SİZİ ARAYALIM  

Malta'da Üniversite Okumak

İçindekiler

Malta Hakkında Genel Bilgiler

Malta, Güney Avrupa’da yer alan keyifli bir ada ülkesidir. Resmi adı ise, Malta Cumhuriyetidir. İngilizce resmi dil olarak kabul edildiğinden dolayı üniversite eğitimi almaya giden bir öğrenci kolay bir şekilde uyum sağlayabilmektedir.

Aynı zamanda Malta, üniversite eğitim fiyatları ve yaşam giderleri açısından diğer ülkelere göre oldukça uygundur. Dolayısıyla, öğrencilerin tercih etmesindeki en büyük etkenlerden biridir.

Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan Malta, Avrupa’daki en düşük suç oranına sahiptir. Bu nedenle, öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Malta’da En Çok Tercih Edilen Bölümler

Malta’da İşletme ve Mühendislik gibi bölümlerin yanı sıra; Grafik Tasarım ve Animasyon gibi tasarıma yönelik çeşitli bölümler bulunmaktadır. Ancak ilgili bölümleri okuyabilmek için dil seviyesinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir.  Aynı zamanda, öğrencilerin not ortalaması seçtiği okula ve bölüme göre de oldukça önem arz etmektedir. 

Kabul ve Başvuru Şartları Süreci

Malta’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin, eğitim danışmanlarıyla süreci yönetmesi kabul oranını artırmasına yardımcı olacaktır.

Advice Yurtdışı Eğitim Danışmanları, öğrencilerin başvuru sürecini en doğru şekilde yönetmektedir. Bu sayede, öğrenciler istedikleri okulu danışmanlarıyla birlikte seçerken evraklarını da hızlı bir şekilde düzenleyip süreçlerini başlatabileceklerdir. 

Başvuru sürecinde en önemli olan şeyler arasında öğrencinin not ortalaması ve yeterli dil seviyesi gelmektedir. Bu noktada öğrenci, İngilizce dil seviyesini TOEFL ya da IELTS gibi sınavlarla kanıtlamak durumundadır. Genellikle üniversiteye kabul için IELTS sınavından 6.0 – 6.5 civarında skor alması gerekir.

Öğrenci yeterli dil seviyesine sahip değilse, üniversite bünyesinde Dil Hazırlık Eğitimi ya da kendisine uygun olan bir Dil Okulu seçmelidir. 

Üniversiteden kabul almak için gerekli olan başvuru belgeleri;

– Okul başvuru formu,

– Diploma,

– Transkript,

– IELTS veya TOEFL puanları,

– Pasaport,

– Referans mektupları,

– Niyet mektubu,

– Portfolyo,

– CV.

Malta’da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Malta’da üniversite başvuruları için öğrencilerin minimum lise mezunu olması yeterlidir. Malta eğitim sisteminin sağladığı avantajlardan biri de Avrupa Birliği ülkesi olması ve AB diploması vermesidir. Aynı zamanda Malta’da eğitim gören üniversite öğrencilerine yasal çalışma izni de verilmektedir.

Malta’da Lisans eğitimi üç yıl, yüksek lisans bir yıl kadar sürmektedir. Akademik yıl eylül ve temmuz ayları arasındadır. 

Malta’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

– Eğitimin İngilizce verilmesi,

– Avrupa Birliği ülkesi olması,

– Öğrencinin üniversite giriş sınavına tabi tutulmadan not ortalamasıyla birlikte lise diplomasının yeterli olması,

– Yasal olarak çalışma izni verilmesi,

– Yaşam giderlerinin diğer ülkelere göre oranla daha uygun olması,

– Schengen vizesi sayesinde diğer avrupa ülkelerine rahatlıkla gidilebilmesi

– İngiliz Diploması.

Malta’da Konaklama

Malta’da üniversite eğitimi alan öğrenciler genellikle daha uygun olduğu için ilgili okul’un yurtlarında konaklamayı tercih ederler. Çünkü ilgili üniversitelerin yurtları, öğrenciler için en konforlu olacak şekilde hazırlanır.

Öğrenciler bu yurtlar sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen kişilerle yabancı dilde konuşma pratiğine ve kendini sosyal anlamda geliştirme fırsatına sahip olurlar. Bunun yanı sıra, öğrenciler kiralık ev ya da paylaşımlı ev gibi yerlerde de kalabilirler.  

Malta Üniversitelerinde Fiyatlandırma

Malta’da özel üniversitelerin yanı sıra devlet üniversiteleri de bulunmaktadır. Üniversitelerin öğrenim ücretleri, ortalama yıllık 6.000 ila 12.000 Euro civarındadır. Ancak bu ücret, öğrencinin seçtiği okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Konaklama ve diğer kişisel giderler ise, öğrencinin yaşam masraflarına göre farklılık göstermektedir.

Yaşam Masrafları

Malta’da yaşam giderleri, diğer ülkelere göre daha uygundur. Ülkede üniversite eğitimi alan öğrenciler, haftalık olarak ortalama 100-150€ gibi bir bütçeyle market alışverişlerini yapabilirler.  Aynı zamanda bir kahveyi ortalama 2€, içecek ile birlikte bir öğle yemeğini de ortalama 15€’ya bulabilirler. 

Kira, market ve yiyecek gibi seçenekler göz önüne alındığında ortalama 600-700 Euro arasında bir gider söz konusudur. Ancak bu durum öğrencinin kişisel harcamalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Çalışma İzni

Malta’da 90 gün ve üzeri öğrenci vizesine sahip olan kişiler, yarı zamanlı olarak çalışma hakkına sahiptirler. Haftalık 20 saat çalışma hakkı olan öğrenciler, cafeler, restoranlar ve küçük işletmelerde çalışabilirler. Ancak çalışma hakkının ilk 90 günden sonra alınabileceği unutulmamalıdır. 

Vize Süreci

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler, Malta’da eğitim alabilmek için vize başvurusunda bulunmalıdır.

Vize başvurusu için gerekli belgeler;

– Vize başvuru formu,

– Pasaport,

– İki adet vesikalık,

– Öğrenim ücretlerini ve yaşam masraflarını karşılamak için yeterli paranın kanıtı,

– Eğitim kurumundan kabul mektubu,

– Uçak bileti ve konaklama onay belgeleri,

– Sağlık sigortası,

– Sponsor varsa Noter taahhütname.

DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri