Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Avustralya Üniversite Eğitimi


Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Kangurular ülkesi Avustralya ya da resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Küre üzerinde yer alan bir kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında yayılmıştır. Başkenti Canberra, en büyük kenti ise Sydney'dir. Para birimi Avustralya dolarıdır (AUD). Ülkenin yüzölçümü totalde 8.698.850 kilometrekareyi kapsıyor. Avustralya'nın karadan hiçbir ülkeye sınırı bulunmuyor. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 6. Ülkesi konumda yer alıyor. Yaklaşık 25 milyon nüfusa ev sahipliği yapıyor. Avustralya'da resmi dil İngilizce olmasına karşın etnik bakımından İngiliz, İrlandalı, İskoç, İtalyan, Alman, Çinli ve Yunan vatandaşlar yoğun olduğundan farklı diller aktif olarak konuşulabiliyor. Bu kültür farklılığı sebebiyle birçok kişi üniversite eğitimi için Avustralya'yı tercih ediyor.

Neden Avustralya'da Üniversite Eğitimi?

Eğitim kalitesi: Avustralya'daki üniversitelerin verdiği eğitim, nitelikli eğitim olup dünyanın en iyi 10 listesinde yer alıyor. Ülkedeki okur – yazar oranı yüzde 99 oranındadır. Lisans, Master ve Doktora eğitimlerinde Avustralya uluslararası sertifika programlarına sahiptir. Üniversiteleri bu nedenle çok fazla tercih ediliyor. Ülkedeki eğitim kalitesini tıp, kimya, edebiyat ve fizik gibi alanlarda defalarca aldıkları Nobel ödülünden ölçebilirsiniz.  

Kaliteli yaşam: Avustralya, işsizlik ve suç oranları bakımından dünyanın en güvenli ülkeleri arasında bulunuyor. Ülke ekonomisi, yıllar geçtikçe gelişme göstermiştir. Avustralya'daki yaşama dair yapılan tüm araştırmalar, anketler, ülkedeki yaşam standardının üst seviyede olduğunu gösteriyor. Ülke insanları sağlıklı yaşam ile uzun yıllar yaşıyor, iş ve emeklilik yaşamlarında kaliteli bir hayat sürdürüyorlar.

Yabancı dil avantajı: Avustralya'da İngilizce konuşulduğu için dil problemi yaşanmaz. Sıfır dil bilgisine sahip olanlar okulun veya kurumların verdiği hazırlık kursları ile 4 – 5 ayda ideal seviyeye kavuşabiliyor. Avustralya topluluğunu oluşturan diğer etnik gruplar sayesinde ise ek bir dil daha öğrenmekte zorluk çekmezsiniz.  

Burs olanakları: Avustralya hükümeti ve halkı eğitime önem veren bir yapıdadır. Hükümet haricinde şirketler, kuruluşlar, öğrencilere burs olanakları tanıyor. Öğrenciler, kendilerine sağlanan burs ile rahat bir eğitim süreci ve sosyal yaşam geçirebiliyor.

Farklı kültürleri tanıma: Irkçılığın neredeyse sıfır oranında olduğu Avustralya, yüzlerce farklı etnik gruba sahipliği yapıyor. Uyumla yaşayan toplum, özellikle Aborjin toplumdan izleri hala barındırıyor. Üniversite öğrencileri sadece farklı kültürlere dokunmakla kalmaz aynı zamanda genel kültür anlamında kendilerini geliştirebilirler.

Sosyal yaşam: Eğlenmeyi ve eğlendirmeyi çok seven Avustralya, gece hayatı ve sosyal yaşamıyla oldukça renkli bir görüntü sergiliyor. Farklı müzik türleri, sanatın farklı dalları, festivaller, şovlar ile yıl boyunca sürekli bir aktivite yer alır. Öğrenciler, gençler, eğitim hayatını unutulmaz şekilde geçirebiliyor.

Avustralya'da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Avustralya'da lisans eğitimi 3 yıl, ön lisans ise 2 yıl sürüyor. Eğitim öncesi bir yıl yabancı dil hazırlık bulunuyor. Öğrenciler dil konusunda yeterlilik seviyesindeyse doğrudan eğitime başlayabiliyor.

Avustralya'da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?

Avustralya'da üniversite okurken aynı zamanda çalışabilirsiniz. Avustralya hükümeti, öğrencilerin yaşam masraflarını kazanmasını ve iş deneyimi elde etmesi için öğrencilere eğitim döneminde haftada 40 saat, tatillerde ise tam zamanlı olmak üzere çalışma izni veriyor.

Avustralya Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri

Tıp, kimya, fizik, edebiyat ve sanat alanlarında Avustralya yüksek bir başarıya sahiptir. Bu bölümlerle birlikte Avustralya'da; mühendislik, teknoloji, çevre bilimleri, tıp, muhasebe ve finans alanları ilgi görüyor. Bölüm seçme konusunda öğrenciler seçeneklere sahip olduğundan, hayalini kurdukları bölüme kayıt yaptırabiliyorlar.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Avustralya'da Çalışma Hakkı

Öğrenciler mezun olduktan sonra 3 aylık bir öğrenci vizesi veriliyor. Bu süreçte çalışma hakkı kazanabilmek için çalışma vizesi almak üzere başvuru yapılmalıdır. Öte yandan mezun olan öğrenciler, başvuru yaptıkları ve alındıkları firma aracılığıyla da çalışma hakkı elde edebiliyor. İş bulmadan, Avustralya'da yaşam kurmayı planlayanlar ise mezuniyet sonrasındaki 3 aylık dönemde Avustralya büyükelçiliğine başvuru yaparak vize sürecini başlatmalıdır.

Avustralya'da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İşte Avustralya'da okumaya giderken işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu;

  • Avustralya halkı oldukça sıcakkanlı insanlardır. Sosyal yaşam anlamında inanılmaz renkli ve hareketli yaşama sahiptirler. Sahil partileri, barbekü buluşmaları, kutlama yemekleri sıklıkla hayatınızda yer alabilir.

  • Avustralyalılar özgüveni yüksek, enerjik, esprili insanlardır. Aynı zamanda fazlasıyla kaygısız, neşelilerdir. Herhangi bir şekilde sizi üzgün gördüklerinde tanımasalar bile yanınızda gelip nasıl olduğunuzu sorabilir, sizi neşelendirmeye çalışabilirler. İçten tavırları sayesinde kısa sürede iyi bir arkadaş çevresi edineceğinizden emin olabilirsiniz.

  • Avustralya mutfağında kanguru – timsah eti görebilir, ilk zamanlar çok şaşırabilirsiniz. Ancak yemek kültürü çok gelişmiş olduğundan ve tüm dünya mutfağından yemekleri zahmete girmeden bulacağınızdan Avustralya'nın öz mutfağını sevmeseniz bile bu bir sorun olmayacak. Türk mutfağından yemekler bile bulabilirsiniz.

  • Avustralya'da mevsimler şahane geçiyor. Aşırı soğuk veya sıcak günler yaşanmaz. Kıtanın orta bölümü biraz kurak geçerken Güney bölümü sıcak bir yaz, bahar modunda bir kış geçirir.


Yurtdışında Üniversite Okumak için Avustralya ülkesindeki üniversiteler;

  İletişim Formu!