SİZİ ARAYALIM  

İrlanda Yüksek Lisans

İçindekiler

İrlanda ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunan ülke. Büyük Britanya’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kapsayan topraklarda bulunmaktadır. İrlanda’nın doğusunda İrlanda denizi batısında ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Başkenti Dublin olan İrlanda’nın para birimi Euro’dur.  İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

İrlanda’da yüksek Lisans Yapmanın Avantajları, Yüksek Lisan İçin Neden İrlanda’yı tercih etmelisiniz ? İşte size İrlanda’da Yüksek Lisans yapmanın avantajları;

Eğitim kalitesi;   İrlanda dünyaca ünlü köklü eğitim kurumları master ve doktora programları öğrencilerinin ilgisini çekmektedir. Bu üniversitelerde yapılan akademik araştırmalar, yetiştirilen bilim insanları İrlanda üniversitelerini diğer ülkelerde bulunan üniversitelere göre öne çıkarıyor.

Yabancı dil avantajı;    İngilizce Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesin problemi olarak ortaya çıkmaktadır. İrlanda Birleşik Krallık ülkeler topluluğuna bağlı bir ülke olduğundan ülkenin ana dili İngilizcedir. İngilizceyi tüm ayrıntıları ile öğrenebilmek öğrencilere akademik eğitimlerinde ve profesyonel kariyerlerinde ekstra kapılar açabiliyor.

Stratejik konum;    İrlanda ile Türkiye arası ortalama 4 saat sürmektedir. İrlanda’nın bulunduğu konum itibari ile hem Türkiye’ye hem de diğer Avrupa ülkelerine yakın mesafede bulunuyor. Bu durumda İrlanda’da eğitim alacak öğrenciler için tatillerini fırsata çevirme imkanı sunuyor.

Üniversite İmkanları; İrlanda’da bulunan üniversitelerin tamamı İngiltere eğitim sistemini benimsemiştir. İrlanda’da bulunan tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.  Okulların eğitim kaliteleri dünya standartlarındadır. İrlanda da bulunan birçok üniversite dünyada ki en iyi ilk bin üniversitenin içerisinde bulunmaktadır. İrlanda üniversiteleri öğrencilerine akademik ve sosyal anlamda da kendilerini geliştirebilecek imkanlar sunmaktadır.

İrlanda Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi; İrlanda’da yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir. Eğitim sistemi olarak İngiltere eğitim sistemini benimsemiş İrlanda’da okullar Türkiye’de ki gibi Eylül- Ekim aylarında başlamaktadır. İrlanda üniversitelerinin diplomaları tüm dünyada geçerli olmaktadır.

İrlanda öğrencilere çalışma izni veriyor; İrlanda hükümeti yüksek lisans eğitimlerini alan öğrencilere haftada 20 saat (part-time) çalışma izni vermektedir. Böylece öğrenciler bir yandan İrlanda’da üniversite eğitimi alırken bir yandan da çalışarak cep harçlıklarını çıkarabilirler. Ülke öğrenciler için bir çok iş imkanı sunmaktadır.

İrlanda öğrencilere mezun olduktan sonra çalışma hakkı tanıyor; İrlanda hükümeti, ülkelerinde yüksek lisans bitirmiş öğrencilerine ise şartsız koşulsuz 2 yıl çalışma izni vermektedir. Böylece öğrenciler eğitimleri sonlandıktan sonrada İrlanda’da yaşama şansına sahip olabilirler. Avrupa kıtasının en gelişmiş ülkelerinden biri olan İrlanda’da kariyer yapma fırsatı öğrenciler için en çok cezbeden nokta olabiliyor.

İrlanda Öne Çıkan Üniversiteleri 

Trinity Koleji

Dublin Teknoloji Üniversitesi

Dublin Şehir Üniversitesi

İrlanda Galway Ulusal Üniversitesi

Dublin İşletme Okulu

Maynooth Üniversitesi

İrlanda Yüksek Lisans Fiyatları ne kadar?

İrlanda’da Yüksek Lisans fiyatları bölümden bölüme ve okuldan okula farklılık gösterir.Ortalama olarak yüksek lisans programları 5.000-15.000 EUR arasında değişmektedir.

İrlanda Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları nelerdir?

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almanın ilk şartı bir lisans derecesine sahip olmaktır. İngilizce anadilin değilse (veya daha önce İngilizce eğitim veren bir bölümde okumadıysan) başvurunun bir parçası olarak uluslararası çapta kabul gören bir dil sınavına girmen de gerekir. İrlanda üniversiteleri; TOEFL, IELTS ve PTE Academic formatları gibi uluslararası kabul görmüş çeşitli dil sınavlarını kabul eder. İrlanda Üniversiteleri ayrıca adaylardan bölüme ve alana olan ilgilerini açıklayan ve araştırma yapacakları konunun amaçlarını özetleyen bir niyet mektubu yazmalarını isteyebilir. Bazı durumlarda bir mülakata girmen istenebilir, bu koşul özellikle prestijli kurumlarda çok talep gören bölümler için geçerlidir.

İrlanda Yüksek Lisans Başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

İrlanda’da birçok okul başvuru tarihlerini Nisan sonu olarak belirlemiştir. Öğrencilerin üniversite son sınıftayken başvuru yapıp şartlı kabul alma hakkı vardır. İrlanda yüksek lisans programları kontenjan oranına bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle erken başvuru yapan öğrenciler öncelikli olarak değerlendirilir. Bazı okullar başvurularını yıl boyu açık tutmaktadır ve herhangi bir tarih sınırlaması bulunmamaktadır.

İrlanda Yüksek Lisans Programlarında Yök Denkliği var mı?

İrlanda Üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerin hepsi İngiltere eğitim sistemini uygulamaktadır ve yüksek kalitede eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir.

İrlanda Yüksek Lisans Konaklama İmkanları

İrlanda konaklama seçenekleri aslında genel olarak aile yanı ve özel yurt konaklaması olarak ikiye ayrılır. İrlanda’da eğitime gelen öğrencilerin konaklama olarak her ülke gibi tercih edebileceği farklı seçenekler vardır. Aile yanı veya yurt ile öğrenci evleri şeklindedir. 

İrlanda Sağlık Sistemi nasıl? İrlanda’da öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

İrlanda’da eğitim almak ve öğrenci vizesi başvuruları için kapsamlı sağlık sigortasına yaptırmak bir zorunluluktur. Dublin ve diğer şehirlerde gelişmiş sağlık hizmetlerin bulunan ve kolayca ulaşılabilen birçok hastane mevcuttur. Ancak kapsamlı sigortalar haricindeki diğer sağlık sigortaları ayakta tedavi masraflarını karşılamamaktadır.Sağlık merkezlerinde muayene ücreti ortalama 50-60 Euro arasındadır. Acil servislerdeki muayene ücreti ise 100 Euro dur.

İrlanda’ da diş tedavi ücretleri de diğer sağlık hizmetleri gibi sağlık sigortası kapsamı dışındadır.

İrlanda Okurken Çalışmak mümkün mü?

İrlanda’ya Yüksek Lisans ya da üniversitelere eğitim almaya giden öğrencilere, üniversitelerin açık olduğu dönemlerde part time haftada 20 saat yasal çalışma izni verilirken, üniversitelerin kapalı olduğu yaz dönemlerinde full time haftada 40 saat yasal çalışma izni verilmektedir.

İrlanda Yüksek Lisans vizesi nasıl alınır? 

İrlanda’ya vize başvurusu yaparken İrlanda Konsolosluğuna değil, aracı kurum olan VFS Global’e başvuru yapmanız gerekmektedir. VFS Global’e İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep ofislerinin birinden herhangi bir randevu almadan, sadece belge teslimi ile başvuru yapılabilmektedir.

DEVAMINI GÖR