SİZİ ARAYALIM  

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS ( International English Language Testing System )  Sınavı ;

Bu sınav 1989 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış olup dünya üzerinde 10 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. IELTS sınavı dünya çapında belirli bir standart çerçevesinde uygulanmaktadır. IELTS akademik ve IELTS genel olmak üzere iki tür IELTS sınavı bulunmaktadır. IELTS sınavı içerisinde Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma modülleri bulunmaktadır. Dinleme ve Konuşma modülleri girmiş olacağınız IELTS türüne göre değişmemek ile birlikte yazma ve okuma modülleri IELTS sınav türüne göre değişiklik göstermektedir. IELTS sınavında konuşma okuma, dinleme ve yazma modülleri yanı gün yapılırken konuşma modülü bir hafta önce ya da sonra yapılmaktadır.

IELTS Dinleme modülü 4 bölümden oluşur ve 40 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır. Her bölümde 10 sorudan toplam 40 soruluk bir modülden oluşur ve her bir soru bir puandır.

IELTS Okuma modülü üç bölümden oluşmaktadır. Okuma bölümü için sınava gireceklere tanınacak süre 60 dakikadır. Toplam soru sayısı 40 olmakla birlikte her bir soru bir puandır. Akademik sınav türünde metinler daha akademik olmak ile birlikte Genel türünde ise daha günlük konuşmaları kapsamaktadır.

IELTS Yazma modülü ise iki bölümden oluşur. İlk bölümde bir tablo verilerek kendi kelimeleriniz kullanılarak buradaki tabloyu tanımlamanız istenecektir. İkinci bölümde ise bir konu hakkında kompozisyon yazmanız istenecektir.

IELTS Konuşma modülünde ise sertifikalı bir IELTS uzmanı ile konuşacaksınız. Konuşma modülü 10 ile 15 dakika arasında sürmekte olup toplamda 3 bölümden oluşur. İlk modülde sizlerden kendinizi tanıtmanız vb istenmektedir. İkinci bölümde sizlere bir konu verilerek konu hakkında düşünmenizi ve akabinde konuyla alakalı yorum yapmanız istenir. Son bölümde ise ikinci bölümden verilen konu hakkında IELTS uzmanı sizlere soru soracak ve bunların cevaplanmasını isteyecektir.

IELTS sınav merkezleri British Council ve IDP Education olmaktadır. IDP ve British Council IELTS sınavlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da yapmaktadır.

IELTS sınavından yeterli skoru alamayacağınızı düşünüyorsanız web sitemizde İngilizce eğitim veren dil okulları bölümlerini inceleyebilir ve yurtdışında dil eğitimi alarak sınava daha rahat hazırlanabilirsiniz.