sliderslider
1679'da Olomouc Üniversitesi'nde hukuk eğitiminin başlamıştı. Daha sonra 1725'te Moravya soyluları, Olomouc'ta Asalet Akademisi'nin kurulmasını zorunlu kılmışlardı. Hukuk ve ekonomi, matematik, geometri, sivil ve askeri mimari, tarih ve coğrafya konularında dersler verilirdi. Soylular bu okulda Şövalyeliği teşvik etmeyi amaçladığı için burada yabancı diller, dans, kılıç ustalığı ve atlı atlet de öğretilirdi. Taşındığı zaman Akademi 1847 yılına kadar Olomouc şehrinde kaldı.

Fakat Akademi taşındıktan sonra Brno Teknoloji Üniversitesi haline gelecek olan son hali için temel teşkil etmekteydi. Olomouc'taki üniversitenin yok olması nedeniyle, Moravya'da hiçbir kurum akademik eğitim veremeyecekti. Bu yüzden o dönemlerde Almanya dışında sadece bir teknik okul olduğundan dolayı ihtiyacı karşılayamadı, bu nedenle öğrenciler çoğunlukla Viyana veya Prag'a gittiler. Bu durumla ilgili olarak, Olomouc'ta bölgesel olarak değil, fakat eyalet çapında başkenti Brno'da bir üniversite kurulması için çağrıda bulunan sesler daha da güçlenmişti.

Moravian şehrine Almanların yerleşim kurulmasıyla ardından 1919 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra meydana gelen Masaryk Üniversitesinin kabul edilmemesi Eylül 1899'da anlaşmazlıklar çıkmasına neden olurken, anlaşmazlıkların çözümü Brno'da Franz Joseph İmparatorluk Çek Teknik Üniversitesi'nin kurulmasıyla sağlanmıştır. Başlangıçta, üniversite sadece İnşaat Mühendisliği okuyabilen 4 profesör ve 47 öğrenciden oluşmaktaydı. Ertesi yıl (1900) makine mühendisliği alanının öğretimi başlamış ve bunu kültür mühendisliği (peyzaj), elektrik mühendisliği ve kimya mühendisliği izlemiştir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra okulda mimarlık okumak da mümkün olmuştur. 1911'de üniversite, Veveří Caddesi'nde halen İnşaat Fakültesi tarafından kullanılan yeni inşa edilmiş lüks bir binaya taşınmıştır.

Savaşlar arası dönemde, Alman Teknik Üniversitesi ile bağlantı kurulmuş ve Brno Teknoloji Üniversitesi olarak yeniden adlandırılmıştır. Okul, kısa bir süre Dr. E. Benes Teknoloji Üniversitesi adını kullanmıştır.

Almanların Çekoslovakya'yı işgal etmesinden ve Bohemya ve Moravya Koruyucusunu kurmasından sonra, Çek Teknik Üniversitesi de dahil olmak üzere tüm Çek üniversiteleri kapanmak zorunda kalmıştır. 1945'te savaşın sona ermesinden sonra, üniversite savaş öncesi durumuna geri döndü ve Brno'daki Alman Teknik Üniversitesi'nin binalarını da devralmıştır. 1989'dan sonra bazı fakültelerin yeniden düzenlenmesi ve birçok yeni binanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Kimya Fakültesi (1992) restore edildi ve teknik alanlara ek olarak, ekonomi (1992'de kurulan İşletme Fakültesi) ve sanat (1993'te kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi) üzerine odaklandı. Bir başka dönüm noktası, BUT'nin Zlín'de konuşlandırılmış iki fakülteyi- Teknoloji Fakültesi ile Yönetim ve Ekonomi Fakültesi- ayırdığı ve böylece Tomas Bata Üniversitesi'ni kurduğu 2000 yılı ile ilişkilidir. En son önemli organizasyon değişikliği, 2002 yılında meydana gelen Elektrik Mühendisliği Fakültesi ile Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi'nin Elektrik Mühendisliği ve Haberleşme Fakültesi ile Bilgi Teknolojisi Fakültesi'nin bölünmesidir. Binalarının çoğu şimdi şehir bölgesi Kralovo Kutbu'ndaki Palacky Tepesi'nin altındaki alanda bulunmaktadır.

Makine Mühendisliği Fakültesi, İşletme Fakültesi, Kimya Fakültesi ve Elektrik Mühendisliği ve Haberleşme Fakültesi'nin yeni binası ile iki üniversite kampüsü bulunmaktadır. Bilgi Teknolojileri Fakültesi, Bozetechova Caddesi'ndeki eski bir Carthusian manastırında ve caddenin karşısındaki yeni komplekste yer almaktadır. İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Veveri Caddesi üzerinde kapsamlı bir şekilde yeniden inşa edilmiş bir binada yer almaktadır. Mimarlık Fakültesi Porici Caddesi üzerinde, Güzel Sanatlar Fakültesi ise Udolni Caddesi üzerinde yer almaktadır. AMA aynı zamanda Kounicova Caddesi'ndeki üçüncü üniversite kampüsünü de kullanır. Rektörlükler, Antoninska Caddesi'ndeki yakın zamanda yenilenmiş bir Barok binada yer almaktadır. 120 yılı aşkın bir süre içinde BUT, teknik ve bilimsel disiplinlerden ekonomiye ve sanata kadar geniş bir yelpazede eğitim veren uluslararası kabul görmüş bir kurum haline gelmiştir.

BRNO TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KABUL ŞARTLARI

· Lise Diploması (Çevirisi ile birlikte)
· Lisans Diploması (Çevirisi ile birlikte)
· Transkript
· CV (Öğrencinin öğrenim hayatını ve kişisel başarılarını anlatan)
· Pasaport Fotokopisi
· Fotoğraf
· Niyet Mektubu
· Referans Mektubu (Lisans Mezunları için)
· Öğrenciler IELTS 5.5-6.0 notu ile direk lisans bölümlerine yerleşebilmektedirler.
· Yüksek Lisans öğrencileri ise mezuniyet ortalaması 2.5+ olması istenmektedir.
· Yüksek Lisansa başvuran öğrenciden IELTS 6.0-6.5 not ortalaması istenmektedir.

BRNO TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BAŞARI-RANKING BİLGİLERİ

Brno Teknik Üniversitesi nin başarısı bilfiği üzere köklü geleneklerinden gelmektedir. Üniversitenin başkanı, çeşitli faaliyet alanlarında beş vekil tarafından temsil edilen rektördür. Okulun mali konuları baş vekilin elindedir, iletişim ve tanıtım işi, Dış İlişkiler Birimi ile iş birliği içinde halkla ilişkiler görevlisinin işidir. Önemli belgeler ve yönergeler, bir çalışan ve bir öğrenci odasından oluşan Akademik Senato tarafından görüşülür ve onaylanır. Okulun bilimsel yönünü, okul uzmanları, diğer üniversiteler ve endüstri olarak hareket eden Bilim Konseyi belirler. Fakültelerin her biri dekan ve onun yardımcıları tarafından yönetilir. Ayrıca fakültelerin, yalnızca fakültelerin yasalarıyla ilgilenen akademik senatoları vardır. Aynı şekilde fakültelerin de bilimsel konseyleri vardır. Okulda, Öğrenci Birlikleri olarak adlandırılan tarihsel nedenlerden dolayı birkaç öğrenci organizasyonu vardır. Her Fakülte, Akademik Senato'da öğrencileri temsil eden bir öğrenci locasına sahiptir. Okulda ayrıca öğrenciler, fakültelerinin yönetimine katılma fırsatına sahiptir.

Bu yönetimsel organizasyon ile birçok Avrupa okulundan daha katılımsal bir yönetim sergilemektedir. Bu vesile ile global ölçekte birçok taktir toplamaktadır. Brno Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırma faaliyetleri, ulusal ve uluslararası projeler, programlar, hibeler ve araştırma merkezleri ile iş birliği içinde gerçekleştirilmektedir. Okul diğer üniversiteler ve kurumlarla, Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi ve özel şirketlerle yoğun bir iş birliği içindedir. Öğretim ve bilimsel araştırmayı bütünleştirme çabaları, yeni müfredatların hazırlandığı uygulama sektörü ile desteklenmektedir. Öğrenciler, eğitimleri sırasında bir dizi pratik deneyim elde edebilirler, böylece okul mezunlarının istihdam ve rekabet gücünü seçmelerini kolaylaştırır. Okul hedeflerinden biri de bir araştırma üniversitesi olmaktır. Ayrıca QS En İyi Öğrenci Şehri Endeksi'ne göre dünyanın en iyi 100 öğrenci şehri arasında 59. olmuştur.

BRNO Teknik Üniversitesi Bölümleri, Eğitim Dili ve Yıllık Ücretler

Degree Lokasyon Eğitim Dili Bölüm Bölüm Sömestir Yıllık Ücret
Hazırlık Prag İngilizce Informatics Summer Course) 1 Sene 1 Dönem 1600 €
Lisans Prag İngilizce Elektrik Mühendisliği (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2500 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Girişimcilik ve Küçük İşletme Geliştirme (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 1500 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Lisans İnşaat Mühendisliği (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 3000 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Makine Mühendisliği Temelleri (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 3000 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Bilgisayar Grafikleri ve Multimedya (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 3000 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Elektronik ve Haberleşme Teknolojileri (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 2500 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Havacılık ve Uzay Teknolojisi (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 3000 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce İnşaat Mühendisliği (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 3500 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Makina Mühendisliği (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 3000 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Mimarlık Ve Şehircilik (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 3500 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Uluslararası İşletme ve Yönetim (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 1950 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Çevre Bilimleri ve Mühendisliği (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 600 € Yıllık

Sizi Arayalım


Çekya Prag Üniversiteler ve Fiyatları

BRNO Teknik Üniversitesi logo BRNO Teknik Üniversitesi
Charles Üniversitesi logo Charles Üniversitesi
Çek Teknik Üniversitesi logo Çek Teknik Üniversitesi
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi logo Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi
Prag Ekonomi Üniversitesi logo Prag Ekonomi Üniversitesi
Prag Film Okulu logo Prag Film Okulu
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi logo Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi
Prag Metropolitan Üniversitesi logo Prag Metropolitan Üniversitesi
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU