SİZİ ARAYALIM  

Hollanda Yüksek Lisans

İçindekiler

Hollanda yüksek lisans yurtdışında akademik kariyerine devam etmek isteyen öğrencilerin ve mezunların yakından ilgilendiği bir konudur. Hollanda üniversite ve sonrası eğitimler konusunda Avrupa’nın en iyi okullarına sahip ülkeler arasında yer alır. birçok bölümde İngilizce eğitim seçenekleri sunması avantajlarından biridir. Buradaki üniversitelerde QS Rankings, Times Higher Education Rankings gibi çeşitli derecelendirme sistemleri vardır. Bu derecelendirme sistemleri de dünya genelinde oldukça iyi düzeydedir.

Dünya sıralamalarına bakıldığında ilk 300 içerisinde yer alan 8 tane üniversitesi vardır. Bu da yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin Hollanda’ya yönelmesine imkan tanımaktadır. Aynı zamanda ülkenin birçok şehrinde yüksek lisans eğitimi almak mümkün olabilmektedir. Buradaki üniversitelerde genelde en popüler olarak mimarlık ve güzel sanat programlarında yüksek lisans başvuruları yapılmaktadır.

Hollanda’da üniversite eğitimlerinde iki farklı seçenek sunuluyor. bunlardan birisi araştırma üniversiteleri olurken diğeri de uygulamalı bilimler üniversiteleridir. uygulamalı üniversiteler akademik çalışmalardan ziyade öğrencileri çalışma hayatına hazırlamaktadır.

Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Hollanda’da yüksek lisans yapmanın birçok avantajından bahsetmek mümkün olabilir. Bu ülkenin tercih edilmesinde birçok önemli neden bulunuyor. Öğrenciler hem yaşam şartları iyi bir ülkede bulunmak istiyor hem de daha kaliteli eğitim almak istiyor. Hollanda’da yüksek lisans yapmanın avantajları hakkında şunlar söylenebilir:

 • Daha güvenli yaşam şartları olduğu için Hollanda eğitim amacı ile tercih edilmektedir.
 • İngilizceyi geliştirmek amacıyla da Hollanda iyi bir seçenektir. Çünkü birçok program İngilizce olarak eğitim veriyor.
 • Hollanda yüksek lisans çalışma izni bakımından da avantajlıdır. Ülkede eğitim sonrasında otomatik 1 yıl oturma izniniz olur.
 • Okul ücretleri ve yaşam masrafları bakımından da birçok Avrupa ülkesine göre daha iyidir.
 • Burs olanakları oldukça iyidir. Buradaki öğrencilere her ay belli miktarda bur sağlanır.
 • Ulaşım açısından da avantajlı ülkelerden biri olduğu söylenebilir.

Hollanda’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler bu avantajlar sayesinde hem farklı bir ülke kültürünü yakından tanır hem de iyi bir eğitim fırsatı yakalayabilir.

Hollanda’da Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Hollanda yüksek lisans şartları bu ülkeyi tercih etmeden önce araştırılması gereken detaylar arasında yer alır. En önemli şartlardan birisi IELTS sınavından en az 6.5 ya da üzerinde skora sahip olmanız gerekiyor. Bu sınavın sonucunu da başvuru yaptığınız üniversiteye sunmalısınız.

Hollanda üniversitelerinde eğitim alabilmek için aynı zamanda öğrenci motivasyonu ve referanslarına önem verilir. İyi bir referans mektubu olması son derece önemlidir. Bunların yanında yüksek lisans eğitimlerinizde özellikle akademik tecrübelerinizi başvuru sırasında belirtmeniz önem taşıyor. İyi bir portfolyo ve CV hazırlanması gerekiyor. Bu süreçte not ortalaması da önem taşıyan konulardandır.

Hollanda’daki araştırma üniversiteleri genel olarak 3.0 not ortalaması tavsiye edilmektedir. Eğer uygulamalı bilimler üniversitelerinden birine başvurulmak isteniyor ise not ortalamasının 2.5 üzerinde olmasına önem verilmelidir. Öğrenci adaylarının yüksek lisans ücretlerini karşılayabilmeleri de önemli şartlar arasında yer almaktadır.  Başvurular sırasında lisans diplomanız olması gerekiyor. Aynı zamanda mülakatları da başarı ile geçmeniz önem taşımaktadır.

Hollanda Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda yüksek lisans başvurusu yaparken öncelikle üniversite seçimini yapmanız gerekiyor. Seçilen üniversitenin şartlarını sağlamanız da önemlidir. Not ortalaması, konaklama, derslere katılma durumu, okul ücretleri ve daha birçok detayı inceledikten sonra uygun bir üniversite seçmelisiniz. Hollanda yüksek lisans konusunda birçok önemli faktörü dikkate alarak başvuruları yapmanızda fayda bulunmaktadır. Başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. Başvuru formunu doldurmalı ve sonrasında referans mektubu almalısınız. Aynı zamanda öğrenci vizeniz de olması gerekmektedir.

Hollanda’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Hollanda’da yüksek lisans yapmayı düşünen öğrenciler başvuruları kabul edildiğinde otomatik olarak çalışma izni de almış sayılmaktadır. Bundan dolayı en avantajlı ülkeler arasında önemli bir yeri vardır. Hollanda’da yüksek lisans yapıyor olmak sizlere 1 yıl oturma izni de sağlar. Bu da yüksek lisansın en önemli avantajlarından biridir. Bir yıl süre ile hem ülkede oturma hem de çalışma iznine sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda yüksek lisans eğitimini tamamlayan kişiler de burada  kalarak çalışma ve kariyer yaşamlarına rahatlıkla devam edebilirler. Hollanda’da eğitim almak isteyen kişiler özellikle çalışma izni konusunda sağlanan olanakları değerlendirmek için bu ülkeyi tercih etmektedir. Hollanda yüksek lisans çalışma izni hem kariyer hayatı hem de öğrencilerin maliyetlerini karşılamak için oldukça önemli bir avantajdır.

Hollanda Yüksek Lisansın Maliyeti Nedir?

Hollanda yüksek lisansın maliyeti her öğrenci, veli ve sponsoru yakından ilgilendirmektedir. Uluslararası alanda kariyer yapmak bir öğrenci için ne kadar avantajlı ise o kadar da maliyetli olabilmektedir. Ancak birçok öğrenci maliyetleri karşılayabileceğine inandığında yine de en uygun olan üniversiteyi ve ülkeyi tercih etmektedir. Hollanda’da yüksek lisans fiyatları birçok önemli faktöre göre değişebilmektedir.

Amsterdam Üniversitesi’nde ücretler 9.130 ile 25.080 Euro arasında değişmektedir. Delft Üniversitesi’nde ise fiyatlar 15.200 ile 19.600 Euro arasında farklılık gösterir. Wageningen Üniversitesi ise 12.166 ile 17.616 Euro arasında değişmektedir. Dünyanın iyi üniversiteleri arasında gösterilen bu okullarda son derece iyi standartlarda eğitimler verilmektedir.

Hollanda Yüksek Lisans Mezunları Neler Yapabilir?

Hollanda yüksek lisans mezunları birçok alanda kendilerine kariyer fırsatları yaratabiliyorlar. Ancak başarı yüzdeleri yüksek lisans yapılan alana göre farklılık göstermektedir. Yüksek lisans konusunda seçenekler son derece geniş denilebilir. Öğrenciler dünyanın önde gelen şirketlerinde iş bulma olanaklarını değerlendirebilirler. Aynı zamanda uluslararası alanda eğitim alan diğer öğrencilerle tanışarak daha geniş bir çevre edinme imkanı bulabilirler. Eğitim sonrasında sizlere verilen bir yıllık çalışma izni ile burada çalışabilir ve kariyer hayatınıza yurt dışı deneyimini ekleyebilirsiniz.

İngiltere ve Amerika gibi ülkelere göre daha düşük fiyatlarla eğitim alma imkanlarını sizlere sunan Hollanda’da başarılı ve uzman akademisyenlerden eğitimler alma şansı elde edebilirsiniz. Hollanda her anlamda avantaj sağlayan önemli ülkelerden biridir.

Hollanda’nın Öne Çıkan Üniversiteleri Nelerdir?

Hollanda’da birçok farklı üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerden birini tercih etmeden önce sizlere en iyi eğitimi vermesine dikkat etmeniz gerekiyor. Hollanda’nın en iyi üniversiteleri arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilmektedir:

 • Rotterdam Üniversitesi
 • Delft Üniversitesi
 • Amsterdam Üniversitesi
 • Radboud Üniversitesi
 • Vrije Üniversitesi
 • Wageningen Üniversitesi
 • Amsterdam Üniversitesi

gibi üniversiteler öne çıkanlar arasında yer almaktadır. Hollanda yüksek lisans fiyatları araştırıldığında ise en ucuz olanlar içerisinde Amsterdam Üniversitesi, Vrije Üniversitesi, Radboud Üniversitesi gibi üniversiteler ilk sıralarda gelmektedir. Aynı zamanda Hollanda master ücretleri Avrupa geneline göre çok daha uygundur.

Hollanda Yüksek Lisans Programlarında YÖK Denkliği Var Mı?

Hollanda üniversiteleri dünyanın önde gelen üniversiteleridir. Bölümünüze bağlı olarak burada 1 ya da 2 yıl yüksek lisans eğitimi almak dünyanın birçok ülkesinde kariyer fırsatları elde etmenize imkan tanıyacaktır. Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer alan Hollanda üniversitelerinde YÖK denkliği bulunmaktadır.

Hollanda’da yüksek lisans eğitiminiz sonrasında alacağınız diploma aynı zamanda Türkiye’de de geçerli kabul edilmektedir. Kişiler bu diplomalarını bölümleri ile ilgili her alanda rahatlıkla kullanabilme imkanına sahiptirler. Hollanda yüksek lisans programlarından mezun olan kişiler Türkiye’de herhangi bir diploma sorunu yaşamamaktadır.

Hollanda Sağlık Sistemi Nasıl? Hollanda’da Öğrenci Sağlık Sigortası Var Mı?

Hollanda’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler sağlık sektörü hakkında mutlaka bilgi edinmelidir. Uluslararası alanda eğitim gören ve öğrenci statüsü taşıyan kişiler sigorta yaptırmak zorunda değildirler. Bu kişiler ülkede ikamet eden bireyler olarak görülmedikleri için burada herhangi bir sigorta yapma zorunlulukları bulunmamaktadır. Ancak kişilerin ülkede bulundukları süre boyunca eğer sağlık sisteminden yararlanmaları gerekiyor ise mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Vize işlemlerinizi yaptırırken mutlaka sağlık sigortası sürecini de tamamlamanız gerekmektedir. Sağlık hizmeti veren kurumlar arasında devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim hastaneleri, özel hastane ve klinikler ilk sıralarda gelir. Kişiler yaşadıkları sağlık sorunları karşısında buradan hizmet alabilmektedirler.

Hollanda Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda yüksek lisans yapmayı düşünen kişilerin öncelikle öğrenci vizesi alması gerekiyor. Vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisi de evrakların titizlikle hazırlanması gerekir. Çünkü belgelerin eksik olması halinde öğrenci vizesi iptali ile karşı karıya kalınabilir. Aynı zamanda vize başvurularına başladığınız zaman da mutlaka Hollanda’da başvuru yaptığınız üniversiteden kabul mektubu almış olmanız gerekiyor. Öğrencilerin vize işlemleri sırasında hazırlaması gereken belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve içinde en az 2 tane boş sayfa bulunan pasaport
 • Vize başvuru belgesi
 • Vize talep dilekçesi
 • Vize davetiyesi ya da okuldan gelen talep mektubu
 • Mezuniyet belgesi
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • Sponsor varsa evrakları
 • Proforma fatura
 • Dil becerinizi gösteren belge
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama ve seyahat bilgileri
 • Eğitim alınacak okulun ücretinin gösterdiğini gösteren banka dekontu
 • Vize harç ücretlerinin yatırıldığını gösteren dekont
 • Eğitim masraflarınızın karşılanabileceğini gösteren banka hesap dökümü

Gibi belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor. Belgeler eksik ya da hatalı olursa vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle okuldan onay aldıktan sonra seyahate 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanız gerekmektedir. Vize işlemlerinizi yaptırırken özellikle öğrenci vizesine uygun şekilde belge hazırlamanız gerekiyor. Başvuru formu üzerinde de mutlaka vize türünü işaretlemelisiniz.

DEVAMINI GÖR