SİZİ ARAYALIM  

Work and Travel Sıkça Sorulan Sorular

Sorular

Work and Travel programına başvuru sınırı bulunmamaktadır. Genel katılım şartlarını yerine getiren öğrenciler ikinci, üçüncü veya dördüncü kez Work and Travel programına katılabilirler.

Amerikan hükümeti tarafından kültürel değişim programı ve çalışmak için gelen öğrencilerin bilgilerinin depolandığı ve kayıt alındığı bir sistemdir.

Ülkeye girdikten sonraki üç gün içinde alınması gerekir. Work and Travel öğrencisi sevis kaydını yaptırmak zorundadır. Yaptıramaz ise SSN numarasını alamaz ve doğal olarak hiçbir işte yasal olarak çalışamaz. Work and Travel programında sevis kaydının yapılması çok kolay bir işlemdir.

Öğrencinin yapması gereken tek şey sponsorunun web sayfasına girip CHECK-IN formunu doldurmaktır.

Work and Travel programına Türkiye’nin birçok bölgesinden öğrenci katılmaktadır. İstediğiniz şehirden ofisimize gelmeden bütün işlemlerinizi halledebilirsiniz. Geliştirmiş olduğumuz internet hizmet platformumuz üzerinden, geçtiğiniz bütün aşamaları takip edebilirsiniz. Advice Work and Travel danışmanlarımıza mesai saatleri içerisinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Work and Travel her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 100.000‘i aşkın öğrencinin katıldığı bir kültürel değişim programıdır. Bu program sayesinde Amerika’daki yaşamınız süresince temel ihtiyaçlarınızı çalışarak karşılayabilme ve Amerika’nın geniş bir coğrafyaya sahip kültürünü ve dilini konuşma şansını elde edersiniz.

Work and Travel programına sadece gezi amaçlı değil, bir işte çalışma sorumluluğunun farkında olarak katılmanızı tavsiye ederiz. Bu sebepten dolayı Work and Travel programını değerlendirirken iş seçimi, konaklama gibi önemli konuları dikkatlice seçmeniz gerekir.

Work and Travel programı bize ne kazandırır? sorusuna gelirsek, size şöyle açıklayabiliriz;

• Amerika’yı görme fırsatı
• Farklı kültürden insanlarla tanışma ve çalışma fırsatı
• Unutulmayacak anılar ve arkadaşlıklar
• Ana dili İngilizce olan bir ülkede dil pratiği yapma imkanı
• Yurtdışında edinilen bir iş tecrübesi
• Kişisel gelişim ve tek başına yaşama tecrübesi
• Kendi paranızı kazanma fırsatı
• Kazandığınız parayla seyahat ve alışveriş imkanı

Amerika okyanus aşırı bir ülke olduğu için gideceğiniz bölgeyi ve eyaleti iyi bir şekilde araştırmalısınız. Bu bölgenin iklim koşulları ve sosyal yaşamı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu gibi durumlar için daha önce Amerika’yı tecrübe etmiş danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Peki, Work and Travel için nasıl bavul hazırlamalıyız?

• İlk olarak Amerika’da yerleşeceğiniz bölge hakkında bilgi toplayın. Hava durumu nasıl olur, konaklamam da ısınma problemi olur mu? Bu gibi sorulara karşın her zaman hazırlıklı olmanız gerekir. Buna göre eşya seçiminizi iyi yapmalısınız.
• İşvereninizle görüşüp iş hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşyerinizde uymanız gereken bir dresscode var ise ona uygun kıyafetleri yedekleri ile birlikte yanınıza alın.
• Çalışacağınız yer dışında da kullanmanız için yanınıza bir ya da iki adet ayakkabı almalısınız.
• Yanınızda küçük bir sözlük bulundurabilirsiniz.
• Yanınıza fazla eşya almaktan çekinin, bu hem seyahatiniz boyunca hem de yapacağınız alışverişlerinizde size kolaylık sağlayacaktır.
• Önemli olan belgeleri: DS-2019 formu, pasaport, iş sözleşmenizi yanınızda kesinlikle bulundurmalısınız.
• Yanınıza Amerika’dan zor temin edebileceğiniz; vitaminleriniz, ağrı kesicileri, priz için dönüştürücü gibi eşyaları alabilirsiniz.
• Türk Hava Yolları’nda sınır 23 kilodur, İki tane bavul, bir tane de 8 kiloluk küçük bavul götürme imkanınız vardır.
• Alışverişinizi bu kilo sınırına uygun şekilde yapmalısınız geride eşya bırakmak zorunda kalmanızı istemeyiz.

Amerika’ya gittiğiniz süreden itibaren hem Advice Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan hem de sponsorlarımızdan hizmet alabilirsiniz. Amerika’da karşılaştığınız herhangi bir sorun için sponsorlarımızı veya bizi arayabilirsiniz. Sponsorlarımızın ücretsiz acil durum hatları, öğrencilerin Amerika’ya gitmeden önceki yapılacak olan oryantasyonda paylaşılacaktır.

Her sponsorun Amerika’da bir ya da birden fazla ofisi bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölgede sponsorunuzun ofisi mevcut ise ofislerini de ziyaret edebilirsiniz. Genellikle karşılaştığınız bütün sorunlar için danışmanınıza telefon ve e-mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

2.0 altında not ortalamasına sahip öğrencilerin neredeyse hiçbiri programa kabul edilmez. Çünkü vize aşamasında ret alma riskleri yüksektir.

Bunu etkileyen belirli faktörler vardır. Ortalamanın yükselişte olması olumlu yönde etkilerken, düşüşte olması olumsuz sebepler doğurmaktadır. Notlarınızın düşüşü ciddi sebepler yüzünden ise danışmanınız size özel karar vermektedir.

Work and travel programına gitmeden önce programdan beklentinizi iyi bir şekilde belirlemeniz, program aşamalarında size kolaylık sağlayacaktır. Advice Work and Travel’ın tecrübeli danışmanları ile birlikte yönettiğiniz süreç içerisinde beklentilerinizi danışmanınıza iyi bir şekilde iletmeniz, size en uygun bölgeye ve işe yerleşmenize olanak sağlayacaktır. Amerika’da eyaletler hava durumu gibi iklim özellikleri ve coğrafi özellikler açısından, kültür açısından, sosyo-ekonomik açıdan, yasalar açısından birbirinden farklılık gösterir. Seçiminizi bunları göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Bu şekilde hayal ettiğiniz programı yaşama şansına sahip olabilirsiniz. Programdan memnuniyet oranınız, beklentilerinize göre doğru işe ve bölgeye yerleşmeniz ile doğru orantılıdır. Bu nedenle seçeceğiniz bölge ve iş ortamı sosyalleşmeniz, İngilizce dil seviyenizi geliştirebilmeniz, farklı kültürler tanıyabilmeniz için çok önemlidir. Bu yüzden iş ve eyalet seçimi sizin için en önemli aşamaların başında gelir. Tecrübeli danışmanlarımız; sadece sizlere iş sunmak ile değil, aynı zamanda beklentilerinizi doğru oranda ölçme ve bu doğrultuda sizleri yönlendirme görevi üstlenerek programdan maksimum seviyede yararlanmanızı sağlar.

Work and Travel programı bazen katılımcılar tarafından yanlış değerlendirilebiliyor. Work and Travel programına katılmadan önce nasıl bir program olduğunu iyice bilmeniz gerekir.

Advice Yurtdışı Eğitim, Work and Travel ekibi olarak program hakkında sizde karar verici etkisi olacak bazı bilgileri dikkatinize sunarız;

• Beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız gereken bir programdır.
• Program kapsamı dışında olan şeyleri beklemek büyük hüsranlar yaratabilir.
• Programın sizden beklentilerini karşıladığınız sürece her halükarda unutulmaz bir deneyim yaşamış olacaksınız.

Work And Travel Amerika için oturma izni değildir!

Work and Travel programı katılımcılara Amerika’da bulunmak için maksimum 31 Ekim tarihine kadar izin vermektedir. Bu nedenle programa katılan öğrencilerin Amerika’da daha uzun süre kalmak gibi bir düşünceye varması tamamıyla yanlıştır. Ayrıca aldığınız vize bitiş tarihi ve DS belgeniz buna izin vermemektedir. Süreniz dolduğunda Amerika’dan ayrılıp ülkenize dönmeniz gerekir.

Work and Travel turistik gezi programı değildir!

Work and Travel ile ilgili karşılaşılan en büyük problemlerden biri ise, seyahat ve gezi programı sanılmasıdır. Katılımcılar Amerika’da seyahat imkanı bulsalar bile orada geçirecekleri zaman boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıp para kazanmak zorundadır. Work and Travel programı boyunca konaklama gibi ücretlerinizi de kendiniz karşılamak zorunda olduğunuz için çalışmak zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bu nedenle Work and Travel‘a katılacak öğrenciler programın sadece seyahat için yapılmadığını bilmelidirler. Ancak 3 aylık çalışma döneminiz bittiğinde ve çalışma saatleri dışında istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Work and Travel dil okulu değildir!

Work and Travel programına katılan öğrencilerin önemli amaçlardan biri de yabancı dilini geliştirmektir. Work and Travel ne kadar da yabancı dil konusunda size pratik ve geliştirme imkanı sağlasa da başlı başına bir dil okulu değildir. Katılımcılara dil becerilerinde bir çok avantaj sağlasa da, programın sizden beklentisi sadece yabancı dilinizi geliştirmek değildir. Dil okulundaki gibi derslere girip geri kalan zamanınızda gezebileceğiniz anlamına gelmez. İş saatlerinizde titizlikle çalışıp işvereninizin koyduğu kurallara uymanız gerekir.

Work and Travel para kazanma programı değildir!

Work and Travel programının sağladığı diğer fırsatlardan biri de Amerika’da çalışma imkanı sunmasıdır. Program için size sağlanan iş kalıcı olmamakla birlikte standart bir ücret ödemesi vardır. Bu nedenle Amerika’ya sadece para kazanmak gibi bir düşünceyle giderseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Work and Travel programının asıl amacı öğrencinin profesyonelliğini ve yabancı dilini geliştirmesine imkan sunmaktır. Bu amaca uygun giderseniz unutulmaz bir yaz geçirirsiniz.

Work kısmınızı artık bitirmiş bulunmaktasınız. Amerika’yı tanımak, para biriktirmek ve arkadaşlık edinmek için 12 haftalık bir süreyi geride bıraktınız. Öncelikle kazanılan para ile yeni kurulmuş arkadaşlıklarla beraber tüm öğrenciler istekleri doğrultusunda gezip görmek istediği yerleri gezebilir.

Program kapsamı içerisinde seyahat kısmı çalışma tarihinin bitiminden sonra ortalama 1 ay kadardır. Geçmiş katılımcılar çalıştıkları süre veya diğer sebepler dolayısı ile çoğunlukla 10-20 gün arasında seyahat edip Türkiye’ye dönüş yapmışlardır. Eğer belirlediğiniz bir rota yoksa veya seyahat döneminizi daha ekonomik hale getirmek istiyorsanız uygun fiyatlarla birçok tur bulabilirsiniz. Amerika’da iç hat uçuşları oldukça uygundur.

Eğer rotanızı gitmeden yaklaşık 15-20 gün öncesinden belirlerseniz uygun fiyatlara birçok ulaşım seçeneği bulabilirsiniz.

Work and Travel programında bazı işler öğrencilerin lehine olarak Amerika’daki sponsorlarca yasaklanmıştır. Bu işler genel olarak kültürel aktivitelerde bulunmanızı engelleyen ve ağır çalışma şartlarına sahip işlerdir. Örnek vermek gerekirse;

• Fabrika işleri ve türevleri
• Pedicab ve bisiklet taksi işleri
• Komisyon bazlı işler
• Yaşlı , bebek ve hasta bakıcılığı ile ilgili ev veya klinik işleri
• Hizmetçi , kahya veya özel şoför gibi işler
• Çalışma saatleri gece olan yani gece vardiyası bulunan işler
• Casinoların kumar oynanan bölümlerinde garsonluk, kurpiyer gibi pozisyonlar
• İnsanlarla fiziksel temas gerektiren dövme salonu, masaj salonu gibi işler
• Mal dağıtım ve taşımacılık gibi işler
• Kimyasal maddelerin kullanıldığı ve satışının olduğu işler
• Sabit bir adresi olmayan, sirk gibi işler

Program kapsamında yapılması yasaklanmış iş türlerindendir.

• En uygun fiyatlara Amerika’ya gitme fırsatı yakalayın!
• Okyanus aşırı bir ülkede çalışın, gezin ve eğlenin!
• İngilizce dil bilginizi anavatanında geliştirin!
• Farklı kültürleri yakından tanıma ve beraber çalışma fırsatı yakalayın!
• Unutamayacağınız anılar biriktirin!
• Yerinde ve ucuz alışveriş imkânı yakalayın.
• Amerika’dan ve dünyanın her yerinden yeni dostluklar edinin.
• Dünyanın bir ucunda yabancı dil kullanarak kendi ayaklarınızın üzerinde durma tecrübesi kazanın!
• Ailenizden ayrı, farklı bir yaşam tecrübesi kazanın.
• Cv’nize ekleyebileceğiniz bir yurtdışı iş tecrübesi kazanın!

Work and Travel’da Lifeguard, birçok Work and Travel öğrencisinin talep ettiği ve severek, eğlenerek yaptığı bir iştir.

Havaların sıcak olması sebebiyle istediğin zaman havuza girip serinleme imkanının olması bu işi en cazip kılan özelliklerinden biridir. Bunun yanında haftalık çalışma saatlerinin fazla olması katılımcıya ikinci bir iş bulma telaşına düşmeden konforlu bir çalışma imkanı sunar.

Work and Travel Lifeguard işine olan talep doğrultusunda birçok Work and Travel şirketi bu alana daha fazla ağırlık vermeye başlamıştır.

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin tecrübe etmesi gereken bir programdır. Program sonunda ‘İyi ki gitmişim!’ demenizi sağlayacak kazanımların sadece bir kısmı;

• Amerikan kültürü ve yaşamı başta olmak üzere bu programa farklı ülkelerden katılan öğrencilerin kültürünü tanımak ve yaşamak
• Kendi kültürünüzü orada tanışacağınız farklı milletten arkadaşlarınıza tanıtmak
• İngilizce becerinizi geliştirmek ve pratik yapmak
• CV’nize ekleyebileceğiniz uluslararası bir iş tecrübesi
• Farklı bir kültürde çalışarak para kazanmayı deneyimlemek
• Okyanus ötesi seyahat ve yaşam
• Amerika’daki eyaletleri gezip görmek
• Bunların dışında, en önemlisi kişisel becerilerinizi geliştirerek kendi ayaklarınızın üzerinde durmanın verdiği gururu ve özgüveni yaşamak
• Üzerinden zaman geçtikten sonra bile iletişimde olacağınız, ‘ailem’ diyebileceğiniz insanlarla tanışmak
• ‘Hayatımda hiç bu kadar zorlanmadım.’ diye düşündüğünüz zamanları bile gülümseyerek hatırlayacağınız anılar biriktirmek
• Çalıştığınız bir işte kendinizi keşfetmek, yaptığınız işte takdir toplamak

Work and Travel programı çoğunlukla öğrencilerin tek başına katılım sağladığı bir programdır. Program, grup olarak veya bir arkadaşı ile katılmak isteyen öğrenciler için de aynı yerde çalışma fırsatı sunar. Programa bireysel katılım sağlayacaksanız, derlediğimiz bu yazıda programa katılmadan önce Amerika’daki yaşamınız hakkında birkaç faydalı bilgi bulabilirsiniz. Work and Travel ile Amerika’ya tek gitmenin bazı stresli yanları olabilse de, göründüğü kadar zorlayıcı olmayacaktır.

Her ne kadar programa tek başınıza katılım sağlayacak olsanız da, çalışacağınız ve konaklayacağınız yerlerde sizin gibi bir çok Work and Travel öğrencisi olacaktır. Bu sayede program boyunca yalnızlık çekmeyeceksiniz. Programın sonunda hem kendi ülkenizden hem de diğer ülkelerden bir çok arkadaş edinmiş olacaksınız. Work and Travel’a tek katılan bir çok öğrenci programda tanıştığı arkadaşları ile beraber seyahate çıkar.

Tek başına programa katılmanın avantajlarını sıralayacak olursak; • Tek başına sorumluluk almayı öğrenirsiniz. • Evinizden uzakta bambaşka bir kültürün içinde bireysel yaşamınızı idare etme becerisini edinirsiniz. • Tek başına sosyalleşmek her zaman daha kolay ve teşvik edicidir. • Seyahat ederken tek başına olmak görmek istediğiniz yerler ve yaşamak istediğiniz deneyimler açısından çok daha rahattır. Sadece kendinizden sorumlu olursunuz ve sizi yapmak istediğinizden alıkoyacak bir karşıt düşünceler olmaz. • Maceracı bir ruhunuz varsa seyahat sırasında hostellerde kalabilir bir çok yabancı arkadaş edinebilirsiniz.

Tek başına programa katılmanın dez avantajlarını sıralayacak olursak; • Travel esnasında masraflarınızı paylaşacak arkadaşlar bulamayabilirsiniz. • Yalnız olmayı sevmeyen veya İngilizcesi yetersiz olanlar için bazen zorlayıcı olabilir.

Advice Work and Travel uzman danışmanları bu konuda size tam destek sağlayacaklardır. Bilet seçiminde öncelik uçuş rotası ve fiyattır. Sorumluluğumuz size en uygun şekilde yardımcı olmaktır. Uçak biletlerinizi esnek dönüş tarihli ve vize reddi alma durumunu göz önünde bulundurarak iade seçeneği olan uçak biletlerini satın almanızı tavsiye ediyoruz. Bizim yardımımız ile uçak bileti alabileceğiniz gibi, kendiniz de alabilirsiniz.

Aylık check-in işlemi, Work and Travel Programı’na katılan öğrencilerin sponsor kuruluşlarına düzenli olarak bilgi verme ve iletişim halinde olma gerekliliğini sağlayan bir prosedürdür. Bu işlem, programın düzgün ve güvenli bir şekilde yürütülmesi için önemlidir ve aşağıdaki amaçlarla gerçekleştirilir:

 1. Adres Bilgileri Güncelleme: Katılımcılardan aylık olarak kaldıkları adres bilgilerini güncellemeleri istenir. Böylece sponsorlar, katılımcıların Amerika’daki konaklama durumlarını takip edebilirler ve acil durumlarda iletişime geçebilirler.
 2. Program İlerlemesinin Kontrolü: Sponsorlar, Work and Travel Programı katılımcılarının programın amacına uygun bir şekilde ilerlediğinden emin olmak isterler. Bu nedenle, öğrencilerden programla ilgili bilgileri güncellemeleri ve program sürecine uygun bir şekilde devam ettiklerini belirtmeleri beklenir.
 3. Sorunların Erken Tespiti: Aylık check-in işlemi, erken aşamada olası sorunları tespit etmek için de kullanılır. Eğer bir katılımcı program sürecinde zorluklar yaşıyorsa, sponsorlar bu durumu erken fark ederek destek sağlayabilirler.

Öğrenciler, Amerika’ya gitmeden önce sponsor sistemine giriş bilgilerini danışmanlarından alır ve daha sonra her 30 günde bir bu işlemi sistem üzerinden tamamlarlar. Aylık check-in işlemleri düzenli ve zamanında yapmak, programın sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için önemlidir.

Ayrıca, Work and Travel Programı katılımcıları, aylık check-in işlemlerini yapmamaları durumunda programın iptal edilebileceği ve vize süreçlerinin olumsuz etkilenebileceği konusunda dikkatli olmalıdır. Amerika’da bulundukları süre boyunca e-postalarını ve sponsor sistemlerini düzenli olarak kontrol ederek iletişimi sürdürmeleri önemlidir.

1. Adım: BAŞLANGIÇ

• Program hakkında ayrıntılı bilgilendirme • Toplam maliyetin çıkarılması

a. Program Hakkında Ayrıntılı Bilgi
• Work and Travel programı sadece Amerika Birleşik Devletlerinde geçerli olan bir programdır. • Work and Travel programı yaz döneminde gerçekleşen bir program olmakla birlikte, öğrencilerin okul açılış ve kapanış tarihlerine göre düzenlenmektedir.

Work and Travel programına katılmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar;
• 4 senelik bir üniversitede tam zamanlı öğrenci olmak. • En az orta seviyede (Intermediate) İngilizce konuşuyor olabilmek. • Öğrencilerin not ortalamalarının 2.0 üzerinde olması gerekmektedir. Not ortalamasının geçerliliği ve değerlendirilmesi öğrencinin okuduğu okula ve bölüme göre değişiklik gösterebilir.

Work and Travel programına katılmak için not ortalamanız Advice Work and Travel danışmanları tarafından uygun görülürse programa katılım sağlayabilirsiniz.

Work and Travel programı boyunca Amerika’da bir eyalette 3 ay süre ile çalışabilir, takiben 1 ay süre boyunca da seyahat edebilirsiniz. Work and Travel programında yapabileceğiniz işler sezonluk işlerdir. Turizm sektöründe hizmet eden restaurant, otel, eğlence parkı,market, spor tesisleri gibi işletmelerde görev alabilirsiniz. Okuduğunuz bölüm ile alakalı olabilecek banka, hastane, çocuk-yaşlı bakımı, ofis ve bunun gibi bir statü gerektiren meslekler Work and Travel programına dahil değildir.

b. Toplam Maliyet
• Work and Travel 2024 dönemi için program ücreti toplam 3500$’dır. Kayıt aşamasında bu ücretin 750$’ı ödenir, geri kalan ücret ise 2024 Ocak ayınının sonuna kadar ödenmek zorundadır. • Program ücreti dışında öğrencinin pasaportu yok ise öğrenciler 25 yaşına kadar geçerli olacak harçsız öğrenci pasaportuna başvuruda bulunabilirler. Yeni pasaport çıkaracak öğrenciler 160₺ pasaport defter ücreti ödemek durumundalar. • Vize başvurusu yapacağı zaman 160$ Amerikan konsolosluğuna vize ücreti ödenmesi gerekmektedir. • Vize Başvurusu ile beraber 35$ sevis ücreti Amerikan hükümetine ödenir. • Uçak bileti fiyatları ortalama 700$- 900$ arasında değişiklik gösterebilir. • Öğrenci, Amerika’ya giderken yanında cep harçlığı götürmek durumundadır. Çünkü öğrenci Amerika’ya vardıktan 2 ya da 3 hafta sonra maaşını alabilecektir. Bu süre zarfında öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir miktar cep harçlığını yanında götürmesi gerekmektedir. Advice Yurtdışı Eğitim olarak öğrencinin yanında 1000$ harçlık götürmesini önermekteyiz. • Bazı işlerin konaklamalarında 150$- 500$ arasında konaklama depozitosu istenebilir.

2. Adım: KAYIT
• Öğrenciler programa kayıt olurken Advice tarafından İngilizce dil mülakatına tabi tutulur ve bu mülakatta başarısız olanlar programa katılamazlar. Bu mülakat Skype, telefon görüşmesi ya da yüz yüze şeklinde gerçekleşir. • Mülakatta başarılı olan öğrenciler ön kayıt ücretlerini (500$) yatırarak programa kayıt olurlar. • Öğrenciler, Advice danışmanları doğrultusunda CV için bilgi girişi yaparlar. • Öğrencilerin pasaportları yok ise pasaport çıkarma işlemlerine başlanır.

3. Adım: İŞ EŞLEŞTİRMESİ
• Kayıt yaptıran öğrencilerin CV’leri hazırlandıktan sonra öğrenci için uygun bir işe yerleştirme yapılır. Öğrenciye uygun iş seçimi yaparken dikkat edilen bazı kriterler vardır. Bu kriterler iki ana başlıkta toplanabilir;

Öğrencinin İngilizce seviyesi: Dil seviyesi yerleştirilecek iş için en önemli kriterdir. Dil becerilerinizi hem geliştirebilmeniz hem de yapacağınız işin gerekliliklerini mevcut dil becerinizle karşılıyor olmanız beklenmektedir. Örneğin, advanced seviyede diliniz varsa garsonluk gibi insanlar ile sürekli iletişim halinde olabileceğiniz işeri yapabilirsiniz, upper intermediate seviyede dil bilginiz var ise eğlence parklarında attendant, kasiyer veya marketlerde reyon görevlisi olarak çalışabilirsiniz, intermediate seviyede dil bilginiz var ise otellerde housekeeper gibi pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Öğrencinin Amerika’ya gidebileceği tarih: Daha önce bahsettiğimiz üzere öğrenciler sezonluk işlerde çalışmaya giderler. Öğrencilerin gidecekleri bölgeler ve işler çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı işverenlerin öğrencilerden çalışmaya başlamasını istediği tarihler de değişiklik gösterir. Bir işveren öğrencinin 1 Haziran’da Amerika’da işe başlayabilmesini isterken, bir başkası 25 Haziran’da başlamasını isteyebilir. Work and Travel yaz sezonuna dönük olduğu için işverenler genelde öğrencilerin erken gelmesini talep etmektedirler.

• Öğrenciler yukarıda belirtilen kriterlere uyan her işi seçmekte özgürdürler ve bu süreçte işle ilgili tüm detayları Advice Work and Travel departmanı danışmanları ile konuşup öğrenir ve kararlarını buna göre verirler. • Uygun iş seçimi yapıldıktan sonraki aşama işveren ile yapılan iş görüşmesi mülakatıdır. Bu mülakata iki şekilde katılabilirsiniz; Skype ile online iş görüşmesi veya iş fuarları aracılığı ile yüz yüze görüşme.

4. Aşama: VİZE İŞLEMLERİ
Advice tüm program süresince öğrenciye danışmanlık hizmeti verdiği gibi, vize aşamasında da öğrencilere asistanlık ederler.

• Evrak takibi Advice tarafından yapılmakla birlikte evraklar öğrenci tarafından toplanır. • Randevu tarihi Advice tarafından öğrenci adına alınmaktadır. Vize başvuru ücretini (160$+35$ Sevis Ücreti) öğrenci öder. • Vize oryantasyonu Advice danışmanı ve katılımcı ile birebir gerçekleştirilir. Öğrenci vizeye danışmanları doğrultusunda hazırlanır.

NOT : Öğrenci vize reddi aldığı takdirde öğrenci tekrar vizeye başvurma hakkına sahiptir ancak her vize başvurusu için öğrenci Amerikan Konsolosluğuna vize başvuru ücretini ödemek durumundadır.

5.Adım: UÇAK BİLETİ
Öğrenci uçak biletini istediği yerden almakta serbesttir. Ancak Advice danışmanları uygun/ekonomik uçak bileti bulmakta yardımcı olur. Öğrencilerin uçak bileti alırken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

• Uçak biletinin kesinlikle esnek olması, böylece öğrenci uçak biletinde tarih değişikliği yapabilmektedir. • Güvenilir şirketlerden uçak bileti alınması. • Vize reddi durumunda iade yapılması.

6. Adım: ORYANTASYON
• Öğrenciye havaalanından kalacağı yere nasıl ulaşacağı konusunda bilgilendirme yapmak. • Amerika’ya gidince ilk olarak yapılması gereken işlemler. (Social Security Card (SSC) başvurusu vs.) • Giderken valizine koyması önerilen eşyalar. • Amerika’ya uğurlama.

• 4 senelik üniversitelerin Hazırlık, 1., 2., 3. ve 4. sınıfında olmak, ya da yüksek lisans 1. sınıf öğrencisi olmak.
• En az orta (intermediate) seviye İngilizce dil bilgisine sahip olmak.
• Programa katılacağı sezon üniversiteye aktif olarak devam ediyor olmak.
• Programa katılacağı sezon üniversitede aktif olarak en az iki ders alıyor olmak.
• 18-28 yaş arasında olmak.
• Hazırlık dahil ara sınıflarda okuyor olmak (Üniversitelerinin son sınıflarında okuyan akademik profili parlak, İngilizce seviyesi iyi olan ve 25 yaş altındaki öğrencileri yine belli şartlar çerçevesinde kabul edilebilir.)

Geniş yüz ölçüne rağmen 732.673 nüfusu ile Amerika’nın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip eyaletidir. Yaz döneminde artan turizm ve iş yoğunluğundan dolayı  bu açığın yurtdışından üniversite öğrencileri ile kapatılması öngörülmüştür.

Alaska’da en çok öğrencilerin en çok çalıştığı iş seafood processing olarak adlandırılan, deniz mahsullerinin yenebilir hale getirildiği büyük fabrikalardaki temizleme, paketleme gibi işlerdi fakat artık Alaska’ya balık fabrikalarına gitmek work and travel için yasaklanmıştır. Öğrenciler genellikle Milli parklar, oteller gibi yerlerde işlerine yerleşmektedir.

Alaska çok çalışıp para kazanmak isteyen öğrenciler için çok tercih edilen bir eyalettir. Ayrıca sıcak ile arası olmayan soğuk bir bölgede çalışmak isteyen öğrenciler bu bölgeyi tercih edebilmektedir. Konaklama ücretleri çoğu Amerika eyaletine göre düşüktür ve yapılabilecek çok fazla sosyal aktivite bulunmadığından öğrenciler genellikle çok para harcamaya ihtiyaç duymaktadır.

Alaska dünyanın en soğuk bölgelerinden biridir bundan dolayı soğuk sevmeyen öğrenciler için Alaska doğru bir tercih olmayabilir. Ayrıca ulaşalım çoğu eyalete göre daha zahmetli olabilir. Öğrenciler Alaska’ya ulaşmak için 3-5 aktarma yapmak zorunda kalabilir.  Alaska’da sosyal aktivite ve etkinlik şansınız diğer eyaletlere göre daha sınırlı olacaktır. Bu eyalette çalışmayı düşünen öğrencilerin bunları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Amerika’da araç kiralama oldukça yaygın bir hizmettir ve birçok farklı şirket tarafından sunulmaktadır. İhtiyaçlarınıza uygun bir araç kiralamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Araştırma yapın: İnternet üzerinden Amerika’da bulunduğunuz bölgede hizmet veren araç kiralama şirketlerini araştırın. Büyük ulusal şirketlerin yanı sıra yerel şirketler de bulunabilir. Farklı şirketlerin fiyatları, araç seçenekleri ve hizmet kalitesi konusunda karşılaştırma yapın.

Rezervasyon yapın: Beğendiğiniz bir araç kiralama şirketini seçtikten sonra, rezervasyon yapmak için şirketin web sitesini veya müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Rezervasyon yaparken, kiralama süresi, teslim alma ve iade noktası gibi detayları belirtmeniz gerekecektir.

Lisans ve belgeler: Amerika’da araç kiralarken genellikle geçerli bir sürücü ehliyetine ve kredi kartına ihtiyaç duyulur. Şirketin belirlediği yaş sınırları ve ehliyet gereksinimlerini kontrol edin. Ayrıca, seyahat edeceğiniz eyaletlerde geçerli olan trafik kurallarını da göz önünde bulundurun.

Sigorta seçenekleri: Araç kiralama şirketleri genellikle sigorta seçenekleri sunar. Kapsamlı sigorta, çarpma hasarı feragatnamesi (CDW) ve hırsızlık koruması gibi seçenekler mevcuttur. Sigorta seçeneklerini ve masrafları gözden geçirin ve aracı güvence altına almak için uygun bir sigorta seçeneği seçin.

Ek ücretler ve politikalar: Araç kiralama şirketlerinin bazıları ek ücretler veya politikalar uygulayabilir. Bunlar arasında havaalanı vergileri, genç sürücü ücretleri, yakıt politikaları (aracı hangi seviyede teslim etmeniz gerektiği), ek sürücü ücretleri vb. bulunabilir. Kiralama şirketinin bu konulardaki politikalarını ve ücretlerini dikkatlice okuyun.

Araç teslim alımı ve iadesi: Araç kiralama şirketiyle anlaştığınız noktada aracı teslim alacak ve iade edeceksiniz. Araç kiralama sözleşmesini dikkatlice okuyun ve varsa mevcut hasarları şirket yetkilisine bildirin. Kiraladığınız aracı kullanırken, trafik kurallarına uyun ve araca zarar vermemeye dikkat edin.

Pasaportun çalınması veya kaybolması durumunda: Hemen en yakın Türk konsolosluğunu arayın ve kayıp çalıntı durumunu bildirin. Gitmenize yakın bir tarihte kaybetmeniz durumunda yeni bir pasaport çıkarmanız vakit alacağından size sadece Türkiye’ye giriş yapmanızı sağlayan bir belge verirler. Dönüş tarihinize uzak bir zamanda kaybederseniz yeni bir pasaport için başvurabilirsiniz. Türkiye’ye girdiğinizde hava alanı polisine pasaportunuzu nasıl kaybettiğinize dair kısa bir ifade vermeniz istenecektir. Bu gibi durumlar için lütfen kimlik ve pasaportunuzun kopyalarını ayrı yerlerde barındırın.

            DS-2019 Formu veya çalışma izni belgesinin kaybolması veya çalınması durumunda, program sponsorunuzla iletişime geçmelisiniz. Yeni bir çalışma izni belgesi düzenlemeleri için gereken adımları atacaklardır. Bu süreçte belge yenileme ücreti olarak 150 USD gibi bir maliyet olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Evraklarınızı güvende tutmaya özen göstererek bu tür sorunların önüne geçmek önemlidir.

            Sosyal Güvenlik Kartınızı kaybederseniz, en yakın Sosyal Güvenlik Ofisine giderek kayıp kart başvurusu yapmanız gerekmektedir.

            Bu tür bir olay yaşamanız durumunda direkt danışmanınızla iletişime geçerek gerekli yönlendirmeleri alabilirsiniz.

Work and Travel programı, yabancı öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ve seyahat imkanı sunan bir programdır. Bu programda çalışan öğrenciler genellikle yaz aylarında Amerika’da geçici işlerde çalışırken deneyim kazanırken, aynı zamanda mali gelir elde etme fırsatı bulurlar.

Work and Travel programında kazançlar genellikle çalışılan işe, çalışma saatlerine ve bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Amerika’da asgari ücret, eyaletlere göre farklılık gösterir. Eyaletlerin bazılarında asgari ücret daha yüksek olabilir.

Work and Travel programında kazançlar, genellikle saatlik ücret üzerinden hesaplanır. Öğrenciler, genellikle minimum ücretten başlayarak saatlik olarak ücretlendirilir. Ancak bazı işlerde, örneğin restoran veya otelcilik sektöründe bahşiş de kazancı artırabilir.

Kazançlar, çalışma saatlerine bağlı olarak değişebilir. Work and Travel programında öğrenciler genellikle haftada ortalama 30-40 saat çalışır ve bu süre boyunca para kazanır.

Work and Travel programının amacı kültürel alışverişi teşvik etmek olduğundan, program katılımcıları genellikle çalışma süresinden sonra seyahat etmeye ve Amerika’yı keşfetmeye zaman ayırırlar. Bu seyahatler ve harcamalar da kişisel bütçe ve tercihlere bağlı olarak kazançların kullanımını etkileyebilir.

Work and Travel programı katılımcıları, Amerika’da geçirdikleri süre boyunca kazandıkları parayı yaşam giderleri, konaklama, yeme içme, seyahat masrafları ve diğer harcamalar için kullanır. Kazançlar genellikle kişisel bütçe ve ihtiyaçlara göre değişir.

Advice olarak Sponsorlarımız Tarafından Sağlanacak Belgeler:

 • DS-2019 Formu
 • DS-160 Vize Başvuru Formu 
 • SEVIS Ödendi Makbuzu / SEVIS RECEIPT
 • Randevu Konfirmasyon Belgesi
 • Job Offer veya Job Description 

Öğrenci Tarafından Hazırlanacak Belgeler:

 • 1 ADET 5X5 cm boyutlarındaki vize fotoğrafı 
 • Transkript (Kapalı zarfta, açılmamış, mühürlü, İNGİLİZCE).
 • PASAPORTUNUZUN ASLI
 • Yabancı uyruklu öğrenciler için, oturma izni belgesi (ikametgâh tezkeresi) ve fotokopisi

“Work and Travel programı, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılabilen bir programdır, yani Work and Travel ile sadece Amerika’ya gidebilirsiniz. Diğer taraftan, İrlanda, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde benzer programlar düzenlenmektedir, ancak bu ülkelerdeki programlar Work and Study programlarıdır ve eğitim almayı gerektirir.

 • 4 senelik üniversitelerin Hazırlık ve ara sınıflarında okuyor olmak. (Üniversitelerinin son sınıflarında okuyan akademik profili parlak, İngilizce seviyesi iyi olan ve 25 yaş altındaki öğrencileri yine belli şartlar çerçevesinde kabul edebiliriz.)
 • En az 2,00 genel not ortalamasına sahip olmak.
 • En az orta/intermediate (B1) seviye İngilizce dil bilgisine sahip olmak.
 • Programa katılacağı sezon üniversiteye aktif olarak devam ediyor olmak ve en az iki ders alıyor olmak
 • 18-25 yaş arasında olmak

Work and Travel için vize başvuruları genellikle Mart ayında başlar ve Haziran ortasına kadar devam eder. Erken başvurular, vize alma şansını artıran önemli bir faktördür ve ADVİCE uzun yıllara dayanan tecrübesiyle vize sürecini kolay hale getirmektedir.

Vize başvuruları bütün Amerika vizesi türleri için şahsen yapılmalıdır. Work and Travel programında gereken J-1 vizesi de bu kapsamdadır ve başvuruyu adınıza başkası yapamaz.

Vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar arasında pasaport, okuldan alınmış ve mühürlü bir zarf içindeki transkript belgesi, öğrenci belgesi, DS-2019 formu, iş sözleşmesi, sağlık sigortası, bir adet biyometrik fotoğraf, SEVIS ödeme belgesi ve sizin adınıza doldurulmuş DS-160 vize formu bulunmaktadır. Tüm bu belgeler, danışmanınız tarafından hazırlanıp size teslim edilecektir.

Vize başvurusu Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Amerikan Başkonsolosluğu’nda yapılabilir.

Vizenizin süresi, DS-2019 formunda belirtilen son çalışma gününe kadar geçerlidir. Amerikan hükümeti, Türk öğrenciler için en son çalışma tarihini her sene 1 Ekim olarak belirlemektedir. Bu tarihten sonra bir ay daha Amerika’da kalma hakkınız bulunur, ancak bu süreçte çalışmanız mümkün değildir.

Evet, Work and Travel programı kapsamında dil yeterliliği oldukça önemlidir. Bu programlar, genellikle yabancı dil becerilerini geliştirmek, kültürel alışveriş yaşamak ve yabancı dilde çalışma deneyimi kazanmak amacıyla düzenlenir. Program kapsamında öğrencilerden minimum olarak B1 seviye İngilizce istenmektedir. Bunun sebepleri sponsor mülakatları, iş mülakatları ve vize mülakatları İngilizce olarak gerçekleşir. Ayrıca, öğrenci Amerika’ya gidince yaşamını devam ettirebilmesi için belli bir düzeyde İngilizceye sahip olması gerekmektedir. Bu konu Advice olarak yabancı hocamız Kenza ile dil yeterliliği eksik olan veya geliştirmek isteyen öğrencilerimize birebir speaking mülakat hazırlayıp öğrencilerimizin eksiklerini kapatmalarında yardımcı oluyoruz.

Advice Work and Travel danışmanları nokta atışı iş sunumu yapabilmek için kayıt aşamasındaki öğrenciden şu bilgileri de alır:

Kendisine sunulmasını istemediği işler nelerdir? Ne tarz işlerde çalışmak istiyor?

Öğrencinin çalışmak istemediği bir işi kendisine sunmamak için istekleri alınır. Housekeeper olarak çalışmak istemeyen bir öğrenciye tekrar tekrar housekeeper işini sunmamamız gereklidir. Advice öğrencinin içine sinecek bir işverende ve pozisyonda çalışması gerektiğine inanıp tüm operasyonunu bu kritere göre kurgular.

Amerika’da çalışmaya başlayabileceği en erken tarih

Programa başlangıç tarihleri işverene göre değişiklik göstermektedir. Kimi işveren Haziran 1-10 tarihleri arasında öğrencinin Amerika’da işe başlamasını isterken, bir başka işveren Haziran 15-30 tarihleri arasında öğrencileri istiyor olabilir.

Amerika’da işi bırakmak isteyebileceği en erken ve en geç tarihler

Her işverenin iş sözleşmesinde işin en erken bitiş ve en geç bitiş tarihleri vardır. Öğrenciler bu tarihler arasında işi bırakabilirler.

Öğrenci programa tek başına mı yoksa grup olarak mı katılıyor?

Programa grup olarak katılıyorsa ve tüm grup elemanları aynı işverende çalışmak istiyorsa gelen iş seçeneklerindeki kontenjana göre iş sunumu yapılır.

Grup olarak programa katılandaki öğrencilerin cinsiyet dağılımı da başka önemli kriterdir. Örneğin 4 kişilik bir grupta 2 erkek 2 kız öğrenci varsa ve o hafta gelen bir iş seçeneğinde sadece erkek öğrenci isteniyorsa, o zaman bu iş bu gruba sunulamaz.

Yukarıdaki kriterlere göre öğrenciye işler sunulmaya başlanır. Sunulan işlerden birine karar kılan öğrenciler eğer işveren mülakat istiyorsa mülakata hazırlanırlar. Mülakata hazırlanma sürecince Advice olarak öğrencilere nelere çalışması gerektiğini, ne gibi sorular sorulabileceğini ve sorulara nasıl cevap vermeleri gerektiği konusunda danışmanlık vermekteyiz. Mülakat sonucu olumsuz sonuçlanan öğrencilerimize yeni işler sunmaktayız. Mülakatı olumlu sonuçlanan öğrencilerimiz ise vize aşamasına geçirilir ve öğrenci artık işini seçmiş, vize başvurusuna hazırlanıyor olur.

Amerika’da Work and Travel Programı kapsamında çalışmak isteyen öğrencilerin işi bırakmak için en erken ve en geç tarihler, genellikle işverenin iş sözleşmesinde belirlediği tarihlerdir. Bu tarihler işverenler arasında ve iş pozisyonlarına göre değişebilir. İşverenler, genellikle programın belirli bir süresi içinde çalışacak öğrencileri istemektedir ve bu süre iş sözleşmesiyle belirlenir. Program Kapsamında en erken başlangıç tarihi 15 Mayıs ve en geç başlama tarihi 30 Hazirandır. En geç işten ayrılma tarihi ise 30 Eylül olarak belirlenmiştir. Bu tarihler arasında öğrenciler kendi final programlarına ve işverenin isteğine göre bir işe başlangıç ve bitiş tarihi belirlerler.

Evet, Work and Travel programına iki kişilik, üç kişilik veya daha kalabalık olacak şekilde katılabilirsiniz. Fakat kriterlerinizin istediğiniz iş için uygun olması gerekmektedir. Bu kriterlerden en önemlisi İngilizce seviyesidir. Örneğin; garsonluk işi için advanced yani ileri seviye ingilizce istenmektedir. Eğer sizin İngilizceniz advanced diğer arkadaşınızınki intermediate ise aynı işte çalışmak mümkün olmayabiliyor. Ancak aynı işletmede farklı işlerde çalışabilirsiniz. Biriniz garsonluk yaparken diğeriniz aynı restoran ya da kafede busser, host ya da dishwasher olarak çalışabilir. Diğer kriterse Amerika’ya gidiş tarihiniz. Eğer Amerika’ya gidiş tarihiniz farklı ve aynı işte çalışmak istiyorsanız bu sefer de işverenin en son işe alım tarihi devreye giriyor. Örneğin işveren ben en son 15 Haziran’da öğrenci kabul ediyorum der katılımcılardan biri 15 Haziran’dan önce diğeri de 15 Haziran’dan sonra Amerika’ya gidebiliyorsa bu durumda maalesef aynı işte çalışmak mümkün olmuyor.

Özetle Work and Travel’da kriterleriniz uyduktan sonra yakın arkadaşınızla aynı işte veya iş yerinde çalışıp Amerika’da harika bir yaz geçirebilirsiniz ve güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Work and Travel Programı, genellikle üniversite öğrencilerinin katılımına yönelik bir programdır. Dolayısıyla, son sınıf öğrencisiyseniz ve programın diğer gerekliliklerini karşılıyorsanız, Work and Travel Programı’na katılma şansınız bulunmaktadır. Fakat son sınıf öğrencilerinin vize mülakatında konsolosluk çalışanına kendini çok daha iyi ifade etmesi gerekmektedir.

Amerika’da bulunduğunuz süre boyunca, programın resmi partneri olan sponsor firma yetkilileri sizinle yakından ilgilenecektir. Bu nedenle, herhangi bir problem yaşarsanız, öncelikle sponsor firma yetkilileriyle iletişime geçmeniz önemlidir. Oryantasyon sürecinde size verilen iletişim bilgileri sayesinde e-posta veya telefon yoluyla sponsor firma yetkililerine ulaşabilir ve sorunlarınızı bildirebilirsiniz.

Unutmayın ki, sürekli iletişim halinde olmak ve yardım talebinde bulunmak size sorunlarınızın çözümünde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Özetle, herhangi bir problem yaşarsanız öncelikle sponsor firma yetkilileri ve Success International danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Size sunulan iletişim bilgilerini doğru şekilde kullanmak ve sorunlarınızı hızlı bir şekilde bildirmek önemlidir, böylece size gereken yardım sağlanabilir.

Evet, yüksek lisans öğrencileri Work and Travel Programı’na katılabilirler. Work and Travel Programı, üniversite düzeyindeki öğrencilere yönelik bir program olduğu için lisans ve yüksek lisans öğrencileri bu programa başvurabilirler. Ancak, ilk dönem ortalamalarının oluşmuş olması gerekmektedir.

Work and Travel Programı’na katılan öğrencilerin uçak biletlerini erken bir tarihte almaları oldukça önemlidir. Uygun fiyatlı uçak biletleri bulmak ve seyahat planlamasını sorunsuz bir şekilde yapmak için, pasaportunun çıkartılmış olması ve Amerika’da çalışacağı iş yerinin belirlenmiş olması gerekmektedir.

Gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları, uçuş tarihi, saati ve varış eyaleti gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, Work and Travel Programı kapsamında uçak biletini erken bir tarihte almak, masrafları ve seyahat planlamasını daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Bizler de Work and Travel katılımcılarına uçak biletleri konusunda yardımcı olmaktayız. Anlaşmalı olduğumuz uçak bileti sağlayıcıları ile uygun fiyatlı biletler temin edebiliyoruz. Ancak katılımcılarımız aynı zamanda dışarıdan da farklı firmalardan fiyat teklifi alarak karşılaştırma yapabilir ve uygun gördükleri bir seçeneği tercih edebilirler.

Anlaşmalı olduğumuz firmadan (GENÇTUR) bilet almanız durumunda öğrencilerimiz daha uyguna bilet alabilmektedir. Herhangi bir vize reddi durumunda çok cüzi bir miktar kesinti ile bilet ücretlerini iade alabilmektedirler. Ayrıca 1 defaya mahsus cezasız tarih saat değişikliği yapabilmektedirler.

Her Work and Travel öğrencisi, uçak biletini gidiş dönüş olacak şekilde almak zorundadır. Bilet fiyatlarına bakacak olursak, ortalama 600-900 USD arasında değişkenlik göstermektedir. Kalkış şehri, varış şehri, aktarma sayısı, tarih, saat gibi unsurlar maliyeti büyük oranda belirlemektedir.

İlk kez Work and Travel Programına gittiğiniz zaman SSN aldıysanız önceki SSN’nizi kullanmanız mümkündür. Sosyal güvenlik numarası bir kere alındığı zaman hayat boyunca o kişiye aittir. Bu yüzden öğrenci daha evvel sosyal güvenlik numarasını almışsa tekrar bu numara için başvurmasına gerek yoktur

Work and Travel Programı, İngilizce becerilerinizi geliştirmeniz için harika bir fırsat sunar. Program boyunca yabancı bir ülkede çalışmak ve iletişim kurmak zorunda olmanız, İngilizceyi günlük hayatta etkili bir şekilde kullanmanızı sağlar. Pratik Yapma: Yabancı bir ülkede çalışırken ve günlük yaşamınızı İngilizce olarak yönetirken, sürekli olarak İngilizce dilini pratik edersiniz. Restoranlarda sipariş vermek, alışveriş yapmak, yol tarifleri almak gibi günlük aktiviteler sırasında İngilizce becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

İş Yerinde İngilizce: Çalıştığınız iş yerinde İngilizce iletişim kurmak zorunda kalırsınız. İş arkadaşlarıyla ve müşterilerle etkili iletişim kurarak iş İngilizcesi pratiği yaparsınız.

Yeni İnsanlarla Tanışma: Work and Travel Programı, dünyanın dört bir yanından farklı insanlarla tanışma fırsatı sunar. Yabancı katılımcılar ve yerel halkla etkileşimde bulunarak, İngilizceyi farklı aksanlar ve dil kullanımlarıyla da deneyimleme şansınız olur.

Unutmamak lazım ki, Work and Travel’da gittiğiniz bölgede sizinle beraber Türkiye’den gelen başka öğrenciler de olabilir. İngilizcesini maksimum şekilde geliştirmek isteyen öğrenciler Amerika’da Türkçe konuşmamaya özen göstermelidir. Sosyal olmalıdır ve en önemlisi UTANMAMALIDIR! Oradaki insanlar sizin orada bulunma amacınızın İngilizcenizi geliştirmek olduğunun farkında bundan dolayı konuşurken rahat ve cüretkâr olmakta fayda var.

Work and Travel Programı’nda ırkçılık ya da mobbing gibi olumsuz durumlarla karşılaşmanız durumunda, program sağlayıcınız veya işvereninizle iletişime geçmeniz önemlidir. Work and Travel Programı, katılımcıların güvenli ve olumlu bir deneyim yaşamasını amaçlar ve bu tür olumsuz durumlarla başa çıkılması için önlemler alır.

İşte ırkçılık ya da mobbing durumlarında işleyebilecek süreçler:

 • Sponsorunuzla İletişime Geçin: Work and Travel Programı’nda, program katılımcılarına danışmanlık ve destek sağlayan bir ekip bulunur. Eğer bir sorun yaşarsanız, danışmanlarla iletişime geçerek durumu açıkça anlatmalı ve yardım talep etmelisiniz.
 • İş Yerinde Şikâyet: Eğer ırkçılık ya da mobbing gibi olumsuz davranışlar iş yerinde gerçekleşiyorsa, öncelikle işverenle veya üstlerinizle konuşmanız önemlidir. Durumu net bir şekilde ifade ederek sorunu çözmeye çalışmalısınız.
 • Olayların Belgeselleştirilmesi: Herhangi bir olumsuz durumla karşılaştığınızda, olayları mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde belgeleyin. İlgili tarihler, kişilerin adları, olayın açıklaması gibi bilgileri not alarak kaydedin. Bu belgeler, ileride sorunu çözmek veya kanıtlamak için önemli olabilir.
 • Program Yöneticileri ile İletişim: Program yöneticileri, programın düzenleyicileri ve işverenlerle iletişime geçerek durumu paylaşabilirsiniz. Program yöneticileri, sorunların çözülmesi için size yardımcı olabilir ve gerekli önlemleri alabilirler.
 • Acil Durumlar için Acil Numaralar: Work and Travel Programı’nda bulunduğunuz ülkede, acil durumlar için acil numaraların ve yetkili kişilerin iletişim bilgilerinin bulunduğu bir liste sağlanabilir. Herhangi bir acil durumda bu numaraları kullanarak hızlıca destek alabilirsiniz.

Work and Travel Programı, katılımcıların güvenliğini önemseyen ve olumsuz durumlarla başa çıkmaya yönelik önlemler alan bir programdır. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız, bu süreçleri takip ederek destek almak için çekinmeden harekete geçebilirsiniz. Unutmayın, her türlü olumsuz durumla başa çıkmanıza yardımcı olacak destek ve kaynaklar mevcuttur.

Avrupa üzerinden aktarma yapabilirsiniz ancak aktarma yapacağınız ülkenin vizesi olmadan havaalanından dışarı çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Xaiomi, Huawei ve benzeri Çin malı telefonların bazıları Amerika Birleşik Devletleri desteklememektedir. Bundan dolayı sinyal sorunu yaşanabilmektedir. Gitmeden önce telefonunuzun Amerika’ya uygun olup olmaması hakkında bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Amerika’da telefonun uyumsuzluğu yüzünden sorun yaşayan öğrenciler acil durum için Amerika’da çok rahat 2.el ucuza telefon bulabilirler veya bazı operatör şirketleri 3 aylık hat çıkaran öğrenciler için 3 aylık ücreti peşin ödemeleri karşılığında telefon hediye edebilmektedir.

Work and Travel Programı, kişisel ve mesleki gelişime katkı sağlayan bir deneyimdir. Gençlerin yeni kültürlerle tanışmaları, iş deneyimi kazanmaları ve yurtdışında unutulmaz anılar biriktirmeleri için harika bir fırsat sunar.

 • Kültürel Değişim: Work and Travel Programı, katılımcılarına farklı bir ülkeyi keşfetme fırsatı sunar. Yabancı bir ülkede çalışmak ve yaşamak, yeni bir kültüre ve yaşam tarzına maruz kalmanıza yardımcı olur.
 • İş Deneyimi: Program, katılımcıların yabancı bir ülkede çalışma deneyimi kazanmalarını sağlar. Öğrenciler, farklı sektörlerde çalışarak iş dünyasını yakından tanır ve iş becerilerini geliştirme şansı elde eder.
 • Dil Becerileri: Yabancı bir ülkede yaşamak, dil becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Katılımcılar, günlük yaşamda İngilizce iletişim kurarak dil bilgilerini pratik ederler.
 • Bağımsızlık ve Özgüven: Yurt dışında çalışmak, katılımcıların bağımsızlık ve özgüvenlerini artırır. Farklı bir ülkede kendi başlarına yaşama ve sorunları çözme becerisi kazanırlar.
 • Yeni Arkadaşlıklar: Program, farklı ülkelerden katılımcıları bir araya getirir ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı sunar. Yeni insanlarla tanışmak, kültürel değişim ve sosyal etkileşim açısından değerli bir deneyimdir.
 • Eğlence ve Gezi Fırsatları: Work and Travel Programı, çalışma saatleri dışında katılımcılara ülkeyi keşfetme ve eğlenme fırsatı sunar. Yerel festivallere katılma, turistik bölgeleri gezip görme gibi aktivitelerle dolu bir yaz tatili yaşanır.
 • Finansal Bağımsızlık: Katılımcılar, Work and Travel Programı sayesinde yurtdışında çalışarak para kazanma fırsatı elde ederler. Bu da finansal bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olur.

İşverenler, Sponsor tarafından denetlenmektedir. Bundan dolayı sıkıntılı görülen iş yerlerine öğrenci yerleştirilemez. Bu denetim sayesinde çıkabilecek sorunlar minimuma indirilmektedir. Eğer işverenden kaynaklanan bir sorun yaşarsanız(ırkçılık, mobbing gibi) Sponsorla ve bizimle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Çalışma izniniz bittikten sonra en fazla 30 gün daha Amerika’da bulunabilirsiniz.

Evet. Amerika’da bulunduğunuz süre boyunca vergilerinizi ödemekle mükellefsiniz. Türkiye’ye döndükten sonra vergi iadesi ile ilgili yardım alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evet, Work and Travel programına katılmadan önce öğrencilere vize görüşmesi öncesi hazırlık konusunda danışmanlık sağlamaktayız. Vize başvurusu sürecine girmeden önce, öğrencilere özel olarak düzenlenmiş bir vize öncesi oryantasyon sunuyoruz. Bu oryantasyonun amacı, vize görüşmesi sırasında dikkate alınması gereken önemli detayları içeren bir hazırlık süreci sunmaktır.

Oryantasyon sürecimiz içerisinde, vize görüşmesi için nasıl giyinmeniz gerektiği, olası soruların ne tür olduğu, daha önce benzer görüşmelerde hangi soruların sorulduğu gibi konular hakkında kapsamlı bilgi sağlıyoruz. Ayrıca, vize görüşmesi sırasında kaçınılması gereken hareketler hakkında da öğrencileri bilgilendiriyoruz.

Yıllar boyunca edinilen deneyimlerimiz sayesinde, öğrencileri vize görüşmesine en iyi şekilde hazırlayabilmekteyiz.

Katılımcılara özel sağlık sigortası sunulmaktadır; bu sigorta seyahat dönemi boyunca da geçerlidir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi yüksek sağlık maliyetlerine sahip bir ülkede, acil durumlar için seyahat süresince sağlık sigortasına sahip olmanın büyük bir önemi vardır. Özel sağlık sigortası, seyahat döneminde meydana gelebilecek acil durumları kapsayarak, katılımcılara gereksinim duydukları tıbbi hizmetleri sunmayı amaçlar. Bunun yanı sıra, sağlık sigortası aynı zamanda acil durumlar için ambulans hizmetlerini de içerebilir.

Tıp, mühendislik, mimarlık gibi disiplinlerde öğrenim gördüğünüz takdirde, mesleğinizle doğrudan ilişkili bir iş seçimi yapamamaktasınız. Fakat, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (BESYO) gibi programları tercih edenler, cankurtaranlık gibi branşlarda yeteneklerini kullanma imkanı bulabilirler. Ayrıca, Turizm ve Gastronomi lisans bölümlerinde öğrenci olan kişiler, mutfak işleri gibi seçenekleri değerlendirerek deneyim kazanabilir ve ilgili sektörde çalışma fırsatı bulabilirler. Bu bölümler, gastronomi ve turizm sektöründe kariyer yapmayı düşünenlere özel bir yol açabilir.

Work and Travel programına katıldığınız süre boyunca, dil becerileriniz, bulunduğunuz eyalet ne olursa olsun gelişecektir. Çünkü günlük yaşamınızın bir parçası olarak sürekli olarak İngilizce kullanmanız gerekecektir. Özellikle garsonluk veya aşçı yardımcılığı gibi mutfak işlerini tercih eden katılımcılar, günlük olarak daha fazla İngilizce konuşma fırsatı bulacaklardır. Kaliforniya, New York, Florida gibi büyük eyaletlerin şehirlerinde, insanlarla sık sık sosyalleşme ve İngilizce yeteneklerinizi geliştirme fırsatları sunulmaktadır. Hem turistlerle hem de yerel halkla etkileşimde bulunarak anlama ve konuşma yeteneklerinizi daha da ilerletebilirsiniz

Work and Travel programına katılabilmek için, J-1 vizesi sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Work and Travel programına, başka herhangi bir vize ile katılım imkanınız yoktur. Bu durumda, Work and Travel programına dahil olmak isteyen bireylerin yeniden vize başvurusu gerçekleştirmesi gerekmektedir. J-1 vizesi, özellikle Amerika’da kültürel değişim programlarına katılmak isteyen yabancılara özel olarak sunulmaktadır.

Work and Travel programı katılımcılarının çalışma koşulları, Amerikan çalışma yasalarına uygun şekilde düzenlenir. Çalışma saatleri genellikle haftada minimum 32 ila 40 saat arasında değişebilir. Çalışma saatleri ve izinler, işveren tarafından belirlenir ve öğrencilerin işverenleriyle yapacakları görüşmeler sonucunda karara bağlanır.

İzinler ve çalışma saatleri, iş yoğunluğu, sektör gereksinimleri ve işverenin politikalarına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, öğrencilerin işverenleriyle etkili iletişim kurarak çalışma koşulları hakkında anlaşma sağlaması gerekmektedir. İşvereniniz tarafından belirlenen bu çalışma düzenlemeleri, işvereninizin ihtiyaçlarına ve işin gerekliliklerine göre ayarlanabilir.

DS-2019 formu, yani yasal çalışma izni belgeniz elinize geçtikten sonra, katılım tarihinizi değiştirmek mümkün değildir. DS-2019 formunda yer alan tarihler, Work and Travel programınızın düzenlenmesi için esas kabul edilir ve hükümet bu belgede yer alan bilgileri göz önünde bulundurur.

Bu nedenle, iş seçimi ayrı bir önem taşır. İyi bir iş seçimi ve uygun tarihlerin belirlenmesi, programınızın düzgün bir şekilde işlemesi için kritik bir adımdır.

Çalışma koşulları, tercih ettiğiniz işyerine göre farklılık gösterebilir. Bazı işverenler, çalışanlarına yemek imkanı sunabilmektedir. Ancak yemek sağlanmayan durumlarda, katılımcılar kendi yemeklerini hazırlamak veya satın almak durumunda kalabilirler. Bu durum büyük bir sorun olmayacaktır çünkü Amerika’da uygun fiyatlarla ve kolaylıkla yemek seçenekleri bulunmaktadır.

Elbette, aynı konaklamayı arkadaşınızla paylaşma imkanınız bulunmaktadır. İşvereninizle aynı işyerinde çalışmayı tercih ederseniz, işvereninizin temin ettiği konaklama olanaklarını kullanabilirsiniz. Ancak, arkadaşınızla hem aynı işyerinde çalışıp hem de konaklamak istemeniz, iş seçeneklerinizi sınırlayabileceğini unutmamanız gerekir.

Work and Travel programında çalışma sürenizi uzatma imkanınız bulunmamaktadır. En fazla 4 ay boyunca çalışma fırsatınız vardır ve bu sürenin sonunda çalışma izniniz sona erer. En geç 30 Eylül tarihine kadar çalışabilirsiniz.

Work and Travel program başvuruları 1 Temmuz tarihinde başlar. Öğrencinin gireceği online mülakatlar, iş bulma, vize randevusu alma süreçleri uzun sürebileceği için başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız, süreci daha rahat yönetme ve mali açıdan daha avantajlı olma fırsatınız olacaktır.

Amerika’da hemen hemen her yerde kredi kartı kabul edilmektedir. Araç kiralama, konut kiralama, seyahat sırasında otel ve uçak rezervasyonları gibi birçok durumda kredi kartı gerekmektedir. Türkiye’de kullandığınız Visa veya Mastercard gibi kartları, Amerika’da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Programa katılan her öğrenciye, seyahat ederken bir kredi kartı almasını kesinlikle öneriyoruz. Bu sayede hem ödemelerinizi daha kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir hem de finansal işlemlerinizi daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise kredi kartı kullanırken harcamalarınızı dikkatli bir şekilde izlemeniz ve bütçenizi aşmamaya özen göstermenizdir.

Amerika’da, aldığınız hizmetin karşılığında bahşiş vermek oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu konuda Türkiye’deki sistemden farklı olarak daha katı bir yaklaşım benimsenir. Özellikle garsonlar gibi belirli meslek grupları, maaşlarını büyük ölçüde bahşişlere dayandırır. Restoranlar ve kafeler gibi yerlerde, genellikle hesaba %15 ila 20 arasında bahşiş eklenir. Taksi şoförleri, barmenler ve kuaförler gibi farklı meslek grupları da bahşiş sistemiyle çalışırlar ve genellikle alınan hizmetin değerine göre %10 ila 20 arasında bahşiş alırlar. Bu bahşişler, hizmetin kalitesine, sağlanan kolaylıklara ve kişisel tercihlere bağlı olarak ayarlanabilir.

Genelde 1 veya 2 haftalık periyodlarla işverenleriniz tarafından paycheck şeklinde veya banka hesabınıza transfer yoluyla maaşınızı alabilirsiniz. Paycheck şeklinde aldığınız ödemelerinizi anlaşmalı kurumlar aracılığı ile ücretsiz bir şekilde nakite çevirebilirsiniz.

Öğrencilerimizin %95i gitmeden önce yaptıklarını masrafların tamamını programda kazanabilmektedir. Para kazanma durumu çalışma saatleriniz, overtime alıp almama durumunuz, managerınızla aranızdaki iletişim ve ikinci iş yapıp yapmama durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Jetlag, vücudunuzun biyolojik saatinin hızlı bir şekilde yeni zaman dilimine adapte olamadığı bir durumu ifade eder. Bu durum, farklı coğrafi bölgeler arasında saat dilimleri değiştikçe ortaya çıkar ve vücudun iç saati ile yerel saat arasındaki uyumsuzluk nedeniyle çeşitli fiziksel ve zihinsel etkileri olabilir. Seyahatten önce birkaç gün boyunca uyku düzeninizi hedef ülkenin saat dilimine yaklaştırmaya çalışın. Bu, vücudunuzun zaman farkına daha hızlı adapte olmasına yardımcı olacaktır.

            Ayrıca Gün içinde düzenli olarak yemek yemek ve egzersiz yapmak da biyolojik saatinizi yeni zaman dilimine ayarlamaya yardımcı olacaktır.

Evet, Work and Travel programını erken bitirebilirsiniz. Katılımcının erken dönmesini gerektiren bir durum varsa, Work and Travel programını sponsoruna ve Türkiye’deki danışmanlık şirketine mutlaka haber vererek erken bitirebilirsiniz. Ayrıca, acil olmayan tüm durumlarda işveren ve Work&Travel sponsorunun onayıyla da programınızı erken sonlandırabilirsiniz.

Türkiye’den ayrılmadan önce valizinizi hazırlarken yanınızda götürecekleriniz konusunda danışmanlarınızın tavsiyesine mutlaka başvurun. En önemli husus, yanınıza almanız gereken belgeleri ve eksiksiz olarak yanınızda bulundurmanızdır. Ayrıca, dönüşte yapacağınız alışverişleri ve hava yollarının bagaj kısıtlamalarını da göz önünde bulundurarak giderken yanınızda çok fazla eşya götürmenizi tavsiye etmiyoruz. Para kazandıkça oradan da kıyafet, elektronik cihazlar vb. alabileceğinizi düşünerek, yeteri kadar kişisel malzeme ve kıyafet götürmenizi, kendinize çok fazla yük yaratmamanızı tavsiye ediyoruz.

Evet, Work and Travel programında Amerika’da kazandığınız para ile genellikle temel yaşamsal masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bu para, konaklama, yeme-içme, ulaşım ve sosyal aktiviteler gibi giderleriniz için yeterli olacaktır. Ancak, elbette kazanacağınız para saatlik ücretinize ve çalışma koşullarınıza bağlı olarak değişebilir. İkinci iş fırsatları veya bahşiş gibi ekstra kazançlarla da gelirinizi artırma şansınız olabilir. Unutulmamalıdır ki kazancınızı nasıl harcayacağınız size bağlıdır ve tutumlu bir şekilde yöneterek daha fazla tasarruf sağlama imkanınız da bulunmaktadır.

Para muhafaza etmek için en iyi yöntemlerden biri, Amerika’da bir bankada hesap açtırarak banka kartı kullanmaktır. Banka kartınızla para yatırma, çekme ve alışveriş işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Amerika’da yanınızda çok fazla nakit taşıma gereksinimi duymazsınız, pek çok alışverişi hızlıca Debit Card veya kredi kartıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, paycheck’leri bozdurmadan saklamak da güvenli bir yöntem olabilir. Kimlik ibraz ederek sadece sizin bozdurabileceğiniz için bu yöntem de güvenli ve kolaydır. Paranızı güvende tutmak ve herhangi bir risk yaşamamak için nakit tutma miktarını minimumda tutmanızı ve çoğu işlemi kartlarınızla gerçekleştirmenizi öneririz.

Evet, Amerika’da banka hesabı açabilirsiniz. İşvereninizden yardım isteyebilir veya kendiniz de bir bankaya giderek hesap açtırabilirsiniz. Hesap açtırırken bankadan bir Debit Card (ATM kartı) çıkartabilirsiniz ve alışverişlerinizde bu kartı kullanabilirsiniz. Ancak, Amerika’da dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, Debit Card’ların bakiyesinin sıfırlansa bile alışverişinizin eksi bakiyeye geçebilmesidir. Bu tür durumlarda banka yüksek ücretler kesebilir, bu yüzden hesap bakiyenizi iyi takip etmeli ve hesapta yeterli bakiye olmadığında kart ile alışveriş yapmaktan kaçınmalısınız.

Hesap bakiyesini düzenli olarak kontrol etmek, harcamalarınızı takip etmek ve gereksiz riskleri önlemek için önemlidir. Bütçenizi belirleyip harcamalarınızı kontrol altında tutmak, ekonomik olarak rahat ve güvende olmanıza yardımcı olacaktır.

Evet, Türkiye’den götüreceğiniz Mastercard ve Visa özellikli banka kartlarını Amerika’da kullanabilirsiniz. Bu kartlar, genellikle Visa ve Mastercard logosuna sahip olduğu için çoğu yerde kabul edilir. Ayrıca, Amerika’da ATM’lerden para çekmek veya alışveriş yapmak için bu kartları kullanabilirsiniz.

Acil bir durumda, yanınızda bulunan Türkiye’deki kartları kullanarak ailenizden para yatırmalarını isteyebilir ve bu kartlar aracılığıyla oradan para çekebilir veya alışveriş yapabilirsiniz. Kartların işlevsel olması için önceden bankanızla iletişime geçip yurtdışında kullanım ayarlarını ve güvenlik önlemlerini doğrulamanız önemlidir.

Ancak, yurtdışında kart kullanımı sırasında oluşabilecek ek ücretler ve döviz kuru farkları gibi konuları da göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu nedenle, Amerika’ya gitmeden önce bankanızla iletişime geçerek yurtdışında kart kullanımı hakkında bilgi almanız ve uygun önlemleri almanız faydalı olacaktır.

Para göndermek için birçok yöntem mevcuttur ve seçim yaparken hız, masraflar ve güvenlik gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. İşte farklı para transferi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi:

 1. Moneygram veya Western Union: Bu hızlı para transferi şirketleri, uluslararası para gönderme konusunda popüler seçeneklerdir. Gönderen ve alıcı, özel bir şubeye giderek veya online olarak transfer işlemini gerçekleştirebilir. Alıcının transferi alması genellikle birkaç dakika içinde olur.
 2. Skrill ve Paypal: İnternet üzerinden para transferi sağlayan bu platformlar, farklı ülkelerdeki hesaplar arasında para gönderme imkanı sunar. Paypal, bazı ülkelerde kullanılabilir olup, Türkiye’de aktif değildir ancak diğer ülkelerden Türkiye’ye para gönderme işlemi yapılabilir.
 3. SWIFT Banka Transferi: Türkiye’deki bir bankadan ABD’deki bir bankaya SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) yöntemiyle para transferi yapabilirsiniz. Bu işlem birkaç gün sürebilir ve bazı bankalarda masraflı olabilir.
 4. Mastercard veya Visa Bankamatik Kartı: Yanınızda götüreceğiniz bir bankamatik kartı ile ABD’de herhangi bir bankamatikten para çekebilirsiniz. Bu şekilde çekilen para USD olarak elinize geçer. Ancak bankanızın komisyon veya ücret politikasını göz önünde bulundurmanız önemlidir.
 5. Wise uygulamasıyla ABD hesap numarası edinebilir ve buradan kolayca para aktarımı sağlayabilirsiniz. Ödenene ücretler de genel olarak makul seviyelerdedir.

Her bir yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. Transfer yapmadan önce, en uygun ve size en uygun maliyetli seçeneği belirlemek için dikkatli bir şekilde araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Ayrıca, transfer işlemlerini gerçekleştiren kuruluşların güvenilirliğinden emin olmanız önemlidir.

Ortalamanız 100’lük sistem üzerinden olabilir ve bu durumda akademik ortalamanızın geçme notunun üzerinde olması beklenir. Örneğin, okulunuzun geçme notu 60 ise genel ortalamanız da 60 ya da üzerinde olmalıdır. Kesin bilgi için danışmanlarımıza başvurabilirsiniz. Kayıt işlemleri için sadece ortalama değil, başka kriterler de göz önünde bulundurulur.

Maalesef, Work and Travel programına sadece örgün öğretimdeki öğrenciler katılabilir.

Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu öğrenciler, diğer katılım şartlarını sağlıyorlarsa programa katılabilirler. Programa kabul edilip edilmeyecekleri konusunda karar danışmanlarımız tarafından verilir. Programa kabul edilen öğrencilerin tüm işlemleri burada yapılırken, vize görüşmesi için kendi ülkelerindeki ABD konsolosluk/büyükelçiliklerine başvurabilecekleri gibi başvurularını burada da yapabilirler. Yabancı uyruklu bir öğrenciyseniz, lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Hayır, söz konusu değildir. Programa katılan her öğrenci mutlaka bir işe yerleştirilir. Öğrencinin işi bulunmadan programa katılması mümkün değildir. Kayıt zamanı, İngilizce seviyesi, geçmiş iş tecrübeleri, yaş, cinsiyet, tercihler, işe başlayabilme tarihi ve bazen de şans gibi faktörler, öğrenciye sunulacak olan işin hem bulunma zamanını hem de niteliğini etkileyebilir. Katılımcı, standart bir Work and Travel işine yerleşmeyi kabul ederek programa başvurmalıdır. Bu durumda, program kurallarında yapılan beklenmedik değişiklikler gibi geçmiş yıllarda görülen olağanüstü durumlar haricinde, katılımcının bir işe yerleştirilememesi pek olası değildir.

Kesinlikle evet, Amerika’ya gitmeden önce oryantasyon verilmektedir. Danışmanlarımız bu süreçte size gerekli bilgileri aktaracaktır. Ayrıca online veya yüz yüze olarak oryantasyonlar düzenlemekteyiz. Geçen sene 21 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz oryantasyonda verdiğimiz bilgiler hakkındaki yazılarımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Sponsorun ne kadar yıllık deneyime sahip olduğu araştırılmalıdır. Amerika’da müşteri destek hattının olup olmadığını ve ne derecede aktif olduğunu öğrenilmeli, verilen destek hizmetinin detayları sorulmalıdır. Yapılan sağlık sigortasının kapsamı da sorulmalıdır. Google ve Telegram grupları gibi kaynaklardan öğrencilerin sponsorla yaşadığı deneyimler de araştırılabilir.

Bagajınız kaybolursa, acilen bir polis istasyonuna başvurmanız ve polis raporu almanız gerekmektedir. Bagajınız transit geçişte kaybolursa, havayolu şirketinizden bir rapor almalısınız. Çalıntı veya kayıp durumunda da çalıntı veya kayıp raporunu, Claim Form ile birlikte en geç 15 gün içinde sigorta şirketinize ulaştırmanız gerekmektedir.

Bazı işverenler havaalanından sizi karşılasa da, çoğu iş yerinde bu hizmet bulunmamaktadır. Ancak bölge hakkında bilgisi ve tecrübesi olan danışmanlarımız, uçaktan indikten sonra kalacağınız yere ve çalışacağınız iş yerine nasıl ulaşacağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

Hayır, gelir seviyeniz önemli değildir. Work and Travel Programı için yapılan vize başvurularında konsolosluk gelir seviyesini önemsememektedir. Sadece programa giderken ilk maaşınıza kadar sizi geçindirecek kadar paranızın yanınızda olması gerekmektedir. Bu tutar, gideceğiniz işe ve bölgeye göre değişebilir ve konsolosluk tarafından sorgulanmaz.

 • Program danışmanlığı
 • Vize danışmanlığı
 • Özel sağlık sigortası
 • Seyahat öncesi oryantasyon
 • Uygun bir işe yerleştirme
 • Uçak bileti danışmanlığı
 • Konaklama yeri temini
 • Vergi iade işlemleri

Programa katılmak istediğiniz yaz döneminden önceki güz veya bahar döneminde okulunuzu dondurduysanız, maalesef programa katılamazsınız.