Yurtdışında Yüksek Lİsans

Kanada Yüksek Lisans

Kanada Yüksek Lisans

Kanada, Kuzey Amerika Kıtası'nın en kuzeyinde konumlanmıştır. İngilizce ve Fransızca resmi dil olarak kullanılıyor. Başkenti Ottowa olan ülke, “Okyanustan okyanusa kadar” sloganıyla tanınıyor. Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar uzanan ülke, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. Kanada'nın renkli yaşamı, kültürel zenginliği ve yüksek yaşam kalitesi ülkenin çok fazla göç almasını sağlıyor. Özellikle öğrenciler için mükemmel bir eğitim ülkesi kabul ediliyor. Kanada'ya lisans, yüksek lisans, doktora ve yabancı dil eğitimi almaya gelen öğrenciler, ülkenin kaliteli eğitimi sayesinde akademik kariyerlerini planlayabiliyor. Kanada'da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri birçok okul, bölüm ve güzel bir eğitim bekliyor. İşte Kanada'da yüksek lisans yapmaya dair bilinmesi gerekenler;

Kanada'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Kanada'da yüksek lisans yapmayı düşünenler için hazırladığımız avantajlar listesi şöyle;
Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir. Üniversiteler, dünya standartlarında eğitim veriyor, öğrencilerin donanımlı şekilde mezun olmasını sağlıyor.

Prestijli diploma: Yüksek lisans diploması akademik ve iş yaşamında önemli bir diplomadır. Ancak diplomanın alındığı okul ve diploma dili elbette önem taşıyor. Kanada'da yüksek lisans yapanlar, mezun olduğunda prestijli bir diplomaya sahip olur; dünyanın pek çok yerinde bu diplomayla iş bulabilir.

Kaliteli yaşam: Kanada, refah düzeyi yüksek, dünya ülkeleri arasında yaşam kalitesi bakımından ideal seviyelerin üstünde bir kaliteye sahip bir ülkedir. Huzur ve güven hissi ülkenin her köşesinde hissediliyor. Farklı kültürlerden insanların bir arada uyumla, güvenle, huzurla yaşadığı ülkede, yüksek lisans yapmak oldukça keyiflidir.

Vatandaşlık hakkı: Dünyada en fazla vatandaşlık talebi alan ülkelerin başında Kanada yer alıyor. Kanada hükümeti, gelen taleplerin birçoğunu reddederken Kanada'da yüksek lisans yapan öğrencilere öncelik veriyor. Bu anlamda öğrenciler büyük bir avantaj kazanıyor.

Staj imkanları: Lisans ve yüksek lisans öğrencileri, Kanada'daki eğitimlerini sürdürürken, okudukları bölümlerle ilgili kuruluşlarda staj yapma imkanı buluyor.

Burs olanakları: Kanada'ya akademik eğitim almaya gelen öğrenciler, kendilerini bekleyen burs fırsatları sayesinde günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Kanada, öğrenciler için her türlü kolaylığın, önceliğin sağlandığı ülkelerden biri.

Kariyer fırsatları: Dünyanın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı, yaşam kalitesinin yük olduğu, iş fırsatlarının bulunduğu Kanada, sadece eğitim almak için değil bir yaşam kurmak için de oldukça ideal bir ülke. Kanada'da okuyan öğrenciler, ülkedeki kariyer fırsatlarını değerlendirerek iş yaşamına güçlü adımlar atma şansı elde ediyor.

Kanada'da Yüksek Lisans Yapmanın Şartları
Kanada üniversitelerinin genel yüksek lisans şartları şöyledir;

  • Yabancı dil yeterlilik belgesi için TOEFL, IELTS, GRE, GMAT sınavlarından birine dair başarı belgesine sahip olunmalıdır.
  • Ocak – Nisan arasında başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru yapacak öğrenciler en az lisans mezunu olmalı veya mezun durumunda olmalıdır.
  • Öğrencinin diploma notu 3,00 ve üzeri olmalıdır.
  • Mezun olunan üniversiteden alınmış referans mektupları ve özgeçmiş yazılmalıdır.

Kanada'da Yüksek Lisans Süresi
Kanada'da yüksek lisans süresi genellikle 1 yıldır. Ancak bazı bölümlerde bu süre 2 yıl olabiliyor. Seçilecek bölüme ve hazırlık kursu alınıp alınmayacağına bağlı olarak yüksek lisans süresi 2 yıla uzayabiliyor. 

Kanada'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak
Kanada'da yüksek lisans eğitimi alan birçok öğrenci eğitim süresince çalışmayı tercih ediyor. Kanada hükümeti ve üniversiteleri, öğrencilere haftada 20 saati aşmamak kaydıyla çalışma izni veriyor. Okulun tatil olduğu dönemlerde ise tam zamanlı şekilde çalışabiliyorlar. Kanada'ya okumak için gelen öğrenciler günlük ihtiyaçlarını karşılamak, farklı diller öğrenmek ve iş tecrübesi edinmek amacıyla çalışıyorlar.

Kanada'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Kanada'da yüksek lisans yaparken çalışanlar, ülkedeki iş olanaklarını ve kariyer fırsatlarını mezun olduktan sonra da sürdürmek istiyor. Kanada, yüksek lisansını bitiren öğrencilere, 1 ila 2 yıl arasında çalışma izni veriyor. Bu süre içerisinde iş bulan ve izni dolmaya yakın olan kişiler, çalıştıkları şirket aracılığıyla çalışma hakkını uzatabiliyor. Diğer andan yüksek lisans sonrası doktora eğitimi düşünenler aynı şekilde ülkedeki okullara başvuru yapabiliyor.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp