SİZİ ARAYALIM  

İspanya'da Üniversite Okumak

İçindekiler

İspanya üniversite fiyatları ne kadar?

İspanya’daki üniversitelerde eğitim özel üniversiteler çoğunlukla olduğu için nispeten daha yüksek ücretler karşımıza çıkmaktadır. Eğitim ücretleri yılda 4.000-5.000€ gibi opsiyonlarla olsa da genellikle birçok özel üniversitede eğitim ücreti 8.000€’nun üzerinde hatta IE University gibi prestijli üniversitelerde 20.000€’yu görebilmektedir

İspanya üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

İspanya’da eğitim dönemi genel olarak Ekim ayının ilk haftalarında başlamaktadır. Başvuru işlemleri Temmuz ayında başlar ve yerleştirilemeyen öğrenciler Eylül ayında ek kontenjanlara talepte bulunabilir. İspanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerden İspanyolca /İngilizce yeterlilik belgesi istenmektedir.

İspanya üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

İspanya’da üniversiteye kabul edilebilmek için Liseden mezun olduğunuzda Selectividad sınavına girmek zorundasınızdır. Selectividad, İspanya’da üniversiteye okumak için kabul sınavıdır. İspanya üniversite başvurusunda ortalama notunuz, Lise mezuniyet notunuzun %60’ı Selectividad sınav notunuzun % 40’ı kullanılarak hesaplanmaktadır.

İspanya Üniversite Başvurusu için Gerekli Belgeler

• Dil yeterlilik belgesi

• Motivasyon mektubu

• Transkript belgesi

• Lise diploması

İspanya Üniversitelerinde Yök Denkliği var mı?

İspanya’da Üniversite okumayı seçen öğrencilerin okudukları üniversitelerin çoğunluğunun YÖK denkliği vardır. Yök tarafından denklik verilen üniversiteleri öğrenmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İspanya üniversite konaklama imkanları

İspanya’da konaklama imkanları, aile yanı konaklama, üniversite yurtlarında konaklama, öğrenci apartlarında konaklama ve özel kiralık konutlarda konaklama olarak dörde ayrılmaktadır. Şehire ve evinizin tam konumuna bağlı olarak, İspanya’da 2 odalı bir daireyi kiralama fiyatları aylık 760€ – 970€ arasında değişmektedir.

Konaklama masraflarının en fazla olduğu bölgeler Barcelona ve Madrid’dir. Diğer bölgelerde daha düşük olan konaklama masrafları öğrenciler için bir avantaj yaratsa da üniversite yurtlarında konaklama fiyatları her bölgede benzerlik göstermektedir. Bir öğrenci yurdunda oda fiyatları ortalama  aylık 600€ ile 850€ arasındadır.

İspanya sağlık sistemi nasıl? İspanya’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

İspanya’da sağlık sektörü avrupanın birçok yerine göre daha fazla gelişmiştir. En iyi teknoloji ekipmanlarla donatılmış hastanelerde birçok başarılı doktorlar tarafından tedavi ve muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz. İspanya’daki sağlık hizmetleri, devlet tarafından karşılanmaktadır ve sağlık ücretleri herkes için uygun bütçeli bir hale getirilmektedir.

İspanya’da Öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişinin tüm Avrupa’da geçerli olacak ve 30 bin Euro güvenceli Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması lazımdır. Sigortaların antetli kağıda çıktısı alınmalı. Özel sağlık sigortaları ise kabul edilmemektedir.

İspanya üniversite vizesi nasıl alınır?

İspanya öğrenci vizesi, 90 günden bir seneye kadar lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi almak için başvurulması gereken vize türüdür.

İspanya’da bir eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İspanya öğrenci vizesi başvurusunda bulunması lazımdır. İspanya eğitim alacak kişinin vizesi , devam eden eğitim programına göre öğrenci vizesini İspanya’da başvurarak uzatabilmektedir.

İspanya Üniversite Vizesi Gerekli evraklar

• Nüfus cüzdanı fotokopisi

• Son 1 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf

• Üniversiteden aldığınız kayıt kabul mektubu

• İspanya vize başvuru formu

• Üniversite ücretinin ödendiğini niteleyen banka dekontları

• Sağlık raporu

• Adli sicil belgesi ve fotokopisi

• Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği

• Uçak bileti rezervasyonu

• Kapsamlı seyahat sigortası fotokopisi

• İspanya vize başvuru ücreti

İspanya Hakkında Genel Bilgiler

İspanya, resmi ismiyle İspanya Krallığı, Avrupa’nın güney batısında yer almaktadır. İspanya, Fransa’dan sonra Batı Avrupa’nın ikinci büyük ülkesidir. İspanya, parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. Hem Avrupa Birliği hem de NATO üyesi bir ülke olan İspanya, Avrupa Birliğine üye olduktan sonra kendi para birimi olan pesetayı bırakıp Euro kullanmaya başlamıştır. Ülkenin başkenti, Madrid, dünya turizm rotasında müthiş ilgi görüyor. Dünyanın her yerinden insan yıl boyunca ülkeyi gezmeye, festivallere katılmaya geliyor.

Neden İspanya’da Üniversite Eğitimi?

Eğitim kalitesi: İspanya Üniversiteleri, köklü tarihlerini ve kültürlerini koruyabilmiş fakat dünya kalitesine yükselebilmiş kurumlardan oluşur. Üniversitelerin akademik çevresi, teknolojik olanakları, araştırma merkezleri, laboratuvarları, öğrencilere sundukları imkanlar ve öğrencileri destekleyen yapıları nedeniyle üniversite seçiminde İspanya hep çok tercih edilen bir ülke olmuştur.

Yabancı dil avantajı: İspanya’da hem İngilizce hem de İspanyolca eğitim veriliyor. Öğrenciler, istedikleri dilde eğitim alma şansına sahiptir. Hangi dilde eğitim alınacaksa öncesinde dil hazırlık eğitimi veriliyor. İspanyolca, kolay öğrenilen bir dil olduğundan öğrenciler İngilizce eğitim alırken aynı zamanda İspanyolca öğrenebiliyor. Sadece 3 ayda ileri düzey İspanyolcaya kavuşmak mümkündür. İspanyolca eğitimde genellikle 8-10 hafta süresince İspanyolca eğitimi veriliyor.

Burs fırsatları: İspanyollar, öğrencilerin okuması için birçok burs fırsatı oluşturmuştur. İspanya hükümeti ve özel kuruluşlar, öğrencileri eğitim süresince yalnız bırakmıyor; finansman desteği sağlıyor.

Sosyal yaşam: Akdeniz’in belki de en renkli ve enerjik şehirlerinden biri olan İspanya, sosyal yaşamıyla aslında tam bir cazibe merkezi. Karnavallar, Boğa yarışları, gösteriler, festivaller, etnik şovlar, kültürel aktiviteler, geleneksel kutlamalar ülke geneline yayılıyor. Sadece festivaller ve özel gösteriler için bile dünyanın birçok noktasından turist İspanya’ya akın ediyor. İspanya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, bu tarz aktiviteler sayesinde iyi vakit geçiriyor.

Avrupa standardında eğitim: İspanya, eğitim kalitesini uluslararası düzeye yükseltme konusunda büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Üniversiteler, öğrencilerine en iyi ve nitelikli eğitimi sunmak için birçok adımlar atmış ve istenilen seviyeye ulaşmıştır.

Kültürel zenginlik: İspanya, kültür mozaiği ülkelerden biri kabul ediliyor. Ülke dili resmi olarak İspanyolca olmasına rağmen İngilizce başta olmak üzere farklı diller konuşuluyor, kültürler topluluğunu temsil ediyor.

İspanya’da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

İspanya’da üniversite eğitimi genel alamda lisans programlarında 3 ve 4 yıl sürüyor. Tıp gibi bazı farklı bölümler daha uzun sürebiliyor.

İspanya’da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?

Avrupa’daki birçok ülke gibi İspanya da öğrencilere çalışma konusunda esneklik sağlıyor. İspanya’da eğitim alırken bir yandan da çalışabilirsiniz. Birçok öğrenci ihtiyacı olmasa bile çalışıp, İspanyolcayı öğreniyor. İspanyolca, Türkçe ve İngilizceden sonra öğrenmek isteyeceğiniz, küresel çapta değeri olan bir dil.

İspanya Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri

İşletme, mühendislik, tıp, mimarlık, yönetim, görsel sanatlar gibi bölümler İspanya üniversitelerinin popüler bölümleridir. Türkiye’den giden öğrenciler de genellikle bu bölümlere ağırlık veriyor.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra İspanya’da Çalışma Hakkı

İspanya, öğrencilere çalışma izni veriyor. Mezuniyet sonrasında ise dile hâkimiyet olması durumunda çalışma hakkı veriyor. Vize problemi yaşanması durumunda ise başvuru yapılan ve kabul edilen firma referansı ile çalışma izni başvurusu yapılabiliyor.

İspanya’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İspanya’ya gitmeden önce öğrenmek isteyeceğiniz bilgiler şöyledir;

  • İspanyollar tam bir Akdeniz insanı özelliği taşır. Sıcakkanlı, eğlenceli, enerjik ve yardımsever bir topluluklardır. İspanya’da eğitim gördüğünüz süre boyunca çok güzel dostluklar kuracağınızdan emin olabilirsiniz.
  • Geleneksel İspanya mutfağına hazır olun! İspanyollar ağızlarının tadını biliyor. Yine de daha klasik tatlara, bildiğiniz yemeklere yönelmek isterseniz eğer dünya mutfağını bulabilirsiniz. İspanya’da yemek konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı bilmelisiniz.
  • İspanya’da hem okuyup hem çalışırken size zor durumlarda yardım edecek arkadaşlarınız sıklıkla olacaktır.
  • İspanya, tarihi yapıları, kültürel yerleri ve müthiş mimarisi ile ülkeye adım attığınız ilk andan itibaren hayranlığınızı kazanacak. Özellikle ülkeye mühendislik ve mimarlık okumaya gelenler için İspanya müthiş ilham verici bir ülke.
  • İspanya’da okuldan arta kalan zamanlarda kesinlikle sıkılma lüksünüz olmayacak. Ülkedeki müthiş hareketlilik, sanat ve kültürel çevre, farklı etnik grupları, sosyal yaşam hayatınızı dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır.
DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri