sliderslider
  ÜNİVERSİTELER / ÜLKELER / Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan, Orta Avrupa'da yer alan bir Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Kuzeyde Çekoslovakya, güneyde ve güneybatıda Yugoslavya, batıda Avusturya, doğuda ise Romanya ve Rusya ile çevrili olan ülkenin yüz ölçümü 93,030 km2'dir. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, para birimi olarak ise Forint'i kullanmaktadır. 2004 senesinde Avrupa Birliği'ne tam üye olarak kabul edilmiş olan bu ülke eğitim alanında büyük gelişmeler göstermiştir, güçlü bir eğitim geleneği oluşturmayı başarmıştır. Bu anlamda her sene pek çok öğrenci
Macaristan'da üniversite eğitimi
 almayı tercih etmekte, Avrupa'nın en yüksek standartlı üniversitelerinde eğitim alma imkânı yakalamaktadır.

Neden Macaristan'da Üniversite Eğitimi?
Avrupa'nın ortasında yer alan Macaristan, kültürü, tarihi ve komşularından farklı dil yapısı ile fark yaratan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 10 milyonluk nüfusu, doğal, tarihi güzellikleri ve Türkiye'ye yakınlığı ile öğrencilerin eğitimleri için tercih edebilecekleri en ideal ülkelerden birisidir. Peki, Macaristan'da üniversite eğitimi almanın sağladığı avantajlar nelerdir?

  • Öğrenciler, Macaristan'da eğitim almak için herhangi bir sınavı kazanmak zorunda değildir. Bu anlamda ülkede yer alan köklü eğitim kurumalarına kayıt olmak ve ideallerinizi gerçekleştirmek için lise diplomanızın olması yeterlidir. Yine diploma ve not dökümünüz ile Macaristan üniversitelerine kaydınızı yaptırabilir, hedeflediğiniz lisans bölümünde eğitiminize başlayabilirsiniz.
  • Macaristan üniversiteleri YÖK tarafından da onaylanmaktadır. Ülke Avrupa Birliği üyesi olduğu için lisans eğitiminiz sonrasında alacağınız diploma, YÖK tarafından da tanınır ve hem ülkemizde hem de yurtdışında rahatlıkla iş bulabilirsiniz.
  • Macaristan'da üniversite eğitimi almanın en büyük avantajlarından birisi de İngilizce eğitimi alma şansını yakalamanızdır. Çünkü ülkede eğitim dili İngilizcedir. Bu anlamda üniversite eğitiminiz boyunca İngilizce dilini hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak kullanabilecek duruma gelirsiniz.
  • Lise eğitiminizin ardından akademik kariyerinize Macaristan'da devam etmek isterseniz, yaşam maliyeti anlamında da kar edebilirsiniz. Çünkü bu ülkede eğitim masrafları ile Türkiye'de bir üniversitede eğitiminiz sırasındaki giderleriniz hemen hemen aynı olacaktır. Eğitim ve diploma avantajları göz önünde bulundurulursa eğitim hayatınıza Macaristan'da devam etmek çok daha avantajlı bir seçenek olacaktır.
  • Eğitiminiz için Macaristan üniversitelerini tercih ederek kişisel gelişiminiz açısından da ciddi avantajlar yakalarsınız. Çünkü ülkede bulunan uluslararası ortam ve kültürel olanaklar kişisel gelişiminiz ve vizyonunuzu destekler niteliktedir. Bunun yanında Macaristan'da eğitim aldığınız sürece sahibi olacağınız vize sayesinde diğer Avrupa ülkelerini gezebilir, farklı kültür ve şehirleri tanıma imkânı bulabilirsiniz.

Macaristan'da Üniversite Eğitim Sistemi
Macaristan, üniversite eğitimi anlamında Alman ekolünün takipçisi durumundadır. Ülkede lisans eğitimi 3 ile 4 yıl arasında sürmektedir. Ancak bu süre bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Ayrıca lisans eğitimi sonrasında öğrenciler dilerlerse yüksek lisans eğitimine doğrudan geçiş yapabilirler.

Macaristan'da üniversite eğitimi için tercih edilen aynı bölümü Türkiye'de 4 yılda bitirebiliyorken, Macaristan'da okuyan öğrenciler bu bölüm için gerekli kredileri 3 yılda toplayarak lisans eğitimlerini tamamlayabiliyorlar. Bu da öğrencilerin 1 yıl kazanmaları ve bir an önce iş hayatına atılmaları anlamına gelmektedir.
Macaristan'da köklü pek çok devlet üniversitesi bulunmaktadır. Ancak bunun yanında üniversite eğitimi konusunda ön plana çıkan özel üniversiteler de mevcuttur. Bu üniversitelerin çoğunda İngilizce dilinde dersler verilmekte ve öğrencilere bu dilde bitirme tezi hazırlama şansı tanınmaktadır.

Macaristan'da Üniversite Eğitimi Sırasında Çalışma Hakkı
Macaristan'da üniversite eğitimi sırasında öğrencilere çalışma hakkı da tanınmaktadır. Ancak ülkede bir işte çalışabilmeniz için öncelikli olarak gerekli yasal prosedürleri tamamlamanız beklenmektedir. Bu anlamda Macaristan'da eğitim amaçlı ikamet eden öğrenciler haftada 24 saat çalışma hakkına sahiptir ve part-time işlerde çalışabilirler.

Macaristan Üniversitelerinin Öne Çıktığı Alanlar
Macaristan, Avrupa'nın en köklü ve kaliteli üniversitelerini bünyesinde barındıran bir ülkedir. Bu anlamda ülke üniversiteleri özellikle Tıp eğitimi anlamında iddialıdır. Yine Tıp eğitimi yanında mühendislik ve psikoloji gibi alanlarda da ön plana çıkan ülke, dişçilik eczacılık gibi bölümlerde de kaliteli bir eğitim alma imkânı tanımaktadır.

Üniversite Eğitiminden Sonra Çalışma Hakkı 
Öğrenciler Macaristan'da lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yasal çalışma imkânına sahip olurlar. Ancak bunun için öncelikli olarak yasal prosedürleri tamamlamaları ve oturma izni almaları gerekmektedir. Bu prosedürleri tamamlamalarının ardından mesleklerini diledikleri gibi icra edebilirler.

Macaristan'da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Macaristan, kaliteli üniversite eğitimi veren pek çok kuruma sahiptir. Bunların başında da Peç Üniversitesi, IBS International Business School, Debrecen Üniversitesi ve Budapeşte Metropolitan Üniversitesi yer almaktadır. Ayrıca bu kaliteli eğitim kurumlarında bulunan lisans bölümleri tüm öğrencilere hitap etmektedir.

Bunların yanında Macaristan'da üniversite eğitimi almanın maliyeti de oldukça makul düzeydedir. Bu anlamda yıllık eğitim masrafları TL bazında 25.00 TL civarındadır. Ancak eğitim için ödememiz gereken bu ücret, devlet ve özel üniversiteler için değişiklik göstermektedir.

Macaristan üniversitelerinin pek çoğu öğrenci kabulünde herhangi bir sınava girmeniz talebinde bulunmaz. Bunun için sadece bir lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Ancak bazı üniversiteler belirli bir seviyede İngilizce bilgisi şartı aramaktadır. Yine ülkedeki üniversitelerden bazıları bu İngilizce eğitimlerini üniversitelerin ilk yılında hazırlık sınıfı olarak vermektedir. Özellikle Türkiye'de yer alan üniversitelerin İngilizce sınavlarında başarısız olduysanız ya da sınavlara giremediyseniz Macaristan üniversiteleri sizin için çok iyi bir fırsat olabilir.

Ülkedeki üniversitelerden eğitim almak için kabul gören öğrenciler ilk olarak hazırlık sınıflarında eğitim alırlar. Ancak burada verilen eğitim sadece İngilizce eğitimi değildir. Çünkü hazırlık sınıflarında aynı zamanda öğrencilerin seçmek istedikleri bölümler ile ilgili dersler de verilir. Hazırlık sınıfını başarı ile tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istedikleri bölümlere kabul edilirler. Ayrıca henüz hazırlık okuyorsanız bölümünüze hemen karar vermek gibi bir zorunluluğunuz da yoktur. Hazırlık eğitimi alan öğrenciler, eğitimlerine hangi bölümde devam edeceklerine daha sonra da karar verebilirler.

Macaristan'da bulunan üniversitelerin kadrolarında Nobel Ödüllü ve alanında uzman profesörler yer almaktadır. Bu üniversiteleri tercih ederek alanında ünlü akademisyenlerden eğitim alma imkânı bulabilirsiniz.
Yine bunların yanında Macaristan üniversiteleri, dünyanın dört bir yanından öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bu anlamda lisans eğitiminize Macaristan'daki bir üniversitede devam etmek istiyorsanız kontenjan bulabilmeniz adına vakit kaybetmemeli ve olabildiğince erken başvuru yapmaya özen göstermelisiniz.


Macaristan Üniversiteleri ve Fiyatları

Budapeşte Film Akademisi
Budapeşte Film Akademisi
Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi
Budapeşte Veteriner Üniversitesi
Budapeşte Veteriner Üniversitesi
Corvinus Üniversitesi
Corvinus Üniversitesi
Debrecen Üniversitesi
Debrecen Üniversitesi
Duna College
Duna College
Dunaujvaros Üniversitesi
Dunaujvaros Üniversitesi
Eötvös Lorand Üniversitesi
Eötvös Lorand Üniversitesi
International Business School
International Business School
Nyireghaza Üniversitesi
Nyireghaza Üniversitesi
Obuda Üniversitesi
Obuda Üniversitesi
Pecs Üniversitesi
Pecs Üniversitesi
Semmelweis Üniversitesi
Semmelweis Üniversitesi
Szeged Üniversitesi
Szeged Üniversitesi
Wekerle Business School
Wekerle Business School
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU