SİZİ ARAYALIM  

Avustralya Yüksek Lisans

İçindekiler

Kangurular ülkesi Avustralya ya da resmi adı ile Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Küre’de konumlanmış bir kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan Avustralya’nın başkenti Sydney’dir. Ülkenin resmi dili İngilizce olduğundan dünyanın her köşesinden insan ülkeye gezi ve eğitim amacıyla geliyor. Avustralya’daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.     

Avustralya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Avustralya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri bekleyen avantajlar şöyledir;

İngilizce eğitim: Avustralya’nın resmi dili İngilizce olduğundan, yüksek lisans yapmak için ülkeye gelenler İngilizceyi her yönüyle öğrenme şansı yakalıyor. Hem akademik İngilizce hem de sokak İngilizcesini çok yönlü şekilde öğrenmek için Avustralya’da yüksek lisans yapmak mükemmel bir tercihtir. Özellikle de akademik kariyerin ilerleyen dönemlerinde dile hakimiyet büyük avantaj kazandırıyor.

Kültür zenginliği: Avustralya başlı başına bir kültür ülkesidir. Ülkedeki sanat galerileri, müzeler, milli parklar, doğal güzellikler Avustralya’ya eğitim almak için gelen öğrencilere müthiş bir zenginlik katıyor. Öte yandan dünyanın çeşitli köşelerinden gelen farklı kültürlere sahip öğrenciler, kampüste yeni kültürlerin tanınmasında etkili oluyor. Uluslararası etkileşim kurmak için Avustralya iyi bir alternatif. 

Burs olanakları: Avustralya’da okumak ilk anda kulağa mesafeden ötürü zorlayıcı gibi gelse de esasında ülke hükümetinin ve şirketlerin sağladığı özel burslar sayesinde Avustralya, yüksek lisans için şahane bir alternatif oluşturuyor.

Part-time iş: Avustralya gibi kültür ve ekonomik zenginliğin olduğu bir ülkede, öğrenciler için birçok iş fırsatı var. Üstelik sektörler çeşitlilik gösterdiğinden sınırlı bir çevrede çalışmak zorunda kalınmıyor. Eğitim aldığınız alan haricinde farklı alanlarda da çalışma şansı elde edebilirsiniz.

Prestijli diploma: Yüksek lisans yaparken prestijli üniversitelerden eğitim almak, akademik anlamda saygınlığı ile öne çıkan üniversitelerin diplomasına sahip olmak öğrencilere yeni kapıların aralanmasını sağlıyor.  

Araştırma olanakları: Avustralya’da akademik araştırma merkezleri gelişmiş seviyededir. Üniversiteler dünya çapında kaynaklara sahiptir. Online kaynaklar, kütüphaneler, üniversiteler, bilim merkezleri, laboratuvarlar öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Ekonomik yaşam: Öğrenciler aldıkları burslar ve çalıştıkları işler sayesinde Avustralya gibi bir ülkede çok zorlanmadan yaşayabiliyorlar. Avustralya’da yüksek lisans almak için maddi yönden kaygısı olanlar, burs desteği ile yaşamını sürdürebiliyor.

Staj imkanları: Avustralya’da yüksek lisans yaparken uzmanlaştığınız alanda staj yapmak istediğiniz takdirde birçok şirketin öğrencilere staj fırsatları tanıdığını görmüş olacaksınız.

Sosyal yaşam: Yüksek lisans eğitimi süresince ülkede iyi vakit geçirmek isteyenler için Avustralya tam bir şölen havası oluşturuyor. Yıl boyunca yapılan festivaller, eğlenceler, uluslararası etkinlikler, kampüs programları ve ülkedeki sosyal alanlar iyi vakit geçirmenizi sağlıyor.

Avustralya’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Avustralya’da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

  • Lisans mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak
  • Genel not ortalamasının 2,20 ve üzerinde olması
  • TOEFL veya IELTS İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmak Avustralya’da master için yeterlidir.

Yabancı dil yeterliliği olmayanlar için şartlı başvuru fırsatları bulunuyor. İngilizce hazırlık aldıktan sonra master eğitimine başlanıyor.

Avustralya’da Yüksek Lisans Süresi

Avustralya’da yüksek lisans süresi 1, 1,5 ve 2 yıl sürebiliyor. Eğitim alınacak bölüme göre eğitim süresi değişkenlik gösteriyor.

Avustralya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Avustralya’da yüksek lisans eğitiminizi alırken haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışma hakkınız bulunuyor. Yaz tatillerinde elbette bu süre sınırı ortadan kalkıyor. Tatillerde tam gün çalışarak birikim yapabilirsiniz.

Avustralya’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı

Avustralya çok güçlü bir ekonomiye sahip olduğundan çok fazla göç alıyor. Ülkede eğitim alan öğrenciler mezuniyet sonrasında 18 aylık bir çalışma izni alabiliyor. Bu süre bittiğinde şirket aracılığıyla oturma ve çalışma izni alınabiliyor.

Avustralya Öne Çıkan Üniversiteleri

-Avustralya Ulusal Üniversitesi

-Adelaide Üniversitesi

-Sidney Üniversitesi

-Wollongong Üniversitesi

-Monash Üniversitesi

-Melbourne Üniversitesi

-Batı Avustralya Üniversitesi

-Queensland Üniversitesi

-Sidney Teknoloji Üniversitesi

-New South Wales Üniversitesi

 

Avustralya Yüksek Lisans Başvuruları ne zaman yapılmalıdır? 

Avustralya Yüksek Lisans dereceleri için başvuru tarihleri, yüksek lisans programının başlangıç tarihine bağlı olarak değişmektedir.

-İlk dönemde (Haziran-Şubat) eğitimiz başlıyorsa, Ekim ayının sonuna kadar başvuruda bulunmanız gerekir

-İkinci dönemde (Kasım-Temmuz) eğitiminiz başlıyorsa, Nisan ayının sonuna kadar başvurmanız gerekmektedir.

Avustralya Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

Avustralyada bulunan tüm üniversiteler YÖK tarafından denklik verilen üniversitelerdir.

Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekmektedir.

Avustralya Yüksek Lisans Konaklama İmkanları

Avustralya’da Yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama tipi Yurtlardır. Yurtların aile yanı konaklamada olduğu gibi önemli bir avantajı okula yakın hatta aynı kampüs içinde olmalarıdır. Her okulun yurt imkânı bulunmamaktadır. Fakat gidilen şehirde mutlaka yurt imkânı bulunmakla birlikte okuldan bağımsız oldukları için okula olan mesafeleri değişmektedir. Öğrenciler tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda kalırlar.

Kiralık ev tipi konaklamalara, genellikle öğrenciler yaşadıkları şehre alıştıktan sonra gerçekleşir. Öğrenciler arkadaşlarıyla birlikte ev tutmaya karar verebilirler veya mevcut bir eve ev arkadaşı olarak sonradan dahil olabilir. Kiralık ev yanında kiralık oda seçenekleri de bir diğer alternatiftir. Diğer konaklama tiplerinden daha ucuza gelen oda kiralama da öğrenci kendi imkânlarıyla mülk sahibi bir kişinin odasını haftalık olarak kiralar. Sadece o odayı kullanır.

Avustralya Sağlık Sistemi nasıl? Avustralya’da Öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

Avustralya’daki sağlık hizmetleri, Avustralya Hükümeti ve özel sağlık sigortası tarafından finanse edilmektedir. Avustralya’nın halk sağlığı sistemine Medicare denir. Medicare, Avustralya sakinleri için ücretsiz veya düşük bir maliyetle sağlık hizmeti sunmaktadır. Her Avustralyalının ödediği vergilerle karşılanır.

Avustralya’ya eğitim için gidecek öğrencilerin Avustralya’da kalacakları tüm süre için Sağlık Sigortası yaptırmaları zorunludur. Bu sigorta işlemleri genellikle Avustralya’daki eğitim kuruluşu aracılığı ile yaptırılmaktadır. Türkiye’den herhangi bir Poliçe uygulaması  (uluslararası bi sigorta kuruluşu da olsa) kabul edilmiyor.

Avustralya Yüksek Lisans Vizesi nasıl alınır? 

Avustralya’ya öğrenci vizesine başvurmadan önce bir eğitim kurumuna kayıt olmuş olmanız gerekir. Başvuru yapılan kurumdan bir teklif mektubu aldıktan, teklifi yazılı olarak kabul ettikten ve öğrenim ücretini ödedikten sonra okul size bir Kayıt Onayı Belgesi (CoE) gönderecektir. Vize başvurusuna başlamak için bu belgeye ihtiyacınız olacaktır. Eğer birkaç program alacaksanız, örneğin önce dil hazırlık kursuna gidiyor, sonra üniversitede okumak istiyorsanız, her program için bir CoE’ye ihtiyacınız olacaktır.

Avustralya Yüksek Lisans Fiyatları ne kadar?

Avustralya’ da yüksek lisans eğitim ücretleri 25.000 Avustralya Dolarından başlar ve 60.000 Avusturalya dolarına kadar artmaktadır. TAFE programlarında ise ücretler çok daha uygundur. Senelik ücretler 8.000 Avustralya dolarına kadar düşebilmektedir.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
James Cook University – Townsville 32,720 $- 37,960 $
La Trobe University – Bendigo 31,600 $- 34,000 $
Murdoch College 12,420 $- 24,840 $
Royal Melbourne Institute of Technology 32,640 $-35,520 $
Swinburne University of Technology 35,600 $- 37,600 $
Swinburne University of Technology – Hawthorn 37,480 $- 39,680 $
The University of Newcastle College of International Education (Kaplan Australia) 29,900 $ – 35,600 $
University of Wollongong 26,592 $-37,536 $
University of Wollongong 35,316 $
DEVAMINI GÖR