SİZİ ARAYALIM  

Çekya'da Üniversite Okumak

İçindekiler

Çekya üniversite fiyatları ne kadar?

Çekya üniversiteleri yıllık eğitim fiyatları bölümlere göre değişmektedir. Çekya üniversitelerinde fiyatlar 500€ ila 8.000€ arasındadır. İsterseniz yıllık çok az maliyetlerle eğitim veren programlarda İngilizce eğitimi alabilirsiniz. En çok tercih edilen bölümlerin yıllık ücretleri 4.500€ civarındadır. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi özel sağlık alanlarında yıllık eğitim fiyatı ortalama 15.000€’dur.

Çekya üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Çekya’da bütün üniversitelerin başvuru dönem ve tarihleri değişiklik gösterir.Programların Başvuru tarihleri;

Hazırlık Programı Temmuz ayı sonuna kadar Eylül-Ekim Ayı

Lisans Programı Eylül-Ekim Nisan-Mayıs

Lisans Programı Kasım-Aralık Şubat

Çekya üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’deki üniversite sınavına girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Başvuru için sadece diploma ve transkript gereklidir.

Çek Cumhuriyetinde Üniversite kabul şartları olarak ise ilk önce lise mezuniyetinizi iyi bir not ortalaması ile tamamlamış olmanız gerekmektedir. Yüksek lisans için ise lisans not ortalamanızın minimum 2.50 olması gerekmektedir.

Çekya Üniversitelerinde Yök Denkliği var mı?

Çekya üniversitelerinde aldığınız diploma ile Türkiye’de çalışmanız için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından aldığınız diplomanın denkliğinin olması gerekir. YÖK’ün tanıdığı ve Dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite arasında birçok Çekya üniversitesi bulunur.Eğitim almak istediğiniz Üniversitenin denkliği hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Çekya üniversite konaklama imkanları

Çekyada öğrencilerin yaşaması için en popüler olan seçenek yurtlardır. Çek Cumhuriyeti’ndeki birçok üniversite, uluslararası öğrencilerine, üniversitelerin kendilerine ait öğrenci yurtlarında yaşama fırsatı sunar.

Daha çok konfor tercih ederseniz, uygun bir fiyata özel bir daire veya ortak bir dairede tek kişilik oda da kiralayabilirsiniz.

Ortalama kiralar;

• Öğrenci Yurdu (oda arkadaşlarının olduğu oda, genellikle bir odada 2 kişilik) – yaklaşık 120 USD

• Özel Oda – yaklaşık 250 USD

• 2-3 Yatak Odalı Özel Daire – 500 ila 800 USD arası değişmektedir

Çekya’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Çek Cumhuriyeti,Çek vizesinin türüne bakılmaksızın başvuru için istenilen en önemli belgelerdendir.Çekya’da öğrenci sağlık sigortası yapmanız zorunludur.

Çekya üniversite vizesi nasıl alınır?

Çekya’daki üniversite tarafından kabul edildiğini gösteren resmi evrakla beraber öğrenciler, öğrenci vizesi için Çekya elçiliklerine başvurabilmektedirler. 

Çekya’dan öğrenci vizesi alabilmek için gerekli belgeler ise şunlardır:

• Uzun dönemli vize başvuru formu

• Uzun dönemli oturum izni başvuru formu

• Üniversitenin gönderdiği resmi kabul belgesi

• En az 3 ay geçerliği olan pasaport

• Son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet biyometrik fotoğraf

• Kimlik

• Diploma

• Sabıka kaydı

Çekya Hakkında Genel Bilgiler

Çekya ya da daha bilinen adıyla Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa ülkesidir; Polonya, Almanya, Avusturya ve Slovakya ile çevrelenmiştir. Başkenti Prag, tatilcilerin ve öğrencilerin gözde şehirlerinden biri kabul ediliyor. Para birimi Çek Korunası, CZK şeklinde simgeleniyor. Ülke nüfusu 11 milyon civarıdır. Demografik yapısının küçük olması ülkeyi güvenilir, huzurlu ve sakin kılıyor. Çekya, dünya çapında kristal ve işlemelerine sahiptir. Ülke ekonomisine iyi bir katkı sağlayan kristal ve cam işlemeleri, ülkenin aynı zamanda sembolü haline gelmiştir. Çekya, eğitim anlamında da dünya eğitim listelerinde yer almayı başarıyor. Köklü üniversiteleri, geçmişten bu yana hep kalitesini artırmış, kendisini geliştirmiştir. Türkiye’den ve dünyanın birçok noktasından insan, üniversite eğitiminde, ekonomik ve kaliteli eğitimiyle dikkat çeken Çekya’yı seçiyor. Çekya ise bu konuda ciddi bir efor sarf ediyor, üniversite içeriğini zenginleştiriyor.

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi?

Kaliteli eğitim: Avrupa’nın en köklü eğitim kurumlarına sahip olan Çekya, yüksek kalitesiyle öğrencilere ufuk açıcı bir lisans eğitimi sunuyor. Çekya Üniversiteleri, çok uzun yıllardır onlarca alanda Nobel ödülü almış, önemli bilim adamları yetiştirmiştir. Çekya’da öğrenim gören öğrenciler, üniversitelerin akademik kadrosu ve sunduğu eğitim olanakları ile şahane bir lisans geçiriyor.

Çek dilinde ücretsiz eğitim: Çekya’da Çekçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde eğitim veriliyor. Çekya’da okumak isteyenler sadece bir yıl hazırlık görüp Çekçe dilini öğreniyor ve sonrasında lisans eğitimlerini ücretsiz okuyorlar. İngilizceye hâkim olmayanlar veya ülke dilinde eğitim almak isteyenler için iyi bir fırsat.

Öğrenci mozaiği: Farklı kıtalardan, ülkelerden gelen öğrenciler, Çekya Üniversitelerinde adeta bir kültür yelpazesi oluşturuyor. Bir yandan lisans eğitimi alırken diğer yandan farklı kültürlere yakın olmak, uluslararası arkadaşlık bağı kurmak ve network temelleri atmak öğrencilere büyük kazanç sağlıyor.

Üniversite seçenekleri: Çek Cumhuriyet, üniversite bakımından zengin seçeneklerle donatılmıştır. Yurtdışından gelen her öğrenci 60’tan fazla üniversite arasından kendisine en uygun olanı bulup seçebiliyor.

Renkli öğrenci yaşamı: Çekya’nın tam bir öğrenci ülkesi olduğunu söylemek mümkündür. Üniversite şehirlerinde, sosyal ve kültürel zenginlikler öğrencileri bekliyor. Festivaller, seminerler, sempozyumlar, gösteriler, fuarlar ve daha nicesi üniversite gençliğinin hayatını renklendiriyor.

Düşük işsizlik oranları: Çek Cumhuriyeti, gün geçtikçe ekonomik büyüme yaşıyor. Ülkedeki işsizlik oranları son derece düşük seviyelerde, öğrenciler okurken bir yandan kolayca iş bulup çalışabiliyor.

Akademik kadro: Çekya Üniversitelerinin sağlam kadrosu, öğrencilere üst seviye eğitim sağlıyor. Dünya standartlarında üniversite eğitimi sunan Çekya, mezun olan öğrencilere eğitim ve yaşam tecrübesi ekliyor.

Teknik eğitim kalitesi: Çekya Üniversitesi, bilim adamı ve mühendis yetiştirme konusunda kendini aşmış bir üne sahiptir. Birçok mühendis adayı, kalitesi sebebiyle Çekya’yı tercih ediyor.

Burs olanakları: Türkiye’den Çekya’ya üniversite okumaya giden öğrenciler, ülkenin burs fırsatlarından yararlanabiliyor. Hem devlet hem özel kuruluşlar, öğrencilerin eğitimini desteklemek için burs fırsatları sunuyor.

Çekya’da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Çekya’da üniversite eğitiminde lisans 3 yıl sürüyor. Üniversiteler Çekçe ve İngilizce dillerinde eğitim veriyor. Çekçe eğitim almak isteyenler 1 yıllık Çekçe hazırlık programından sonra ücretsiz eğitim alabiliyorlar. Ancak uluslararası platformda geçerlilik sağlaması açısından İngilizce eğitim almak çok daha avantajlıdır. Türkiye’deki not sisteminin aksine Çekya’da en iyi not 1 puandır. Tersine puanlama sistemleri bulunuyor.

Çekya’da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?

Çekya Üniversiteleri ve hükümeti, öğrencilerin eğitim aldıkları süre boyunca part time işlerde çalışmasına karışmıyor. Birçok öğrenci Çek dilini öğrenmek, yaşam masraflarını karşılamak, yeni çevre edinmek ve tecrübe edinmek için okurken part time işlerde çalışıyor.

Çekya Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri

İşletme, İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Finans, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Bilişim, Mühendislik ve Tıp Çekya Üniversitelerinin en çok tercih edilen bölümlerini oluşturuyor. Öğrenciler mezun olduklarında dünya standartlarında bir eğitimle kariyer yapmaya başlıyor.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Çekya’da Çalışma Hakkı

Çekya, mezuniyet sonrası sınırlı çalışma vizesi veriyor. Ancak mezun olan kişi, işe başlayacağı firma aracılığıyla yeniden vize ve çalışma izni almak için başvuru yapabiliyor. Çekya’da yaşamını sürdürmek isteyenler çok zorlanmıyor.

Çekya’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çekya’daki üniversite yaşamını kolaylaştıracak bilgiler şöyledir;

  • Çekya’da sadece eğitim çevresinde değil genel anlamda unvanlara önem veriliyor. Alınan unvanla hitap edilmesi bekleniyor.
  • Üniversitelerin tatil dönemleri okulun bulunduğu bölgeye göre farklılık gösteriyor.
  • Çekya Üniversitelerinde teknik eğitimler oldukça donanımlıdır. Mühendislik okumak isteyenler, Çekya üniversitelerine yoğun ilgi gösteriyor.
  • Çekya’da spor, sanat, sosyal aktiviteler uygun fiyatlara veriliyor. Tüm halk bu alanlardan faydalansın diye oldukça ekonomik ücretler belirleniyor.
  • Çek halkı ilk anda biraz içine kapanık bir toplum. Ancak bir süre sonra bu duruma alışılıyor.
  • Çekya, eğlenmeyi seven bir ülke. Yıl boyunca sürekli festival, konser, özel gün ve kültürel aktiviteler başrolde oynuyor. Üniversite öğrencileri bu anlamda boş zamanlarında, tatillerde keyifli anlar geçirebileceklerini bilmeli.
DEVAMINI GÖR

Çekya Üniversiteleri ve Fiyatları