Yurtdışında Yüksek Lİsans

Polonya Yüksek Lisans

Polonya Yüksek Lisans

Başkenti Varşova olan Polonya, Orta Avrupa ülkesinde konumlanmıştır. Ülkenin resmi dili Lehçedir. Almanya, Çekya, Slovakya, Rusya, Litvanya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Baltık Denizi ile çevrelenmiş olan ülke, Avrupa'nın dokuzuncu büyük ülkesidir. 38 milyon nüfusa sahip olan Polonya, dünya nüfus sıralamasında 33. Sırada yer alıyor. Polonya'ya eğitim çerçevesinde baktığınız zaman ortaya kaliteli eğitim ve sosyal bir ülke çıkıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktorada öğrencilerin ilk tercihleri arasında olmayı başaran Polonya, ALES sınavına gerek duymadan yüksek lisans öğrencisi kabul ediyor. Polonya'da yüksek lisans yapmanın birçok ayrıcalığı var. Öğrenciler maddi manevi zorluk yaşamadan ülkeye uyum sağlıyor, akademik kariyerlerine sağlam adımlar atma şansı buluyor. 

Polonya'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Birçok ülke varken Polonya'da yüksek lisans yapmanın avantajları nelerdir? Neden Polonya? İşte o avantajlar;

İngilizce eğitim: Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor. İngilizce konusunda yetersiz olan öğrenciler 3 – 6 – 9 – 12 aylık takvimlerle düzenlenmiş olan yabancı dil hazırlık kurslarına katılıyor.

Üçüncü dil avantajı: Ana dili İngilizce olmayan bir ülkede yüksek lisans yapmanın en büyük avantajı Türkçe ve İngilizce haricinde ekstra bir dil öğrenmek. Polonya'da bir yandan eğitim alırken diğer yandan sokaktaki sosyal yaşam sayesinde Lehçe öğrenebilirsiniz. Lehçeyi temel seviyede öğrenmek ilerleyen dönemlerde kariyer fırsatları oluşturabilir.

Burs olanakları: Polonya, öğrenci dostu bir ülke, Polonya hükümeti öğrencilerin nitelikli eğitim alabilmesi için yaşam masraflarına yardımcı olacak burs olanakları sağlıyor. Devletin ve özel kuruluşların sağladığı burslar sayesinde öğrenciler maddi zorluk yaşamıyor.

Part-time iş: Polonya'da yüksek lisans yaparken elbette part time işlerde çalışabilirsiniz. Eğitim programınızı aksatmayacak şekilde, haftada yaklaşık 20 saat kadar çalışma hakkınız bulunuyor. Bu süre tatillerde tam gün oluyor. Polonya'da öğrencilerin yapabileceği birçok iş var.

Prestij kazanımı: Varşova Teknik Üniversitesi, Krakow Üniversitesi, Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi gibi Polonya'da bulunan köklü eğitim kurumları sayesinde prestijli bir diplomaya sahip olursunuz.

Araştırma olanakları: Polonya gerek üniversite gerek kütüphaneleriyle geniş araştırma olanaklarına sahiptir. Üniversite öğrencileri tez aşamasında, uzmanlaştıkları alanlarda diledikleri kaynakları bulabiliyor.

Ekonomik yaşam koşulları: Polonya yüksek lisans anlamında çok yüksek bütçeler içermemekte olup, sosyal yaşamıyla da ekonomik koşullara sahiptir. Öğrenciler burs ve yarı zamanlı işten kazandıkları parayla rahatlıkla geçinebiliyor.

Kariyer fırsatları: Avrupa'nın önemli şirketlerinin yer aldığı Polonya, ekonomik anlamda güçlü bir ülke profili çiziyor. Genç nüfusun yoğun olduğu ülkede üniversiteden mezun olan gençler, büyük ölçekli şirketlerde işe başlama fırsatı yakalıyor.

Staj imkanları: Yüksek lisans öğrencileri, uzmanlaştıkları alanlarda eğitim alırken aynı zamanda staj yapabiliyor. Ülkedeki gelişmiş sektörler, öğrencilere staj yapma ve iş dünyasına adım atma şansı sunuyor.

Polonya'da Yüksek Lisans Yapma Şartları
Polonya'da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

  • Polonya üniversiteleri, yüksek lisans için başvuru yapmak isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor, zahmetli şartlar aramıyor.
  • Öğrenciler, lisans mezunu olmalıdır. ALES'e girme şartı bulunmuyor.
  • İngilizce konusunda yeterli dil bilgisine sahip olmayan öğrenciler, şartlı başvuru neticesinde kabul görüyor. Eğitim öncesinde İngilizce hazırlık okuyorlar.
  • Yeterli İngilizce bilgisine sahip olanlar eğitim dönemiyle birlikte yüksek lisansa başlayabiliyor.

Polonya'da Yüksek Lisans Süresi
Polonya'da yüksek lisans süresi 2 yıldır. Ancak bazı bölümlerde 1 ila 1,5 yıl eğitim süresi olabiliyor. Programın içeriğine göre eğitim süresi farklılık gösterebiliyor.

Polonya'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Polonya hükümeti, yüksek lisans yapan öğrencileri desteklemek amacıyla, mezuniyet sonrasında 2 yıl çalışma izni veriyor. Bu iki yıllık süre, öğrencilere iş yaşamında deneyim kazanmaları için fırsat oluşturuyor. Öte yandan ülkedeki genç çalışan nüfusun artmasını sağlıyor. Polonya'da iş yaşamına atılmak maddi manevi kazanç sağlıyor.

Polonya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak
Polonya'da yüksek lisans yaparken çalışmaya engel bir kural bulunmuyor. Polonya hükümeti, ders programına göre çalışmak isteyen öğrencilere izin veriyor. Okul zamanı part time, tatil günlerinde ise tam zamanlı çalışma mümkündür.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp