SİZİ ARAYALIM  

Odessa Ulusal Ekonomi Üniversitesi

Odessa Ulusal Ekonomi Üniversitesi  Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden biri, 1921 yılında ekonomi alanında yüksek nitelikli uzmanlar yetiştirmek amacıyla, ekonomik problemlerin genel spektrumunu araştırmak amacıyla kurulmuştur. Odessa Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin seçkin bilim insanları, ekonomi politikasının temel ilkelerini geliştirerek, üniversiteyi Ukrayna’nın güneyindeki büyük bir bilimsel ve ekonomik merkez haline getirdi.

Odessa devlet ekonomi üniversitesi başta lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri vererek tüm dünyada tanınan bir üniversitedir. Her yıl Ukrayna lisans ve master eğitimi almak isteyen pek çok öğrenciye ev sahipliği yaparken sunduğu eğitim ve öğretim imkânlarıyla tanınmaktadır.
Milli Ekonomi Üniversitesi sınav şartı aramayan bir özelliğe sahiptir. Öğrencilerin eğitim alabilmeleri için herhangi bir lise diplomalarının olması yeterlidir. Taban puan uygulaması yoktur ve öğrenciler Rusça eğitim alabilmektedir. Ülkede ve çevre coğrafyada ekonomi alanında en önde gelen yükseköğretim kuruluşlarından olması nedeniyle bu üniversite Avrupa Birliği (EUA) üyesidir. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden öğrencilere ev sahipliği yapan üniversite, mezun olan öğrencilerine de prestijlibir kariyer sunmaktadır. Bu yönleriyle Ukrayna Üniversiteleri arasında çok önemli bir yere sahiptir.

Üniversitenin bilimsel kadrosu, fakültenin yaklaşık 500 kişisidir. Bunların% 55’i, 36 profesör, bilim doktorları dahil, bilimsel bir dereceye sahiptir. Üniversitede 9 akademisyen, 4 onurlu eğitim işçisi, bilim adamı ve mühendis çalışıyor. Bu, bilim ve teknoloji gelişiminin öncelikli yönleri üzerinde başarılı bir şekilde temel ve uygulamalı bilimsel araştırma yürütmeyi sağlar. Odessa Devlet Ekonomik Üniversitesi’nin dünya eğitim alanına entegrasyonu, Avrupa Üniversiteler Birliği üyeliğiyle doğrulanmaktadır. Üniversite takımının yüksek uluslararası notu, CIS, Almanya, Meksika, İsrail, Avusturya, Hollanda, İtalya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Polonya, Fransa, vb. 49 eğitim ve bilim kurumu ile işbirliği içerisindedir.