Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Çek Cumhuriyeti Üniversite Eğitimi

Çek Cumhuriyeti'nde Üniversite Eğitimi
Çekya ya da daha bilinen adıyla Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa ülkesidir; Polonya, Almanya, Avusturya ve Slovakya ile çevrelenmiştir. Başkenti Prag, tatilcilerin ve öğrencilerin gözde şehirlerinden biri kabul ediliyor. Para birimi Çek Korunası, CZK şeklinde simgeleniyor. Ülke nüfusu 11 milyon civarıdır. Demografik yapısının küçük olması ülkeyi güvenilir, huzurlu ve sakin kılıyor. Çekya, dünya çapında kristal ve işlemelerine sahiptir. Ülke ekonomisine iyi bir katkı sağlayan kristal ve cam işlemeleri, ülkenin aynı zamanda sembolü haline gelmiştir. Çekya, eğitim anlamında da dünya eğitim listelerinde yer almayı başarıyor. Köklü üniversiteleri, geçmişten bu yana hep kalitesini artırmış, kendisini geliştirmiştir. Türkiye'den ve dünyanın birçok noktasından insan, üniversite eğitiminde, ekonomik ve kaliteli eğitimiyle dikkat çeken Çekya'yı seçiyor. Çekya ise bu konuda ciddi bir efor sarf ediyor, üniversite içeriğini zenginleştiriyor.

Neden Çekya'da Üniversite Eğitimi?
Kaliteli eğitim: Avrupa'nın en köklü eğitim kurumlarına sahip olan Çekya, yüksek kalitesiyle öğrencilere ufuk açıcı bir lisans eğitimi sunuyor. Çekya Üniversiteleri, çok uzun yıllardır onlarca alanda Nobel ödülü almış, önemli bilim adamları yetiştirmiştir. Çekya'da öğrenim gören öğrenciler, üniversitelerin akademik kadrosu ve sunduğu eğitim olanakları ile şahane bir lisans geçiriyor.

Çek dilinde ücretsiz eğitim: Çekya'da Çekçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde eğitim veriliyor. Çekya'da okumak isteyenler sadece bir yıl hazırlık görüp Çekçe dilini öğreniyor ve sonrasında lisans eğitimlerini ücretsiz okuyorlar. İngilizceye hâkim olmayanlar veya ülke dilinde eğitim almak isteyenler için iyi bir fırsat.

Öğrenci mozaiği: Farklı kıtalardan, ülkelerden gelen öğrenciler, Çekya Üniversitelerinde adeta bir kültür yelpazesi oluşturuyor. Bir yandan lisans eğitimi alırken diğer yandan farklı kültürlere yakın olmak, uluslararası arkadaşlık bağı kurmak ve network temelleri atmak öğrencilere büyük kazanç sağlıyor.

Üniversite seçenekleri: Çek Cumhuriyet, üniversite bakımından zengin seçeneklerle donatılmıştır. Yurtdışından gelen her öğrenci 60'tan fazla üniversite arasından kendisine en uygun olanı bulup seçebiliyor.

Renkli öğrenci yaşamı: Çekya'nın tam bir öğrenci ülkesi olduğunu söylemek mümkündür. Üniversite şehirlerinde, sosyal ve kültürel zenginlikler öğrencileri bekliyor. Festivaller, seminerler, sempozyumlar, gösteriler, fuarlar ve daha nicesi üniversite gençliğinin hayatını renklendiriyor.

Düşük işsizlik oranları: Çek Cumhuriyeti, gün geçtikçe ekonomik büyüme yaşıyor. Ülkedeki işsizlik oranları son derece düşük seviyelerde, öğrenciler okurken bir yandan kolayca iş bulup çalışabiliyor.

Akademik kadro: Çekya Üniversitelerinin sağlam kadrosu, öğrencilere üst seviye eğitim sağlıyor. Dünya standartlarında üniversite eğitimi sunan Çekya, mezun olan öğrencilere eğitim ve yaşam tecrübesi ekliyor.

Teknik eğitim kalitesi: Çekya Üniversitesi, bilim adamı ve mühendis yetiştirme konusunda kendini aşmış bir üne sahiptir. Birçok mühendis adayı, kalitesi sebebiyle Çekya'yı tercih ediyor.

Burs olanakları: Türkiye'den Çekya'ya üniversite okumaya giden öğrenciler, ülkenin burs fırsatlarından yararlanabiliyor. Hem devlet hem özel kuruluşlar, öğrencilerin eğitimini desteklemek için burs fırsatları sunuyor.

Çekya'da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi
Çekya'da üniversite eğitiminde lisans 3 yıl sürüyor. Üniversiteler Çekçe ve İngilizce dillerinde eğitim veriyor. Çekçe eğitim almak isteyenler 1 yıllık Çekçe hazırlık programından sonra ücretsiz eğitim alabiliyorlar. Ancak uluslararası platformda geçerlilik sağlaması açısından İngilizce eğitim almak çok daha avantajlıdır. Türkiye'deki not sisteminin aksine Çekya'da en iyi not 1 puandır. Tersine puanlama sistemleri bulunuyor.

Çekya'da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?
Çekya Üniversiteleri ve hükümeti, öğrencilerin eğitim aldıkları süre boyunca part time işlerde çalışmasına karışmıyor. Birçok öğrenci Çek dilini öğrenmek, yaşam masraflarını karşılamak, yeni çevre edinmek ve tecrübe edinmek için okurken part time işlerde çalışıyor.

Çekya Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri
İşletme, İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Finans, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Bilişim, Mühendislik ve Tıp Çekya Üniversitelerinin en çok tercih edilen bölümlerini oluşturuyor. Öğrenciler mezun olduklarında dünya standartlarında bir eğitimle kariyer yapmaya başlıyor.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Çekya'da Çalışma Hakkı
Çekya, mezuniyet sonrası sınırlı çalışma vizesi veriyor. Ancak mezun olan kişi, işe başlayacağı firma aracılığıyla yeniden vize ve çalışma izni almak için başvuru yapabiliyor. Çekya'da yaşamını sürdürmek isteyenler çok zorlanmıyor.

Çekya'da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çekya'daki üniversite yaşamını kolaylaştıracak bilgiler şöyledir;

  • Çekya'da sadece eğitim çevresinde değil genel anlamda unvanlara önem veriliyor. Alınan unvanla hitap edilmesi bekleniyor.
  • Üniversitelerin tatil dönemleri okulun bulunduğu bölgeye göre farklılık gösteriyor.
  • Çekya Üniversitelerinde teknik eğitimler oldukça donanımlıdır. Mühendislik okumak isteyenler, Çekya üniversitelerine yoğun ilgi gösteriyor.
  • Çekya'da spor, sanat, sosyal aktiviteler uygun fiyatlara veriliyor. Tüm halk bu alanlardan faydalansın diye oldukça ekonomik ücretler belirleniyor.
  • Çek halkı ilk anda biraz içine kapanık bir toplum. Ancak bir süre sonra bu duruma alışılıyor.
  • Çekya, eğlenmeyi seven bir ülke. Yıl boyunca sürekli festival, konser, özel gün ve kültürel aktiviteler başrolde oynuyor. Üniversite öğrencileri bu anlamda boş zamanlarında, tatillerde keyifli anlar geçirebileceklerini bilmeli.

 

Yurtdışında Üniversite Okumak için Çek Cumhuriyeti ülkesindeki üniversiteler;

  İletişim Formu!