SİZİ ARAYALIM  

Kanada Yüksek Lisans

İçindekiler

Kanada, Kuzey Amerika Kıtası’nın en kuzeyinde konumlanmıştır. İngilizce ve Fransızca resmi dil olarak kullanılıyor. Başkenti Ottowa olan ülke, “Okyanustan okyanusa kadar” sloganıyla tanınıyor. Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar uzanan ülke, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. Kanada’nın renkli yaşamı, kültürel zenginliği ve yüksek yaşam kalitesi ülkenin çok fazla göç almasını sağlıyor. Özellikle öğrenciler için mükemmel bir eğitim ülkesi kabul ediliyor. Kanada’ya lisans, yüksek lisans, doktora ve yabancı dil eğitimi almaya gelen öğrenciler, ülkenin kaliteli eğitimi sayesinde akademik kariyerlerini planlayabiliyor. Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri birçok okul, bölüm ve güzel bir eğitim bekliyor. İşte Kanada’da yüksek lisans yapmaya dair bilinmesi gerekenler;

Kanada’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Kanada’da yüksek lisans yapmayı düşünenler için hazırladığımız avantajlar listesi şöyle;
Yüksek eğitim kalitesi: Kanada’daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir. Üniversiteler, dünya standartlarında eğitim veriyor, öğrencilerin donanımlı şekilde mezun olmasını sağlıyor.

Prestijli diploma: Yüksek lisans diploması akademik ve iş yaşamında önemli bir diplomadır. Ancak diplomanın alındığı okul ve diploma dili elbette önem taşıyor. Kanada’da yüksek lisans yapanlar, mezun olduğunda prestijli bir diplomaya sahip olur; dünyanın pek çok yerinde bu diplomayla iş bulabilir.

Kaliteli yaşam: Kanada, refah düzeyi yüksek, dünya ülkeleri arasında yaşam kalitesi bakımından ideal seviyelerin üstünde bir kaliteye sahip bir ülkedir. Huzur ve güven hissi ülkenin her köşesinde hissediliyor. Farklı kültürlerden insanların bir arada uyumla, güvenle, huzurla yaşadığı ülkede, yüksek lisans yapmak oldukça keyiflidir.

Vatandaşlık hakkı: Dünyada en fazla vatandaşlık talebi alan ülkelerin başında Kanada yer alıyor. Kanada hükümeti, gelen taleplerin birçoğunu reddederken Kanada’da yüksek lisans yapan öğrencilere öncelik veriyor. Bu anlamda öğrenciler büyük bir avantaj kazanıyor.

Staj imkanları: Lisans ve yüksek lisans öğrencileri, Kanada’daki eğitimlerini sürdürürken, okudukları bölümlerle ilgili kuruluşlarda staj yapma imkanı buluyor.

Burs olanakları: Kanada’ya akademik eğitim almaya gelen öğrenciler, kendilerini bekleyen burs fırsatları sayesinde günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Kanada, öğrenciler için her türlü kolaylığın, önceliğin sağlandığı ülkelerden biri.

Kariyer fırsatları: Dünyanın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı, yaşam kalitesinin yük olduğu, iş fırsatlarının bulunduğu Kanada, sadece eğitim almak için değil bir yaşam kurmak için de oldukça ideal bir ülke. Kanada’da okuyan öğrenciler, ülkedeki kariyer fırsatlarını değerlendirerek iş yaşamına güçlü adımlar atma şansı elde ediyor.

Kanada’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada üniversitelerinin genel yüksek lisans şartları şöyledir;

  • Yabancı dil yeterlilik belgesi için TOEFL, IELTS, GRE, GMAT sınavlarından birine dair başarı belgesine sahip olunmalıdır.
  • Ocak – Nisan arasında başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru yapacak öğrenciler en az lisans mezunu olmalı veya mezun durumunda olmalıdır.
  • Öğrencinin diploma notu 3,00 ve üzeri olmalıdır.
  • Mezun olunan üniversiteden alınmış referans mektupları ve özgeçmiş yazılmalıdır.

Kanada’da Yüksek Lisans Süresi

Kanada’da yüksek lisans süresi genellikle 1 yıldır. Ancak bazı bölümlerde bu süre 2 yıl olabiliyor. Seçilecek bölüme ve hazırlık kursu alınıp alınmayacağına bağlı olarak yüksek lisans süresi 2 yıla uzayabiliyor. 

Kanada’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Kanada’da yüksek lisans eğitimi alan birçok öğrenci eğitim süresince çalışmayı tercih ediyor. Kanada hükümeti ve üniversiteleri, öğrencilere haftada 20 saati aşmamak kaydıyla çalışma izni veriyor. Okulun tatil olduğu dönemlerde ise tam zamanlı şekilde çalışabiliyorlar. Kanada’ya okumak için gelen öğrenciler günlük ihtiyaçlarını karşılamak, farklı diller öğrenmek ve iş tecrübesi edinmek amacıyla çalışıyorlar.

Kanada’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı

Kanada’da yüksek lisans yaparken çalışanlar, ülkedeki iş olanaklarını ve kariyer fırsatlarını mezun olduktan sonra da sürdürmek istiyor. Kanada, yüksek lisansını bitiren öğrencilere, 1 ila 2 yıl arasında çalışma izni veriyor. Bu süre içerisinde iş bulan ve izni dolmaya yakın olan kişiler, çalıştıkları şirket aracılığıyla çalışma hakkını uzatabiliyor. Diğer andan yüksek lisans sonrası doktora eğitimi düşünenler aynı şekilde ülkedeki okullara başvuru yapabiliyor.

Kanada Öne Çıkan Üniversiteleri 

Toronto Üniversitesi

British Columbia Üniversitesi

McGill Üniversitesi

Montreal Üniversitesi

Alberta Üniversitesi

Calgary Üniversitesi

Western Üniversitesi

Laval Üniversitesi

Queen’s Üniversitesi

Victoria Üniversitesi

Kanada Yüksek Lisans Başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Kanada’daki üniversitelerin eğitim dönemleri genellikle Mayıs ayı ile Eylül ayı arasında olduğundan Yüksek lisans başvuru tarihleri Ocak ayı ile Nisan ayı arasında gerçekleştirilmelidir.

Kanada Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

Kanada’da eğitim almayı seçerek Kanada yüksek lisans programına katılan ve üniversitelerden diploma alan öğrencilerin Türkiye’de YÖK denkliği olacaktır.

Kanada Yüksek Lisans konaklama imkanları

Yüksek lisans eğitimini kısa zamanda tamamlamak isteyen (1-2 yıl içinde) kısa süreli konaklama düşünen öğrenciler için iyi bir alternatif olacaktır. Buradaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken husus, haftalık, aylık ya da 15 günlük otellerin rezervasyonunun en az 2-3 ay öncesinde yapılması gerektiğidir. En yoğun olarak özellikle Ağustos ve Mayıs aylarının tercih edilmektedir. Bu yüzden mutlaka Kanada’ya bu aylar içerisinde gelmeyi düşünüyor iseniz, rezervasyonunuzu daha önceden yaptırmalısınız.

Kanada Sağlık Sistemi nasıl? Kanada’da Öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

Kanada’da eğitim alan tüm öğrencilerin sağlık sigortası sahibi olması gerekmektedir. Kanada’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Kanada’daki il sağlık hizmetleri sistemi, temel ve tıbbi hizmetlerin yanı sıra acil bakımı da kapsamaktadır. Geçerli bir öğrenim vizesine sahip uluslararası bir öğrenci olarak, bu hizmetlere erişebilmeniz için il sağlık bakım kartı almaya hak kazanması gerekir.

Kanada Yüksek Lisans vizesi nasıl alınır?

Kanada yüksek lisans vizesi, Kanada’da öğrenim görecek kişilerin alması gereken vize türüdür ve öğrenim izni olarak bilinmektedir.

Kanada yüksek lisans vizesi kapsamında lisans eğitiminden Kanada’da master yapmaya kadar tüm süreç için 6 aydan uzun süreli öğrenim izni alınmaktadır.

S1 vizesi Kanada’da 6 aydan uzun süre eğitim görecek öğrencilere verilen vize çeşididir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim görecek öğrenciler Kanada’da 6 aydan uzun süre eğitim göreceklerinden bu öğrencilerin S1 vizesi almaları gerekmektedir.

Kanada Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 150 CAD
Aylık Yeme-içme 300 CAD
Şehiriçi Aylık Ulaşım 86.75 CAD
Giyim 142.06 CAD
Aylık Telefon Hat 22 CAD
İnternet 71.92 CAD
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 15 CAD
Cappucıno 3.96 CAD
Su 1.70 CAD
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 2.0 CAD
Yumurta 3.20 CAD
Taze Peynir 11.53 CAD
Tavuk Fileto 11.79 CAD
Tavuk Fileto 10.72 CAD
Ekmek 2.32 CAD
Elma 3.57 CAD
Domates 3.60 CAD
Yerel Bira (kasa) 2.95 CAD

Kanada Yüksek Lisans fiyatları ne kadar?

Kanada üniversitelerinde, yabancı öğrenciler için yüksek lisans eğitimi ücretleri, İngiltere ve Amerika’ya kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Çoğu programın yıllık ücreti 14.000 CAD ile 21.500 CAD arasında değişir. Sanat ve Beşeri Bilimler bölümleri en uygun fiyatlı programlar olarak öne çıkarken, Diş Hekimliği, Mimarlık ve İşletme programları fiyat olarak en yüksek olanlardır.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
OCAD University $ 21.488
Trinity Western University $ 19.875
University Canada West (UCW) $ 20.318 – $ 23.900
University of Northern British Columbia $ 7495 – $ 25.978
University of Ottawa $ 14.494 – $ 31.419
University of Regina $ 9,519 – $ 23,978
University of Waterloo $ 64.701
University of Windsor $ 28.800 -$ 31.125
Western University $ 35.973
DEVAMINI GÖR

Kanada Üniversiteleri ve Fiyatları

Diğer Ülke Seçenekleri