SİZİ ARAYALIM  

Work and Travel'da İkinci İş Bulmak?

work and travelProgram katılımcıları, ABD’de de hem kültürel deneyim kazanabilirler hem de finansal olarak kendilerine destek sağlayabilirler. Bu süreçte ikinci bir işte çalışma fırsatı da sunulabilmektedir. Work and Travel programına katılan öğrencilerimizin sponsorlarından onay almaları durumunda birden fazla işte çalışabilirler.

İkinci bir işte çalışabilmek için öncelikle Sosyal Güvenlik Numarası (SSN)  almanız gerekmektedir. Bu numara Türkiye’deki TC kimlik numarasına tekabül edebilecek bir numaradır. SSN sayesinde ABD’de yasal olarak çalışabilir ve banka hesabı açabilirsiniz.

İkinci bir işte çalışabilmeniz için sponsor kuruluşunuz ile iletişime geçip ikinci iş için izin talep etmeniz gerekmektedir. İkinci işinizin çalışma saatleri ve iş tanımı gibi detayları sponsorunuzla paylaşmanız önemlidir. İkinci işiniz için seçim yaparken ilk işinizin çalışma saatlerini göz önünde bulundurmalısınız İkinci bir iş bulmayı düşünüyorsanız, program sponsorlarınızla iletişime geçerek ikinci işin program kurallarına uygun olup olmadığını teyit etmelisiniz. Programın yasakladığı sektörlerde veya işlerde çalışmamalısınız. Örneğin, fabrika işleri, taşımacılık, pedicab, chair ride, seyyar işler, moto kurye, Alaska balık fabrikaları gibi işlerde çalışmak yasaktır ve vizenizin iptal edilme riski taşır. Seçeceğiniz iş pozisyonları yine Work and Travel programına uygun kolay işler olmalıdır. Restorantlarda garson, mutfak elemanı, bulaşıkçı;  otellerde housekeeper, breakfast attendant, housemen olarak bir çok iş yapabilirsiniz.

Bazı öğrenciler ise Work and Travel’da ek gelir elde etmek için ikinci veya üçüncü bir işte aynı anda çalışabilirler. Amerika’da ikinci, üçüncü işler genelde haftada 10-20 saat kadar mesaisi olan işlerdir. Bu nedenle aynı anda iki, üç işte çalışmak sanıldığı kadar zor değildir fakat program  boyunca tüm zamanınızı yoğun çalışmaya ayırmak verimliliğinizi ve psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Vaktinizin bir kısmını ABD’de kültürel etkinliklere katılarak sosyalleşmeye ve yeni insanlar tanımaya ve dil becerilerinizi geliştirmeye ayırmalısınız.

Nasıl İkinci İş Bulunur?

Work and Travel programı kapsamında ikinci bir iş arayışına başlamak istiyorsanız ilk önce çevrenizde bulunan oteller, restoranlar, fast-food zincirleri, marketler ve dükkanlara giderek yüz yüze iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu tür işletmeler genellikle yıl boyunca iş başvurularını kabul etmekte ve basit bir form doldurarak başvuru yapmanıza olanak tanımaktadır. Başvuru sırasında yanınızda Sosyal Güvenlik Numaranızın (SSN) olması yeterlidir.Yüzyüze başvuru yapmanın yanı sıra iş bulma sitelerini kullanarak da aramanızı genişletebilirsiniz. Indeed, Glassdoor gibi iş bulma sitelerine kaydolarak özgeçmişinizle online iş başvuruları yapabilirsiniz. Bu platformlar, geniş bir iş ilanı ağına erişim sağlayarak iş arayışınızı kolaylaştırabilir.