sliderslider
  ÜNİVERSİTELER / ÜLKELER / Amerika'da Üniversite Okumak

Amerika'da Üniversite Okumak

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşuyor. Amerika, neredeyse dört yüz milyona yakın bir nüfusa sahip, kalabalık bir ülkedir. Ülke için sıklıkla “Özgürlükler Ülkesi” tanımlaması yapılır. Dünyanın her yerinden gelen insanların oluşturduğu müthiş bir kültür mozaiği vardır. Ülkede Amerikan İngilizcesi konuşuluyor. Ancak nüfus ve etnik köken yoğunluğu nedeniyle farklı diller de çok yaygın bir şekilde karşınıza çıkabilir. Amerika ciddi anlamda çok büyük bir yüzölçümüne sahiptir. Alaska Bölgesi ve Hawaii'yi de kapsayan Amerika, totalde 9 milyon kilometrekareden daha fazla bir yüzölçümü üzerinde konumlanmıştır.

Neden Amerika'da Üniversite Eğitimi?
Eğitim kalitesi: Amerika, mühendislikten tıpa, sanattan spora kadar yüzlerce meslek dalında mükemmel bir eğitim kalitesine sahiptir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesini büyük oranda Amerikan Üniversiteleri dolduruyor. Seçeceğiniz bölüm ne olursa olsun gözü kapalı en iyi eğitimi alabileceğinizden emin olabilirsiniz. Eğitim süresince farklı alanlarda da kendinizi geliştirme imkânı bulursunuz. Sporsa ilgi duyan öğrenciler bir yandan okurken diğer yandan sportif yaşamlarını devam ettirebilir.

Yabancı dil avantajı: İngilizce gibi dil problemini yenebileceğiniz en güzel lokasyonlardan biri şüphesiz Amerika. Sadece siz değil dünyanın her köşesinden insan Amerika'ya dil öğrenmeye geliyor. Üniversite eğitimine başlarken yeterli dil bilgisine sahip olmamanız durumunda bir yıl hazırlık okuyarak üniversiteye hazır olabiliyorsunuz. Amerika'da okurken akademik dili ve günlük yaşamdaki sosyal dili birlikte öğrenebilirsiniz.
Prestij: Amerika'daki üniversitelerin yüksek eğitim kalitesi, en iyi öğrenciyi seçme prensibi, mezun olan öğrencilere dünyanın en prestijli diplomasını sunuyor. Amerika'dan elde edeceğiniz diplomanız ile müthiş bir kariyer planlayabilirsiniz.

Esnek eğitim avantajı: Amerika'da okurken ders seçimlerinde esnekliğe sahip olursunuz. İstediğiniz dersi istediğiniz dönem alabilir, bölümünüz için gerekli olan dersler haricinde de ilgi duyduğunuz dersleri seçebilirsiniz.

Araştırma fırsatları: Amerika, üniversite ile birlikte yüksek lisans ve doktora programları için de müthiş bir ülke. Zira ülkedeki üniversitelerin araştırma kaynakları oldukça zengin. Laboratuvarlar, kütüphaneler, bilim merkezleri öğrencilerin kullanımına açık.

Burs olanakları: Burslar ülkesi Amerika, eğitiminiz süresince başarınız sonucunda burs bulabilirsiniz. Hem okullar hem de iş çevresi başarılı öğrencilere burs verme konusunda gönüllülük gösteriyor.

Farklı kültürleri tanıma: Amerika'daki sadece öğrenci topluluğu bile çok kültürlü bir ortam oluşturuyor. Sosyal yaşamı ise tahmin edileceği üzere fazlasıyla renkli ve zengin bir ülkedir. Amerika'da okumak da yaşamak da kültürel anlamda öğrencilere çok şey katıyor.

Eğitim çeşitliliği: İstediğiniz her bölümü okuyabileceğiniz bir üniversitenin Amerika'da olduğundan emin olabilirsiniz. Sosyal bilimler, temel bilimler, teknik bölümler ve daha birçok mesleki alanda eğitim alabilirsiniz.

Amerika'da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi
Amerika'da eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler ilk iki yıl edebiyat, tarih, fen, sanat, sosyal bilimler gibi çeşitli alanlarda temel eğitim alıyor. Zorunlu oldukları dersleri ise eğitimin esnekliği sebebiyle istedikleri zaman alabiliyorlar.

Amerika'da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?
Amerika, üniversite öğrencilerine müthiş fırsatlar sunuyor. Amerika'da okurken diğer yandan yaşam masraflarınızı karşılamak, dili tüm yönleriyle öğrenmek veya sadece farklı kültürlere dokunmak için bile olsa çalışabiliyorsunuz. Üniversite eğitimin boyunca part time çalışma izni veriliyor. Amerika'da kariyer planlamak isteyenler için eğitim sırasında ve sonrasında bir dolu fırsat bulunuyor. Bu fırsatları değerlendirmek ve yaşamınızı şekillendirmek tamamen size kalmış durumda.

Amerika Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri
İşletme, ekonomi, işletme, mühendislik, tıp, psikoloji, sinema & TV gibi bölümlerde Amerikan üniversiteleri çok sık tercih ediliyor. Hem Türkiye'den hem de diğer ülkelerden gelen öğrenciler, seçtiği bölümlerde prestijli akademisyenlerden eğitim görüyor, gelişmiş sınıflarda ve okullarda eğitim alıyor.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Amerika'da Çalışma Hakkı
Amerika'da lisans eğitimi alan öğrenciler, 12 ay ila 29 ay arası çalışma iznine sahiptir. Mezuniyet sonrasında diledikleri gibi iş bulup çalışabilirler. Ancak bu süre bittiğinde, şirket aracılığıyla H1B vizesine başvuru yapılabiliyor. Böylece çalışma izni elde edilmiş olunuyor.

Amerika'da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Amerika'da üniversite okuma fikri hem heyecan verici hem de biraz ürkütücü olabiliyor. Ancak önceden bazı şeyler hakkında fikir sahibi olmak bu korkuyu yenmeye yetiyor. İşte Amerika'da okumak hakkında bilmek isteyeceğiniz birkaç şey;

  • Amerika'da alışveriş yaparken etiket fiyatına vergilerin dâhil olmadığını unutmamanızda fayda var.
  • Amerikalı insanların fazlasıyla sportif olduğunu sokakta yürürken bile fark edebilirsiniz. Koşan, yürüyüş yapan, yeşil alanlarda pilates yoga yapan onlarca insan görmeye alışın.
  • Amerika'da kıyafet bedenleri Türkiye'ye göre değişkenlik gösterebiliyor. Muhtemelen burada 38 giyiyorsanız orada 36 ölçülerine denk gelebilecek bir giysi seçmeniz gerekecek. Bu durumun hoşunuza gideceğine eminiz.
  • Restoranlarda su istediğinizde size aromalı su veya soda gelebilir.
  • Amerika çok büyük olabilir ancak dünya küçük. Her an her yerde bir Türk ile karşılaşabilirsiniz.

Amerika Üniversiteleri ve Fiyatları

Arizona Eyalet Üniversitesi
Arizona Eyalet Üniversitesi
Binghamton Üniversitesi
Binghamton Üniversitesi
California State University Monterey Bay
California State University Monterey Bay
Florida Uluslararası Üniversitesi
Florida Uluslararası Üniversitesi
Los Angles Film School
Los Angles Film School
Louisana Tech Üniversitesi
Louisana Tech Üniversitesi
Morrisville State College
Morrisville State College
National University
National University
Northeastern Üniversitesi
Northeastern Üniversitesi
Teksas Tech Üniversitesi
Teksas Tech Üniversitesi
University of Albany
University of Albany
University of Rhode Island
University of Rhode Island
Virginia Teknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi
Virginia Teknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi
Westcliff Üniversitesi
Westcliff Üniversitesi
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU