SİZİ ARAYALIM  

Polonya Yüksek Lisans

İçindekiler

Başkenti Varşova olan Polonya, Orta Avrupa ülkesinde konumlanmıştır. Ülkenin resmi dili Lehçedir. Almanya, Çekya, Slovakya, Rusya, Litvanya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Baltık Denizi ile çevrelenmiş olan ülke, Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. 38 milyon nüfusa sahip olan Polonya, dünya nüfus sıralamasında 33. Sırada yer alıyor. Polonya’ya eğitim çerçevesinde baktığınız zaman ortaya kaliteli eğitim ve sosyal bir ülke çıkıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktorada öğrencilerin ilk tercihleri arasında olmayı başaran Polonya, ALES sınavına gerek duymadan yüksek lisans öğrencisi kabul ediyor. Polonya’da yüksek lisans yapmanın birçok ayrıcalığı var. Öğrenciler maddi manevi zorluk yaşamadan ülkeye uyum sağlıyor, akademik kariyerlerine sağlam adımlar atma şansı buluyor. 

Polonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Birçok ülke varken Polonya’da yüksek lisans yapmanın avantajları nelerdir? Neden Polonya? İşte o avantajlar;

İngilizce eğitim: Polonya’da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor. İngilizce konusunda yetersiz olan öğrenciler 3 – 6 – 9 – 12 aylık takvimlerle düzenlenmiş olan yabancı dil hazırlık kurslarına katılıyor.

Üçüncü dil avantajı: Ana dili İngilizce olmayan bir ülkede yüksek lisans yapmanın en büyük avantajı Türkçe ve İngilizce haricinde ekstra bir dil öğrenmek. Polonya’da bir yandan eğitim alırken diğer yandan sokaktaki sosyal yaşam sayesinde Lehçe öğrenebilirsiniz. Lehçeyi temel seviyede öğrenmek ilerleyen dönemlerde kariyer fırsatları oluşturabilir.

Burs olanakları: Polonya, öğrenci dostu bir ülke, Polonya hükümeti öğrencilerin nitelikli eğitim alabilmesi için yaşam masraflarına yardımcı olacak burs olanakları sağlıyor. Devletin ve özel kuruluşların sağladığı burslar sayesinde öğrenciler maddi zorluk yaşamıyor.

Part-time iş: Polonya’da yüksek lisans yaparken elbette part time işlerde çalışabilirsiniz. Eğitim programınızı aksatmayacak şekilde, haftada yaklaşık 20 saat kadar çalışma hakkınız bulunuyor. Bu süre tatillerde tam gün oluyor. Polonya’da öğrencilerin yapabileceği birçok iş var.

Prestij kazanımı: Varşova Teknik Üniversitesi, Krakow Üniversitesi, Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi gibi Polonya’da bulunan köklü eğitim kurumları sayesinde prestijli bir diplomaya sahip olursunuz.

Araştırma olanakları: Polonya gerek üniversite gerek kütüphaneleriyle geniş araştırma olanaklarına sahiptir. Üniversite öğrencileri tez aşamasında, uzmanlaştıkları alanlarda diledikleri kaynakları bulabiliyor.

Ekonomik yaşam koşulları: Polonya yüksek lisans anlamında çok yüksek bütçeler içermemekte olup, sosyal yaşamıyla da ekonomik koşullara sahiptir. Öğrenciler burs ve yarı zamanlı işten kazandıkları parayla rahatlıkla geçinebiliyor.

Kariyer fırsatları: Avrupa’nın önemli şirketlerinin yer aldığı Polonya, ekonomik anlamda güçlü bir ülke profili çiziyor. Genç nüfusun yoğun olduğu ülkede üniversiteden mezun olan gençler, büyük ölçekli şirketlerde işe başlama fırsatı yakalıyor.

Staj imkanları: Yüksek lisans öğrencileri, uzmanlaştıkları alanlarda eğitim alırken aynı zamanda staj yapabiliyor. Ülkedeki gelişmiş sektörler, öğrencilere staj yapma ve iş dünyasına adım atma şansı sunuyor.

Polonya’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir? 

Polonya’da yüksek lisansa başvuru yapmadan önce şartları bilmekte fayda var. Şartlar şöyle;

  • Polonya üniversiteleri, yüksek lisans için başvuru yapmak isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor, zahmetli şartlar aramıyor.
  • Öğrenciler, lisans mezunu olmalıdır. ALES’e girme şartı bulunmuyor.
  • İngilizce konusunda yeterli dil bilgisine sahip olmayan öğrenciler, şartlı başvuru neticesinde kabul görüyor. Eğitim öncesinde İngilizce hazırlık okuyorlar.
  • Yeterli İngilizce bilgisine sahip olanlar eğitim dönemiyle birlikte yüksek lisansa başlayabiliyor.

Polonya’da Yüksek Lisans Süresi

Polonya’da yüksek lisans süresi 2 yıldır. Ancak bazı bölümlerde 1 ila 1,5 yıl eğitim süresi olabiliyor. Programın içeriğine göre eğitim süresi farklılık gösterebiliyor.

Polonya’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı

Polonya hükümeti, yüksek lisans yapan öğrencileri desteklemek amacıyla, mezuniyet sonrasında 2 yıl çalışma izni veriyor. Bu iki yıllık süre, öğrencilere iş yaşamında deneyim kazanmaları için fırsat oluşturuyor. Öte yandan ülkedeki genç çalışan nüfusun artmasını sağlıyor. Polonya’da iş yaşamına atılmak maddi manevi kazanç sağlıyor.

Polonya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Polonya’da yüksek lisans yaparken çalışmaya engel bir kural bulunmuyor. Polonya hükümeti, ders programına göre çalışmak isteyen öğrencilere izin veriyor. Okul zamanı part time, tatil günlerinde ise tam zamanlı çalışma mümkündür.

Polonya Öne Çıkan Üniversiteleri

Varşova Üniversitesi

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi 

Wrocław Üniversitesi

Poznań Adam Mickiewicz Üniversitesi 

Politechnika Łódzka Üniversitesi

Kozminski Üniversitesi

Lazarski Üniversitesi

Varşova Sosyal Ve Beşeri Bilimler Üniversitesi 

Warsaw Ekonomi Üniversitesi

Polonya Yüksek Lisans Başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Polonya yüksek lisans başvuru tarihleri Nisan- Temmuz arasında ve ya ara dönem Kasım – Ocak arasında uygun Polonya Yüksek Lisans programları seçilerek ilgili üniversiteye yapılır. Polonya master başvuru tarihleri bazı üniversitelerde farklıdır.

Polonya Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

Polonya’da Yüksek Lisans programını tamamlayan öğrenciler, Türkiye’ye döndükten YÖK’e başvurarak diplomalarının denkliğini alabilirler. Ayrıca Polonya’da alınan diplomalar Avrupa Birliği ve tüm dünyada geçerlidir.

Polonya Yüksek Lisans Konaklama İmkanları

Polonya’da Yüksek Lisans eğitimi alacak öğrenciler için ilk konaklama seçenekleri devlet yurtlarıdır. Bu yurtların ücretleri aylık ortalama masrafı 130-140 Euro’dur ve öğrenciler iki kişilik odalarda konaklamaktadır. Bu yurtlar genelde temel gereksinimleri yerine getiren en düşük ücretli yurtlardır.Polonya’da Yüksek Lisans eğitimi alacak öğrenciler için bir diğer konaklama seçeneği özel yurtlardır. Özel yurtlar , devlet yurtlarına göre daha konforludur. Çift kişilik odalar aylık ortalama 200 Euro, tek kişilik odalar ise aylık ortalama 250 Euro’dur.

Öğrenci evlerinde genellikle 3 oda bulunur. Odalar tek kişilik ve iki kişilik olarak değişir. Evde bulunan mutfak,banyo ve salon ortak kullanımlıdır. Tek kişilik odalar ortalama 250 Euro, çift kişilik odalar ise ortalama 200 Euro’dur.

Polonya sağlık sistemi nasıl? Polonya’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Öğrenci sigortası her öğrencinin hakkıdır. Aylık ortalama 10 Euroya yapılan sigorta tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmanızı sağlar.

Tüm uluslararası öğrenciler Polonya’da bir sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır.Avrupa Birliği vatandaşları Avrupa Sağlık Sigortası Kartı ( EHIC ) temelinde kendi sağlık haklarını kullanmalarına izin verilmektedir. Diğer ülkelerin vatandaşları, kendi ülkelerinde sağlık giderlerini kapsayan ticari sigorta poliçesini yaptırması gerekmektedir.
Bununla birlikte, Polonya’da Tüm Sağlık Kurumlarından yararlanabilmek için PZU veya NFZ gibi sigorta şirketlerinden alınan poliçeler herhangi bi bir sağlık sorunu olduğunda sizlere en hızlı şekilde yardımcı olabilmektedirler.

Polonya Yüksek Lisans Vizesi nasıl alınır? 

Polonya’ya öğrenci olabilmek için bir yükseköğretim kurumundan başvurunuzun kabulünü aldıktan sonra D Tipi Ulusal Vize’ye başvurmanız gerekmektedir. Bu vize, ilk giriş tarihinden itibaren bir yıl boyunca 90 günden daha uzun bir süre Polonya’da öğrenci olarak kalmak isteyen kişilere verilir.

· Buna ek olarak, her bir 180 günlük süre boyunca, Schengen üyesi devletlerin topraklarına giriş tarihinden itibaren, diğer Schengen ülkelerinin topraklarında 90 günü geçmemek koşuluyla seyahat edilebilir.

· Ulusal vize aktiflik süresi 1 yıldır.

Polonya Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 150 € -200 €
Aylık Yeme-içme 15 PLN
Şehiriçi Aylık Ulaşım 100 PLN
Giyim 120 € -180 €
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 5 PLN-15 PLN
Internet 50 PLN
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 20 PLN
Cappucıno 5.50 PLN
Su 2.68 PLN
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 2.45 PLN
Yumurta 6.28 PLN
Taze Peynir 21.47 PLN
Tavuk Fileto 15.55 PLN
Ekmek 2.64 PLN
Portakal 4.46 PLN
Patates 1.66 PLN
Domates 4.78 PLN
Yerel Bira 2.92 BLN

Polonya Yüksek Lisans Fiyatları

Polonya’da Yüksek Lisans ücretleri bölümden bölüme ve okuldan okula farklılık gösterir. Ortalama olarak yılda 3,000€ ila 5,000€ arasındadır.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
Collegium Civitas in Warsaw 4.140 €
Kozminski University in Warsaw 6.670 €
Lazarski University in Warsaw 2280 € – 2820 €
Polish-Japanese Academy of Information Technology in Warsaw 5.850 €
Poznan University of Economics and Business 2.890 €
Poznan University of Medical Sciences 14550 €- 14950 €
Poznan University of Technology 4300 € – 31780 €
SWPS University of Social Sciences and Humanities in Warsaw 5250 € -9000 €
University of Economics and Human Sciences in Warsaw 3500 € – 10000 €
University of Lodz 2000 € – 3000 €
University of Warsaw 6000 €-18000 €
University of Wroclaw 1650 € – 4150 €
Warsaw Medical University 5700 €- 17500 €
Warsaw University of Business 2.900 €
Warsaw University of Life Sciences 2000 € – 2500 €
Warsaw University of Technology 3000 €- 10000 €
Wroclaw Medical University 11670 €- 13700 €
Wrocław University of Science and Technology 4.000 €
DEVAMINI GÖR

Polonya Üniversiteleri ve Fiyatları

Diğer Ülke Seçenekleri