Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Polonya Üniversite Eğitimi
Yaşam Masrafları

Polonya, hızlı büyüyen ve istikrarlı ekonomi sayesinde sunduğu düşük yaşam ve eğitim maliyetleri ile kaliteli eğitim fırsatları sunmaktadır.
 Polonya hızlı bir ekonomik kalkınma sürecinden geçmektedir bu sebeplemaliyetler hala AB ülkelerinin çoğundan önemli ölçüde daha düşük olmaktadır. Konaklama, yiyecek ve ulaşımın temel maliyetini karşılamak için toplam 450 € - 700 € gibi bir tutar yeterli gelmektedirdiyebiliriz. Düşük yaşam maliyetlerine sahip Polonya’da bütçenizi okumak istediğiniz şehre veya bölgeye göre ayarlayabilirsiniz. Varşova veya Krakow gibi daha büyük şehirler için aylık olarak 150 €- 200 € gibi fazla bütçe ayırmanız gerekebilir. Eğlence ve kültürel etkinliklere katılımın maliyeti de AB ortalamasından çok daha düşüktür ve bu da maliyetlerinin çok rekabetçi olmasını etkilemektedir.
Polonya'nın resmi para birimi Polonya Zlotisi (PLN) 'dir

Gıda Maliyetleri
Polonya yaşam maliyetleri konusunda bir diğer en büyük harcamanız ise gıda için olan harcamalarınız olacaktır. Polonya, yiyecek içecek fiyatları konusunda ucuz bir ülke. Yapılan araştırmalara göre Polonya’da yiyecek içecek fiyatları, İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinden %50 oranında daha ucuz.

Ulaşım Masrafları
Polonya, ulaşım noktasında Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden birisidir. 1 yarıdönem için 50€ ödeyerek ulaşın olanaklarından sınır olmadan faydalanabilirsiniz.
26 yaş altı öğrencilere Tren, Tramvay, Otobüs bilet fiyatlar %50 indirimli satılmaktadır.
Araba ile ulaşımdan keyif alıyorsanız eğer benzinin litresine 1€ ödeyerek sehayat edebilirsiniz.

  • Tek yön bilet ( Şehir içi ) – 3.40 PLN
  • Taksi 1km (normal tarife) – 2.20 PLN

Yurtdışında Üniversite Okumak için Polonya ülkesindeki üniversiteler;

  İletişim Formu!