SİZİ ARAYALIM  

Dubai'de Üniversite Okumak

İçindekiler

Dubai Hakkında Genel Bilgiler

Dubai, Orta Doğu’da konumlanan Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı dünyanın çeşitli yerlerinden göç alan yeniliklerle dolu bir şehirdir. Birleşik Arap Emirliklerinin en kalabalık şehri olan Dubai Basra Körfezinde yer alan bu şehir, halkının %80’lik bir kısmının yurtdışından geldiği, sıcak, hareketli ve kozmopolit bir metropoldür.

Dubai, inşaat projeleri ve sportif karşılaşmaları, insan yapımı Palmiye Adaları, otelleri ve bölgenin en geniş ölçekli alışveriş merkezleri ile bir sembol haline gelmiştir.

Ayrıca, Dubai yaşam standartları yüksek ve güvenli bir şehirdir. Bu nedenle, suç oranı oldukça düşüktür.

Dubai’de En Çok Tercih Edilen Bölümler

En çok tercih edilen Lisans programlarının başında, İnşaat Mühendisliği, Petrol Mühendisliği, Turizm, Mimarlık, Yönetim, İşletme ve Tıp gibi bölümler yer almaktadır. 

Yukarıdaki bölümlerin dışında, güzel sanatlar gibi tasarıma yönelik çeşitli bölümler de bulunmaktadır.

Dubai’de Kabul ve Başvuru Şartları Süreci

Öncelikli olarak, Advice ekibinin deneyimli danışmanlarıyla birlikte eğitim ve kariyer hedeflerinize uygun olacak üniversite seçimi yapılmaktadır. Öğrenciye uygun olan üniversite seçimi, kişinin kabul oranının artmasına da yardımcı olacaktır. Üniversite seçildikten sonra, başvuru için gerekli olan belgelerle ilgili okula başvurunuz yapılacaktır. 

Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey öğrencinin dil skorudur. IELTS ya da TOEFL gibi dil sınavlarından gösterebileceğiniz ya da alabileceğiniz skorla (6-6.5) ingilizce dil yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz.

Başvuracağınız okulun dil skorunu karşılamamanız durumunda ilgili okulun hazırlığını ya da Dubai’de bulunan bir dil okulunu tercih edebilirsiniz. 

Dubai üniversitelerinde gerekli olan başvuru evrakları ise aşağıdaki gibidir.

Advice ekibinin tecrübeli danışmanlarıyla birlikte başvuru yapacağınız okulu belirlendikten sonra;

– Kimlik fotokopisi,

– Fotoğraf,

– Başvuru ücretine dair makbuz,

– Niyet mektubu,

– Portfolyo

– Cv, 

– Referans mektubu, 

– Lise diploması, 

– Transkript,

– IELTS veya TOEFL puanları,

– Pasaport gibi evraklarla seçtiğiniz üniversiteye göre başvurunuz yapılmaktadır. 

Dubai’de Eğitim Sistemi ve Süresi

Dubai’de birçok üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin bir çoğu uluslararası şekilde eğitim vermektedir. Üniversite eğitimleri, genellikle 4 yıl kadar sürmektedir. Ancak bu süre seçilen bölüme göre de değişiklik gösterebilir. 

Ayrıca, Dubai üniversitelerinin birçok bölümünde laboratuvar çalışmaları da yapılmaktadır. Öğrenciler genellikle çeşitli projelere, testlere ve performans ödevlerine dahil olarak değerlendirilmektedir. 

Dubai’de Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

– Dubai üniversitelerinin dünya sıralaması arasında üst sıralamalarda olması,

– Üniversite eğitimlerinde son teknolojik cihazların kullanılması,

– Gelişmiş ve güvenli bir yaşam sunması,

– Farklı kültürlerle bir arada eğitim görülmesi,

– İngilizce eğitim sunan programların olması,

– Geniş bir mezun ağı olması.

Dubai Üniversitelerinde Fiyatlandırma

Dubai’de bir üniversite programı için fiyatlar 10.000 USD’dan başlamaktadır. Ancak ilgili ücretler, başvurulan okula ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Dubai’de Öğrenci Yurtları ve Konaklama Alternatifleri

Dubai’de bulunan üniversiteler, genellikle yurtdışından gelen öğrenciler için konaklama hizmeti de sunmaktadır. Öğrenciler için genelde yurtlar önerilmektedir. 

Ancak konaklama tercih ederken seçilen okul ve bölge oldukça önemlidir. Seçeceğiniz bölgenin ilgili okula yakın olması öğrencinin ulaşımı açısından oldukça yararlı olacaktır. Öğrenciler tercih ettikleri yurtlar sayesinde eğlenceli ve sosyal anlamda aktif olma fırsatını da yakalayacaklardır. 

Yaşam Masrafları

Dubai’de ortalama aylık olarak 600-1200 USD arasında bir harcama yapılmaktadır. Ancak bu maliyet, öğrencinin kişisel giderlerine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle öğrencilerin mutfak ve market alışverişi ayda ortalama 160 ila 220 USD civarındadır. Maliyetinizi bu şekilde planlamanız mümkündür.

Çalışma İzni

– Dubai’de öğrenci vizesi ile çalışma hakkına da sahip olabilirsiniz. 

– Çalışma saatleri ise, haftada en fazla 20 saat olmaktadır. 

– Dubai’de çalışmak için genellikle cafeler ve restoranlar tercih edilmektedir. Ancak bölümünüzle ilgili de küçük işletmeleri de tercih edebilirsiniz. 

Vize Süreci

Dubai öğrenci vizesi genellikle 2 – 3 hafta aralığında çıkmaktadır. Bu noktada belgelerin eksiksiz, düzenli ve onaylı bir şekilde verilmesi başvuru süresini ve sonucunu oldukça etkilemektedir.  

Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler;

– Doldurulmuş Dubai vize başvuru formu,

– Üniversiteye ödeme yapıldığına dair dekont,

– Biyometrik fotoğraf

– Pasaport

– Üniversiteden alınmış kabul belgesi

– Niyet mektubu,

– Diploma,

– IELTS veya TOEFL puanları.

DEVAMINI GÖR

Dubai Üniversiteleri ve Fiyatları