SİZİ ARAYALIM  

İspanya Yüksek Lisans

İçindekiler

İspanya yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Eğitim açısından yüksek standartları olan ülkede devlet üniversiteleri oldukça başarılıdır. Bunun yanında özel üniversiteler de gerek kurumsal ve özel bağlantıları gerekse uluslararası alandaki tanınmışlıkları ile öne çıkmaktadır. Avrupa’nın geneline göre yaşamın son derece hareketli olduğu İspanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler farklı dallarda eğitim alma imkanı bulabilmektedirler.

İspanya’da yüksek lisans programları 1 yıl yani 60 ECTS ya da 2 yıl 120 ECTS olarak hazırlanır. Bu programlara katılmak isteyen öğrenciler öncelikle İspanyolca dil seviyelerini geliştirmek durumundadır. Ancak ülkede İngilizce olarak da eğitim alma şansı bulabilmektesiniz. İspanya’da dil eğitimleri için de özel olarak eğitim veren okullar bulunmaktadır. Dilerseniz İngilizce dilde eğitim veren üniversiteleri de tercih edebilirsiniz. Birçok üniversitede master yani yüksek lisans eğitimi iki yıllıktır. Ancak bu ülkede yüksek lisans programlarına katılmadan önce bilinmesi gereken birçok detay bulunuyor.

İspanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İspanya’da yüksek lisans yapmanın birçok önemli avantajından bahsetmek mümkün olabilir. Öğrencilerin de bu ülkeyi yüksek lisans amacı ile tercih etmelerinde birçok önemli faktör söz konusudur. en önemli avantajları arasında ise şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • İspanya Avrupa’da yer alan bir ülke olduğundan öğrencilere çok daha rahat bir dolaşım şansı sunulmaktadır.
 • Eğitim kalitesi yüksek olan ülkeler arasında önemli bir yeri vardır.
 • Dünya çapında kullanılan bir dillerinin olması öğrencilere önemli bir dil avantajı sağlamaktadır.
 • Yaşam kalitesi yönü ile oldukça iyidir.
 • Öğrencilere sunulan birçok önemli avantajından bahsetmek mümkündür.
 • Farklı bir kültürü yakından tanıma şansı sunar.

Bunların yanı sıra gençlerin yurt dışı deneyimi kazanarak çok daha iyi standartlarda yaşam imkanı elde etmesine olanak tanımaktadır. İspanya’da yüksek lisans yapmanın son derece önemli avantajları vardır ve bu avantajları hemen her üniversite mezunu öğrenci değerlendirebilmektedir.

İspanya’da Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

İspanya’da yüksek lisans şartları bölümden bölüme farklılık gösterebilmektedir. Ancak öğrencilerin genel olarak bilmeleri gereken konulardan birisi dil yeterliliğinin olmasıdır. Öğrencilerin en az IELTS sınavından 6,5 puan almış olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda 2.5 üzerinde not ortalaması da gerekli olmaktadır. Bunlara ek olarak referans mektupları iyi düzeyde hazırlanarak kurumlara teslim edilmelidir. Öğrencilerin İspanya’da bir üniversitede yüksek lisans başvurusu yapabilmeleri için şu belgeleri hazırlamaları gerekir:

 • CV
 • Transkript belgesi
 • İki tane akademik alanda hazırlanan referans mektubu
 • İspanyolca ya da İngilizce bilgini kanıtlayan belgeler
 • Diploma
 • Pasaport
 • Başvuru formu
 • Motivasyon mektubu

Gibi belgeleri hazırlayarak üniversitelere başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek standartlarda eğitim veren kurumlar başarılı eğitim almak isteyen birçok öğrenciye önemli fırsatları bir arada sunmaktadır. Öğrenciler eğer İspanyolca programlara başvurmayı düşünüyorlarsa ilk olarak Instituto Cervantes tarafından yapılan DELE sınavına girerek hem yazılı hem de sözlü olarak dil bildiklerini kanıtlamak durumundalar. Başvurular sırasında en az B2 seviyesinde İspanyolca bilmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde İngilizce olarak eğitim almak isteyenler de yine B2 seviyesinde İngilizce bildiklerini kanıtlamalıdırlar. 4 alanda yani dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanlarında değerlendirilme yapılan sınavlara katılmalıdırlar. Bu sınavlar arasında TOEFL, IELTS gibi sınavlar yer almaktadır.

İspanya Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya yüksek lisans başvurusu yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de süreçtir. Eğitim sırasında birçok farklı masrafınız olacaktır. Konaklama, yaşam masrafları, üniversite harcı bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bu ihtiyaçları karşılamak için çeşitli burslara başvurular yapabilirsiniz. Burslar İspanya Hükümeti tarafından ya da özel şirketlerden verilmektedir. Üniversiteler de yine bu bursların bazılarını vermektedirler. Öğrencilere destek olan burslar eğitim sürecini daha da rahat bir duruma getirmektedir.

Burs alabilecek durumda olan öğrenciler eğitim süresince şartları sağladıkları müddetçe burs almaya devam ederler. Bunun yanında başvuru sırasında mutlaka üniversite tarafından kabul edilmiş olmanız gerekiyor. Üniversitelerin başvuru ücretlerini de ödemiş olmanız gerekmektedir. Öğrenciler başvuru tarihleri içerisinde istenilen belgelerle birlikte kayıtlarını yaptırabilmektedirler. İspanya yüksek lisans

İspanya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

İspanya’da yüksek lisans yaparken çalışmak birçok öğrenci için son derece önemli bir avantajdır. Ülke öğrencilere bu fırsatı vermektedir. Yani İspanya yüksek lisans eğitiminiz devam ederken aynı zamanda çalışma imkanı bulabilirsiniz. Bunun yanında yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra da 1 yıl çalışma izni ile ülkede kalabiliyorsunuz.

Ülkenin yüksek lisans öğrencilerine vermiş olduğu 1 yıllık çalışma izni son derece önemli bir avantaj olarak görülmektedir. Her yüksek lisans öğrencisi de bundan yararlanabilir. İspanya yüksek lisans kariyer fırsatları açısından son derece önemlidir. Bu ülkede bir süre kalmak ve çalışmak da yine yurt dışı deneyimi olmasından dolayı birçok öğrenci tarafından ilgi duyulan konulardandır.

İspanya Yüksek Lisansın Maliyeti Nedir?

İspanya yüksek lisans başvurusu yapacak olan öğrencilerin bilmesi gereken detaylardan birisi de maliyetlerdir. Yurtdışında eğitim görmek son derece masraflı ve yüksek maliyetler ortaya çıkarabilmektedir. Ancak İspanya hem yaşam standartları hem de maliyetleri bakımından ideal sayılabilecek Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok öğrencinin burayı tercih etmesinin nedeni de İspanya’daki eğitim fırsatlarını değerlendirmek istemektir. Yüksek lisans ücretleri üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak 4 bin ile 20 bin Euro arasında değişebilmektedir.

Bunların yanında öğrencilerin konaklama gibi birçok farklı maliyeti daha bulunmaktadır. Kişisel harcamaları ve barınma gibi masraflar kişilerin maliyetlerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Fakat birçok Avrupa ülkesine göre yine de iyi standartlarda yaşayarak eğitim alınabilmesi mümkündür. Özellikle öğrencilerin çalışma şanslarının olması maliyetlerini karşılayabilmelerinde son derece önemlidir.

İspanya Yüksek Lisans Mezunları Neler Yapabilir?

İspanya yüksek lisans mezunları birçok avantaja sahip olabilirler. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra ülkede 1 yıl daha çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Uluslararası özel şirketlerde ya da İspanya yerel işletmelerinde işe girerek yurt dışı alanında iyi bir kariyer edinme şansı bulabilirsiniz. Yüksek lisans mezunları kendi ülkelerinde de hem yabancı dil biliyor olmaları hem de yurt dışında çalışma deneyimi kazanmaları sayesinde kariyer fırsatları elde edebilirler.

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın en önemli yanı da farklı bir kültürü tanımaktır. Kişiler çeşitli kültürlerden insanları tanıyarak hem iş hem de özel çevresini geliştirme imkanı bulabilmektedir. İspanya’da yüksek lisans şartları taşıyan kişiler mezun olduktan sonra da birçok önemli fırsatı değerlendirme şansı elde edebilmektedirler.

Kişiler burada çalışmak istiyorlarsa mutlaka birtakım belgeleri de hazırlamalıdırlar. Hükümet mezunlara 1 yıl boyunca çalışma hakkı vermektedir. Aynı zamanda öğrencilik zamanlarında da eğitimlerinizi aksatmadığınız müddetçe ülkede çalışmaya devam edebilirsiniz. İspanya çalışma izni için ise şu belgeler istenmektedir:

 • İspanya’da yapılacak olan işin haftalık 20 saat olduğunu gösteren belge
 • Sağlık sigortası
 • Sağlık sertifikası
 • Yaşanılan yer hakkında bilgi
 • Sabıka kaydı belgesi

Gibi belgelerin mutlaka olması gerekiyor. Bu belgeleri hazırladıktan sonra ilgili kurumlara teslim ederek ülkede çalışma izni alma imkanı bulabilirsiniz. Ancak iş sözleşmeniz çalışma izni süresini aşmamalıdır. İspanya’da yüksek lisans yapmak sizlere birçok önemli avantajı bir arada sunmaktadır.

İspanya’nın Öne Çıkan Üniversiteleri Nelerdir?

İspanya üniversite seçimi konusunda en iyi ülkeler arasında yer alır. Dünyanın önde gelen birçok üniversitesine sahip ülkelerdendir. Hem Avrupa’da olması hem de eğitim maliyetlerinin yüksek sayılmaması İspanya’yı üniversite öğrencilerinin gözünde cazibe merkezi haline getirmektedir. Ülkede birçok üniversite bulunsa da en iyileri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Pompeu Fabra Üniversitesi
 • Autonomous University of Barcelona
 • University of Barcelona
 • Autonomous University of Madrid
 • University of Navarra

son derece popüler ve tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu okullarda beşeri bilimler, sosyal bilimler, ekonomi, işletme, hukuki ekonomi, uluslararası ilişkiler ve ekonomi gibi alanlarda yüksek lisans yapma şansı bulabilmektesiniz.

İspanya Yüksek Lisans Programlarında YÖK Denkliği Var Mı?

İspanya’da yer alan üniversiteler eğitim kalitesi bakımından son derece başarılıdır. Bundan dolayı da birçok öğrenci yüksek lisans için İspanya’yı tercih etmektedir. Üniversitelerde çok farklı alanlarda yüksek lisans eğitimlerine katılmak mümkün olmaktadır. Bunun yanında alınan eğitimin öğrencilere çok farklı avantajları sunulmaktadır.

Öğrenciler mezun olduktan sonra İspanya’da yüksek lisans programlarından aldıkları diploma ve sertifikaları rahatlıkla ülkelerinde kullanabilmektedirler. İspanya’da aldığınız eğitimin diploması YÖK denkliği olan bir diplomadır. Belirli eğitim standartlarını taşıyor olması diplomanın dünyanın birçok yerinde kabul edilebildiğini göstermektedir.

İspanya Sağlık Sistemi Nasıl? Hollanda’da Öğrenci Sağlık Sigortası Var Mı?

İspanya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler öncelikle seyahat sağlık sigortası yaptırmak durumundadır. Ülkede kaldıkları sürenin tamamını sigortanın kapsaması gerekir. Öğrenciler burada herhangi bir şekilde uzun süre ikamet etmeyecekleri için ülkede herhangi bir devlet tarafından yapılan sigortaları bulunmaz. Ancak hastane ve diğer sağlık kurumlarının hizmetlerinden yararlanabilmek için kendilerine özel sigorta yaptırmaları gerekir.

Sigortalarını İspanya’ya gitmeden önce yaptırmaları oldukça önemli bir konudur. Seyahat sağlık sigortasını yaptırdıklarında vize işlemlerine de kolaylıkla yaptırabilirler. Çünkü vize işlemleri sırasında seyahat sağlık sigortasının olmaması işlemlerin iptal edilmesine neden olabilir. Sigortanın aynı zamanda belirli hizmetleri kapsaması gerekir. İspanya yüksek lisans öğrencileri bu sigortaya yaptırdıkları takdirde sağlık sorunları yaşadıklarında özel ve devlet sağlık kurumlarından yararlanabilmektedirler.

İspanya Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız mutlaka öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor. Ülkede eğitim alabilmek için vize işlemlerinin eksiksiz yapılması gerekir. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden bahsedilebilir. Vize süreci son derece karmaşık bir süreçtir. Böyle durumlarda ne tür bir vize almanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Yanlış vize türüne başvuru yapmak tüm işlemlerinizi iptal edilmesine neden olabilir. Aynı zamanda başvuru sürecini ve eğitim dönemini kaçırmanıza neden olabilecek bir durumdur. İspanya öğrenci vizesi almak isteyen kişiler öncelikle başvurdukları okul tarafından kabul edilmelidirler. Kabul mektubunu aldıktan sonra vize işlemlerine başlamanız gerekir. Kolaylıkla vize işlemlerini yapabilirsiniz. Özellikle bu süreçte şu evrakları hazırlamanız gerekir:

 • Pasaport ve vize başvuru belgesi
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Konaklama ve uçak rezervasyon bilgileri
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi
 • Eğitim alacağınız okuldan gönderilen davet ya da kabul mektubu
 • Vize harç ücretini yatırdığınızı gösteren dekont

Gibi belgeleri eksiksiz hazırlamanız gerekir. Kolaylıkla bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde yapmak sizlere kısa sürede vizenizi almanızı sağlar. Vize harç ücretleri her sene güncellenmektedir. Bu nedenle vize belgelerini mutlaka seyahat öncesinde hazırlamalı ve harçları ilgili bankalara yatırmalısınız.

DEVAMINI GÖR

İspanya Üniversiteleri ve Fiyatları

Diğer Ülke Seçenekleri