SİZİ ARAYALIM  

Letonya Yüksek Lisans

İçindekiler

Letonya yüksek lisans avantajları birçok üniversite öğrencisi ve mezunu tarafından araştırılmaktadır. Yurtdışında bir üniversite yüksek lisans eğitimi almak sanıldığından çok daha önemli avantajları beraberinde getirir. Özellikle yaşam kalitesi yüksek bir ülkede eğitim almak ve farklı bir ülke kültürünü tanımak açısından yüksek lisans önemli bir avantajdır.

Meslek yaşantısına hızlı atılmak ve kariyer basamaklarını daha rahat şekilde tırmanmak isteyen gençler Letonya gibi ülkelerdeki eğitim fırsatlarını oldukça detaylı araştırmaktadır. Ancak yüksek lisans yapabilmek için gidilecek olan ülkenin eğitim olanaklarını, öğrencilere sunduğu fırsatları da yakından bilmek gerekiyor.

Letonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Eğitim olanakları iyi olan bir ülkede yüksek lisans yapmak birçok açıdan avantaj sağlar. bundan dolayı Letonya yüksek lisans koşulları oldukça detaylı olarak araştırılmaktadır. Bu ülkede yüksek lisans yapmak öğrencilere şu avantajları sunar:

 • Letonya’da yüksek lisans yapmak farklı bir ülke kültürünü tanıma şansı sunar.
 • Yabancı öğrencilerle kaynaşarak dil kabiliyetini daha hızlı geliştirmenize imkan yaratır.
 • Yurt dışı deneyimi kazanmak iş konusunda sizlere önemli artılar sağlar.
 • Kariyer fırsatlarını daha seçici bir şekilde değerlendirme imkanı doğar.
 • Yüksek lisans dereceniz olması daha yüksek maaş ile iş bulma imkanı sağlar.
 • Yüksek lisansın Letonya’da yapılması yabancı iş ağlarınızın da geniş olmasına katkı sunar.

Bu fırsatları sayesinde yüksek lisans yapmanın son derece avantajlı olduğunu söylemek mümkün olur. Kaliteli ve profesyonel bir iş yaşamı açısından değerlendirilmesi gereken eğitim fırsatları bulunmaktadır.

Letonya’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Letonya yüksek lisans başvurusu yapacak olan kişilerin başvuru şartlarına tam olarak uygun olması gerekiyor. Öncelikle kişilerin yüksek lisans programına kabul edilebilmeleri için lisans düzeyinde mezun olmaları gerekiyor. Bu okulda da başarılarının yüksek olması önemlidir. Letonya’da denkliği olan bir okuldan mezun olmanız gerekiyor. Başvuru süreci hakkında ise şunlar söylenebilir:

 • Yüksek lisans başvuru formunu doldurmalısınız.
 • İstenilen evrakları kuruma eksiksiz ve güncel olarak sunmanız gerekiyor.
 • Giriş sınavı bulunuyor ise buna katılmanız isteniyor.
 • Letonya yüksek lisans ücretleri eksiksiz olarak ödenmelidir.
 • Tercih edilen üniversiteye kayıt sürecini tamamlamanız gerekiyor.
 • İkamet izin sürecini tamamlamalısınız.
 • Gerekli belgeleri elden üniversiteye teslim etmelisiniz.

Bu işlemleri eksiksiz olarak gerçekleştirmeniz halinde sorunsuz olarak yüksek lisans işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Letonya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Letonya öğrenciler tarafından çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Çünkü bu ülkede yüksek lisans yapan öğrencilerin çalışma hakları da bulunmaktadır. Yani yüksek lisans yaparken aynı zamanda tam zamanlı bir işe girerek çalışma imkanı bulabilirsiniz. Letonya okuyan tüm gençlere birçok farklı açıdan önemli kolaylıklar sunar. Ekonomiye katkıda bulunmaları için de iş fırsatları sunan ülkelerdendir.

Letonya’nın Öne Çıkan Üniversiteleri

Letonya yüksek lisans ücretleri yanında bu ülkede öne çıkan üniversiteleri de detaylı olarak araştırmak gerekiyor. Ülke içerisinde en iyi üniversiteler farklı şehirlere dağılmış durumdadır. Yüksek lisans yapmak için değerlendirilebilecek öne çıkan üniversiteler arasında şunlar sayılabilir:

 • University of Latvia
 • Riga Technical University
 • Riga Stradins University
 • Daugavpils university
 • Baltic International Academy
 • Stockholm School of Economics in Riga
 • Latvian Christian Academy
 • Art Academy of Latvia

Üniversiteleri son yıllarda eğitim amacı ile çok fazla tercih edilmektedir. Ancak üniversitelerin başvuru koşulları ve puan dereceleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Letonya Yüksek Lisans Başvuruları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Letonya yüksek lisans başvuruları konusunda ise dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunur. Çünkü yüksek lisans eğitimleri için kayıt tarihleri önceden belirtilir. Bu kayıt tarihlerini kaçırmamak son derece önemli bir konudur. Yüksek lisans yemek tarihlerini kaçırmamak için mutlaka belge ve evrak hazırlama sürecini çok iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. Ücretlerin önceden yatırılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Bununla birlikte tüm belgelerinizin güncel ve geçerli olması önemli detaylardan biridir. Letonya yüksek lisans başvuru kayıt ve tarihleri yine üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Letonya’daki üniversiteler bahar dönemi olarak da isimlendirilen ikinci dönemde öğrenci kabul edebilir. Başvuru dönemi 31 Ağustos’ta son bulmaktadır.

Letonya Yüksek Lisans Programlarında YÖK Denkliği Var Mı?

Letonya yüksek lisans programlarında YÖK denkliği yine bütün öğrencilerin bilmesi gereken detaylar içerisinde yer alır. Her yüksek lisans öğrencisinin mutlaka YÖK denkliğine dikkat etmesi gerekir. Letonya’daki her üniversitenin YÖK denkliğinin olmaması ilerleyen süreçte diplomanız konusunda sorun yaşamanıza neden olabilir.

Bu nedenle seçtiğiniz üniversitenin Türkiye’de YÖK denkliğinin önemli bir konudur. Ancak Letonya’daki birçok üniversitenin Türkiye’de yok denkliğinin olduğunu söylemek mümkündür. Bundan dolayı Türkiye’de lisans eğitimini tamamlayıp ancak yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen birçok öğrenci Letonya’daki üniversitelerin sunmuş olduğu eğitim fırsatlarını değerlendirmeyi tercih ediyor.

Letonya Avrupa Birliği üyesidir. Bunun yanında Bologna Sözleşmesi’ne de taraf olan ülkelerdendir. Letonya üniversitelerinden alacağınız diplomalar dünya genelinde tanınır diplomalardır. Aynı zamanda YÖK tarafından da tanınmaktadır.

Letonya Yüksek Lisans Konaklama İmkânları

Letonya yüksek lisans konaklama imkanları bakımından da oldukça üye ülkelerden biridir. Yüksek lisans öğrencilerine konaklama açısından birçok avantajı bir arada sunar. Öğrenciler üniversitelerin yabancı öğrencilere ayrılan yurt avantajlarından yararlanabilecekleri gibi küçük ev tutma imkanı da bulabilirler. Aynı zamanda ülkede apart ve pansiyon gibi küçük çaplı konaklama yerlerinde de kalmak mümkün olmaktadır.

Konaklama açısından zengin ülkelerden biridir. Öğrencilerin konaklayabilmesi için yurt imkanlarının bulunması yüksek lisans yapacak olan öğrencilerin gözünde Letonya’yı çok daha avantajlı bir ülke konumuna getirmektedir. Bununla birlikte üniversitelerin yurtlarından yararlanmak konusunda çeşitli detayları değerlendirmek gerekir. Öncelikle üniversitelerin yurtlarında kalabilmek için kesin kayıt yaptırmanız oldukça önemli bir konudur. Bununla birlikte üniversitenin yurt ve öğrenci kapasitesi de bu imkanları değerlendirebilmeniz için önemli detaylar arasında yer alır.

Letonya Sağlık Sistemi Nasıl? Letonya’da Öğrenci Sağlık Sigortası Var Mı?

Letonya’da sağlık sistemi öğrenciler açısından oldukça önemli bir konudur. Bu ülkede yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler hastalık ve çeşitli rahatsızlıklar konusunda sağlık sisteminden yararlanıp yararlanamayacaklarını bilmelidirler. Öğrenciler için sağlık hizmetinin nasıl olduğunu araştırmanız daha sonra sorun yaşamamanız açısından büyük bir önem taşır. Letonya’da yüksek lisans yapacak olan öğrencilerin eğitim süresini kapsayan tam kapsamlı sağlık sigortasına sahip olması gerekiyor. Ortalama olarak en az 42.600 Euro teminatlı olması önemlidir.

Letonya Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin mutlaka Letonya öğrenci vizesi alması gerekir. Öğrenci vizesi almak isteyen kişiler evraklarını güncel ve doğru olarak hazırlamak zorundadır. Bu süreçte özellikle şu evrakların mutlaka vize dosyanızda bulunmasına dikkat etmelisiniz:

 • Pasaport ve Letonya öğrenci vize başvuru belgesi
 • Vize davetiyesi
 • Vize talep dilekçesi
 • Ücretlerinin yatırıldığını gösteren banka dekontu
 • Mezun olduğunuzu gösteren üniversite mezuniyet belgesi
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Varsa sponsor bilgileri ve sponsora ait belgeler

Gibi birçok evrakın güncel olarak hazırlanması gerekir. Aynı zamanda Letonya öğrenci vizesi alabilmek için mutlaka ilk yapmanız gereken konu randevu almaktır. Randevunuzu aldıktan sonra mutlaka seyahat tarihinden en az bir ay öncesinden tüm evraklarınızı hazırlayarak vize işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Ancak bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken konu vize davetiye belgesinin eğitim alacağınız üniversite tarafından sizlere gönderilmiş olmasıdır. Bu belge gelmeden vize işlemlerinizi yapmanız mümkün olmayacaktır.

Letonya Yaşam Giderleri

GİDERLERMASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,internet,ısınma dahil)150 €- 300 €
Gıda Alışverişi200 €- 250 €
Şehiriçi Aylık Ulaşım15 €
Giyim30 €-50 €
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb.25 €- 60 €
TOPLAM420 €- 675 €
RESTORANÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek6.00-12.00
Cappucıno5/1/2005
Kola-Pepsi0.60-2.00
Su0.50-2.00
MARKET FİYATLARIÜCRET
Süt1
Taze Beyaz0,56
Pirinç2
Yumurta3
Yerel Peynir6
Tavuk Fileto3
Domates2-Mar

Letonya Yüksek Lisans Fiyatları

Letonya lisans fiyatları her yıl farklılık göstermektedir. Yıldan yıla değişen bu fiyatlar aynı zamanda üniversiteler arasında da farklılık gösterebilir. Bununla birlikte alacağınız eğitimin türü, kaç yıl süreceği, eğitimin içeriği gibi detaylar yüksek lisans fiyatlarına etki eden faktörlerden biridir.

Bundan dolayı eğitim ücretleri konusunda net bilgi vermek her zaman mümkün olmaz. Letonya yüksek lisans ücretleri konusunda özellikle birçok öğrenci uygun fiyatlarla eğitim alabilmektedir. Ulaşılabilir düzeyde verilen bu eğitimler sayesinde kariyer yaşamını birçok öğrenci daha hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Ancak ortalama olarak yıllık 3 bin 700 Euro civarında olduğu söylenebilir.

ÜNİVERSİTELERYILLIK FİYATLARI
DAUGAVPILS UNİVERSİTESİ2900 EUR
LETONYA SPOR AKADEMISI2280 EUR-3340 EUR
BA ISLETME VE FINANS OKULU2600 EUR-9626 EUR
BALTIK ULUSLARARASI AKADEMI3000 EUR
EKONOMİ VE KÜLTÜR AKADEMİSİ ÜNİVERSİTESİ2200 EUR-3300 EUR
ISMA ÜNIVERSİTESİ3300 EUR
RISEBA ÜNİVERSİTESİ3500 EUR-13000 EUR
RİGA HUKUK YÜKSEK EĞİTİM OKULU5500 EUR-6500 EUR
RİGA STRADİNS ÜNİVERSİTESİ2500 EUR 7750 EUR
RİGA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ2150 EUR-4650 EUR
TURİBA ÜNİVERSİTESİ3000 EUR
ULASTIRMA ve TELEKOMUNIKASYON ENSTITUSU2700 EUR-4200 EUR
DEVAMINI GÖR