SİZİ ARAYALIM  
Hem Gez Hem Çalış

Work And Travel

Kısaca tanımlamak gerekirse üniversite öğrencileri için çalış ve gez programıdır. 1961'den beri Birleşik Devletler Dışişleri Departmanı tarafından yürütülen kültürel değişim programıdır. Türkiye bu programa doksanlı yıllardan beri öğrenci göndermektedir. Üniversite öğrencilerinin okulların tatil olduğu tatil dönemlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayarak burada farklı kültürleri yakından tanıması programın en büyük amacıdır. Work And Travel Programı kapsamında üniversite öğrencileri; yaz mevsiminde ABD'de geçici işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürmelerine, para kazanmalarına ve beraberinde hem ABD'yi gezip Amerikan kültürünü tanımalarına hem de İngilizcelerini geliştirmelerine olanak sağlanır.

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin tecrübe etmesi gereken bir programdır. Program sonunda

  • Üniversitede hazırlık, 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencisi olmak
  • Yüksek lisans 1. Sınıf öğrencisi olmak
  • En az intermediate (B1) seviyesinde İngilizce yeterliliğe sahip olmak
  • En az 2.00 genel not ortalamasına sahip olmak
  • 25 yaşını aşmamış olmak.

Şartları sağlayan her öğrenci Work And Travel’a katılım gösterebilir.

Başvuru süreci: öğrenci, acente ve sponsporun ortak çalışmaları ile yürütülür. Sponsor, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş program kapsamında en yetkili kurumdur. Sponsor öğrencilerin dünyanın dört bir yanından Work and Travel’a katılmasını sağlayan kurumdur. Acentalar, Amerkan Konsoloslukları tarafından onaylı, öğrencilerin iş ve konaklama bulma sürecinde yetkili kurumlardır. Öğrenciler Work and Travel başvurusu yaparken bir acenta ile çalışması gerekmektedir.

Programa uygun olan katılımcılar  kayıtlarını gerçekleştirmek ve danışmanlık almak için Advice Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na başvurabilir. 2024 Kayıtlarımız 5 Temuz 2024 tarihi itibari ile başlamıştır.

Programa olabildiğince erken kayıt olmak, kayıt sürecini daha rahat geçirmenize, program kapsamında çalışacağınız işin rahatça seçmenize olanak sağlar. 2023 Sezonu için kontenjanın sınırlı olduğu unutulmamalıdır, kontenjanlar genelde Aralık-Ocak aylarında dolmaktadır.

Kayıt yaptıran öğrenciler ile mülakat yapıldıktan sonra öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre işlerini seçerler.

Sponsor ve işveren ile yapacakları görüşmeler sonucunda öğrencilerin Amerika’da yapacakları işler belirlenir ve öğrenciler işlere yerleştirilir. Can kurtaranlık, otel işleri, market işleri, satış işleri, restoran ya da lunapark gibi çeşitli işlerde çalışmak mümkündür.

2023 yazında öğrencilerimizin çalıştığı bazı işler ve işlerle ilgili bilgileri aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

https://www.adviceyed.com/iskartlar

Tüm bu başvuru süreçlerinde öğrencilerin girmesi gereken bazı mülakatlar vardır. Tüm bu mülakatlar İngilizcedir. Advice olarak öğrencinin kaydını almadan önce öğrencinin ABD’de yaşarken gerekli olacak minimum İngilizceye sahip olup olmadığını denetlemek amacıyla bir mülakat gerçekleştirir. Bu mülakatlardan ilkidir.

İkinci olarak iş seçimini yapan öğrencilerin sponsor mülakatlarına girmesi gerekmektedir. Sponsor mülakatından sonra bazı işverenler öğrencileri tanımak amacıyla bir mülakat yapmak isteyebilir.

Son olarak öğrenciler vize mülakatına girerler.

Bu mülakatlar, ABD Work and Travel vize başvurunuzda mülakatı yapacak görevlinin hakkınızda ( yetenekleriniz, kariyer planınız, Amerika’da görmek istediğiniz şehirler vs. ) soracağı sorulara yönelik sizin vereceğiniz cevaplara sizi hazırlar. Bu oryantasyon süreci sizin İngilizce dil seviyenizi belirlemeye yönelik olduğu kadar, sizi Amerika’daki işyerinizde kuracağınız diyaloglara karşıda hazırlar.

Sıkça sorulan sorular için https://www.adviceyed.com/work-and-travel/sikca-sorulan-sorular sayfamızı ziyaret ediniz.

Work and Travel Sözlüğü
Work and Travel programına katılacak öğrencilerin bilmesi ve öğrenmesi gereken terimler;

DS Formu : Bu belge, Work and Travel Programı kapsamında ABD'ye girmek için almanız gereken, sponsor bir şirket tarafından adınıza verilen ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın onayıyla size gönderilen yasal bir çalışma iznidir.

SSN : Sosyal Güvenlik Numarası(Social Security Number) Kısaca SSN; SSN'niz Türkiye'deki TC kimlik numaranıza benzer. Tüm SSN'ler kişiye özeldir. Work and travel katılımcısı olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat eden tüm öğrencilerin bir SSN alması gerekir. SSN almak vergi beyanında bulunmak için zorunludur. Bir SSN, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak çalıştığınızın kanıtıdır, ancak aynı zamanda potansiyel çalışanlar ve işverenlerle sorun yaşamanız durumunda size yasal koruma sağlar.

J1 Vizesi : Work and Travel Programı kapsamında ABD'ye girmek için almanız gereken, Türkiye’de bulunan Amerika Büyükelçilikleri ve konsolosluklar tarafından pasaportunuza basılan vizedir.

Job Offer : İşverenler ile Work and Travel katılımcıları arasında imzalanan, işin tanımının yapılması gereken görevlerin, konaklama şartlarının, katılımcıların kazançlarının gibi bilgilerin bulunduğu bir belgedir

I-94 : Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ne girişiniz ve Amerika Birleşik Devletleri'nden çıkışınızla ilgili bilgileri kaydeden bir formdur.Bu formu sizin adınıza gümrük memuru tamamlar.

Pay Check : ABD'deki çalışmanız karşılığı maaşlarınız çek yolu ile size ödenir kısacası pay check maaş çekicidir.

Work and Travel W-4 Formu : Work and Travel kapsamında çalışmaya başlarken, işvereninizle birlikte dolduracağınız vergi kesinti miktarının hesaplanmasında kullanılan formdur.

Jet-Lag : Özellikle yurt dışı uçuşlarından sonra gidilecek yer ile Türkiye arasındaki yerel saat farkı sebebi ile oluşan uyku sorunu veya vücutta hissedilen biyolojik rahatsızlığın adıdır.

Sponsor : ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Çalışma İzinleri (DS 2019) vermek üzere yetkilendirilmiş bir kuruluştur ve Work and Travel programının yürütme yetkisini bünyesinde bulundurur.

SEVIS(Student and Exchange Visitor Information System) : ABD hükümetinin kültürel değişim veya eğitim amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen uluslararası öğrenciler hakkındaki bilgileri kaydeden çevrimiçi sisteminin adıdır.

Check-in : Bu, program başlangıç ​​tarihinden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kaldığınız süre boyunca, Aylık olarak yapılan bir sponsorluk sistemi güncellemesidir.

Schedule-Shift : Amerika’da çokça gördüğünüz bir kelimedir. Haftalık çalışma programınızı veya otobüs ve tren programlarınızı listelemek için de kullanılır

Overtime : Fazla mesai demektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde haftada 40 saatten fazla çalışıyorsanız, yasal fazla mesai için size normal saatlik ücretinizin 1,5 katı ödenir. Bazı mevsimlik işverenler istisnai olarak bu ücreti ödemekten muaftır.

W2 Formu : Çalışma yılının sonunda, işvereniniz size kazandığınız toplam tutar ve kesilen vergi tutarı gibi bilgileri içeren bir form gönderecektir. Bu, vergi iadesi için gerekli bir belgedir.

Tip : Türkçe karşılığı bahşiştir.Work and Travel programında katılımcılar müşteriler tarafından bahşiş alırlar.

Supervisor : Çalıştığınız iş yerinde sizi yönlendiren görev ve sorumluluklarınızı belirten kıdemli yöneticiniz.

Day off : Çalışma takviminizde (haftada bir veya iki) işverenin ihtiyacına bağlı olarak değişebilen izinli sayıldığınız mesainizin olmadığı günler anlamına gelir.

Take away/To go : Genellikle fast food restoranlarında paket yaptırıp götürmek anlamında kullanılır.

Clock In/Clock out : Çalışma saatlerini hesaplamak için mesai başlangıç ve bitişlerinde yapılan işlemlerdir.

Neden Advice Yurtdışı Eğitim?

Güvenilir, Uzman Ekip
Müşteri Memnuniyeti
Sürekli destek ve 24 saat acil durum hattı
Geniş İş Yelpazesi
Güçlü Sponsor Ağı
Spaking Club
Öğrenci Portalı
Pre -Departure Oryantasyon

Akreditasyonlarımız

Popüler İşler

Bu işlerin ayrıntılarını ve görselini https://www.adviceyed.com/iskartlar linkinden görebilirsiniz.

6 Adımda Work And Travel

1.Başlangıç

Programa uygunluğunuz Advice danışmanları tarafından değerlendirme alınır ve programala katılmak için yeterli İngilizce sahip olup olmadığınızı belirmek için mülakat yapılır.

2.Kayıt

Ön kayıt ücreti yatırılır ve hazırlanması gereken evrakları öğrenci panelinize online olarak yüklenir. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport başvurusu gerçekleştirilir.

3. İş Seçimleri

Ön kayıt ücreti yatırılır ve hazırlanması gereken evrakları öğrenci panelinize online olarak yüklenir. Eğer pasaportunuz yoksa pasaport başvurusu gerçekleştirilir.

4. Vize İşlemleri

Sponsor kuruluş vize başvurunuz için gerekli olan resmi çalışma belgesi DS-2019 formunuzu Advice aracılığı ile size ulaştırılır. Amerika Konsolosluğu’nda vize randevu tarihiniz Advice tarafından ayarlanır. Vize randevunuz öncesinde danışmanınız tarafında vize mülakat oryantasyonu yapılır.

5. Uçak Bileti

Advice olarak uçak biletinizi ekonomik şekilde temin edebilmeniz için size yardımcı oluruz. Gideceğiniz tarih ve gideceğiniz eyalete göre en uygun fiyat teklifleri danışmanınız tarafından size iletilir.

6. Amerika Oryantasyonu ve Gidiş

Work and travel programına katılan her öğrencimizin, programa adaptasyonunun hızlanması, gidilecek bölge, Amerika, Amerika kanunları, kurallar, iş yeri ilgi ilgili bilgiler, çalışacak olan iş ile ilgili bilgilendirmeler, acil durumlar, ilk varışta yapılması gereken hususlar, alışveriş, güvenlik, gezi seyahat gibi konularda bilgilendirilmesi aşamasıdır.

Öğrenci Yorumları

Wat Kütüphanesi