Yurtdışında Yüksek Lİsans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya ya da resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, Ortak Avrupa ülkesidir. Seksen iki milyonu aşan nüfusa sahip olan ülke, Avrupa Birliği'nin en yüksek nüfusunu barındırıyor. Almanya, Amerika'dan sonra dünyanın en fazla göç alan ülkesidir. Türkiye'den de binlerce insan Almanya'ya göç ederek yaşam kurmuşlardır. Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor. Almanya, başkenti Berlin ve diğer şehirleriyle birlikte mükemmel bir eğitim seçeneği. Almanya'da yüksek lisans yapmak isteyenleri güzel avantajlar ve fırsatlar bekliyor. 

Almanya'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları


Almanya'da yüksek lisans yapmak için pek çok avantaj bulunuyor, işte o avantajlar;

Bölüm seçenekleri: Almanya gibi dünya çapında üniversitelere sahip bir ülkede yüksek lisans yapmak istiyorsanız eğer, sizi; teknolojiden sosyal bilimlere, işletmeden sanata kadar pek çok alanda eğitim bölümünün beklediğinden emin olabilirsiniz.
Akademik isimler: Almanya'da yüksek lisans yapmanın en büyük avantajlarından biri üniversitelerin sahip olduğu akademik isimler. Okullardaki hocaların dünya çapında eğitim vermesi, mezun olan kişiye yeni fırsatlar yaratıyor.
Ekonomik rakamlar: Almanya hükümeti eğitime büyük önem gösteriyor. Üniversite eğitimi ve yüksek lisans programları ücretsiz veriliyor. Burada yüksek lisans yapmak istediğinizde sizi sadece ekonomik yaşam masrafları bekliyor olacak.
Burs olanakları: Almanya hükümeti ve ülkedeki özel kuruluşlar, öğrencileri destekleyen kişi ve kurumlar yüksek lisans öğrencilerine çeşitli burs olanakları sunuyor. Birçok öğrenci bu burslarla eğitimi süresince kaliteli bir yaşam sürüyor. 
Dil öğrenme: Almanya'da eğitim dili Almanca ve İngilizcedir. Ülkede uluslararası bir eğitim olduğundan dünyanın pek çok yerinden farklı diller konuşan insanlarla karşılaşılıyor. Yüksek lisans eğitiminizi sürdürürken Almanca öğrenebilir, farklı dillerde pratik yaparak yeni diller keşfedebilirsiniz.  
Part-time iş&Staj: Almanya, sanayi ve ticaret anlamında gelişmiş bir ülke. Üniversiteler bu kuruluşlarla uyumlu bir eğitim veriyor. Yüksek lisans yaparken bir yandan Alman şirketlerinde, kamu kuruluşlarında proje bazlı stajyerlik yapabilir, yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Mezun olduğunuzda ‘uygulamalı eğitim' almış olursunuz. 
Asistanlık fırsatları: Yüksek lisans yapan her öğrencinin hayali, okuduğu okulda asistanlık yapmaktır. Almanya'da yüksek lisans yaparken bağlantılarınızı kurabilir, gerekli başvuruları yaparak mezuniyet sonrasında asistanlık yapabilmek için fırsatlar oluşturabilirsiniz.
Araştırma olanakları: Almanya'daki üniversitelerin laboratuvar, kütüphane ve bilim alanları öğrencilere müthiş fırsatlar sunuyor. Araştıran, öğrenen ve geliştiren öğrencileri destekleyen hükümet, geniş araştırma olanaklarıyla yüksek lisans öğrencilerini sevindiriyor.
Farklı kültürler: Almanya, üniversiteleriyle dikkat çeken bir ülke kabul ediliyor. Milyonlarca insan lisans ve master programları için Almanya'yı seçiyor. Üniversite ortamının kültür mozaiği olduğunu söylemek mümkündür. Yüksek lisans yaparken yeni kültürlere dokunabilir, yeni arkadaşlar edinebilir, ileriye yönelik kariyer planlaması veya girişim ortaklıkları kurabilirsiniz.

Almanya'da Yüksek Lisans Yapma Şartları
Almanya'da yüksek lisans yapmak hayal değil. Kolay başvuru ve kabul şartları ile binlerce öğrenci rotasını Almanya'ya çeviriyor. İşte o şartlar;

  • Lisans diploma ortalamanız 2,70 ve üstünde olmalıdır.
  • Mezun olduğunuz alanda yüksek lisans programı seçmeniz gerekiyor.
  • Mezun olduğunuz veya olacağınız okuldan referans mektupları almalısınız.
  • Lisans mezunu olmak veya mezun seviyesinde olmalısınız.
  • Almanca dil seviyenizi TestDAF ile belgelemeniz gerekiyor. Eğitim dilini İngilizce seçmeniz halinde ise İngilizce için yeterlilik seviyesinde olmanız şartı aranıyor.
  • Yabancı dil için yüksek lisans öncesi eğitim alma şansına sahipsiniz.

Almanya'da Yüksek Lisans Süresi
Almanya'da yüksek lisans eğitiminin süresi 2 yıldır. Toplam 4 dönemden oluşan eğitimin ilk 3 döneminde ders, son döneminde ise tez yazılır. 

Almanya'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Almanya'da yüksek lisans yapmanın en güçlü yönü, mezuniyet sonrasında müthiş işlerde çalışabilme hakkıdır. Mezun olduğunuz alanlarda iş başvurusu yaptığınız takdirde kariyerinize fayda sağlayacak önemli kuruluşlarda iş hayatına adım atabilirsiniz. Almanya'da alacağınız eğitim uluslararası geçerlilik sağlayan bir eğitim olduğundan farklı ülkelerde de aynı eğitim diplomanızla kendi alanınızda iş başvuruları yapabilirsiniz. 

Almanya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

Almanya hükümeti, yüksek lisans öğrencilerine haftada 20 saat çalışma hakkı tanıyor. Öğrenci olduğunuz sürece çalışabilirsiniz. Öğrenci çalışma izni hakkı sayesinde yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp