SİZİ ARAYALIM  

Hollanda'da Üniversite Okumak

İçindekiler

Hollanda üniversite fiyatları ne kadar?

Hollanda’da üniversite fiyatları €7.000-€32.000 aralığında değişkenlik göstermektedir. Araştırma üniversitelerinde okumak isteyen bir öğrencinin lisans eğitimi için ortalama €13.000 yıllık eğitim masrafı oluşmaktadır. Uygulamalı üniversitelerde ise ortalama yıllık eğitim bütçenizin €9.000 civarında olması gerekir.

Hollanda üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Genel olarak lisans programlarında ve yüksek lisans derecelerinde başvurular temel başvuru sistemi StudieLink üzerinden 15 Ocak tarihinde kapanırken uluslararası öğrenci birimleri ve üniversitelerin kendi başvuru platformları bu tarihi Nisan’a kadar çekmekte ve başvuruları açık tutmaktadır.

Hollanda üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Hollanda’daki üniversiteler tarafından aranan kabul şartları üniversiteden üniversiteye göre değişebilmektedir.

Hollanda Üniversite Başvurusu için Gerekli Belgeler

• 2 adet vesikalık fotoğraf

• Niyet mektubu

• Lise Diploması

• Lise transkriptinizin 

• Başvuru ücreti

Hollanda üniversite konaklama imkanları

Genel olarak özel yurt opsiyonları ve öğrenci evleri yaygındır. Eğitim masrafları yanında öğrencilerin göz önünde bulundurması gereken önemli bir gider olan konaklama Hollanda’da erken davranıldığı takdirde çok yüksek fiyatlarda değildir. Ayda 500€-800€ arasında değişen bu kira bedelleri şehirden şehre değişmektedir. Eve çıkmak ise genellikle 950€’nun üstünde fiyatlardadır.

Hollanda’da okurken çalışmak mümkün mü?

Hollanda hükümeti Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşı olan öğrencilere başka bir prosedür Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrencilere ise farklı bir prosedür uygulamaktadır. Bu farklılıklar öğrencilerin çalışma iznini de yakından ilgilendirmektedir. AB ve İsviçre vatandaşlarının çalışma iznine gerek duymamalarına rağmen, özellikle Türkiye’den Hollanda’ya eğitim için giden öğrencilerin sahip oldukları sınırlı oturum izni dolayısıyla çalışma saatleri ve hakları biraz daha sınırlı olmaktadır.

Yaz dönemi dışında pek çalışma imkanı bulamayan uluslararası öğrenciler iş buldukları takdirde genellikle haftada 10 saate kadar çalışabilirler. Yaz aylarında tam zamanlı çalışma imkanı bulan uluslararası öğrencilerin tam zamanlı işte çalışmamaları de önerilmektedir.

Hollanda’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Uluslararası öğrenci durumunda olan öğrenciler sağlık sigortası yaptırmak zorunda değillerdir. Çünkü ikamet eden bireyler olarak gözükmüyorlardır. Ancak burada eğitim aldıkları zaman içinde sağlık sisteminden faydalanabilmeleri için, özel sağlık sigortası yaptırmaları şarttır. İkametiniz olmadığı için standart Hollanda sigortası yaptırmanız mümkün değildir.

Hollanda’da üniversite vizesi nasıl alınır?

Öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce Hollanda öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Hollanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar:

• En az 9 ay geçerli olan bir pasaport

• Son 6 ay içerisinde çekilmiş, biometrik 2 adet vesikalık fotoğraf

• Üniversiteden verilen Kabul mektubu

• Türkiye’de aldığınız son diploma ve transkript

• Dil Yeterlilik Belgesi (IELTS, TOEFL)

• Neden Hollanda’da üniversite eğitimi alınmak istediğini belirten, başvuru sahibi tarafından imzalanmış niyet mektubu

• Hollanda’da yaşam masraflarınızı karşılayacak kişi sponsorunuzun mali belgeleri (banka hesap dökümü, ve destekleyici belgeler. Örneğin işveren ise vergi levhası, çalışan ise maaş bordrosu gibi)

• Seyahat ve eğitim sağlık sigortası

• Sabıka kaydı

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler;

Hollanda, Avrupa kıtasının batısında bulunur. Doğuda Almanya ile kuzey ve batıda kuzey denizi ile güneyde ise Belçika ile komşudur. Ülkenin resmi dili Hollandacadır. Bu dil Flemenkçe dilinin bir lehçesidir ve Hollanda ülkesindeki insanlar tarafından kullanılır. Ülkenin başkenti en çok nüfusun yaşadığı Amsterdam’dır.  Amsterdam dışında ülkenin büyük şehirleri Rotterdam, Lahey, Utrecht, Eindhoven’dır. Hollanda Avrupa kıtasının nüfus yoğunluğu bakımından en yüksek ülkelerinden biri olmak ile birlikte topraklarının birçoğu deniz seviyesi altındadır. Hollanda aynı zamanda Avrupa birliği üyesi ve Schengen ülkelerindendir. Hollanda turuncu rengi, laleleri, inekleri ve bisikletleri ile ünlü bir ülkedir.
Hollanda, güçlü ekonomiye sahip dünya ülkelerinin başlarında gelmektedir. Dünya üzerinde en yüksek ihracat geliri olan on ülke arasındadır.  Kişi başına düşen $60.000 gayri safi milli hasılası ile Hollanda dünyanın en zengin 11. ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkedeki işsizlik oranı yaklaşık %4 civarındadır.

Hollanda Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Hollanda dünya üzerinde hatırı sayılır üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Hollanda’da 37’si uygulamalı bilimler üniversitesi (University of Applied Sciences)  14’ü araştırma üniversitesi (Research Universities) olarak toplam 51 üniversite bulunmaktadır. Bu ünversitelerin 13’ü dünyanın en iyi ilk 200 üniversite listesinde bulunmaktadır. Uygulamalı bilimler üniversitesinde eğitimler yoğunlukla uygulamaya ve pratiğe dayalıdır. Araştırma üniversitelerinde eğitimler ise yoğunlukla akademik çalışmalara ve bu konudaki araştırmalara yöneliktir. Hollanda’da lisans eğitiminin süresi eğitim alacağınız üniversitenin Uygulamalı bilimler üniversitesi mi yoksa araştırma üniversitesi mi olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Uygulamalı bilimler üniversitelerinde lisans eğitimleri 4 yıl, araştırma üniversitelerinde ise lisans eğitimleri 3 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıl sürmektedir. Eğitim dili Hollandaca olmak ile birlikte birçok üniversitenin popüler bölümlerinde İngilizce programlarda sunulmaktadır.
Hollanda üniversiteleri türlerinin dışında kurumsal yapıları ile de iki ayrılmaktadır.

Bunlar;
-WO Bilimsel Eğitim veren üniversitelerdir. Öğrencilere odaklanacakları alanları seçmelerine ve bu alana göre seçmeli dersler ile kendi programlarını kendilerinin hazırlama fırsatı sunulur.
-HBO Meslek uygulamalarına yönelik eğitimleri öğrencilerine sunan bu okullar teorik bilgi, pratik ile mümkün olduğu kadar pekiştirilmektedir.
Hollanda üniversite eğitim sisteminde üniversitelere giriş için bir sınav bulunmamaktadır. Bu sınavlar yerine üniversiteler kendi belirledikleri giriş şartlarını uygularlar. Eğitim sistemindeki başarı ve bunun gibi birçok nedenle Hollanda üniversitelerine çok sayıda başvuru gerçekleşmektedir. Bu durum öğrenciler arasında rekabeti oldukça artırmaktadır.
Hollanda’da ülkemizde olduğu gibi merkezi bir üniversiteye giriş sınavı bulunmadığından üniversiteler kendi belirledikleri kıstaslara göre öğrencilerini seçmektedir. Hollanda üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterildiğinden uluslararası öğrenciler tarafından çok yüksek talep görmektedir.

Neden Hollanda’da Üniversite Eğitimi

 • Dünyada yaşanması en güvenilir ülkelerin başında Hollanda gelmektedir.
 • Yaşam standartları oldukça yüksek ve kalitelidir. Bundan dolayı dünyada en mutlu insanların yaşadığı ülkelerin başında gelmektedir.
 • Hollanda üniversitelerinin sunmuş olduğu İngilizce program çeşitliliği birçok ülkeye göre fazladır ve halkın neredeyse tamamı İngilizce konuşabilmektedir.
 • Dünyanın en köklü eğitim sitemine sahip olmak ile birlikte, dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz.
 • Hollanda, uluslararası öğrencileri üniversite eğitimleri süresince part time çalışma imkanı vermektedir.
 • Merkezi konumu ile birlikte diğer Avrupa ülkelerine ulaşımın çok kolay olması.
 • Türkiye’ye yakın bir konumdadır.

YÖK Denkliği

Türkiye’deki Yüksek öğretim kurulu olarak bilinen YÖK, denklik için yurtdışı üniversitelerinden alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, Türkiye’deki üniversiteler tarafınca sunulan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eş değer olduğunun belirlenme işlemine denklik işlemi denmektedir. Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları ve Denklik Yönetmeliğince aşağıda bahsedilmiş 5 kuruluşun hazırlamış olduğu listenin ilk 1000 sırasında bulunan üniversiteler tanınır ve bu okullardan alınan diplomalar için denklik verilir.
Bu 5 kuruluş;

 •  QS World University Rankings
 • Times Higher Education (THE) World University Ranking
 • University Ranking by Academic Performance (URAP)
 • Academic Ranking of World Universities (ARWU)
 • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking

Yurtdışında eğitim aldığını üniversite yukarıdaki kurumların yayınlamış olduğu listede ilk 1000 üniversite arasında yer almıyorsa, denklik alabilmek için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Yurtdışında Tıp eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl YKS’ye girerek sayısal alanından sıralamada ilk 40 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında hukuk eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl YKS’ye girerek eşit ağırlık alanından sıralamada ilk 150 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında mimarlık eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl, YKS’ye girerek sayısal alanından sıralamada ilk 200 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl, YKS’ye girerek sayısal alanından sıralamada ilk 240 bin öğrenci arasında yer almış olmanız gerekmektedir.
 • Yurtdışında diğer alanlarda eğitim almak isteyenler için eğitime başlanacak yıl, YKS’ye girerek eğitim alınacak bölüme en az Türkiye’deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları gerekmektedir.

Hollanda Üniversiteleri Kabul, Başvuru Şartları ve Süreci

Hollanda Üniversitelerinin başvuru şartları, başvuru yapılacak üniversitenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde eğitim alacaklar için;
Genel olarak Lise mezuniyet ortalamasının en az 80+ not ortalaması, IELTS academic sınavından minimum 6,0 puan almış olmak yeterli olmak ile birlikte; Araştırma Üniversitelerinde eğitim alacaklar için;
Yukarıdaki şartlara ek olarak IB diploma ya da en az 4 AP dersi almış olması gerekmektedir.

Hollanda Üniversiteleri Başvuru Belgeleri

 • Lise diploması ve not dökümü (transkript)
 • Dil yeterlilik belgesi IELTS (6,0 ve üstü) ya da TOEFl sonucu (80 veya üstü)
 • Eğitim, gelecek planlarınızı anlatan niyet mektubu (Başvuru yapılacak okul ve bölüm özelinde yazılır)
 • Öğretmenlerden alınacak 2-3 adet referans mektupları.
 • Yetenek gerektiren sanat, tasarım, mimarlık gibi bölümlere başvuranlar için portfolyo.
 • Hollanda’da bulunan Araştırma üniversitelerine dil yeterliliği ve diploma puanı ile girmek sadece yeterli olmamaktadır. Bu üniversiteler Uluslararası Bakalorya (IB) diploması talep etmektedir.  Uygulama üniversiteleri ise not ortalaması ve İngilizce dil yeterliliğine sahip öğrencileri kabul etmektedir. Bu kriterleri sağlamayan öğrenciere ise Foundation Year adı altında hazırlık eğitimi de sunulmaktadır.

Başvuru Tarihleri

Hollanda’da bulunan üniversitelerin akademik eğitime başlama tarihleri genel itibari ile Eylül ayının ikinci haftasıdır. Aynı zamanda bahar dönemi de genel itibari ile Ocak ayı gibi başlamaktadır. Okulların başlangıç tarihlerine göre başvuruların organize edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Hollanda üniversiteleri başvuru tarihleri, okuldan okula değişmek ile birlikte genel itibari ile şubat ve nisan ayları arasında devam etmektedir. Başvuru yapılacak üniversitenin, bölümün popülerliğine, bulunan kontenjan sayısına göre üniversiteler başvuru tarihlerinin sonuna gelmeden de başvuruları kapayabilirler. Bu sebeple Hollanda üniversitelerine başvuru için en ideal zaman karar verdiğiniz an itibari olmaktadır.

Yaşam Masrafları

Hollanda’da üniversite eğitimi almayı planlayan öğrenciler için, en önemli konulardan biri de Hollanda’daki yaşam masraflarıdır. Bu masraflar genel itibari ile eğitim, konaklama, beslenme, giyinme ve eğlence olarak ana başlıklarda toplanabilir.
Hollanda üniversitelerinin ücretleri, okuldan okul ve bölümden bölüme göre değişmek ile birlikte yıllık ortalama 8000 € ile 15000 e arasında değişmektedir.
Öğrencilerin Hollanda’da konaklama masrafları, yurt, özel daire, apart konaklama gibi seçeneklerden hangisinde kalacaklarına bağlı olarak değişmektedir. Hollanda’da yurt ücretleri aylık olarak 150 € ile 650 €  arasında değişmektedir. Özel daireler ise aylık olarak 1000€ ile 3000€ arasında değişmektedir ve bu ücretleri arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
Yukarıdaki konaklama ve eğitim masraflarının yanında öğrencilerin, yaşam masrafları ortalama 400 € ile 750 € arasında olabilmektedir. Öğrencilerin harcama alışkanlıkları bu süreci doğrudan etkilemektedir. Özetleyecek olursak Hollanda’da üniversite eğitimi alacak bir öğrenci için okul ücretinin dışında aylık ortalama 1000€ yaşam masrafları için gerekli olmaktadır.

Çalışma İzni

Hollanda’da üniversite okuyacak uluslararası öğrencilerin çalışma izinleri, hangi milletten olduklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Türk pasaportuna sahip öğrencilerin eğitimleri devam ederken çalışabilecekleri süre haftada maksimum 10 saattir. Öğrenciler yaz aylarında veya üniversitelerin tatil dönemlerinde full time çalışma hakkına sahiptirler.

Vize süreci

Öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce Hollanda öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Hollanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar:

 • En az 9 ay geçerli olan bir pasaport
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş, biometrik 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Üniversiteden alınan Kabul mektubu
 • Türkiye’de aldığınız son diploma ve transkript
 • Dil Yeterlilik Belgesi (IELTS, TOEFL)
 • Neden Hollanda’da üniversite eğitimi alınmak istediğini belirten, başvuru sahibi tarafından imzalanmış niyet mektubu.
 • Varsa başarı, eğitim, yeterlilik sertifikaları
 • Hollanda’da yaşam masraflarınızı karşılayacak kişi sponsorunuzun mali belgeleri (banka hesap dökümü, ve destekleyici belgeler. Örneğin işveren ise vergi levhası, çalışan ise maaş bordrosu gibi)
 • Seyahat ve eğitim sağlık sigortası
 • Sabıka kaydı
DEVAMINI GÖR

Hollanda Üniversiteleri ve Fiyatları