SİZİ ARAYALIM  

İngiltere Yüksek Lisans

İçindekiler

Birleşik Krallık’ı meydana getiren en büyük ve merkezi ülke olan İngiltere, Büyük Britanya adasında bulunuyor. İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere’den oluşan Birleşik Krallık, meşruti monarşi ile yönetiliyor. İngiltere, “Üzerine güneş batmayan ülke” olarak anılıyor. İngiltere’nin sanayi ve ticaretteki başarısı, geniş topraklara sahip olması bu şekilde anılmasına sebep olmuştur. İngiltere, bugün hala çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kültür, ticaret, ekonomi, sanayi, eğitim ve turizm anlamında çok gelişen İngiltere, master yapmak isteyenler için de cazibe merkezi halindedir. İngiltere’de yüksek lisans yapmak, öğrencilere eğitim yolculuğunda güzel fırsatlar sunuyor. İşte İngiltere master programlarına dair bilinmesi gerekenler;

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

İngiltere, lisans ve yüksek lisans programı için mükemmel bir tercih. İşte İngiltere’de eğitim almanın size sunacağı avantajlar;
Modern üniversite ortamı: İngiltere, yenilik ve teknoloji konusunda öncü adımlar atan bir ülke. İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Burs olanakları: İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyenlerin önündeki engel, maddi boyut oluyor. Ancak İngiltere’de ve Türkiye’de akademik kariyer yapmak isteyen öğrencileri destekleyen kuruluşlar var.

Yabancı dil: İngilizce öğrenmek için İngiltere’den daha güzel bir rota olabilir mi? İngiltere’de yüksek lisans yaparken İngilizcenin tüm inceliklerini keşfedebilir, hem akademik hem de günlük İngilizceyi öğrenebilirsiniz.

İş ve Staj olanakları: İngiltere gibi ticaretin, sanayinin gelişmiş olduğu bir ülkede, akademik eğitim amacıyla ülkeye gelen tüm öğrenciler, dil yeterlilikleri olduğu takdirde kolaylıkla iş bulabiliyor, staj yapabiliyor.

Asistanlık fırsatları: İngiltere üniversitelerinde sadece eğitim almak değil aynı zamanda kariyer edinmek isteyen öğrenciler için akademik fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatları değerlendirmek İngiltere’de iyi bir kariyer başlangıcına zemin oluşturabilir.

Araştırma olanakları: İngiltere, öğrencilerin gelişimini desteklemek ve yaşama katkılarını sağlamak için üniversitedeki imkanları artırıyor. Diğer yandan ülkedeki gelişmiş kütüphaneler ve araştırma merkezleri öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

Farklı kültürler: İngiltere, farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir ülke. Özellikle üniversite ortamında, dünyanın her köşesinden gelen öğrenciler, size küresel bir arkadaşlık çevresi sağlar.

Akademik zenginlik: İngiltere üniversitelerinde yüzlerce bölüm seçeneği bulunuyor. İstediğiniz alanda lisansüstü eğitim alma şansına sahipsiniz. Okullardaki bölüm içeriği, derslerin kalitesi, akademik kadronun zenginliği sayesinde mezun olduğunuzda akademik ve kişisel anlamda istenilen seviyeye ulaşmış olursunuz.  

Kaliteli eğitim: İngiliz üniversiteleri, öğrencilerin ezberci sisteme dayalı bir eğitim almasını önler. Öğrencileri, düşünmeye, araştırmaya ve keşfetmeye yöneltir. Öğrenciler tüm eğitim boyunca istedikleri alanda uzmanlaşırken dünya standartlarında, kendilerini geliştiren, yeni bakış açıları kazandıran bir eğitimle mezun olur.

Yakın mesafe: Türkiye ile İngiltere arasındaki uçuş mesafesi 3,5 – 4 saattir. Zorunlu hallerde günübirlik ziyaretler bile yapılabilecek bir mesafe bulunuyor. Bu yakınlık sayesinde siz veya aileniz iki ülke arasında kolaylıkla ziyaretler gerçekleştirebilir.

Ekonomik yaşam: İngiltere, öğrenciler için gayet ekonomik bir ülke. Öğrencilere sunulan indirimler, toplu taşımadaki öncelikler, sosyal yaşamdaki avantajlar sayesinde burs ile veya yarı zamanlı iş ile İngiltere’de yaşayabilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere’de yüksek lisans şartları şöyledir;

  • Başvurular, eğitim döneminin başlamasına yaklaşık 6 ay kala yapılmalıdır.
  • Diploma notunun 2,50 ve üzeri olması istenir. Ancak daha düşük not ortalamasına sahip öğrenciler için çözüm imkanları bulunabiliyor.
  • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS) minimum 6,5 puan olmalıdır. Eğitim öncesinde 6 ay – 1 yıl yabancı dil hazırlık fırsatları elbette bulunuyor.
  • 2 akademik referans yazılmalıdır.
  • MBA derecesi için birçok üniversite 2 ila 3 senelik iş tecrübesi isteyebiliyor.
  • Sanat alanında yapılacak başvurularda öğrencilerden portfolyo istenebiliyor.

İngiltere’de Yüksek Lisans Süresi

İngiltere’de master yapmak isteyenler zaman konusunda büyük tasarruf sağlıyor. İngiltere’de yüksek lisans sadece 1 yıl sürüyor. Öncesinde 6 ay ile 1 yıl arasında İngilizce hazırlık eğitimi almak isteyenler 1,5 – 2 yıl arasında hem dil sorununu çözüyor hem de yüksek lisans yapabiliyor.

İngiltere’de Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı

İngiltere’de öğrenim sonrası çalışma hakkı vizesi alabilmek için lisans, lisansüstü eğitimi ülkede alma şartı ile birlikte İngilizce diline hakimiyet aranıyor. Ülkede kalifiye personel istihdamı yaratmak için konulan şartlar, ülkeye gelen kişilere çalışma hakkı tanıyor. Yüksek lisans sonrasında İngiltere’de çalışma hakkı alabilir veya doktoraya başlayabilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

İngiltere hükümeti, lisans ve lisansüstü öğrencilerin çalışmasına karışmıyor. Ancak bazı sınırlamalar getirmiştir. Eğitim döneminde haftada 20 saat olmak üzere üniversitede veya üniversite dışında çalışma hakkı olan öğrenciler, tatillerde haftada 40 saat çalışabiliyor. İngiliz hükümeti, öğrencilerin çalışma hayatına aktif katılımını destekliyor, dışarıdan gelen öğrencilerin yabancı dilini geliştirmesine ve iş yaşamında tecrübe etmesine izin veriyor.

İngiltere Öne Çıkan Üniversiteleri

-St Andrews Üniversitesi

-Oxford Üniversitesi

-Cambridge Üniversitesi

-Londra Ekonomi Okulu

-Durham Üniversitesi

-College London Üniversitesi

-Lancaster Üniversitesi

-Edinburgh Üniversitesi

-Leeds Üniversitesi

-Southampton Üniversitesi

 

İngiltere Yüksek Lisans başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

İngiltere’de Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri genellikle eğitim dönemi başlamadan 3-4 ay kadar önce sonlanır ve değerlendirme sürecine girilir. Ekim ayında başlayan eğitim programlarının olduğu düşünülürse Şubat ayını geçirmeden başvuruyu yapmakta fayda vardır.

İngiltere Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

İngilterede bulunan tüm üniversiteler YÖK tarafından denklik verilen üniversitelerdir. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekmektedir.

İngiltere Yüksek Lisans Konaklama imkanları

İngiltere’deki birçok üniversite öğrencilerine kampüste yaşama fırsatı sunuyor. Burada öğrenciler, sınırlı sayıda odası olan öğrenci yurtlarında kalabilme şanslarından faydalanabiliyor . Birinci sınıf lisans öğrencisiyseniz, bu yurtlardan veya pansiyonlardan birinde kalma şansınız oldukça yüksektir. Odalar tek kişilik, iki kişilik, özel odalar şeklindedir ve birleştirilmiş salonlar ve banyolar içermektedir. Akreditasyon planları bu yurtları kapsamaktadır, bu nedenle onların yönetimi uygun bir biçimde devam ettirilmektedir.

Üniversite yurtlarında kalacak yer bulamasanız bile, konaklamak için hala bir çok fırsat bulunur. Birçok üniversite, uluslararası öğrencilere ve diğer şehirlerden gelen öğrenciler için yaşanabilir bir konut imkanı sunabilmek adına konutlandırma ajanslarıyla bir araya gelir. Konaklama tipleri genellikle öğrenci evleri veya kampüs dışında bulunan ortak dairelerdir.

İngiltere Sağlık Sistemi nasıl?

İngiltere’de sağlık sistemi mahalle doktorları ve devlet hastaneleri aracılığıyla ücretsiz bir şekilde işletilmektedir. Ulusal Sağlık Hizmeti (National Health Service- NHS) olarak adlandırılan sağlık sistemi, devlet tarafından işletilen hastaneler ve özel hastaneler tarafından yerine getirilmektedir. Sağlık sistemine kayıt yaptırmak için bireylerin İngiltere’de oturma iznine sahip olması sorunludur. Bu özelliğe sahip bulunan her birey dilediği hastaneyi seçerek sağlık hizmeti talep edebilir. Tüm tedavi giderleri devlet tarafından ödenmekle birlikte, bazı hallerde ambulans hizmeti ücret karşılığı hizmetinize sunulmaktadır.

İngiltere’de Öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

İngiltere öğrenci sağlık sigortası yalnızca Tier-4 Vizesi ile İngiltere’ye gidiyorsanız zorunludur. 6 aydan daha kısa süreli olarak İngiltere’ye gidecekler tercihlerine göre sigorta yaptırabilme şansları vardır ancak zorunlu değildir.

İngiltere öğrenci sağlık sigortası zorunluluğu olan Tier-4 Vizesi ile İngiltere’de 12 aydan uzun süreliğine kalacak olan öğrenciler İngiltere vizesi başvuru sürecinde ücretlerini ödeyerek zorunlu sağlık sigortasını yaptırmaktadır.

Bu şekilde İngiltere’de kaldıkları süre boyunca Ulusal Sağlık Hizmeti (National Health Service- NHS) hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Ancak diş ve göz rahatsızlıkları bu kapsam dışındadır ve ücrete tabidir.

İngiltere Yüksek Lisans vizesi nasıl alınır? 

 İngiltere’ye 6 ay üstü akademik programlar foundation/ üniversite / master eğitimi için gidecek öğrencilerin ‘’Student Route’’ kategorisinde vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Vizeniz, tam kabulünüz olan programlar için eğitim süresini kapsayacak biçimde basılır. 

İngiltere Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 450 £-650 £
Aylık Yeme-içme 150 £
Şehiriçi Aylık Ulaşım 30 £ -55 £
Giyim 10-15 £
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 150 £- 180 £
Internet 30 £
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 10 £-20 £
Cappucıno 2 £
Su 0.93 £
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 1.70 £
Yumurta 2.50 £
Taze Peynir 8 £
Tavuk Fileto 3 £
Ekmek 1.20 £
Portakal 1.20 £
Patates 0.90 £
Domates 1.80 £
Yerel Bira 1.25 £

İngiltere Yüksek Lisans fiyatları ne kadar?

İngiltere’de yüksek lisans ücretleri üniversitelerin başarı sıralamasına göre ve başvuru yapacağınız bölüme göre farklılık gösterir. İngiltere Üniversiteleri başarı sıralamasında orta seviyede bulunan yüksek lisans programları İşletme (MBA), Ekonomi, Yönetim Bilimleri, Finans, Pazarlama, İK gibi popüler bölümler için £15.500’den başlar, İngiltere Mühendislik yüksek lisansı, Mimarlık yüksek lisansı, Psikoloji, Hukuk gibi bölümler için ortalama yüksek lisans program ücreti £15.000’dir. İngiltere’de yüksek lisans program fiyatları £40.000 (yıllık) bandına kadar çıkabilir, bu tamamen başvurmak istediğiniz bölüm ve üniversitenin başarı sıralamasına göre değişecektir.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
ANGLIA RUSKIN UNIVERSITY £ 14900- £ 18700
ASTON UNIVERSITY £ 18250 – £ 24000
BANGOR UNIVERSITY £ 16250 – £ 19750
BIRMINGHAM CITY UNIVERSITY £ 8500-£ 13000
BRUNEL UNIVERSITY £ 19000 – £ 27270
CANTERBURY CHRIST CHURCH UNIVERSITY £ 15000 – £ 18000
CARDIFF METROPOLITAN UNIVERSITY ​£ 13000
CENTRAL FILM SCHOOL £ 17950
CITY UNIVERSITY LONDON £ 15000 – £ 22000
COVENTRY UNIVERSITY £ 16800 – £ 19850
DE MONTFORT UNIVERSITY £ 15250 – £ 16750
EUROPEAN SCHOOL OF ECONOMICS £ 28000-£ 35000
GLASGOW KALEDONYA UNIVERSITY £ 14500 – £ 16250
HERTFORDSHIRE UNIVERSITY £ 12650
KAPLAN PATHWAYS-KAPLAN INTERNATIONAL COLLEGE BOURNEMOUTH £ 14820- £ 23160
MANCHESTER UNIVERSITY £ 16500 – £ 18500
NOTTINGHAM TRENT UNIVERSITY £ 15500 – £ 17500
OXFORD BROOKES UNIVERSITY £ 15500 – £ 17050
PLYMOUTH UNIVERSITY £ 13250
REGENT COLLEGE LONDON £ 13550
SOUTHAMPTON SOLENT UNIVERSITY £ 12875
STAFFORDSHIRE UNIVERSITY £ 12750
UNIVERSITY OF CHICHESTER £ 13250
UNIVERSITY OF LIVERPOOL £ 21850 – £ 39550
UNIVERSITY OF WEST LONDON £ 12500
YORK ST JOHN UNIVERSITY £ 12750
DEVAMINI GÖR