SİZİ ARAYALIM  

İtalya Yüksek Lisans

İçindekiler

Yurtdışında master yapmak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında İtalya yüksek lisans seçeneği bulunmaktadır. Teknik ve mühendislik üniversitelerinin özellikle öne çıkması bu ülkenin tercih edilebilirliğini oldukça artırmaktadır. İtalyan üniversiteleri dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Hem eğitim masrafları hem de diğer avantajları bakımından İtalya yüksek lisans eğitimi bakımından en çok tercih edilen ülkelerden biri durumuna gelmiş bulunmaktadır.

Öğrenciler özellikle burs olanakları nedeniyle de İtalya’yı tercih etmektedir. Birçok cazip seçeneği sayesinde yurt dışı eğitimi almak isteyen öğrenciler için son derece popüler ülkeler arasında yer almaktadır. Tarihi ve kültürel dokusuyla da önemli turizm ülkelerinden biri olan İtalya, öğrencilere kariyer ve eğitim dışında da çok önemli katkılar sunuyor.

Bundan dolayı dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerle taşınarak çok uluslu bir çevre edinmek de mümkün hale geliyor. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin ise ya mezun durumunda ya da son sınıfta olmaları gerekiyor. Başvuru dönemlerinde üniversitelerin kabul şartlarını sağlamanız gerekiyor.

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İtalya’da yüksek lisans yapmak öğrencilere birden fazla avantajı aynı anda sunuyor. Şartları sağlayan öğrenciler hem eğitim sırasında hem de eğitimden sonra aldıkları eğitimin avantajlarını geniş ölçüde yaşayabiliyor. İtalya’da yüksek lisans yapmak isteyenler şu avantajlardan yararlanabiliyor:

 • İtalya’da tüm alanlarda İngilizce olarak yüksek lisans yapma imkanı bulunuyor.
 • Devlet ya da vakıf üniversitelerinde son derece uygun fiyatlarla yüksek lisans yapma şansı sunulmaktadır.
 • İtalya’da yabancı öğrenciler için birçok burs olanağından bahsetmek mümkündür.
 • Yüksek lisans eğitimleri sırasında öğrencilerin haftada 20 saat kadar çalışma şansı bulunmaktadır.
 • İtalya’da yüksek lisans eğitimi alırken 2. yabancı dil öğrenme fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.
 • Üniversiteleri son derece köklü geçmişe sahiptir.
 • Dünya sıralamalarında yeri yüksek bir üniversitede eğitim alma şansı vardır.
 • Ülkenin otomotiv, gıda, yapı gibi alanlarda ileri seviyede çok önemli şirketleri vardır. Bu da önemli bir iş kaynağıdır.

Bu avantajları değerlendirmek isteyen öğrenciler son derece iyi standartlarda eğitim alma şansına sahip olabilmektedirler. Yurtdışında eğitim almanın en önemli avantajı da iş yaşamında getireceği artılardır. Birçok şirket günümüzde yurt dışı bağlantılı olarak çalışmaktadır. Hem dil becerisi hem de yurt dışı deneyimi olan çalışanlar çok daha fazla tercih edilmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

İtalya’da yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorsanız belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Eğitimler 2 yıl süre ile devam eder. Eğitimin ilk üç döneminde son derece yoğun ders programı içermektedir. Son dönemde ise öğrencilerin tezlerini yazması önem taşır. İtalya’da başlamak istenilen yüksek lisans için en önemli şartlardan birisi öğrencilerin başarı dereceleridir. Üniversiteler her öğrenciyi master eğitimlerine kabul etmiyor. Başvuru şartları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Devlet üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin IELTS sınavından en az 6.5 puan almış olmaları gerekmektedir.
 • GPA not ortalamalarının da 2.5 ve üzerinde olması önemlidir.
 • MBA programlarına katılmak isteyen bir öğrencinin de en az 2 yıllık iş tecrübesi edinmesi şartlar arasındadır.
 • Öğrenciler başvuru öncesinde mutlaka referans mektubu ve CV hazırlamalıdırlar. Referans mektubunun titizlikle hazırlanması önemlidir.
 • Eğer mimarlık ya da sanat eğitimi almak için başvuru yapılıyor ise öğrencilerin protfolyosu olmalıdır. Sanatsal vizyonlarının olması da önemli noktalardan biridir.

Bu şartları sağlayan öğrenciler İtalya yüksek lisans başvurularını tamamlayarak yeni dönemde eğitimlerine başlayabilmektedirler. 

İtalya Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans başvurusu için İtalya’yı tercih ediyorsanız başvuru sürecini takip etmeniz gerekiyor. İtalya yüksek lisans öğrencilerine başarılarına göre %100’e varan burslar vermektedir. Tüm üniversitelerde DSU, ESU, EDISU gibi çok çeşitli burslar verilmektedir. Bu burslar öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir. Yüksek lisans başvurusu için kayıt zamanlarını araştırmanız gerekiyor. Her üniversitenin kayıt tarihleri farklı olabilmektedir.

Aynı zamanda başvuru koşulları da farklılık göstermektedir. İngilizce eğitim dilinde bir program tercih ediyorsanız bu program için İngilizce dil seviyenizin B2 olması gerekiyor. Daha üstü olması da önemli bir avantajdır.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

İtalya’da yüksek lisans yapan öğrencilerin çalışma hakları bulunmaktadır. Birçok ülkede öğrencilerin çalışmasına izin verilmezken İtalya’da bu durum daha farklıdır. Yüksek lisans yaparken öğrenciler haftalık 20 saatlik süre kadar çalışabilme şansına sahiptirler. Mezun olan kişiler de bir sene İtalya’da kalma hakkına sahip olurlar.

Bunun yanında eğer öğrenciler iş bulurlarsa iş anlaşmasının da süresine göre çalışma izni alarak kalmaya devam edebilmektedirler. Eğer eğitimden sonra en az 10 yıl boyunca aralıksız olarak kalan kişiler olur ise vatandaşlık başvurusu yapabilme hakkı da bulunmaktadır. Bu da yine bu ülkede eğitim almanın son derece önemli olan avantajlarından biridir. İtalya’da yüksek lisans yaparken çalışmak öğrenciler için iyi bir avantajdır.

İtalya Yüksek Lisansın Maliyeti Nedir?

İtalya’da yüksek lisans yapmanın maliyetleri bulunduğunuz şehre ve üniversiteye göre değişmektedir. bundan dolayı maliyet konusunda net olarak bilgi vermek mümkün olmayabilir. Ancak bu ülkede bulunmanın çok yüksek maliyetleri olmaz. Çünkü öğrenciler kendileri çalışarak da geçimlerini sağlama şansına sahiptirler.

Maliyet konusunda birçok faktör dikkate alınır. Okul ücretleri, dersler için materyal maliyeti, konaklama, yeme içme gibi faktörlerin tamamı maliyet olarak değerlendirilmektedir. Konaklama konusunda şu alternatifleri değerlendirebilirsiniz:

 • Daireler
 • Devlet yurtları
 • Özel yurtlar
 • Öğrenci evleri
 • Aile yanı konaklama
 • Rezidans daireler

Gibi seçenekler değerlendirilebilmektedir. En iyi standartlarda eğitimlerin verildiği İtalya üniversiteleri öğrenciler için önemli fırsatlar sunar. Konaklamada sorun yaşamayan öğrenciler farklı bir kültürü de yakından tanıma imkanı bulabilmektedirler.

İtalya da Burslu Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

İtalya’da yüksek  lisans süresi 2 yıldır. Bu programların bazıları da 10 ay ile 12 ay arasında değişen sürelerde verilmektedir. İtalya üniversitelerinde öğrenciler İngilizce eğitim verilen bölümleri de tercih edebilirler. Hazırlık eğitimi bu üniversitelerde bulunmamaktadır. Genel olarak eğitim dili İtalyancadır. Ancak yabancı öğrenciler İngilizce seçebiliyorlar.

İtalya’da akademik dönem Eylül ve Ekim ayları arasında başlamaktadır. Bunun yanında Ocak ayında sona erer ve Şubat ayında tekrar başlayarak Temmuz ayına kadar devam eder. Başvuru tarihleri de okuldan okula farklılık gösterir. bununla birlikte İtalya yüksek lisans ücretleri de okuldan okula farklılık göstermektedir.

Genel olarak Aralık ve Ocak gibi başvurular başlamaktadır. Burs konusunda İtalya üniversiteleri çeşitli seçenekler sunar. Bu burslardan yararlanmak öğrencilerin maliyetlerini karşılamalarında önemli bir destek sunar. Hem devlet tarafından verilen hem de eğitim alınacak olan üniversitenin burslarına başvuru yapılabilmektedir. İtalya’da burslu yüksek lisans ücretleri bölüme ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Bu ülkede yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için tasarımdan mühendislik fakültelerine kadar oldukça geniş bir eğitim skalası sunulmaktadır. Alacağınız burs miktarları da yine bölüme ve üniversiteye göre değişmektedir.

İtalya Yüksek Lisans Mezunları Neler Yapabilir?

Yüksek lisansını İtalya’da yapan öğrenciler birçok önemli avantajı en iyi şekilde değerlendirebilmektedir. Mezuniyetlerinden sonra İtalya’da belli bir süre kalabilecekleri gibi ülkelerine dönerek en iyi şekilde iş fırsatlarını değerlendirebilirler. İtalya’da yapılan bir yüksek lisans öğrencilere hem kariyer hem de kültürel anlamda çok önemli katkılar sağlar. Farklı bir kültürü yakından tanımanın yanı sıra aynı zamanda uluslararası alanda geçerliliği olan bir yüksek lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Böylelikle öğrenciler sadece İtalya’da ya da Türkiye’de değil dünyanın başka ülkelerinde de kendilerine kariyer fırsatı yaratabilirler. İtalya’da yüksek lisans yapan öğrenciler eğitimleri sona erdikten sonra bir yıl çalışma izniyle ülkede kalabilirler. Bir şirkette işe giren bu kişiler çalışma sözleşmelerinde süre kadar çalışma izni alabilmektedirler. Aynı zamanda 10 yıl boyunca kesintisiz olarak ülkede kaldığınızda İtalya vatandaşlığına da başvuru yapabilmektesiniz. Farklı kültür izlerini yakından tanıyabileceğiniz İtalya’da tarihi ve doğal birçok güzelliği de bir arada görme şansı bulabilmektesiniz.

İtalya’nın Öne Çıkan Üniversiteleri Nelerdir?

İtalya’nın öne çıkan birçok üniversitesinden bahsetmek mümkündür. Ancak her üniversite belli alanlarda yüksek başarılara sahiptir. Mimarlık, mühendislik, moda, Güzel Sanatlar gibi birçok farklı alanda yüksek lisans ve Master programları bulunmaktadır. Ülkede öne çıkan en önemli üniversiteler ise şunlardır:

 • Milano Üniversitesi
 • Pavia Üniversitesi
 • Bargamo Üniversitesi
 • Roma La Sapıenza Üniversitesi
 • Padova Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi
 • Bocconi Üniversitesi
 • Trieste Üniversitesi
 • Roma Tre Üniversitesi
 • Palermo Üniversitesi
 • Modena Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi

Seçilen üniversitenin mutlaka eğitim kalitesine ve dünya sıralamasına önem vermeniz gerekir. Bununla birlikte üniversitenin hangi şehirde olduğu ve şehrin yaşam maliyetleri gibi konularda da bilgi edinmeniz oldukça önem taşır. İtalya’da yüksek lisans yapmak birçok önemli avantajı bir arada getirir. Ancak bununla birlikte öğrencilerin seçtikleri üniversitelerin şartlarını taşımaları da dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Hemen her öğrenci en iyi standartlarda eğitimi alabilme şansına sahip olmaktadır.

İtalya Yüksek Lisans Programlarında YÖK Denkliği Var Mı?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi yapan öğrenciler aldıkları diplomaların uluslararası alanda geçerliliği olup olmadığını merak etmektedir. Bu ülkede yüksek lisans yapmanız halinde alacağınız diploma YÖK onaylı olacaktır. Yani yüksek lisansınızı İtalya’da yapsanız dahi aldığınız diplomayla Türkiye’de işe girme imkanı bulabilirsiniz.

Kamu kurumlarında veya özel şirketlerde diplomanızı çok rahat bir şekilde değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Yüksek lisans eğitimini yurt dışında tamamlayan kişilerin özellikle YÖK denkliği varsa bu kişiler iş bulma konusunda diğer adaylara göre bir adım daha öndedir. Bu da öğrencilerin çok daha avantajlı olmasını sağlamaktadır. Başvuru yapmadan önce mutlaka üniversitenin YÖK denkliği öğrenciler tarafından detaylı olarak araştırılmalıdır. Ancak uluslararası birçok alanda öğrenci kabul eden önemli üniversitelerde bu denklik bulunmaktadır.

İtalya Sağlık Sistemi Nasıl? İtalya’da Öğrenci Sağlık Sigortası Var Mı?

İtalya yüksek lisans eğitime yapan öğrencilerin araştırması gereken birçok konu bulunmaktadır. Özellikle İtalya’da sağlık sistemi konusunda bilgi edinmek oldukça önemlidir. Bu ülkede öğrencilerin mutlaka sağlık sigortasına sahip olması gerekir. Ancak bu sigortayı öğrenciler İtalya’ya gitmeden önce özel sağlık sigortası kapsamında yaptırmalıdırlar.

Aynı zamanda öğrenci vizesi almak istediğinizde de bu seyahat sağlık sigortasının mutlaka evraklarınız arasında olması gerekmektedir. Sağlık sigortası sizlerin hem özel hem de devlet hastanelerinde sağlık hizmeti almanızı sağlar. Bu bakımdan İtalya son derece avantajlı ülkeler arasında yer alır. Sigortanızın mutlaka İtalya’da kalacağınız süreyi kapsaması gerekir.

İtalya Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vize şartları arasında en önemli konu öğrenci vizesidir. Yüksek lisans eğitimine en iyi şekilde başlatabilmek için vizenizi önceden almanız gerekir. Yüksek lisans yapacak olan kişilerin vize işlemlerini başlatabilmeleri için öncelikle İtalya’daki üniversite tarafından kabul edilmeleri gerekir. Üniversitenin öğrencilere göndereceği kabul mektubu vize dosyasında mutlaka bulunmalıdır. Evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlayarak bu işlemleri sorunsuz tamamlayabilirsiniz. Öğrenci vizesi alma sırasında özellikle şu evraklar önemlidir:

 • Vize başvuru formu
 • İtalya vizesi talep dilekçesi
 • Son 10 yıl içerisinde alınmış güncel pasaport
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Sponsor bilgileri
 • Öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi
 • Biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat ve konaklama bilgilerini içeren belgeler
 • Banka hesap dökümü

Evrakların eksiksiz hazırlanması gerekir. Bu belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra İtalya konsolosluklarına veya büyükelçiliğine teslim etmelisiniz. Aynı zamanda başvuru harç bedellerini ilgili bankalara yatırarak dekont almalısınız. İtalya vize randevusuna tarihinde ve saatinde giderek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. İtalya öğrenci vizesi ortalama 7 iş günü içerisinde verilmektedir. Yurt dışında yüksek lisans yapacak olan öğrenciler sponsor aracılığı ile gideceklerse sponsorlarına ait olan bilgi kısımlarını da eksiksiz olarak doldurmalıdırlar. Aynı zamanda başvuru formunda yer alan bilgilerin tamamen öğrenci vizesine uygun olması gerekmektedir. Bilgiler eksik ya da güncel olmadığında başvurularınız iptal edilmektedir. Eğitim öğretim dönemi öncesinde mutlaka vize işlemlerinizi eksiksiz olarak yaptırmanız gerekir.

İtalya Yaşam Giderleri

GİDERLERMASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil)160 €
Aylık Yeme-içme400 €
Şehiriçi Aylık Ulaşım25 €- 35 €
Giyim187 €
Sim kart5 €-9 €
Internet28.99 €
RESTORANÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek10 €-15 €
Cappucıno1.42 €
Su0.41 Cent
MARKET FİYATLARIÜCRET
Süt1.15 €
Yumurta2.77 €
Taze Peynir12.22 €
Tavuk Fileto8.34 €
Pirinç1.88 €
Elma1.80 €
Patates1.22 €
Domates2.02 €
Yerel Bira1.33 €

İtalya Yüksek Lisans Fiyatları

ÜNİVERSİTELERYILLIK FİYATLARI
CA FOSCARI UNIVERSITY OF VENICE2.300 £
CA FOSCARI UNIVERSITY OF VENICE2.300 £
DOMUS ACADEMY26.000 £
EUROPEAN SCHOOL OF ECONOMICS28.000 £ – 35.000 £
ISTITUTO SUPERIORE DI DESIGN10.500 £
NABA19.800 £
POLITECNICO DI TORINO2.600 £
POLITECNICO MILANO3.900 £
ROME UNIVERSITY OF FINE ARTS6.000 £- 9.000 £
UNIVERSITA COMMERCIALE LUIGI BOCCONI14.473 £
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA2.533 £ – 2.948 £
DEVAMINI GÖR

İtalya Üniversiteleri ve Fiyatları

Diğer Ülke Seçenekleri