Yurtdışında Yüksek Lİsans

Amerika Yüksek Lisans

Amerika Yüksek Lisans

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet bir federal bölgeden oluşan bir cumhuriyettir. Amerika'nın başkenti, Washington, en büyük şehri ise New York'tur. Ülke, üç yüz milyonu aşkın nüfusuyla çok büyük ve kalabalık bir topluluğa sahiptir. Amerika, sıklıkla “Özgürlükler Ülkesi” olarak anılır. Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor. Amerika'da yüksek lisans yapmak isteyenler müthiş bir eğitim ve kariyer planlaması yapabiliyorlar.  

Amerika'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Yüksek lisans için neden Amerika'yı tercih etmelisiniz, avantajları nelerdir? İşte Amerika'da master yapmanın faydaları;
Burs olanakları: Amerika'da yüksek lisans ücretleri tahmin edileceği üzere çok ekonomik değil. Ancak öğrencilere sunulan burslar sayesinde 2 yıllık eğitim süresince ekonomik sıkıntılar yaşanmıyor.
Part-time iş: Amerika'da yüksek lisans yaparken diğer yandan part time işlerde çalışabilirsiniz. Tatil dönemlerinde ise tam zamanlı işlerde aktif çalışabilirsiniz. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için Amerika'da çok güzel iş fırsatları bulunuyor.
Asistanlık fırsatları: Yüksek lisans kapsamında bir dönem eğitim alan öğrenciler, asistanlık başvurusu yapabiliyor. Asistanlık yapmak hem öğrenciye akademik tecrübe kazandırıyor hem de burs bulamayan öğrenciler için ekonomik bir gelir sağlıyor.
Prestij kazanımı: Amerika'daki okullar yüksek lisans başvurularında sıkı bir eleme sistemine sahip. Başvuruların hepsini ne yazık ki kabul etmiyorlar. Okullara kabul edilmek zor olduğundan yüksek lisans programına kabul edilmeniz, başarıyla mezun olmanız, kariyeriniz ve akademik hedefleriniz için büyük prestij kazandırıyor.
Araştırma olanakları: Yüksek lisans süresince eğitim alınan bölümle ilgili veya farklı akademik alanlarda araştırma yapmak isteyenler için Amerika tam anlamıyla sınırsız bir kaynak cenneti kabul ediliyor. Araştırma merkezleri, laboratuvarlar, kütüphaneler ve bilim merkezleri size istediğiniz her alanda araştırma yapma fırsatı sunuyor.

Amerika'da Yüksek Lisans Yapma Şartları
Amerika'da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

  • Amerika'daki herhangi bir yüksek lisans programına kaydolmadan önce başvuru aşamasında öncelikle TOEFL veya IELTS sınavlarından istenilen düzeyde puan istenir. Puan başvurulan okula ve bölüme göre değişkenlik gösterir.
  • Yüksek lisans öğrencilerinin 30 – 36 krediyi tamamlaması ve seçtiği alanda tez yazması gerekiyor. Bazı programlarda tez şartı bulunmaz ancak bitirme sınavı yapılır.
  • Yüksek lisans için öğrencilerin lisans diploma derecesi 3.00 ila 4.00 arasında olmalıdır. Elbette Amerika'da daha düşük not ortalamasıyla öğrenci kabul eden okullar da bulunuyor. Öğrencinin kendi derecesine göre okul seçmesi gerekiyor.
  • Başvuru yaparken lisans eğitiminiz süresince başarılı olunan birkaç dersin hocasından tavsiye mektubu alınması gerekiyor.
  • Öğrenciler başvuru yaparken akademik çalışmalarını, ödüllerini ve stajlarını başvurusuna ekleyebilir.
  • Başvuru yapılan okulun neden seçildiği, seçilen bölümle ilgili daha önce yapılmış çalışmalar nelerdir, ileride bu alanda ne gibi bir çalışma yapılabileceğine dair “niyet mektubu” yazılmalıdır.
  • Amerika'daki master programı süresince maddi açıdan zorlanılmayacağını gösteren öğrenciye ve aileye ait finansal yeterlilik belgesi istenilir.
  • Hepsi olmasa da bazı okullar başvurudan sonra online mülakat yapmak isteyebilir. Öğrencinin bu mülakata hazır olması beklenir.

Amerika'da Yüksek Lisans Süresi
Amerika'da yüksek lisans eğitim süresi 2 yıldır. Bazı bölümlerde ise 1 yıl sürebiliyor. Bir yıl süren programlar hızlandırılmış yüksek lisans programlarını içeriyor. Eğer İngilizce konusunda yeterli seviyede değilseniz, 6 ay ila 1 yıl arası yabancı dil eğitimi veya hazırlık eğitimi alabilirsiniz.
Amerika'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Amerika'da çalışma hakkı almanın en ideal yollarından biri öğrenciliktir. Yüksek lisans süresince alınmış olan vize, 9. Aya ulaştığında öğrenci yaklaşık bir yıllık OPT yani “Seçmeli Pratik Eğitim” hakkı kazanır. Bu statü sayesinde resmi olarak çalışma izni elde edilmiş olunur. Statü süresi bittikten sonra 24 ay daha uzatma imkanı bulunuyor. Yüksek lisans programını bitiren öğrenciler aynı zamanda doktora programı için de başvurular yapabilir.

Amerika'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

Amerika'da lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenciyken sınırlı saatlerde –part time – çalışmak mümkündür. Bu konuda Amerikan Hükümeti'nin herhangi bir kısıtlaması bulunmuyor. 

Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp