sliderslider
 British Study Centres

York’a Ulaşım | York’ta Ulaşım | York’ta Yaşam Masrafları | İklim Şartları | Sosyal Yaşam | Gezilecek Yerler |
İngiltere’nin kuzeyinde Yorkshire bölgesinde bulunan York şehri katedraller şehri olarak bilinmektedir. Tarihi yapısıyla dikkat çeken şehir Avrupa’da tarihsel yapıların en iyi korunduğu merkezlerden biridir. York bazı araştırmalara göre genellikle Londra’dan sonra turistler tarafından en çok rağbet gören İngiliz şehridir. Şehir duvarlarıyla çevrili olan York, zengin tarihi mirası ve iki bin yıllık tarihiyle İngiliz tarihinin en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Bu özellikleriyle York, pek çok turistin yanı sıra dil öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerden biridir.

York’a Ulaşım

York’a Türkiye’den ulaşım için en ideal ve hızlı yol hava yoludur. İstanbul’dan Leeds Bradford International Airport veya Machester Airport’a gidilebilir oradan da York’a geçilebilir. İstanbul’dan Machester’a direk uçuş mevcut olup Manchester Airport’tan York’a bir buçuk saatte ulaşılabilmektedir.

York’ta Ulaşım

Şehir içinde ulaşım genellikle otobüs ve taksiler ile sağlanmaktadır. Otobüsler genellikle yarım saatte bir hareket etmekte, daha yoğun bölgelerde ise bu süre 10 dakikaya kadar düşmektedir. Yoğun saatlerde ve Cumartesi günlerinde trafik yoğunluğu yaşanabileceği için otobüs kullanırken bu zamanlara dikkat edilmelidir. Bir diğer ulaşım alternatifi ise taksilerdir. Çok büyük bir şehir olmaması ve bundan dolayı mesafelerin kısa olması sebebiyle taksiler sıklıkla kullanılmakta ve çok büyük masraf oluşturmamaktadır.

York’ta Yaşam Masrafları

York büyük alışveriş merkezlerinden ziyade yerel satış noktalarının yer aldığı bir şehirdir. Bu dükkanlardan her türlü ihtiyaçlar karşılanabilmektedir. Şehirde öğrenciler için aylık 600-900 pound aralığında kiralık daireler bulunabilmektedir.

İklim Şartları

York şehrinde hava genellikle değişkendir. Aynı gün içerisinde bile hava hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Kış ayları oldukça soğuk geçmekte, bahar ayları ılık, sonbahar ise serindir.

Sosyal Yaşam

York sosyal yönden hareketliliği olan bir şehirdir. Pek çok restoran, kafeterya, bar gibi sosyal etkinlik merkezleri bulunmaktadır. Yorkshire Activity Centre şehrin ünlü aktivite merkezlerinden biridir.

Gezilecek Yerler

York’ta gezilecek belli başlı yerler arasında York Minister, York Şehir Surları, müzeler, Guildhall, Ouse ve Foss Nehirleri yer almaktadır.

Sizi Arayalım


 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU