SİZİ ARAYALIM  

İngiltere'de Üniversite Okumak

İçindekiler

İngiltere Üniversitelerinde Yök Denkliği var mı?

İngiltere Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. İngiliz üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği mevcut olacaktır.

İngiltere Üniversite konaklama imkanları

İngiltere’deki birçok üniversite öğrencilerine kampüste yaşama fırsatı sunuyor. Burada öğrenciler, sınırlı sayıda odası olan öğrenci yurtlarında kalabilme şanslarından faydalanabiliyor . Birinci sınıf lisans öğrencisiyseniz, bu yurtlardan veya pansiyonlardan birinde kalma şansınız oldukça yüksektir. Odalar tek kişilik, iki kişilik, özel odalar şeklindedir ve birleştirilmiş salonlar ve banyolar içermektedir. Akreditasyon planları bu yurtları kapsamaktadır, bu nedenle onların yönetimi uygun bir biçimde devam ettirilmektedir.

Üniversite yurtlarında kalacak yer bulamasanız bile, konaklamak için hala bir çok fırsat bulunur. Birçok üniversite, uluslararası öğrencilere ve diğer şehirlerden gelen öğrenciler için yaşanabilir bir konut imkanı sunabilmek adına konutlandırma ajanslarıyla bir araya gelir. Konaklama tipleri genellikle öğrenci evleri veya kampüs dışında bulunan ortak dairelerdir

İngiltere okurken çalışmak mümkün mü? 

İngiltere’de öğrencilere çalışma izni belirli şartlar altında verilir. Şartları diğer ülkelere benzeyen İngiltere’de iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler çalışma izni veren programları tercih etmelidir.

• İngiltere’de Dil Okulu Öğrencileri: Çalışma izni bulunmuyor.

• İngiltere’de Üniversite Öğrencileri: Öğrenim süresince haftada 20 saat çalışma izni tüm öğrencilere verilir. Ayrıca mezun olduktan sonra 2 yıl tam zamanlı çalışma izni de bulunur.

• İngiltere’de Yüksek Lisans Öğrencileri: Eğitim süresince haftada 20 saat çalışma izni bulunur. Bununla birlikte öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıllık çalışma iznine de sahip olurlar.

İngiltere sağlık sistemi nasıl?

İngiltere’de sağlık sistemi mahalle doktorları ve devlet hastaneleri aracılığıyla ücretsiz bir şekilde işletilmektedir. Ulusal Sağlık Hizmeti (National Health Service- NHS) olarak adlandırılan sağlık sistemi, devlet tarafından işletilen hastaneler ve özel hastaneler tarafından yerine getirilmektedir. Sağlık sistemine kayıt yaptırmak için bireylerin İngiltere’de oturma iznine sahip olması sorunludur. Bu özelliğe sahip bulunan her birey dilediği hastaneyi seçerek sağlık hizmeti talep edebilir. Tüm tedavi giderleri devlet tarafından ödenmekle birlikte, bazı hallerde ambulans hizmeti ücret karşılığı hizmetinize sunulmaktadır.

İngiltere’de öğrenci sağlık sigortası var mı?

İngiltere öğrenci sağlık sigortası yalnızca Tier-4 Vizesi ile İngiltere’ye gidiyorsanız zorunludur. 6 aydan daha kısa süreli olarak İngiltere’ye gidecekler tercihlerine göre sigorta yaptırabilme şansları vardır ancak zorunlu değildir.

İngiltere öğrenci sağlık sigortası zorunluluğu olan Tier-4 Vizesi ile İngiltere’de 12 aydan uzun süreliğine kalacak olan öğrenciler İngiltere vizesi başvuru sürecinde ücretlerini ödeyerek zorunlu sağlık sigortasını yaptırmaktadır.

Bu şekilde İngiltere’de kaldıkları süre boyunca Ulusal Sağlık Hizmeti (National Health Service- NHS) hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Ancak diş ve göz rahatsızlıkları bu kapsam dışındadır ve ücrete tabidir.

İngiltere Hakkında Genel Bilgiler

İngiltere, birleşik Krallık’ı meydana getiren dört devletin kurucusu, en büyük ve merkezi olan ülkedir. Büyük Britanya’da yer alan ülke, krallığı İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte oluşturur. Ülkenin para birimi sterlin’dir. İngiltere; ekonomik ve kültürel anlamda büyük bir zenginliğe sahiptir. Ülkenin yönetimi meşruti monarşi biçimindedir. Ülkedeki krallık yönetiminin izleri, İngiltere ziyaretçilerine masalsı bir atmosfer yaşatabiliyor. Her yıl dünyanın her köşesinden milyonlarca insan İngiltere’ye akın ediyor. Özellikle üniversite ve master programları için sıklıkla tercih edilen bir ülke. Altmış milyona yakın nüfusa sahip olan İngiltere, gün geçtikçe nüfusunu artırıyor.

Neden İngiltere’de Üniversite Eğitimi?

Eğitim kalitesi: İngiltere, dünyanın en kaliteli eğitimini veren, köklü eğitim kurumlarına sahiptir. Sadece üniversite değil master ve doktora programlarıyla da cezp edici üniversitelerdir. Üniversitelerde yapılan özgün çalışmalar, akademik araştırmalar, yetişen filozoflar, bilim insanları İngiltere üniversitelerini eğitimde öne çıkarıyor.

Yabancı dil avantajı: İngilizce Türkiye’de yaşayan herkesin problemi olmuş durumda. İngilizce öğrenmek isteyenler için dilin anavatanında eğitim almak büyük avantaj sağlıyor. Dilin tüm inceliklerini öğrenmek, aksansız konuşmak, sokak diline ve akademik diline aynı derecede hâkim olmak kişiye akademik ve kariyer yolculuğunda ekstra kapılar açabiliyor.

Stratejik konum: İngiltere’nin coğrafi konumu hem Türkiye’ye hem de diğer Avrupa ülkelerine gidip gelmeyi kolaylaştırıyor. Türkiye – İngiltere arası 4 saat sürüyor. Günübirlik bile gidip gelinebilecek kadar kısa bir mesafe. İngiltere’de okuyan birçok öğrenci tatilleri fırsata çeviriyor ve Avrupa’yı keşfe çıkıyor.

Üniversite imkânları: İngiltere’deki üniversitelerin hemen hepsi eğitim kalitesiyle birlikte öğrencilere sundukları geniş imkânlarla da tercih edilme sebebidir. Kütüphaneler, laboratuvarlar, teknoloji sınıfları, araştırma binaları, spor salonları gibi öğrencileri akademik ve sosyal anlamda geliştirecek olanaklar sunuluyor.

Staj fırsatları: İngiltere, öğrencilere staj ve iş olanakları sunuyor. Bilimin, sanayinin, teknolojinin ve sanatın attığı ülkede öğrenciler rahatlıkla iş bulabiliyor. Özellikle özgeçmişinde etkili bir referans bırakmak isteyenler için müthiş kariyer fırsatları bulunuyor.

İngiltere Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

İngiltere’de lisans eğitim süresi 3 yıl olarak düzenlenmiştir. Bölümlere göre bu süre 4 yıla kadar uzayabiliyor. Eğitim yılı tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Eylül – Ekim aylarında başlıyor. Noel, Paskalya gibi önemli günlerde uzun tatiller olabiliyor. İngiltere üniversitelerinin köklü tarihi, kaliteli eğitim sistemi ve mezuniyet sonrası kariyer programları sayesinde öğrenciler lisans eğitimleri süresince üst düzey eğitim alıyor. İngiltere, akademik kadrosu ile göz dolduruyor, dünya standartlarında eğitim veriyor.

İngiltere’de Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?

İngiltere hükümeti, öğrencilerin eğitim alırken bir yandan da çalışmalarına izin veriyor. Birçok öğrenci garson, bakıcılık, köpek gezdiriciliği, oyun ablası gibi çeşitli part-time işlerde çalışıyor. Okul döneminde part-time çalışan öğrenciler, tatil döneminde full-time şekilde çalışma şansı elde edebiliyorlar. Öğrenciler için ülkede birçok iş imkânı var, hem çalışıp hem okuyarak eğitimini sürdüren öğrencilerin sayısı oldukça fazla.

İngiltere Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri

İngiltere Üniversitelerini tercih eden öğrenciler en çok; İşletme, Muhasebe ve Finans, Hukuk, Ekonomi, Sanat & Tasarım, Moda, Mühendislik, Siyaset gibi bölümleri seçiyor. Tüm bu bölümlerle ilgili üniversitelerin gerek akademik kadrosu gerekse kampüs olanakları çok iyi seviyededir. Öğrenciler burada okurken bölümleri haricinde genel kültürlerini de geliştiriyor, kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek faaliyetlere katılıyorlar.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra İngiltere’de Çalışma Hakkı

İngiltere dünyanın en büyük 5. Ekonomisine sahip bir ülkedir. Pek çok insan için böyle bir ülkede kariyer planlamak büyük hayaldir. İngiltere okullarında okuyanların bir bölümü kariyerlerini İngiltere’de sürdürmek için gerekli adımları atıyor. İngiltere, mezuniyet sonrası iş için çalışma izni istiyor. Ancak birçok şirket çalışma iznini sizin yerinize almak için başvuruda bulunuyor. Okulun son yılı iş aramaya başlayanlar uygun şirket bulduğunda kolayca çalışma izni alabiliyor.

İngiltere’de Üniversite Okumak Hakkında bilmeniz Gerekenler

Dünyanın en güzel ülkeleri arasında gösterilen İngiltere, gezmesi, yaşaması, çalışması ve okuması ayrı güzel bir ülke kabul ediliyor. Öğrenciler ülkeye adım attığında bu güzellikleri keşfetmeye başlıyor. İşte ülke hakkında bilmeniz gereken şeyler;

  • İngilizlerin sıklıkla çok soğuk, kasıntı insanlar olduğunu söylerler ancak durum öyle değil. Hem üniversitede hem de sokakta ikili diyaloglara gireceğiniz kişilerin aslında dost gönüllü insanlar olduğunu görebilirsiniz. Üniversite eğitiminiz bittiğinde sağlam İngiliz dostlarınızın olacağından emin olabilirsiniz.
  • İngiltere yemekleri ve kültürü eğitim hayatınız boyunca seveceğiniz şeyler olacak. Ülkenin kendine has kültürüyle birlikte akademik çevrede tanışacağınız farklı kültürden insanlar, yaşamınızı renklendirecek.
  • İngiltere, iklim olarak biraz hüzünlü gelebilir. Genel anlamda yağmurlu bir atmosfere sahiptir. Ancak kısa sürede bu duruma alışılıyor. İlk defa giderken buna göre kıyafet seçmek, alışveriş yapmak ideal olacaktır.
  • İngiltere’de İngilizcenin binbir farklı aksanıyla karşılaşabilirsiniz. Dile yatkınlığınız veya özel bir merakınız varsa farklı aksanları öğrenebilir, dilinizi zenginleştirebilirsiniz.
  • İngiltere’de trafik soldan akar. Bunun sebebi ise çok eskilere, 1300’lü yıllara uzanıyor. Bu dönemde Roma’ya gidecek hacıların yolda kargaşaya sebep olmaması için Papa tarafından verilen emir sonucu böyle bir sistem gelişmiştir. Bir diğer rivayet ise sürekli yoldan gitmenin sebebi, sağ taraftan gelebilecek herhangi bir saldırı ya da düşmana karşı hızlı şekilde sağ elle kılıç çekebilmek.

İngiltere Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 450 £-650 £
Aylık Yeme-içme 150 £
Şehiriçi Aylık Ulaşım 30 £ -55 £
Giyim 10-15 £
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 150 £- 180 £
Internet 30 £
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 10 £-20 £
Cappucıno 2 £
Su 0.93 £
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 1.70 £
Yumurta 2.50 £
Taze Peynir 8 £
Tavuk Fileto 3 £
Ekmek 1.20 £
Portakal 1.20 £
Patates 0.90 £
Domates 1.80 £
Yerel Bira 1.25 £

İngiltere Üniversite fiyatları ne kadar?

İngiltere Üniversite ücretleri, İngiltere lisans eğitim ücretleri yıllık ortalama  £13,000- £15,000 GBP arasında değişkenlik gösterir. Bu başvuracağınız bölge ,bölüm ve üniversite ile alakalı olarak değişiklik gösterir.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
ANGLIA RUSKIN UNIVERSITY £ 15000- £ 18000
ARTS UNIVERSITY BOURNEMOUTH £ 14250- £ 19950
ASTON UNIVERSITY £ 2000- £ 38000
BOURNEMOUTH UNIVERSITY £ 14000- £ 15000
BRUNEL UNIVERSITY LONDON £ 16335-£ 19855
CANTERBURY CHRIST CHURCH UNIVERSITY £ 14500-£ 16500
CARDIFF METROPOLITAN UNIVERSITY £ 12000
CITY UNIVERSITY LONDON £ 13000- £ 15920
COVENTRY UNIVERSITY £ 16800 – £ 19850
DE MONTFORT UNIVERSITY LEICESTER £ 14470- £ 16336
EUROPEAN SCHOOL OF ECONOMICS £ 22000
GLASGOW CALEDONIAN NEW YORK COLLEGE £13250- £15250
HERTFORDSHIRE UNIVERSITY £ 12350
KAPLAN PATHWAYS-GLASGOW INTERNATIONAL COLLEGE £ 19200- £ 27700
MANCHESTER INTERNATIONAL COLLEGE £ 7500- £ 8500
OXFORD BROOKES UNIVERSITY £ 14600-£ 16500
REGENT COLLEGE LONDON £ 13250
UNIVERSITY OF CHICHESTER £ 13000
UNIVERSITY OF PLYMOUTH £ 12250
YORK ST JOHN UNIVERSITY £ 12750
DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri