SİZİ ARAYALIM  

İrlanda'da Üniversite Okumak

İçindekiler

İrlanda üniversite fiyatları ne kadar?

İrlanda üniversite fiyatları, eğitim alınan bölgeye, üniversiteye, programa, bölüme göre değişmekle birlikte, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan uluslararası öğrenciler için üniversite ücretleri yıllık 9.500 Euro’dan başlamaktadır.

Tıp, diş hekimliği ve benzer diğer sağlık bilimleri bölümlerinin ücreti daha fazladır.

Mühendislik, İdari Bilimler, Fen Edebiyat ve Dil bölümlerinde eğitim süreleri genellikle 6 sömestr (3 yıl) sürmektedir.

İrlanda üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır? 

İrlanda üniversitelerinin başvuru tarihleri okuldan okula değişmektedir. Irish Leaving Certificate sınavlarının sonuçlandığı tarih, resmi olarak başvuruların açıldığı tarih olmaktadır. Bu tarih her yıl Ağustos ayı içerisinde olmaktadır. 

İrlanda’da eğitim, Ocak ve Eylül aylarında başlamaktadır. Bazı foundation (hazırlık) programları, Mayıs ayında da başlayabilme olasılığı vardır.

İrlanda üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

İrlanda’da Üniversite okumaya gidecek öğrencilerden genel olarak istenen başvuru ve kabul şartları;

• Transkript  ve Lise diploması (öğrencinin not ortalamasının yüksek olması beklenir)

• IELTS sınav sonucu

• Referans mektubu

• Özgeçmiş/Cv

• Niyet mektubu 

İrlanda Üniversitelerinde Yök Denkliği var mı?

İrlanda Üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerin hepsi İngiltere eğitim sistemini uygulamaktadır ve yüksek kalitede eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir.

İrlanda üniversite konaklama imkanları

İrlanda konaklama seçenekleri aslında genel olarak aile yanı ve özel yurt konaklaması olarak ikiye ayrılır. İrlanda’da eğitime gelen öğrencilerin konaklama olarak her ülke gibi tercih edebileceği farklı seçenekler vardır. Aile yanı veya yurt ile öğrenci evleri şeklindedir. 

İrlanda okurken çalışmak mümkün mü?

İrlanda’ya dil okullarına ya da üniversitelere eğitim almaya giden öğrencilere, üniversitelerin açık olduğu dönemlerde part time haftada 20 saat yasal çalışma izni verilirken, üniversitelerin kapalı olduğu yaz dönemlerinde full time haftada 40 saat yasal çalışma izni verilmektedir.

İrlanda sağlık sistemi nasıl? İrlanda’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

İrlanda’da eğitim almak ve öğrenci vizesi başvuruları için kapsamlı sağlık sigortasına yaptırmak bir zorunluluktur. Dublin ve diğer şehirlerde gelişmiş sağlık hizmetlerin bulunan ve kolayca ulaşılabilen birçok hastane mevcuttur. Ancak kapsamlı sigortalar haricindeki diğer sağlık sigortaları ayakta tedavi masraflarını karşılamamaktadır.Sağlık merkezlerinde muayene ücreti ortalama 50-60 Euro arasındadır. Acil servislerdeki muayene ücreti ise 100 Euro dur.

İrlanda’ da diş tedavi ücretleri de diğer sağlık hizmetleri gibi sağlık sigortası kapsamı dışındadır.

İrlanda üniversite vizesi nasıl alınır?

İrlanda’ya vize başvurusu yaparken İrlanda Konsolosluğuna değil, aracı kurum olan VFS Global’e başvuru yapmanız gerekmektedir. VFS Global’e İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep ofislerinin birinden herhangi bir randevu almadan, sadece belge teslimi ile başvuru yapılabilmektedir.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi

İrlanda ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunan ülke. Büyük Britanya’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kapsayan topraklarda bulunmaktadır. İrlanda’nın doğusunda İrlanda denizi batısında ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Başkenti Dublin olan İrlanda’nın para birimi Eurodur.

Neden İrlanda’da Üniversite Eğitimi

Eğitim kalitesi; İrlanda dünyaca ünlü köklü eğitim kurumları ile yaşam şartlarının diğer ülkelere göre daha uygun olması, sadece lisans eğitimi değil aynı zamanda master ve doktora programlarıyla da öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Bu üniversitelerde yapılan akademik araştırmalar, yetiştirilen bilim insanları İrlanda üniversitelerini diğer ülkelere göre öne çıkarıyor.

Yabancı dil avantajı; İngilizce Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesin problemi olarak ortaya çıkmaktadır. İrlanda Birleşik Krallık ülkeler topluluğuna bağlı bir ülke olduğundan ülkenin ana dili İngilizcedir. İngilizceyi tüm ayrıntıları ile öğrenebilmek öğrencilere akademik eğitimlerinde ve profesyonel kariyerlerinde ekstra kapılar açabiliyor.

Stratejik konum; İrlanda ile Türkiye arası ortalama 4 saat sürmektedir. İrlanda’ nın bulunduğu konum itibari ile hem Türkiye’ye hemde diğer Avrupa ülkelerine yakın mesafede bulunuyor. Bu durumda İrlanda’da eğitim alacak öğrenciler için tatillerini fırsata çevirme imkanı sunuyor.

Üniversite İmkanları; İrlanda’da bulunan üniversitelerin tamamı İngiltere eğitim sistemini benimsemiştir. İrlanda’da bulunan tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Okulların eğitim kaliteleri dünya standartlarındadır. İrlanda da bulunan bir çok üniversite dünyada ki en iyi ilk bin üniversitenin içerisinde bulunmaktadır. İrlanda üniversiteleri öğrencilerine akademik ve sosyal anlamda da kendilerini geliştirebilecek imkanlar sunmaktadır.

İrlanda Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıl yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürmektedir. Eğitim sistemi olarak İngiltere eğitim sistemini benimsemiş İrlanda’da okullar Türkiye’de ki gibi Eylül- Ekim aylarında başlamaktadır. İrlanda üniversitelerinin diplomaları tüm dünyada geçerli olmaktadır.

İrlanda öğrencilere çalışma izni veriyor; İrlanda hükümeti lisans ve yüksek lisans eğitimlerini alan öğrencilere haftada 20 saat (part time) çalışma izni vermektedir. Böylece öğrenciler bir yandan İrlanda’da üniversite eğitimi alırken bir yandan da çalışarak cep harçlıklarını çıkarabilirler. Ülke öğrenciler için bir çok iş imkanı sunmaktadır.

İrlanda öğrencilere mezun olduktan sonra çalışma hakkı tanıyor; İrlanda hükümeti, ülkelerinde lisans eğitimi bitirmiş öğrencilere şartsız koşulsuz 1 yıl, yüksek lisans bitirmiş öğrencilerine ise şartsız koşulsuz 2 yıl çalışma izni vermektedir. Böylece öğrenciler eğitimleri sonlandıktan sonrada İrlanda’da yaşama şansına sahip olabilirler. Avrupa kıtasının en gelişmiş ülkelerinden biri olan İrlanda’da kariyer yapma fırsatı öğrenciler için en çok cezbeden nokta olabiliyor.

DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri