SİZİ ARAYALIM  

Lyon Dil Okulları

İçindekiler

Fransa’nın güney doğusunda bulunan Lyon, ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Yemekleri ile ünlü şehir, bu alanda Paris ve Marsilya’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Şehir sanayi ve iş dünyası açısından merkezi bir nitelik taşımakla birlikte birçok önemli şirketin genel müdürlükleri burada bulunmaktadır. Şehir UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bölgelere sahip olup doğal güzellikleri ve yüksek yaşam standartları ile dikkat çekmektedir. Lyon’da ayrıca futbol çok popülerdir ve Lyon’un futbol takımı birçok başarısı ile ünlüdür. Bunlar gibi birçok yönden önemli özelliklere sahip olan Lyon şehri dil öğrenimi görmek isteyen öğrenciler tarafından da oldukça rağbet gören bir şehirdir.

Lyon’a Ulaşım

Lyon’a Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçak seferleri bulunmaktadır. Direkt uçuş süresi ortalama 3,5 saattir. Ayrıca şehre Paris’ten hızlı trenle 3 saatte gidilebilmektedir. 

Lyon’da Ulaşım

Lyon’da şehir içi ulaşımı metro, otobüs, tramvay ve füniküler ile yapılmaktadır. Şehirde gelişmiş bir ulaşım ağı mevcut olduğundan dolayı çoğunlukla metro ve otobüsler kullanılarak şehrin çoğu yerine gidilebilmektedir.

Yaşam Masrafları

Lyon’da Avrupa para birimi Euro kullanılmaktadır. Konaklama olarak pek çok alternatif olmakla birlikte düşük bütçeli seçenekler bulunabilmektedir. Lyon alışveriş bakımından da fazla seçeneklere sahip olan bir şehirdir. La Part Dieu şehirde akla gelen ilk alışveriş merkezidir ve pazarları da genelde kapalı alanlarda kurulmuştur. Halles de Lyon bölgesi ve iki nehir arasında kalan bölgede Hotel de Ville’den Gare Peracche’a kadar dükkanlarla dolu olan sokaklar, Marche Saint-Antoine Celestins semt pazarı, tarihi Passage De l’Argue alışveriş için bir tercih olabilir. Buralardan her bütçeye uygun seçeneklerde alışveriş yapılabilmektedir.

İklim Şartları

Lyon’da Fransa’nın geneline göre daha sert bir iklim görülmektedir. Mayıs-Eylül ayları arasında iklim ılık geçmektedir. Yazın gündüz sıcaklıkları 24-27 derece arasındayken gece sıcaklıkları 13-15 derece civarındadır. Kış döneminde ise gündüz ortalama sıcaklıklar 5-7 derece civarında olup, gece sıcaklıkları -1 ile 0 derece civarındadır.

Sosyal Yaşam

Lyon şehrinde yapılabilecek birçok aktivite vardır; tarihî binaları ve müzeleri gezebilir, görkemli bir tarihî bina olan Ulusal Opera Binası’nda opera, bale ve tiyatro gibi sahne sanatlarını izleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Lyon’da gezilebilecek birçok tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Eski Lyon, Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Notre Dame de Fourvière Bazilikası, La Croix-Rousse Bölgesi, Presqu’île Bölgesi’dir.