SİZİ ARAYALIM  

Paris Dil Okulları

İçindekiler

Paris dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Fransa’nın başkenti olan şehir, ülkenin kuzeyinde ve Ile-de-France bölgesinin merkezinde yer alır. Şehir, Seine Nehri’nin üzerine  kurulmuş olup deniz seviyesinden 30 metre yüksekliktedir. Şehirde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan pek çok yapı bulunmaktadır. Bu bakımdan adeta bir açık hava müzesini andıran Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Şehrin dünyada ve Avrupa’da önemli bir yerinin olması bu şehri öğrenciler için de çekici kılmakta ve binlerce öğrenci eğitim almak için Paris’i tercih etmektedir.

Paris’e Ulaşım

Paris’e Türkiye’den her gün doğrudan ve aktarmalı uçak seferleri bulunmaktadır. Doğrudan uçuş süresi ortalama 3,5 saattir.

Paris’te Ulaşım

Paris’te toplu taşıma otobüs, metro ve raylı sistemden oluşmaktadır. Hepsinde tek bilet geçerli olup bir günden beş güne kadar seyahat kartları satılmaktadır.

Yaşam Masrafları

Dünyaca ünlü bir şehir olduğu kadar Paris aynı zamanda pahalı bir şehirdir. Ancak düşük bütçeli konaklama ve alışveriş seçenekleri de sunmaktadır. Öğrenciler için aylık 400-500 euro aralığında tek kişilik stüdyo daire, 1800-2000 euro aralığında 4 odalı daireler bulunabilmektedir.

İklim Şartları

Paris’te yarı okyanus ve yarı kırsal iklim görülmektedir. Kışları kısa, ılık ve yağmurludur. Bunun önemli sebebi Atlantik Okyanus’undan gelen ılık ve nemli rüzgar esintileridir. Paris’te yağışlar tüm yıla eşit bir şekilde dağılmıştır. Şubat-Nisan arası kuru bir hava hakimdir. Yılın 3 ayı yağış almaktadır. Kışın sıcaklık 7°C- 8°C arasında, yazın ise sıcaklık 25°C- 30°C arası değerdedir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hava serin, yaz aylarında ılık ve nemlidir. Ağustos ve Temmuz ayları şehrin en sıcak dönemiyken, Aralık ve Şubat arası dönem ise en soğuk aylardır.

Sosyal Yaşam

Paris şehrinde yapılabilecek birçok aktivite vardır. Ayrıca şehrin gece hayatı oldukça hareketlidir. Eğlence geç saatlere kadar devam etmektedir. Paris festivaller bakımından da çok zengin bir şehirdir. Yılın hemen hemen her ayında düzenlenen çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

Gezilecek Yerler

Tarihi açıdan oldukça önemli bir şehir olan Paris’te gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Eyfel Kulesi (Eiffel Tower), Louvre Müzesi, Sacré-Cœur Bazilikası, Zafer Takı (Arc de Triomphe), Sen Nehri (La Seine), Versay Sarayı (Château de Versailles), Notre Dame Katedrali, (Notre-Dame de Paris), Panthéon, Orsay Müzesi (Musée d’Orsay), Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg), Disneyland Paris, Şanzelize Caddesi (Champs- Élysées), Concorde Meydanı (Place de la Concorde), Pont Neuf’tur.