SİZİ ARAYALIM  

Ukrayna Üniversite Okumak

İçindekiler

Ukrayna ortalama üniversite fiyatları ne kadar?

Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukrayna’da üniversite okumak gerçekten de çok cazip. Ukrayna’da hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir. Ukrayna’da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 1.900 – 4.500 USD arasındadır.

Ukrayna üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Ukrayna üniversiteleri Kasım – Eylül aylarında derslerine başlamaktadır, Ukrayna üniversitelerine başvuru genellikle Şubat ayında başlar ve Ağustos ayına kadar devam eder. Başvuru evraklarının hazırlanması, başvuru, kabul, vize ve yolculuk gibi süreçler ve ayrıca erken kayıt indirimleri göz önüne alınarak başvuru ne kadar erken yapılırsa o kadar avantaj sağlanır.

Ukrayna üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Ukrayna Üniversiteleri kabul şartları konusunda oldukça avantajlı ve esnek. Ukrayna’da üniversite başvurusu yapabilmek için yalnızca lise diplomasına sahip olmanız yeterli. Üniversiteler herhangi bir sınava girmenizi genellikle talep etmiyor. Ukrayna üniversitelerinin çok büyük bir çoğunluğunda eğitim dili Rusça olduğu için yalnızca ilk sene bir Rusça hazırlık sınıfına kaydolmanız gerekiyor.

Kesin ve Ön kayıt için genellikle istenilen belgeler;

• Lise Diploması 

• Lise Transkripti 

• Doğum belgesi

• Sağlık Raporu 

• Pasaport kopyası 

• Biometrik Vesikalık Fotoğraf (2 adet)

Ukrayna Üniversitelerinde YÖK Denkliği var mı?

Ukrayna’da lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin diplomaları YÖK tarafından denklik kapsamındadır ve Türkiye’de kolaylıkla iş bulma imkânına sahiplerdir. Türkiye’deki denklikle beraber aynı zamanda öğrencilerin diplomaları Avrupa ülkelerinde de geçerli olmaktadır.

Ukrayna Üniversite konaklama imkanları

Ukrayna’da hemen hemen birçok Üniversitenin yurdu bulunmaktadır . Genellikle 3-4 kişilik olan yurt odalarının ücretleri kişi başı yıllık 500$ ile 1500$ arasında değişmektedir. Ukrayna’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerimizin bir kısmı Üniversitenin kendi yurtlarında konaklamayı tercih ederken bir kısmı da ev kiralayarak konaklamayı tercih etmektedir.

Kiev’de ev kiraları diğer şehirlere oranlara biraz daha yüksektir. Şehir merkezine uzaklığı, evin genişliği, yaşı ve konforu gibi kriterler göz önüne alındığında iki odalı bir evin aylık kirası 250$ ile 750$ arasında değişecektir.

Ukrayna’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Ukrayna’ya giden her üniversite öğrencisi eğitim süresini kapsayan zorunlu sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sağlık sigortası kapsamında öğrenci her hangi rahatsızlık durumunda ücretsiz olarak tüm devlet sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alabilmektedir. Bununla birlikte her öğrenci, her yıl okula kayıt yaptırmadan önce zorunlu sağlık kontrolünden geçirilmektedir. Kan tahlilinden göze, KBB’dan akciğer röntgenine kadar tüm kontrolleri yapılan öğrenci varsa bir rahatsızlığı öğrenci hastanesinde ücretsiz tedavi edilmektedir. Bu kontroller sonucunda sağlıklı olduğu raporu alan öğrenci okula kayıt yaptırmaktadır. Bunun yanı sıra Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda öğrenciler ücretsiz olarak öğrenci hastanesinden yararlanabilmektedir.

Ukrayna üniversite vizesi nasıl alınır?

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk yapmaları gereken şey vize başvurusu için evrakların hazırlanmasıdır. Ukrayna öğrenci vizesi için öncelikle üniversite için davetiye başvurusu yapılır ve davetiyesi verilen öğrenci için konsoloslukta vize işlemleri başlatılır.

Ukrayna öğrenci davetiyesi için gerekli evraklar;

• Lise Diploması

• Lise Not ortalaması(Transkript)

• Pasaport (Bitiş süresi minimum 2 yıl)

Ukrayna Hakkında Genel Bilgiler

Ukrayna; Doğu Avrupa’da konumlanan, topraklarının tamamı Avrupa’da bulunan yüz ölçümü en büyük ülkedir. Türkiye’nin kuzeyinde yer alan bu ülkenin Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. 603 bin kilometrelik yüz ölçümü ile aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesine de komşu olan Ukrayna’nın başkenti ise Kiev’dir. Bunların yanında ülkenin anadili Ukraynacadır. Ancak Rusça ve İngilizce de yoğun olarak konuşulan diller arasında yer almaktadır. Ayrıca Ukrayna, dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmeye aday pek çok eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda her yıl dünyanın pek çok yerinden öğrenci, üniversite eğitimi için bu ülkeyi tercih etmektedir. Peki, Ukrayna’da üniversite eğitimi almanın avantajları nelerdir?

Neden Ukrayna’da Üniversite Eğitimi?

Ukrayna, son yıllarda üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, ülkede yer alan üniversitelerden alınan diplomaların diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olmasıdır. Ancak Ukrayna’da üniversite eğitimi almak için daha pek çok neden bulunmaktadır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Ukrayna’da yer alan üniversiteler, dünyanın sayılı eğitim kurumları arasına girme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Çünkü bu ülkede yer alan üniversiteler, üstlendikleri misyonun farkındadır ve eğitim standartlarını yükseltmek amacı ile kendilerini sürekli güncellerler, geliştirirler.
  • Ukrayna üniversitelerinin pek çoğu, eğitim seviyesi bakımında dünyaca kabul görmüş eğitim kurumlarıdır. Hatta dünya çapında tanınan bilim adamları yetiştirmişledir. Bu bilim adamlarından birisi de ünlü Skorsky helikopterinin tasarımcısı Igor Ivanovich Sikorsky’dir. Yine periyodik cetvelin yaratıcı Dimitri İvanoviç Mendeleev’de bu ülkenin üniversitelerinde yetişmiştir.
  • Bunların yanında eğer üniversite eğitiminiz için Ukrayna’daki üniversitelerden birisini tercih ederseniz, aynı zamanda üç dilde eğitim alma imkânına da sahip olursunuz. Çünkü ülkede Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olmak üzere üç dilde eğitim verilmektedir. Bu sayede üniversiteden mezun olduğunuzda bu dilleri sosyal hayatta rahatlıkla kullanabilecek seviyeye gelebilirsiniz.
  • Ukrayna üniversiteleri, kaliteli eğitim vermelerinin yanında aynı zamanda sundukları sosyal ve kültürel imkânlarla da ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda okulların hemen hepsinde spor kompleksleri, konferans salonları, kütüphaneler, tiyatro ve aktivite salonları yer almaktadır.
  • Tüm bunların dışında ülkede yer alan üniversiteler, teorik eğitimin yanında pratiğe de büyük önem vermektedir. Bu anlamda seçtiğiniz bölümde teorik dersleri takip ederken aynı zamanda bölümünüz ile ilgili pratik eğitimler alabilir, alanınızda uzmanlaşabilirsiniz.

Ukrayna’da Üniversite Eğitim Sistemi

Öğrencilerin Ukrayna’da bir üniversitede eğitimlerine başlamaları için öncelikli olarak yeterli dil seviyesine gelmek için hazırlık sınıfı eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Hazırlık eğitiminin tamamlanmasının ardından öğrenciler, Ukrayna üniversitelerinden dilediklerine kayıt başvurusu yapabilirler.

Ukrayna’da üniversite eğitimi, 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlayan bireyler, sonrasında 1,5 yıllık uzmanlık eğitimi almalıdır. Bunun yanında Ukrayna’da yer alan bir üniversiteyi bitirmenizin ardından dilerseniz yüksek lisans(master) da yapabilirsiniz. Ülkede yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Yine doktora eğitimi almak isterseniz de 3 ile 6 yıl arası değişen bir eğitim almanız gerekmektedir.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Sırasında Çalışma Hakkı

Üniversite eğitimi için Ukrayna’yı tercih eden öğrenciler pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bunların arasında lisans eğitimleri sırasında yasal çalışma izni de yer almaktadır. Bu anlamda öğrenciler dilerlerse part-time bir işte çalışarak yaşam masraflarının bir kısmını çıkarabilirler.

Ukrayna Üniversitelerinin Öne Çıktığı Alanlar

Ülkede dünya sıralamasına girmiş birçok üniversite yer almaktadır. Bu üniversiteler sundukları kaliteli eğitim ile akademik kariyer hayali kuran öğrencilerin hayallerini süslemektedir. Yine Ukrayna’da yer alan üniversitelerin öne çıktığı bazı alanlar yer almaktadır. Bu alanlar arasında özellikle mühendislik bölümleri yer almaktadır. Ancak bunların yanında ülke üniversiteleri hukuk, dil bilimleri, psikoloji ve öğretmenlik alanlarında da ön plana çıkmaktadır.

Üniversite Eğitiminden Sonra Çalışma Hakkı 

Oturum izniniz Ukrayna’da eğitim aldığınız sürece geçerlidir. Yani bir lisans programına kayıt olduğunuzda 4 yıllık oturma izni almalısınız. Eğer lisans eğitiminiz sonrasında ülkede iş bulmak ve çalışmak istiyorsanız, gerekli yasal prosedürleri yerine getirmeli ve oturum izni almalısınız.

Ukrayna’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ukrayna eğitim sistemi, Sovyetler Birliği’nin temelini oluşturur niteliktedir. Sovyetler Birliği’nin parladığı yıllarda pek çok buluş ve teknolojik gelişme Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilmiştir. Örneğin; oda boyutlarında olarak bahsedilen bilgisayarlar Kiev üniversitelerinde üretilmiştir. Bu ve buna benzer verilebilecek sayısız örnek, Ukrayna eğitim sisteminin bir özeti niteliğindedir. Son derece temelli ve kaliteli Ukrayna üniversitelerinde eğitim alarak siz de rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca mezuniyetinizde Rusçayı anadiliniz gibi öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer İngilizce de biliyorsanız çok dilli biri olarak şirketinizin joker elemanı olma ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Yine Rusça bilmenin profesyonel anlamda sağladığı avantajların yanı sıra, aynı dili bilen ve farklı bölgelerden gelen öğrenciler ile kaynaşma imkânı da bulabilirsiniz. Bu sayede farklı kültürler tanıyacak ve ufkunuzu açacaksınız. Ayrıca Ukrayna’da eğitim almanızın ardından Türkiye’de bir devlet üniversitesinde çalışabilirsiniz. Bunun için diplomanız YÖK tarafından onaylanmalıdır.

Tüm bunların yanında genel olarak ülkede yer alan üniversite ve bölümlerden bahsetmemiz gerekirse; Igor Skorsky Kiev Politeknik Enstitüsü, Harkov Karazin Üniversitesi ve Sumy Üniversitesi mühendislik ve sayısal alanlarda ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Sumy ve Harkov Üniversiteleri; tıp, eczacılık ve diş hekimliği; Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi ise dil bilimleri ve hukuk gibi alanlarda kaliteli bir lisans eğitimi sunmaktadır.

DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri