SİZİ ARAYALIM  

İtalya'da Üniversite Okumak

İçindekiler

İtalya Hakkında Genel Bilgiler

İtalya, Akdeniz’e kıyısı olan Güney Avrupa’daki bir yarımadadır. Yaklaşık olarak 60 milyon nüfusa sahiptir. En kalabalık Avrupa ülkelerinden biridir. Aynı zamanda topraklarına Sicilya ve Sardunya da bağlıdır. Ana dilleri italyancadır. İtalya’nın ikliminin ılıman olması nedeni ile bir çok öğrenci için gözde bir lokasyondur. Yazları 20 ile 30 derece arasında değişen sıcaklık, kışları 0 ile 12 derece arasında değişmektedir. Etrafı Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile çevrilidir. Unesco tarafından korunan eser sayısı en fazla olan lokasyondur. Sanat ve mimarı açısından çok gelişmiş olup 4000’den fazla müzeye sahiptir.

İtalya’da ekonomi, saatlik çalışma ücretleri minimum 9 ile 12 euro arasında değişmektedir.Ülkenin ekonomisine en çok katkı sağlayan alan turizmdir. Turizm alanında her mevsimde rağbet gören bir ülkedir. En sevilen kültürlerinden biri de vazgeçilemeyen yemekleridir. İtalya dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Makarna, pizza, peynir, şarap, kahve, deniz ürünleri vb. gibi ürünleri ile oldukça zengindir.

İtalya’nın en büyük şehri Roma, daha sonrasında sırası ile Milano, Napoli, Torino, Palermo, Genova, Bologna, Floransa, Bari, Katanya, Venedik, Verona, … şeklinde ilerlemektedir.

İtalya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

İtalya’da üniversite lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1 ile 2 yıl arasında sürmektedir. Eğitim dilleri, öğrencilerin gidecekleri bölümlere göre ingilizce veya italyanca şeklindedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için italyanca dil kursları sağlanmaktadır.

Devlet üniversiteleri: YÖK tarafından onaylıdır. Köklü üniversitelerdir ve tecrübeli kadrolara sahiptirler. Erişilebilirlikleri ve networklerinin fazla olması sebebi ile %70-80 oranında iş bulma imkanı sağlamış olurlar. Öğrencilerin kendilerini gösterebilecekleri bir çok projelere ve yarışmalara katılım sağlarlar. Okullar multi kültürel bir yapıya sahiptir. Öğrencilerin başarı oranlarına göre burs imkanları sunar.

Özel üniversiteler: çoğu üniveriste YÖK tarafından onaylıdır ancak onaylı olmayanlar da mevcuttur. Okuyan yabancı öğrenci sayısı daha fazlalıktadır. Mezuniyet sonrası iş bulma oranları devlet okullarına göre daha yüksektir.

Yüksek lisans :Yükseklisans programlarında tez veya staj zorunluluğu vardır. Kabul yüzdeleri ile mezuniyet yüzdeleri orantılıdır. Profesyonel eğitim kadroları ve sektöre yönelik eğitim programları vardır.

Neden İtalya’da Üniversite?

 • Mimarlik, moda, tasarım, mühendislik, işletme, iktisat gibi alanlarda çok başarılı ve çok tercih edilen bir lokasyondur.
 • Eğitimleri kaliteli olduğu gibi bir çok ülkeye nazaran fiyatları daha uygundur, böylelikle öğrenciler öğrenim ücretlerini daha kolay ödeyebilmektedir. İtalya’da yer alan bir çok üniversite dünya sıralaması içerisindedir.
 • Hem ingilizce hem italyanca bölüm tercih edebilmeleri öğrenciler için kolaylık sağlar ve istenilen dil seviyeleri daha düşüktür.
 • Yaşam, doğa ve kültürel anlamda en dikkat çekici ülkelerden biridir.
 • İtalya üniversiteleri bünyesinde alınan diplomaların tüm dünyada geçerliliği vardır ve çoğu üniversite YÖK tarafından da geçerli kabul edilir.
 • Başarılı öğrenciler burs imkanlarından yararlanma şansı elde edebilirler.

YÖK Denkliği

Türkiye’deki Yüksek öğretim kurulu olarak bilinen YÖK, denklik için yurtdışı üniversitelerinden alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, Türkiye’deki üniversiteler tarafınca sunulan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eş değer olduğunun belirlenme işlemine denklik işlemi denmektedir. Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları ve Denklik Yönetmeliğince aşağıda bahsedilmiş 5 kuruluşun hazırlamış olduğu listenin ilk 1000 sırasında bulunan üniversiteler tanınır ve bu okullardan alınan diplomalar için denklik verilir.

Bu 5 kuruluş;

 • QS World University Rankings
 • Times Higher Education (THE) World University Ranking
 • University Ranking by Academic Performance (URAP)
 • Academic Ranking of World Universities (ARWU)
 • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking

Yurtdışında eğitim aldığını üniversite yukarıdaki kurumların yayınlamış olduğu listede ilk 1000 üniversite arasında yer almıyorsa, denklik alabilmek için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Yurtdışında Tıp eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl YKS’ye girerek sayısal alanından sıralamada ilk 40 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında hukuk eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl YKS’ye girerek eşit ağırlık alanından sıralamada ilk 150 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında mimarlık eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl, YKS’ye girerek sayısal alanından sıralamada ilk 200 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl, YKS’ye girerek sayısal alanından sıralamada ilk 240 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında diğer alanlarda eğitim almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl, YKS’ye girerek eğitim alınacak bölüme en az Türkiye’deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları gerekmektedir.

İtalya Üniversiteleri Kabul, Başvuru Şartları ve Süreci

 • İtalya’da üniversite okumak için gereken kabul şartları, öğrencinin seçmek istediği okula ve bölüme göre değişmektedir. Öğrencilerin başvurularında aranan ilk şart 4 yıllık lise eğitimi ile birlikte toplam 12 yıllık üniversite öncesi eğitim almış olmaktır. Lise hazırlık veya üniversite hazırlık sınıfları 12 senenin içinde sayılmamaktadır. Eğer 3 senelik bir lise eğitimi aldıysanız ve İtalya’daki üniversitelere başvuru yapmak istiyorsanız, Türkiye’de üniversite 1. sınıfı başarılı bir şekilde tamamlamış olmanız gerekmektedir. İtalya’daki üniversitelere Türkiye’de okuduğunuz bölümden farklı bir bölüm için başvuru yapma hakkına sahipsiniz.
 • İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerde aranan bir diğer şart; öğrencinin lise veya lisans diplomasının denkliğidir. Lise öğrencileri, son sınıfta da başvurularını yapabilmektedir. Böyle bir durumda öğrencilerden istenen; eğitime devam edilen liseden alınmış, öğrencinin devamlılığını kanıtlayan ve diploma ile değiştirilmek üzere alınan yazıdır. Öğrencinin diplomasını İtalyan Konsolosluğu değerlendirir ve diploma denkliğini yine İtalyan Konsolosluğu verir.
 • İtalya için kabul şartlarından bir diğeri de dil yeterliliğidir. İtalyanca dilinde eğitim almak isteyen öğrenciler, İtalyan Kültür Merkezi tarafından yapılan sınavda başarılı olmak zorundadır. Öğrencilerden istenilen dil seviyesi B2’dir. Eğitimini İngilizce dilinde almak isteyen öğrenciler ise dil yeterliliklerini IELTS sınavı ile kanıtlayabilir.
 • Sayısal alanlara başvuru yapan öğrenciler için üniversiteler, kontenjan sınavı uygulayabilmektedir. Sözel bölümlere yapılan başvurularda ise genellikle aranan şartlar not ortalaması ve dil yeterliliğidir. Eğitimine Ekim ayında başlamak isteyen öğrenciler, en geç Nisan ayında başvurularını tamamlamak durumundadır. Öğrenciler üniversite başvurusu yaparken yalnızca bir okula, bir bölüm için başvuru yapabilmektedir. Ancak öğrenci ilk başvurusundan red alırsa, farklı bir okul için başvuru yapma imkanı vardır.
 • Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık lisans bölümleri için İtalya üniversiteleri, İtalyan Eğitim Bakanlığı (MIUR) tarafınca düzenlenen giriş sınavlarına katılım koşulu aramaktadır. Diğer bölümler için ise genellikle İtalya üniversiteleri kendi bünyesinde giriş sınavları düzenlemektedirler. Bunların dışında sınavsız öğrenci alan bölüm ve üniversiteler de mevcuttur.

Başvuru Süreci

 • Advice Yurtdışı Eğitim danışmanları ile birlikte, öğrencinin özellikleri, talepleri, beklentileri ve not ortalamalarına göre uygun bölümlerin ve okulların tespit edilmesi,
 • Bu seçenekler arasından hem kurum, hem bölüm hemde kurumların bulundukları şehre göre tercih listesinin sırlanması
 • Okullara başvurunun gerçekleştirilmesi, İtalya Üniversiteleri başvurusu için gerekli olan belgeler;
 • Pasaport
 • Akademik transkripti
 • Diploma
 • Niyet mektubu
 • Dil yeterliliği (Programa bağlı olarak İngilizce veya İtalyanca)
 • Tamamlanmış ön kayıt formu (Bu form seçtiğiniz bölüme özgüdür mimarlık, tıp , müzik okulu vb. )
 • Vesikalık fotoğraf

Yaşam masrafları

İtalya’da yaşam masrafları, bulunduğunuz şehire göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Roma, Milano gibi büyük şehirlerde öğrencilerin hem konaklama hem de yaşam masrafları daha fazla olacaktır. Bir çok üniversite öğrenciler için yurt seçeneği sunmaktadır. Ancak kontenjanlar, başvurduğunuz tarih ve şehire göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda burslu devlet yurtları da sunmaktadırlar. Bunların fiyatları ise 250 – 500 euro arası değişmektedir.

Öğrencilerin aynı zamanda özel yurt seçenekleri de vardır. Bu tesisler bir çok sosyal faaliyet imkanı sunabilmektedir. Devlet yurtlarına göre daha yüksek fiyatlandırmalara sahiptir. Yaklaşık olarak 350-700 euro arasında değişmektedir.

En çok tercih edilen bir diğer konaklama çeşidi ise paylaşımlı oda ve ev kiralamadır. Yurtta kalmak istemeyen ya da kontenjan yakalayamayan öğrenciler, tek kişilik odaları, paylaşımlı odaları veya ev kiralamayı tercih ederler. Bu konaklamalardan en çok tercih edilen paylaşımlı oda kiralamaktır. Fiyatlar 250 – 900 euro arasında değişiklik göstermektedir. Ev kiramak ise 350 – 1500 euro arasında değişmektedir.

Ek masraflar olarak su, doğalgaz elektrik faturası ve bina ortak giderleri ödenmektedir.

Çalışma İzni

İtalya’da öğrenciler eğitim almak için alınan öğrenci vizesi ile birlikte, oturum izni belgesine sahip olurlar. Bu belge ile öğrenciler haftada 20 saate kadar yasal çalışma hakkı elde etmiş olurlar. Ayrıca öğrenciler mezuniyetlerinden sonra 18 ay kadar iş bulma süreleri vardır.iş buldukları takdirde çalışma ve oturum izinlerini uzatabilirler.

Vize Süreci

Öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce İtalya öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. İtalya vizesi için gerekli evraklar:

 • En az 9 ay geçerli olan bir pasaport
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş, biometrik 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Üniversiteden alınan Kabul mektubu
 • Türkiye’de aldığınız son diploma ve transkript
 • İtalyanca kursuna gidiyorsanız asgari düzeyde İtalyanca bilindiğinize dair belge veya herhangi bir İtalyan dil bilgisi belirten sertifika
 • Neden İtalya’da üniversite eğitimi alınmak istediğini belirten, başvuru sahibi tarafından imzalanmış niyet mektubu.
 • Varsa başarı, eğitim, yeterlilik sertifikaları
 • İtalya’da yaşam masraflarınızı karşılayacak kişi sponsorunuzun mali belgeleri (banka hesap dökümü, ve destekleyici belgeler. Örneğin işveren ise vergi levhası, çalışan ise maaş bordrosu gibi)
 • Seyahat ve eğitim sağlık sigortası
 • Sabıka kaydı

https://idata.com.tr/ita/tr – İData aracılığı ile ulusal vize başvurusu yapılmaktadır.

İtalya Yaşam Giderleri

GİDERLERMASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil)160 €
Aylık Yeme-içme400 €
Şehiriçi Aylık Ulaşım25 €- 35 €
Giyim187 €
Sim kart5 €-9 €
Internet28.99 €
RESTORANÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek10 €-15 €
Cappucıno1.42 €
Su0.41 Cent
MARKET FİYATLARIÜCRET
Süt1.15 €
Yumurta2.77 €
Taze Peynir12.22 €
Tavuk Fileto8.34 €
Pirinç1.88 €
Elma1.80 €
Patates1.22 €
Domates2.02 €
Yerel Bira1.33 €

İtalya Üniversite Fiyatları

ÜNİVERSİTELERYILLIK FİYATLARI
ACADEMIA ITALIAN6500 £
CA FOSCARI UNIVERSITY OF VENICE2100 £
EUROPEAN SCHOOL OF ECONOMICS22000 £
FLOREBCE UNIVERSITY OF THE ARTS28.700 $
IN SUPREMAE DIGNITATIS2.500 £
ISTITUTO SUPERIORE DI DESIGN6000 £
JOHN CABOT UNIVERSITY9500 £
LUISS BUSINESS SCHOOL11600 £
NABA18600 £
POLITECNICO DI TORINO2.600 £
POLITECNICO MILANO800 £ -3300 £
ROME UNIVERSITY OF FINE ARTS6.000 £ -9.000 £
UNICAMILLUS3000 £- 21.000 £
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA2.533 £-2948 £
DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri