Yurtdışında Yüksek Lİsans

Çekya Yüksek Lisans

Çekya Yüksek Lisans

Çek Cumhuriyeti ya da resmi ve kısa ismiyle Çekya, Orta Avrupa ülkesidir. Ülkenin resmi dili Çekçe'dir. Başkenti Prag olan ülke; Polonya, Almanya, Avusturya, Slovakya ile komşudur. Çekya, başkenti Prag ile tam anlamıyla tarihi bir kenttir. Turizm haritalarında oldukça popüler bir yerde duruyor. Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor. Çekya'da yüksek lisans yapmak, öğrencilere kaliteli eğitimin yanı sıra şahane bir kültürel gelişim katıyor.

Çekya'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları
Birçok ülke varken Çekya'da yüksek lisans yapmanın avantajları nelerdir? Neden Çekya? İşte o avantajlar;
İngilizce eğitim: Çekya'da yüksek lisans eğitim dili Çekçe ve İngilizcedir. Elbette sizler İngilizce eğitim alacaksınız. Okullardaki İngilizce eğitim sayesinde mezun olduğunuzda mükemmel bir yabancı dil bilgisine sahip olursunuz. Doktorada yabancı dil bilmek büyük avantaj sağlayacağından Çekya'daki eğitim dili sizin için bir basamak oluşturuyor.

Kültür zenginliği: Çekya'da müthiş bir kültür topluluğu ile karşılaşmaya hazır olun. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok noktasında, Çekya yüksek lisansta tercih edilen bir ülkedir. Farklı milletlerden gelen öğrenciler, kampüslere zenginlik katıyor.

Üçüncü dil avantajı: İngilizce eğitim veren Çekya üniversiteleri, öğrencilerin İngilizceyi her yönüyle öğrenmesini sağlıyor. Öğrenciler okulda İngilizce günlük yaşamda ise Çek diline maruz kaldığından Çek dilini öğrenme şansı elde ediyor.  Bir dili öğrenmenin en güzel yanı, dili kendi ülkesinde doğal şekilde öğrenmektir.

Burs olanakları: Çek Cumhuriyeti, eğitime verdiği desteklerle biliniyor. Bu nedenle sadece kendi öğrencilerini değil, dışarıdan gelen yabancı öğrencileri de destekliyor. Ülkede açılan birçok burs başvurusu bulunuyor. Devletin açtığı burslar, şirketlerin ve vakıfların sağladığı burslar ile maddi zorlukları ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Part-time iş: Çekya'da yüksek lisans yaparken bir yandan da çalışmak isteyenler için garsonluktan bebek bakıcılığına kadar yüzlerce iş fırsatı var. Üniversite öğrencilerinin yapabileceği yarı zamanlı işler, öğrencilere ek gelir imkanı sağlıyor, Çek dilini öğrenmelerine zemin hazırlıyor.

Prestij kazanımı: Yüksek lisans denilince akla gelen ülkelerden biri elbette Çekya oluyor. Çek halkının eğitime verdiği önem nedeniyle ülkede önemli üniversiteler kurulmuştur. Mezun olduğunuzda dünya standartlarında bir eğitim ve saygın bir diploma ile hayatınıza devam edeceksiniz.

Araştırma olanakları: Çekya üniversitelerinin zengin kütüphaneleri, ülkedeki bilimsel merkezler, şehir kütüphaneleri uçsuz bucaksız kaynak sunuyor. İngilizce dilinde eğitim alacağınız için kaynak bulmakta sorun yaşamayacaksınız. Ülkede neredeyse her konuda araştırma yapabilir, tezinizi tamamlayabilirsiniz.

Ekonomik yaşam koşulları: Çekya, bir öğrenci yaşamı bağlamında ele alındığında aslında yaşanılabilir bir seviyede olduğunu gösteriyor. Öğrenci yurtları, kafeler, restoranlar, sosyal alanlar, eğlence mekanları gibi çeşitli yerlerde öğrencilere özel indirimler bulunuyor. Yüksek lisans süresince sizi maddi açıdan zorlayacak durumlarla karşılaşmanız pek olası değildir. Öğrenciler burslarıyla veya yarı zamanlı işinden kazandığı maaşla keyifli bir dönem geçirebiliyor.

Staj imkanları: Çekya'daki kamusal alanlar ve özel şirketler, çok uluslu şirketler sayesinde yüksek lisans ve doktora öğrencileri, eğitim aldıkları alan doğrultusunda birçok staj imkanı yakalıyor.

Çekya'da Yüksek Lisans Yapma Şartları
Çekya'da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

  • İngilizce yeterlilik seviyesi belirlenmelidir. IELTS 6.5, TOEFL 85 ve üstü olmalıdır. Ancak yabancı dil konusunda yetersiz olan veya herhangi bir belgeye sahip olmayanlar ülkedeki hazırlık eğitimlerine katılabiliyor.
  • Lisans diploması şartı aranıyor. Diploma notu konusunda kesin bir seviye yoktur, okullara göre değişkenlik gösterebiliyor.
  • Mezun olunan üniversiteden alınan tavsiye yazıları
  • Motivasyon mektubu.

Çekya'da Yüksek Lisans Süresi
Çekya üniversitelerinde yüksek lisans süresi 2 yıldır. Üniversiteler çoğunlukla bir yıl İngilizce hazırlık programı uyguluyorlar. Yeterli seviyede olmayan öğrenciler İngilizce eğitim ile istenilen düzeye geliyor. Hazırlık ile birlikte süre 3 yılı bulabiliyor.

Çekya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak
Öğrenciler elbette eğitimlerini aksatmamak kaydıyla, haftanın 20 saati kadarında çalışabiliyor. Tatillerde ise tam zamanlı çalışabiliyorlar.

Çekya'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Çekya'da lisans veya yüksek lisans yapan öğrenciler, mezun olduktan sonra bir süre çalışma hakkına sahip oluyor. Çalışma izni ve vize bittiğinde ise şirket aracılığıyla yeniden başvuru yapılarak çalışma süresi uzatılabiliyor. Öğrenciler, doktora eğitimine devam etmeye karar verdiyse eğer yine Çekya üniversitelerine başvuru yapabiliyorlar.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp