SİZİ ARAYALIM  

Polonya'da Üniversite Okumak

İçindekiler

Polonya Üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Polonya üniversiteleri başvuruları genellikle Mayıs – Nisan aylarında başlar ve genellikle 15 Temmuz’a kadar başvurular devam eder. Başvuruları süreleri daha uzun olan üniversiteler de vardır. Polonyada Üniversiteler ne zaman açılıyor sorusunun cevabı Polonya’da eğitim genellikle Eylül Ekim aylarında başlamaktadır.

Polonya üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Polonya’da üniversite okumak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Lisede hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın sadece bir lise diploması ile Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölüme kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Lisans başvurusu için gerekli belgeler;

• Başvuru Formu

• Öğrenci Sözleşmesi

• Nüfus Cüzdanı

• 4 adet Fotoğraf

• Lise Not Ortalaması(Transkript)

• Lise diploması

Polonya Üniversitelerinde YÖK Denkliği var mı?

Polonya bir Avrupa Birliği Ülkesi olduğu için, Polonya’da yüksek öğretimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, ülkemize döndükten YÖK’e başvurarak diplomalarının denkliğini alabilirler. Ayrıca Polonya’da alınan diplomalar Avrupa Birliği ve tüm dünyada geçerlidir.

Polonya üniversite konaklama imkanları

Polonya’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler için ilk konaklama seçenekleri devlet yurtlarıdır. Bu yurtların ücretleri aylık ortalama masrafı 130-140 Euro’dur ve öğrenciler iki kişilik odalarda konaklamaktadır. Bu yurtlar genelde temel gereksinimleri yerine getiren en düşük ücretli yurtlardır.Polonya’da üniversite eğitim alacak öğrenciler için bir diğer konaklama seçeneği özel yurtlardır. Özel yurtlar , devlet yurtlarına göre daha konforludur. Çift kişilik odalar aylık ortalama 200 Euro, tek kişilik odalar ise aylık ortalama 250 Euro’dur.

Öğrenci evlerinde genellikle 3 oda bulunur. Odalar tek kişilik ve iki kişilik olarak değişir. Evde bulunan mutfak, banyo ve salon ortak kullanımlıdır. Tek kişilik odalar ortalama 250 Euro, çift kişilik odalar ise ortalama 200 Euro’dur

Polonya sağlık sistemi nasıl? Polonya’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Öğrenci sigortası her öğrencinin hakkıdır. Aylık ortalama 10 Euroya yapılan sigorta tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmanızı sağlar.

Tüm uluslararası öğrenciler Polonya’da bir sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır.Avrupa Birliği vatandaşları Avrupa Sağlık Sigortası Kartı ( EHIC ) temelinde kendi sağlık haklarını kullanmalarına izin verilmektedir. Diğer ülkelerin vatandaşları, kendi ülkelerinde sağlık giderlerini kapsayan ticari sigorta poliçesini yaptırması gerekmektedir.

Bununla birlikte, Polonya’da Tüm Sağlık Kurumlarından yararlanabilmek için PZU veya NFZ gibi sigorta şirketlerinden alınan poliçeler herhangi bi bir sağlık sorunu olduğunda sizlere en hızlı şekilde yardımcı olabilmektedirler.

Polonya üniversite vizesi nasıl alınır?

Polonya’ya öğrenci olabilmek için bir yükseköğretim kurumundan başvurunuzun kabulünü aldıktan sonra D Tipi Ulusal Vize’ye başvurmanız gerekmektedir. Bu vize, ilk giriş tarihinden itibaren bir yıl boyunca 90 günden daha uzun bir süre Polonya’da öğrenci olarak kalmak isteyen kişilere verilir.

· Buna ek olarak, her bir 180 günlük süre boyunca, Schengen üyesi devletlerin topraklarına giriş tarihinden itibaren, diğer Schengen ülkelerinin topraklarında 90 günü geçmemek koşuluyla seyahat edilebilir.

· Ulusal vize aktiflik süresi 1 yıldır.

Polonya Hakkında Genel Bilgiler

Polonya ya da resmi adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da konumlanmıştır. Ülkenin resmi dili Lehçe, ikinci yaygın dil ise İngilizcedir. Polonya; Almanya, Çek Cumhuriyet, Slovakya, Rusya, Litvanya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Baltık Denizi ile çevrelenmiştir. 312.679 km2’lik yüzölçümüyle, Avrupa’nın en büyük dokuzuncu ülkesi olan Polonya, dünyanın ise 69. Büyük ülkesi özelliğindedir. Ülke nüfusu yaklaşık 40 milyon civarında olup dünya nüfus sıralamasında 33. Sırada yer almıştır.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

Üniversite eğitimi için Polonya seçenekleriniz arasındaysa ve emin olamıyorsanız işte size neden Polonya’yı seçmeniz gerektiğine dair bilgiler;

Yüksek eğitim kalitesi: Dünyanın en iyi üniversiteleri listesi her yıl güncelleniyor. Bu listede Varşova, Jagiellonian gibi Polonya’nın toplamda 17 üniversitesi yer alıyor. Polonya’daki üniversiteler, akademisyenleriyle öne çıkan, belli bir eğitim kalitesine sahiptir. Burada eğitim alıp mezun olan öğrenciler güzel iş fırsatları buluyor.

Uygun eğitim ücretleri: Avrupa ülkelerindeki üniversite eğitim masraflarıyla kıyaslandığında, Polonya’daki üniversite eğitimlerinin ücretleri çok daha makul seviyededir. Euro ülkelerine oranla Polonya’da eğitim kalitesi ve ücreti daha ideal olduğundan ülke çok sık tercih ediliyor.

Polonya kültürü: Polonya’nın kendine has kültürü, dışarıdan gelen öğrencileri cezp ediyor. Sadece Polonya mutfağı bile damaklarda doyumsuz izler bırakıyor. Farklı kültürlerden izler bulabileceğiniz Polonya, dünyanın her yerinden öğrenci kabul ederek adeta kültür mozaiği oluşturuyor.

İngilizce ve Lehçe eğitimi: Polonya’da üniversite okumak isteyenler için İngilizce hazırlık kursu ile birlikte Lehçe hazırlık kursu da verilebiliyor. En az B2 seviyesinde olmak üniversite eğitimi için yeterli. Polonya’da İngilizce eğitim ücretleri, Avrupa ülkelerine oranla çok cüzi seviyelerde. Öğrenciler bir yıllık yabancı dil eğitimi için çok fahiş ücretler ödemek zorunda kalmıyor.

Burs ve staj olanakları: Polonya hükümeti ve Türkiye’deki birçok kuruluş, akademik anlamda başarı gösteren ihtiyaç sahibi öğrencilere üniversite eğitimleri boyunca burs sağlıyor. Eğitim süresince öğrenciler part time işlerde çalışabiliyor, ücretli veya ücretsiz staj yapma fırsatları yakalayabiliyor.

Eğitim sonrası iş olanakları: Üniversite eğitimini tamamlayan öğrenciler, Lehçede belli bir seviyenin üstüne çıktığı takdirde dolgun maaşlarla iş bulabiliyor. Üniversite eğitimini tamamlamak ve Lehçeye hâkim olmak ideal iş yaşamı için yeterli kıstaslardır.

Polonya’nın doğal güzellikleri: Polonya’nın doğal güzellikleri en az eğitimi kadar cezp edicidir. Üniversite eğitimi boyunca ülkede birbirinden güzel yerler keşfetmek mümkün. Geleneksel mimari, küçük ve sevimli kasabalar, doğal yaşam alanları, dağ sporları Polonya’da öğrenci olmanın güzellikleri arasında yer alıyor.

Polonya’da Eğitim Süresi ve Eğitim Dili

Polonya’da üniversite eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl olarak düzenlenmiştir. Mühendislik gibi bazı bölümler 4 yıl, diş hekimliği 5 yıl, tıp fakültesi ise 6 yıl sürüyor. Genel eğitim süresi 3 yıl şeklinde sabittir.
Polonya üniversite eğitim dili ise İngilizce ve Lehçedir. İngilizcede B2 seviyesinde yeterliliğe sahip olmak yeterlidir. Yeterli seviyede İngilizce veya Lehçe bilmeyenler 1 yıllık hazırlık okuyarak yabancı dil konusunda istenilen seviyeye ulaşıyor.

Polonya’da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?

Polonya’da üniversite okumanın belki de en avantajlı yönü, öğrencilerin çalışabiliyor olması. Polonya Devleti, öğrenci sıfatıyla ülkede bulunan gençlerin, eğitimleri devam ederken çalışmasına izin veriyor. Ancak “part-time” şekilde çalışma yapılabiliyor. Polonya’daki üniversite bölümlerinin çoğu devam zorunluluğu içerdiğinden tam zamanlı çalışma pek mümkün değil, öğrenciler part-time işlerle hem okuyup hem de çalışabiliyor.

Polonya Üniversitelerinde En Çok Tercih Edilen Bölümler

Polonya üniversitelerinde yurtdışından gelip okuyan öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler; tıp, psikoloji, mühendislik ve medya eğitimidir. Türkiye’de çeşitli sebeplerle istediği alanlara yerleşemeyen öğrenciler, eğitim kalitesinin yüksek ve ekonomik olması sebebiyle Polonya’daki üniversiteleri tercih ediyor. Polonya, gelişmiş teknolojilere sahip, donanımıyla dünya standartlarında eğitim veren bir eğitim sistemine sahip olduğundan, dünyanın her yerinden öğrenci kabul ediyor.

Üniversite Eğitiminden Sonra Çalışma Hakkı

Polonya Hükümeti, dışarıdan gelen kişiler için çalışma izni talep eden bir ülke. Ancak lisans, master ya da doktora gibi eğitimlerden herhangi birini tam zamanlı şekilde Polonya’da yapan kişiler çalışma izni almaya ihtiyaç duymadan ülkede çalışma hakkı kazanabiliyor.

Polonya’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polonya’da üniversite eğitimi alanların ülke hakkında bilmesi gereken şeyler şöyledir;

  • Polonya halkı, günlük diyaloglarda tıpkı Türkler gibi iletişim kurmayı tercih ederler. Örneğin, “Bana bir bardak su ve bir dilim pasta getirir misin, lütfen?” şeklinde sormak yerine doğrudan, “bir su ve bir dilim pasta” diyebilirler. Bu anlamda uzun ve dolaylı konuşmadıklarını görmek mümkündür. Lehçe diline biraz alıştıktan sonra günlük yaşamda kolaylıkla dili kullanabilirsiniz.
  • Yardımsever insanlardır, problemler karşısında sessiz kalmaktansa çözüm üretmede etkilidirler.
  • Polonyalı insanlar bayram, tatil ve geleneksel günleri aşırı önemserler. Uzun tatil planları düzenlerler.
  • İlk anda mesafeli görünseler de aslında Polonya halkı oldukça sıcakkanlıdır.
  • Dışarıdan gelen öğrencileri severler, alışmaları için yardımsever davranırlar.

Polonya Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 150 € -200 €
Aylık Yeme-içme 15 PLN
Şehiriçi Aylık Ulaşım 100 PLN
Giyim 120 € -180 €
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 5 PLN-15 PLN
Internet 50 PLN
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 20 PLN
Cappucıno 5.50 PLN
Su 2.68 PLN
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 2.45 PLN
Yumurta 6.28 PLN
Taze Peynir 21.47 PLN
Tavuk Fileto 15.55 PLN
Ekmek 2.64 PLN
Portakal 4.46 PLN
Patates 1.66 PLN
Domates 4.78 PLN
Yerel Bira 2.92 BLN

Polonya Üniversite fiyatları ne kadar?

Polonya, üniversite eğitimi almak için en uygun ülkelerden biridir. Polonya Üniversitelerin yıllık ücretleri 3.000 – 4.500 Euro arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Eğitiminizi Lehçe olarak almayı tercih ederseniz yıllık üniversite harcınız önemli oranda azalacaktır.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
Collegium Civitas in Warsaw 3.850 €
Kozminski University in Warsaw 6.670 €
Lazarski University in Warsaw 2280 €- 14400 €
Polish-Japanese Academy of Information Technology in Warsaw  
Poznan University of Economics and Business 5850 € – 6750€
Poznan University of Technology 2970 € – 3370 €
SWPS University of Social Sciences and Humanities in Warsaw 5200 € – 6500 €
University of Economics and Human Sciences in Warsaw 3400 € -5000 €
University of Lodz 2100 €-2700 €
University of Warsaw 1500 € – 4600 €
University of Wroclaw 3550 €-4500 €
Warsaw University of Business 2.900 €
Warsaw University of Life Sciences 2000 €- 3150 €
Warsaw University of Technolgy 3200 € – 7800 €
Wrocław University of Science and Technology 2700 €- 3000 €
DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri