SİZİ ARAYALIM  

Amerika Yüksek Lisans

İçindekiler

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet bir federal bölgeden oluşan bir cumhuriyettir. Amerika’nın başkenti, Washington, en büyük şehri ise New York’tur. Ülke, üç yüz milyonu aşkın nüfusuyla çok büyük ve kalabalık bir topluluğa sahiptir. Amerika, sıklıkla “Özgürlükler Ülkesi” olarak anılır. Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika’yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor. Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyenler müthiş bir eğitim ve kariyer planlaması yapabiliyorlar.  

Amerika’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Yüksek lisans için neden Amerika’yı tercih etmelisiniz, avantajları nelerdir? İşte Amerika’da master yapmanın faydaları;

Burs olanakları: Amerika’da yüksek lisans ücretleri tahmin edileceği üzere çok ekonomik değil. Ancak öğrencilere sunulan burslar sayesinde 2 yıllık eğitim süresince ekonomik sıkıntılar yaşanmıyor.

Part-time iş: Amerika’da yüksek lisans yaparken diğer yandan part time işlerde çalışabilirsiniz. Tatil dönemlerinde ise tam zamanlı işlerde aktif çalışabilirsiniz. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için Amerika’da çok güzel iş fırsatları bulunuyor.

Asistanlık fırsatları: Yüksek lisans kapsamında bir dönem eğitim alan öğrenciler, asistanlık başvurusu yapabiliyor. Asistanlık yapmak hem öğrenciye akademik tecrübe kazandırıyor hem de burs bulamayan öğrenciler için ekonomik bir gelir sağlıyor.

Prestij kazanımı: Amerika’daki okullar yüksek lisans başvurularında sıkı bir eleme sistemine sahip. Başvuruların hepsini ne yazık ki kabul etmiyorlar. Okullara kabul edilmek zor olduğundan yüksek lisans programına kabul edilmeniz, başarıyla mezun olmanız, kariyeriniz ve akademik hedefleriniz için büyük prestij kazandırıyor.

Araştırma olanakları: Yüksek lisans süresince eğitim alınan bölümle ilgili veya farklı akademik alanlarda araştırma yapmak isteyenler için Amerika tam anlamıyla sınırsız bir kaynak cenneti kabul ediliyor. Araştırma merkezleri, laboratuvarlar, kütüphaneler ve bilim merkezleri size istediğiniz her alanda araştırma yapma fırsatı sunuyor. 

Amerika’da Yüksek Lisans Yapma Şartları

Amerika’da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

-Amerika’daki herhangi bir yüksek lisans programına kaydolmadan önce başvuru aşamasında öncelikle TOEFL veya IELTS sınavlarından istenilen düzeyde puan istenir. Puan başvurulan okula ve bölüme göre değişkenlik gösterir.

-Yüksek lisans öğrencilerinin 30 – 36 krediyi tamamlaması ve seçtiği alanda tez yazması gerekiyor. Bazı programlarda tez şartı bulunmaz ancak bitirme sınavı yapılır.

-Yüksek lisans için öğrencilerin lisans diploma derecesi 3.00 ila 4.00 arasında olmalıdır. Elbette Amerika’da daha düşük not ortalamasıyla öğrenci kabul eden okullar da bulunuyor. -Öğrencinin kendi derecesine göre okul seçmesi gerekiyor.

-Başvuru yaparken lisans eğitiminiz süresince başarılı olunan birkaç dersin hocasından tavsiye mektubu alınması gerekiyor.

-Öğrenciler başvuru yaparken akademik çalışmalarını, ödüllerini ve stajlarını başvurusuna ekleyebilir.

-Başvuru yapılan okulun neden seçildiği, seçilen bölümle ilgili daha önce yapılmış çalışmalar nelerdir, ileride bu alanda ne gibi bir çalışma yapılabileceğine dair “niyet mektubu” yazılmalıdır.

-Amerika’daki master programı süresince maddi açıdan zorlanılmayacağını gösteren öğrenciye ve aileye ait finansal yeterlilik belgesi istenilir.

-Hepsi olmasa da bazı okullar başvurudan sonra online mülakat yapmak isteyebilir. Öğrencinin bu mülakata hazır olması beklenir.

Amerika’da Yüksek Lisans Süresi

Amerika’da yüksek lisans eğitim süresi 2 yıldır. Bazı bölümlerde ise 1 yıl sürebiliyor. Bir yıl süren programlar hızlandırılmış yüksek lisans programlarını içeriyor. Eğer İngilizce konusunda yeterli seviyede değilseniz, 6 ay ila 1 yıl arası yabancı dil eğitimi veya hazırlık eğitimi alabilirsiniz. 

Amerika’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı

Amerika’da çalışma hakkı almanın en ideal yollarından biri öğrenciliktir. Yüksek lisans süresince alınmış olan vize, 9. Aya ulaştığında öğrenci yaklaşık bir yıllık OPT yani “Seçmeli Pratik Eğitim” hakkı kazanır. Bu statü sayesinde resmi olarak çalışma izni elde edilmiş olunur. Statü süresi bittikten sonra 24 ay daha uzatma imkanı bulunuyor. Yüksek lisans programını bitiren öğrenciler aynı zamanda doktora programı için de başvurular yapabilir. 

Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Amerika’da lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenciyken sınırlı saatlerde –part time – çalışmak mümkündür. Bu konuda Amerikan Hükümeti’nin herhangi bir kısıtlaması bulunmuyor.

Amerika’nın Öne Çıkan Üniversiteleri

-Columbia Üniversitesi

-Southern California Üniversitesi

-Carnegie Mellon Üniversitesi

-New York Üniversitesi

-Princeton Üniversitesi

-Chicago Üniversitesi

-Boston Üniversitesi

-Pennsylvania Üniversitesi

-California Teknoloji Enstitüsü

-Stanford Üniversitesi

Amerika Yüksek Lisans kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Amerika’da yüksek lisans eğitimine başvuracak öğrenciler öncelikle dil seviye tespit sınavları IELTS ve TOEFL aldıktan sonra akademik seviye tespit sınavları olan GMAT ve GRE sınavlarından başarıyla geçmek zorundadırlar. Amerika’da yüksek lisans eğitiminde her Üniversitenin kabul şartları farklı olmakla beraber genel olarak etkili özgeçmişlerini, lisans mezuniyet ortalamaları ve yeterlilik sınavlarının puanları önemlidir. Başvuru şartlarını incelediğimiz zaman bazı okullar başvuru sırasında sizden referans mektubu talep edebilmektedirler. Okulun başvuru şartları arasında aynı zamanda mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkripti eklemeniz de bulunmaktadır.

-IELTS-TOEFL

-Lisans Diploması(Transkript)

-GRE-GMAT (Okullara göre değişiklik gösterir)

-Motivasyon Mektubu

-CV

-Referanslar

Amerika Yüksek Lisans başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Bu açıdan başvurularınızı yaparken Üniversite araştırmalarınızı da göz önüne alarak 6 ay ile bir sene arası değişen bir zaman ayırmanızı öneririz. Amerika’da lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız, başvurular Kasım ayından Şubat ayının başlarına kadar devam eder.

Amerika Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

Amerikan Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.Amerika’da herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrencinin aldığı diploma belgesi Türkiye’de ve Dünyanın heryerinde geçerlidir.

Amerika Yüksek Lisans Konaklama İmkanları

Amerika’da öğrenci konaklaması deyince, herkesin aklına ilk gelen seçenek, öğrenci yurtlarıdır. Üniversitelerin kendi bünyelerinde veya özel yurtlarını tercih edebilirsiniz. Genellikle kampüs yakınlarında bulunan yurtlar daha avantajlı olmaktadır. Yurtlarda tek kişilik ve daha çok sayıda öğrencinin aynı odada kalması noktasında sistem olabilir. Ücretleri de değişiklik göstermektedir. Farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerle tanışma ve farklı kültürel bir ortamda konaklama imkanı yakalayabilirsiniz. Yurt ücretleri, yıllık olarak, genellikle, 4.000 USD ile 9.000 USD arası değişmektedir.

Amerika öğrenci konaklaması için bir diğer seçenek, oda veya ev kiralama tercihidir. Odaların kira bedelleri yaklaşık olarak, 150 USD’den başlar, 950 USD’ye kadar artar. Evin konumu ve durumu gibi özelliklerde fiyatlarda etkili olur.

Amerika Sağlık Sistemi nasıl?

ABD’de sağlık sisteminin sermayesi oldukça düşüktür, çoğunlukla da sermayeler özel şirketler tarafından karşılanır. Pek çok kişi Amerika’da yüksek ücretleri ödemekte zorluk çekiyor, özellikle hastanelerde bir gün geçirmenin tedavi türüne göre kişiye binlerce dolar fatura çıkabileceği düşünülürse. Bu nedenle Amerika’da yaşayan , seyahat eden, eğitim gören insanların CAT taramasından MRI teste ve cerrahi operasyonlara kadar bütün tıbbi masraflarını karşılayacak yeterlilikte sağlık sigortalarına ihtiyaçları var.

Amerika’da Öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

F1 Öğrenci Vize Başvurusu Amerika’daki öğrencilerin sağlık sigortasına sahip olmalarını gerektirmez. Ancak, çoğu üniversite öğrencilerin belli bir sağlık sigortasına sahip olmasını şartı koyar. Bu bilgileri ilk akademik yarıyıldan önce üniversiteye göstermeniz gerek, yoksa üniversiteye kayıt olamazsınız

Farklı şehirlerde farklı okullar farklı seviyede sağlık sigortası istemekteler. Bu nedenle gideceğiniz üniversitenin bu konuda koyduğu şartları gözden geçirmelisiniz. Detaylı bilgi için ücretsiz danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Amerika Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’da üniversite eğitimi alacak öğrenci Amerika vizesine I-20’de belirtilen kayıt tarihinden en erken 120 gün öncesinden başvuru yapabilir. Amerika Öğrenci Vizesi başvurusu için ilk olarak DS-160 formu doldurulmalıdır. DS-160 formu doldurulurken verilen ID numarası not edilmelidir.

Amerika Yaşam Giderleri​

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 450 USD-600 USD
Aylık Yeme-içme 15 USD-40 USD
Şehiriçi Aylık Ulaşım 31.30 USD
Giyim 168 USD-200 USD
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 35 USD
Internet 56 USD
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 19.53 USD
Cappucıno 5.11 USD
Su 2.33 USD
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 1 USD
Yumurta 4.10 USD
Taze Peynir 12 USD
Tavuk Fileto 12 USD
Ekmek 3.30 USD
Portakal 4.10 USD
Domates 4.50 USD
Yerel Bira (kasa) 2.70 USD

Amerika Yüksek Lisans Fiyatları ne kadar?

Amerika’daki üniversitelerin yüksek lisans eğitim ücretleri genel olarak üniversiteye, bölgeye ve bölüme göre değişkenlik göstererek ortalama $10.000 – $28.000 arasında bir ücret talep edilir.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
California State University 14,604 $
DePaul University 18,367 $ – 40,912 $
Duquesne University 43,526 $ – 52,120 $
Fairleigh Dickinson University – Metropolitan 33,264 $
Gonzaga University 33,264 $ – 39,058 $
Illinois Institute of Technology 29,052 $
Kent State University 21,952 $
Louisiana State University 29,355 $-35,329 $
Marymount University 22,371 $
Middlebury Institute of International Studies 46,556 $
State University of New York 21,952 $ – 23,100 $
State University of New York (SUNY) at Oswego 16,980 $- 19,410 $
University of Delaware 17,000 $
University of Nebraska Omaha 14,760 $ – 28,072 $
University of New Mexico 27,846 $
University of Tampa 31,162 $
Webster University (WU) – St. Louis 16,800 $
DEVAMINI GÖR

Amerika Üniversiteleri ve Fiyatları

Diğer Ülke Seçenekleri