SİZİ ARAYALIM  

Almanya Yüksek Lisans

İçindekiler
Almanya ya da resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, Ortak Avrupa ülkesidir. Seksen iki milyonu aşan nüfusa sahip olan ülke, Avrupa Birliği’nin en yüksek nüfusunu barındırıyor. Almanya, Amerika’dan sonra dünyanın en fazla göç alan ülkesidir. Türkiye’den de binlerce insan Almanya’ya göç ederek yaşam kurmuşlardır. Almanya’da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor. Almanya, başkenti Berlin ve diğer şehirleriyle birlikte mükemmel bir eğitim seçeneği. Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyenleri güzel avantajlar ve fırsatlar bekliyor. 
 

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

 
Almanya’da yüksek lisans yapmak için pek çok avantaj bulunuyor, işte o avantajlar;
 

Bölüm seçenekleri: Almanya gibi dünya çapında üniversitelere sahip bir ülkede yüksek lisans yapmak istiyorsanız eğer, sizi; teknolojiden sosyal bilimlere, işletmeden sanata kadar pek çok alanda eğitim bölümünün beklediğinden emin olabilirsiniz.

Akademik isimler: Almanya’da yüksek lisans yapmanın en büyük avantajlarından biri üniversitelerin sahip olduğu akademik isimler. Okullardaki hocaların dünya çapında eğitim vermesi, mezun olan kişiye yeni fırsatlar yaratıyor.
Ekonomik rakamlar: Almanya hükümeti eğitime büyük önem gösteriyor. Üniversite eğitimi ve yüksek lisans programları ücretsiz veriliyor. Burada yüksek lisans yapmak istediğinizde sizi sadece ekonomik yaşam masrafları bekliyor olacak.

Burs olanakları: Almanya hükümeti ve ülkedeki özel kuruluşlar, öğrencileri destekleyen kişi ve kurumlar yüksek lisans öğrencilerine çeşitli burs olanakları sunuyor. Birçok öğrenci bu burslarla eğitimi süresince kaliteli bir yaşam sürüyor.

Dil öğrenme: Almanya’da eğitim dili Almanca ve İngilizcedir. Ülkede uluslararası bir eğitim olduğundan dünyanın pek çok yerinden farklı diller konuşan insanlarla karşılaşılıyor. Yüksek lisans eğitiminizi sürdürürken Almanca öğrenebilir, farklı dillerde pratik yaparak yeni diller keşfedebilirsiniz. 

Part-time iş&Staj: Almanya, sanayi ve ticaret anlamında gelişmiş bir ülke. Üniversiteler bu kuruluşlarla uyumlu bir eğitim veriyor. Yüksek lisans yaparken bir yandan Alman şirketlerinde, kamu kuruluşlarında proje bazlı stajyerlik yapabilir, yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Mezun olduğunuzda ‘uygulamalı eğitim’ almış olursunuz. 

Asistanlık fırsatları: Yüksek lisans yapan her öğrencinin hayali, okuduğu okulda asistanlık yapmaktır. Almanya’da yüksek lisans yaparken bağlantılarınızı kurabilir, gerekli başvuruları yaparak mezuniyet sonrasında asistanlık yapabilmek için fırsatlar oluşturabilirsiniz.

Araştırma olanakları: Almanya’daki üniversitelerin laboratuvar, kütüphane ve bilim alanları öğrencilere müthiş fırsatlar sunuyor. Araştıran, öğrenen ve geliştiren öğrencileri destekleyen hükümet, geniş araştırma olanaklarıyla yüksek lisans öğrencilerini sevindiriyor.

Farklı kültürler: Almanya, üniversiteleriyle dikkat çeken bir ülke kabul ediliyor. Milyonlarca insan lisans ve master programları için Almanya’yı seçiyor. Üniversite ortamının kültür mozaiği olduğunu söylemek mümkündür. Yüksek lisans yaparken yeni kültürlere dokunabilir, yeni arkadaşlar edinebilir, ileriye yönelik kariyer planlaması veya girişim ortaklıkları kurabilirsiniz.
 

Almanya’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya’da yüksek lisans yapmak hayal değil. Kolay başvuru ve kabul şartları ile binlerce öğrenci rotasını Almanya’ya çeviriyor. İşte o şartlar;

– Lisans diploma ortalamanız 2,70 ve üstünde olmalıdır.
– Mezun olduğunuz alanda yüksek lisans programı seçmeniz gerekiyor.
– Mezun olduğunuz veya olacağınız okuldan referans mektupları almalısınız.
– Lisans mezunu olmak veya mezun seviyesinde olmalısınız.
– Almanca dil seviyenizi TestDAF ile belgelemeniz gerekiyor. Eğitim dilini İngilizce seçmeniz halinde ise İngilizce için yeterlilik seviyesinde olmanız şartı aranıyor.
– Yabancı dil için yüksek lisans öncesi eğitim alma şansına sahipsiniz.
– Almanya’da Yüksek Lisans Süresi
– Almanya’da yüksek lisans eğitiminin süresi 2 yıldır. Toplam 4 dönemden oluşan eğitimin ilk 3 döneminde ders, son döneminde ise tez yazılır. 
– Almanya’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
– Almanya’da yüksek lisans yapmanın en güçlü yönü, mezuniyet sonrasında müthiş işlerde çalışabilme hakkıdır. Mezun olduğunuz alanlarda iş başvurusu yaptığınız takdirde kariyerinize fayda sağlayacak önemli kuruluşlarda iş hayatına adım atabilirsiniz. Almanya’da alacağınız eğitim uluslararası geçerlilik sağlayan bir eğitim olduğundan farklı ülkelerde de aynı eğitim diplomanızla kendi alanınızda iş başvuruları yapabilirsiniz.
 

Almanya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Almanya hükümeti, yüksek lisans öğrencilerine haftada 20 saat çalışma hakkı tanıyor. Öğrenci olduğunuz sürece çalışabilirsiniz. Öğrenci çalışma izni hakkı sayesinde yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz.
 

Almanya’nın Öne çıkan Üniversiteleri

– Münih Teknik Üniversitesi
– Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi
– Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi
– Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü
– Humboldt Üniversitesi
– Berlin Teknik Üniversitesi
– Rwth Aachen Üniversitesi
– Berlin Freıe Üniversitesi
– Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

Almanya Yüksek Lisans başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

 
Almanya’da Yüksek lisans öğrenimi için genellikle başvuru tarihleri 15 Ocak ve 15 Temmuz olmaktadır.
 

Almanya Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

 
Almanya Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Almanya üniversitelerinden Yüksek Lisans,Master derecelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği mevcut olacaktır
 

Almanya Yüksek Lisans konaklama imkanları

 
Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler genellikle özel yurt ya da öğrenci konaklama hizmetlerinden yararlanmaktadır. Almanya’da ilk olarak konaklama konusunda dikkat çeken konaklama Studentenwerk tarafından sahip olunan yurtlardır. Bu yurtlar her üniversite kasabası içerisinde bulunmaktadır. Yani Almanya’nın herhangi bir yerinde eğitim görüyor olsanız dahi Studentenwerk yurtları sizin olduğunuz bölgede olacaktır. Aylık  ortalama 240 Euro gibi uygun bir ücret ödemesi olduğu için bu yurtlara talep oldukça fazladır. Bu yüzden erken başvuruda bulunmak sizin için oldukça faydalı olacaktır. Studentenwerk resmi internet sitesini ziyaret ederek bu yurtlara başvurabilirsiniz.
 

Almanya Sağlık Sistemi nasıl? Almanya’da Öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

 
Almanya özel sağlık sigortası aylık sadece 33 Euro karşılığında şahsınıza özel olarak yapılır. Almanya’da eğitim alan öğrenciler üniversite bünyesinde, özel sağlık kuruluşları bünyesinde bütün sağlık hizmetlerini hiçbir ek masraf yapmadan karşılayabilirler. Almanyada öğrenci sağlık sigortası her öğrenci tarafından zorunlu yapılmalıdır.
Sağlık sigortası yapılırken size özel bir sağlık kartı hazırlanır. Almanyada Aile hekimlerinin ( Haus Artz ) muayenehanelerine giderek sınırsız sağlık talep edebilirsiniz.
 

Almanya Yüksek Lisans Vizesi nasıl alınır?

 
Almanya Konsolosluğu’ndan yüksek lisans öğrenci vizesi talep edilememektedir. Yüksek lisans öğrenci vize başvuruları, aracı kurumların vize başvuru merkezleri üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Almanya Yaşam Masrafları

 
GİDERLERMASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil)530 €
Aylık Yeme-içme60 €- 150 €
Şehiriçi Aylık Ulaşım49 €
Giyim120 €- 180 €
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb.20 € -100 €
Internet13 €
RESTORANÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek12.83 €
Cappucıno3.64 €
Su0.75 Cent
MARKET FİYATLARIÜCRET
Süt1.04 €
Yumurta2.65 €
Taze Peynir12.74 €
Tavuk Fileto8.49 €
Ekmek1.81 €
Elma2.63 €
Domates1.29 €
Yerel Bira (kasa)0.9 Cent

Almanya Yüksek Lisans Fiyatları

Almanya yüksek lisans ücretleri birçok üniversitede talep edilmez. Almanya master fiyatları dönemlik 200 Euro-550 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

ÜNİVERSİTELERYILLIK FİYATLARI
BERLIN INTERNATIONAL UNIVERSITY5,280 € – 6,500 €
BREMEN UNIVERSITY772 €
CBS INTERNATIONAL BUSINESS SCHOOL7.920 €
EU BUSINESS SCHOOL7.920 €
EU BUSINESS SCHOOL15,600 €
ISM INTERNATIONAL SCHOOL OF MANAGEMENT5,700 €
LANCHESTER UNIVERSITY LEIPZIG22,50 €
MACROMEDIA UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES5,300 € – 7,200 €
PADERBORN UNIVERSITY630 €
SRH BERLIN UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES9,118 € – 13,289€
UNIVERSITY OF EUROPE FOR APPLIED SCIENCES11,000 € – 13,500 €
WUPPERTAL UNIVERSITY620 €
DEVAMINI GÖR

Almanya Üniversiteleri ve Fiyatları