Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Kanada Üniversite Eğitimi


Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada, Kuzey Amerika'da yer alır. Rusya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olma özelliğine sahip bu ülkenin başkenti ise Ottowa'dır. Kuzey Amerika'nın büyük bir kısmını kaplayan Kanada; güneyden Amerika Birleşik Devletleri, kuzeybatıdan ise Alaska ile komşudur. 9,984,670 kilometrekare yüzölçümünde sahip ülkede iki resmi dil bulunmaktadır. Bu diller İngilizce ve Fransızcadır. Bu anlamda ülke nüfusunun yüzde 60'ı İngilizceyi, %20'si ise Fransızcayı ana dili olarak konuşmaktadır. Ülkenin kalan kısmı ise Çince, İspanyolca, Almanca ya da İtalyanca dillerinden birisini konuşmaktadır. Çok dilli ve kültürel bakımdan zengin bir ülke olması nedeniyle pek çok öğrenci üniversite eğitimi için bu ülkeyi tercih etmektedir. Peki, Kanada'da üniversite eğitimi almanın avantajları nelerdir?

Neden Kanada'da Üniversite Eğitimi?
Kanada, dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkelerinden birisidir. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den sonra yurtdışı üniversite eğitimi için tercih edilen üçüncü ülkedir. Özelikle refah yaşam seviyesi, ekonomik zenginlik, öğrenci dostu şehirleri ve ılımlı politikaları ile tercih edilebilirliğini her geçen gün daha da artan Kanada'da üniversite eğitimi almak için daha pek çok neden bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Günümüzde Kanada, kaliteli eğitim sistemi ile yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en ideal ülkelerden birisidir. Çünkü ülkede dünya standartlarında eğitim veren pek çok üniversite bulunmaktadır.
  • Kanada'da yer alan üniversiteler; derslerin teoride kalmaması ve bilgilerin kalıcılığının artması adına ileri teknoloji eğitim materyallerini kullanarak öğrencilerini teşvik eder ve becerilerini arttırmayı amaçlar.
  • Ülkede çok kültürlü bir ortam mevcuttur. Buna paralel olarak da pek çok dil konuşulmaktadır. Eğer Kanada'da üniversite eğitimi almayı tercih ederseniz sadece kaliteli bir eğitim almazsınız. Çünkü aynı zamanda farklı kültürler ile tanışır, farklı dilleri öğrenme fırsatı bulursunuz.

  • Kanada'da iki ana dili bulunmaktadır. Bunlar İngilizce ve Fransızcadır. Bu anlamda lisans eğitimlerine Kanada'da devam etmek isteyen öğrenciler; hem İngilizce hem de Fransızca dil seçeneği ile eğitim veren lisans ve lisansüstü programlarını tercih edebilirler.

  • Ülke, sadece sunduğu kaliteli eğitim ile ön plana çıkmaz. Aynı zamanda öğrencilere sayısız kültürel ve sanatsal etkinliğe katılma imkânı tanımaktadır.
  • Kanada'da üniversiteleri mezuniyet sonrasında öğrencilere yüksek maaşlı kariyer fırsatı da sunar. Özellikle petrol mühendisliği, pratisyen hekimlik, bilgi sistemleri yöneticiliği gibi bölümlerden mezun olanlar yıllık yüksek kazançlar elde edebilmektedir.

Kanada'da Üniversite Eğitim Sistemi
Kanada'da lisans eğitimi, ülkemizde de olduğu gibi 4 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi ise 2 yıldır. Ancak bazı üniversitelerde 1 yıllık yüksek lisans eğitimi de yer almaktadır. Bu okullardan alınan diplomaların hepsi dünya çapında tanınmaktadır. Ayrıca Kanada üniversiteleri doktora programlarına kadar eğitim vermektedir.
Kanada'da akademik program Eylül ve Mayıs aylarını kapsamaktadır. Yine üniversitelerin geneli Ocak ayında da öğrenci alabildiği gibi bazıları ise yaz aylarında ders alma olanağı tanımaktadır. Ayrıca üniversitelerde hem İngilizce hem de Fransızca eğitim verilmektedir. Öğrencilerin Kanada üniversitelerinde eğitim alabilmeleri için bu dillerden birisine hâkim olmaları beklenmektedir. Eğer öğrenci her iki dile de hâkim ise, bu durumda iki dil üzerinden de eğitim alabilirler.

Kanada'da Üniversite Eğitimi Sırasında Çalışma Hakkı
Kanada'da üniversite eğitimi sırasında belli şartlar ve izinler temelinde çalışma hakkı bulunmaktadır. Yine öğrenciler herhangi bir çalışma iznine gerek duymadan eğitim aldıkları kampüs içerisinde çalışma hakkına sahiptirler. Ayrıca öğrenci devlet üniversitelerinden birisinde eğitim görüyorsa, kampüs dışında çalışma anlaşması imzalayarak kampüs dışında da çalışabilir. Bu çalışma izni yaklaşık 4 -6 hafta içerisinde sonuçlanır ve öğrenci çalışmaya eğitim hayatı boyunca devam edebilir.
Tüm bunların yanında çalışma izni alan bir öğrenci; okul zamanı haftada 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Kanada Üniversitelerinin Öne Çıktığı Alanlar
Kanada üniversitelerinin ön plana çıktığı bazı bölümler bulunmaktadır. Bunların başında da petrol mühendisliği, tıp ve eczacılık gelmektedir. Bunların yanında ülkede bilgisayar bilimleri alanında kaliteli eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Eğer siz de bahsedilen bu alanlardan birinde fark yaratmak istiyorsanız, Kanada'da üniversite eğitimi almayı tercih edebilirsiniz.

Üniversite Eğitiminden Sonra Çalışma Hakkı 
Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin ülkede kalarak iş bulma imkânı bulunmaktadır. Ülkede kalma adına gerekli yasal işlemleri tamamlayan tüm bireyler özellikle Toronto, Vancouver ve Montreal gibi iş kollarının yoğun olduğu şehirlerde alanlarına uygun işlerde çalışabilirler. Bunların yanında ülkede son yıllarda petrol sektöründe büyük gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle petrol mühendisliği mezunuysanız Kanada'da iş bulma imkânınız çok daha yüksektir.

Kanada'da iş bulmak için öğrencilerin öncelikli olarak mezun olacakları üniversitenin danışmanlık merkezlerine başvurmaları ve CV'lerini bırakmaları gerekir. Ardından mülakatlara ve iş ilanlarına göz atabilirler.

Kanada'da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kanada'da 100'den fazla üniversite yer almaktadır. Bu üniversitelerde eğitim almak adına özel sınavlara girmek gerekmemektedir. Çünkü her üniversitelerin kendi kabul şartları bulunmaktadır ve her başvuru bireysel olarak değerlendirilmektedir.

Kanada'da yer alan üniversiteler, İngiliz üniversite ve Fransız kolej sisteminden esinlenerek günümüzdeki halini almıştır. Bu nedenle de bazı üniversiteler kolej olarak da adlandırılabilmektedir. Bu kolej ve üniversiteler arasında dünya çapında ün yapmış olanları mevcuttur. Bu üniversitelerden birisinde alınan dereceler, Amerikan ve İngiliz üniversitelerine eş değer kabul edilmektedir.
Tüm bunların yanında ülkedeki üniversitelerin eğitim ücretleri ise bulundukları bölgeye, kurumun yapısına ve sundukları programlara göre değişiklik göstermektedir.

 

 

Yurtdışında Üniversite Okumak için Kanada ülkesindeki üniversiteler;

  İletişim Formu!