversitenin hem Polonya hem de yurtdışındaki prestiji, geniş çapta kabul görmüş araştırma başarılarıyla gösterilmektedir. Jagiellonian Üniversitesi Tıp fakültesinden bilim adamları ve doktorlar, Tıp alanında bazı öncü çalışmalar yürütmektedirler; kalp cerrahisinde, üroloji ve nöroloji, sıklıkla yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine öncülük ederler. Üniversitenin bilim adamlarının ulaştıkları bu bulgular en prestijli uluslararası dergilerden bazılarında yayınlanmıştır,Avrupa Kardiyo-Torasik Tıp Dergisi, New England Tıp Dergisi ve Lancet bunlara örnek olarak verilebilir. Jagiellonian Üniversitesi arkeologları, Mısır, Kıbrıs, Orta Amerika, Güney Asya ve Altay gibi dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan antik sitelerin sırlarını da araştırmaktadırlar.


Jagiellonian Universitesi Bölümleri, Yurtdışında Eğitim Dili ve Yıllık Ücretler


Lisans Bölümleri

Eğitim Dili Bölümler Kaç Sömestir Yıllık Ücret
İngilizce Tıp     12 Sömestr 11200 Euro
İngilizce Diş Hekimliği     10 Sömestr 11000 Euro
İngilizce Uluslar arası İlişkiler ve Alan Çalışmaları     6 Sömestr 4000 Euro

Yurt Dışında Üniversite Okumak ile ilgili ayrıntılar için lütfen iletişim kurunuz!


  İletişim Formu!