Yurtdışında Yüksek Lİsans

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya Yüksek Lisans

Kangurular ülkesi Avustralya ya da resmi adı ile Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Küre'de konumlanmış bir kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan Avustralya'nın başkenti Sydney'dir. Ülkenin resmi dili İngilizce olduğundan dünyanın her köşesinden insan ülkeye gezi ve eğitim amacıyla geliyor. Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.     

Avustralya'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları
Avustralya'da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri bekleyen avantajlar şöyledir;

İngilizce eğitim: Avustralya'nın resmi dili İngilizce olduğundan, yüksek lisans yapmak için ülkeye gelenler İngilizceyi her yönüyle öğrenme şansı yakalıyor. Hem akademik İngilizce hem de sokak İngilizcesini çok yönlü şekilde öğrenmek için Avustralya'da yüksek lisans yapmak mükemmel bir tercihtir. Özellikle de akademik kariyerin ilerleyen dönemlerinde dile hakimiyet büyük avantaj kazandırıyor.

Kültür zenginliği: Avustralya başlı başına bir kültür ülkesidir. Ülkedeki sanat galerileri, müzeler, milli parklar, doğal güzellikler Avustralya'ya eğitim almak için gelen öğrencilere müthiş bir zenginlik katıyor. Öte yandan dünyanın çeşitli köşelerinden gelen farklı kültürlere sahip öğrenciler, kampüste yeni kültürlerin tanınmasında etkili oluyor. Uluslararası etkileşim kurmak için Avustralya iyi bir alternatif. 

Burs olanakları: Avustralya'da okumak ilk anda kulağa mesafeden ötürü zorlayıcı gibi gelse de esasında ülke hükümetinin ve şirketlerin sağladığı özel burslar sayesinde Avustralya, yüksek lisans için şahane bir alternatif oluşturuyor.

Part-time iş: Avustralya gibi kültür ve ekonomik zenginliğin olduğu bir ülkede, öğrenciler için birçok iş fırsatı var. Üstelik sektörler çeşitlilik gösterdiğinden sınırlı bir çevrede çalışmak zorunda kalınmıyor. Eğitim aldığınız alan haricinde farklı alanlarda da çalışma şansı elde edebilirsiniz.

Prestijli diploma: Yüksek lisans yaparken prestijli üniversitelerden eğitim almak, akademik anlamda saygınlığı ile öne çıkan üniversitelerin diplomasına sahip olmak öğrencilere yeni kapıların aralanmasını sağlıyor.  

Araştırma olanakları: Avustralya'da akademik araştırma merkezleri gelişmiş seviyededir. Üniversiteler dünya çapında kaynaklara sahiptir. Online kaynaklar, kütüphaneler, üniversiteler, bilim merkezleri, laboratuvarlar öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Ekonomik yaşam: Öğrenciler aldıkları burslar ve çalıştıkları işler sayesinde Avustralya gibi bir ülkede çok zorlanmadan yaşayabiliyorlar. Avustralya'da yüksek lisans almak için maddi yönden kaygısı olanlar, burs desteği ile yaşamını sürdürebiliyor.

Staj imkanları: Avustralya'da yüksek lisans yaparken uzmanlaştığınız alanda staj yapmak istediğiniz takdirde birçok şirketin öğrencilere staj fırsatları tanıdığını görmüş olacaksınız.

Sosyal yaşam: Yüksek lisans eğitimi süresince ülkede iyi vakit geçirmek isteyenler için Avustralya tam bir şölen havası oluşturuyor. Yıl boyunca yapılan festivaller, eğlenceler, uluslararası etkinlikler, kampüs programları ve ülkedeki sosyal alanlar iyi vakit geçirmenizi sağlıyor.

Avustralya'da Yüksek Lisans Yapma Şartları
Avustralya'da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

  • Lisans mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak
  • Genel not ortalamasının 2,20 ve üzerinde olması
  • TOEFL veya IELTS İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmak Avustralya'da master için yeterlidir.

Yabancı dil yeterliliği olmayanlar için şartlı başvuru fırsatları bulunuyor. İngilizce hazırlık aldıktan sonra master eğitimine başlanıyor.

Avustralya'da Yüksek Lisans Süresi
Avustralya'da yüksek lisans süresi 1, 1,5 ve 2 yıl sürebiliyor. Eğitim alınacak bölüme göre eğitim süresi değişkenlik gösteriyor.
Avustralya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak
Avustralya'da yüksek lisans eğitiminizi alırken haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışma hakkınız bulunuyor. Yaz tatillerinde elbette bu süre sınırı ortadan kalkıyor. Tatillerde tam gün çalışarak birikim yapabilirsiniz.

Avustralya'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Avustralya çok güçlü bir ekonomiye sahip olduğundan çok fazla göç alıyor. Ülkede eğitim alan öğrenciler mezuniyet sonrasında 18 aylık bir çalışma izni alabiliyor. Bu süre bittiğinde şirket aracılığıyla oturma ve çalışma izni alınabiliyor.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp