Yurtdışında Yüksek Lİsans

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere Yüksek Lisans

Birleşik Krallık'ı meydana getiren en büyük ve merkezi ülke olan İngiltere, Büyük Britanya adasında bulunuyor. İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere'den oluşan Birleşik Krallık, meşruti monarşi ile yönetiliyor. İngiltere, “Üzerine güneş batmayan ülke” olarak anılıyor. İngiltere'nin sanayi ve ticaretteki başarısı, geniş topraklara sahip olması bu şekilde anılmasına sebep olmuştur. İngiltere, bugün hala çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kültür, ticaret, ekonomi, sanayi, eğitim ve turizm anlamında çok gelişen İngiltere, master yapmak isteyenler için de cazibe merkezi halindedir. İngiltere'de yüksek lisans yapmak, öğrencilere eğitim yolculuğunda güzel fırsatlar sunuyor. İşte İngiltere master programlarına dair bilinmesi gerekenler;

İngiltere'de Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

İngiltere, lisans ve yüksek lisans programı için mükemmel bir tercih. İşte İngiltere'de eğitim almanın size sunacağı avantajlar;
Modern üniversite ortamı: İngiltere, yenilik ve teknoloji konusunda öncü adımlar atan bir ülke. İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Burs olanakları: İngiltere'de yüksek lisans yapmak isteyenlerin önündeki engel, maddi boyut oluyor. Ancak İngiltere'de ve Türkiye'de akademik kariyer yapmak isteyen öğrencileri destekleyen kuruluşlar var.

Yabancı dil: İngilizce öğrenmek için İngiltere'den daha güzel bir rota olabilir mi? İngiltere'de yüksek lisans yaparken İngilizcenin tüm inceliklerini keşfedebilir, hem akademik hem de günlük İngilizceyi öğrenebilirsiniz.

İş ve Staj olanakları: İngiltere gibi ticaretin, sanayinin gelişmiş olduğu bir ülkede, akademik eğitim amacıyla ülkeye gelen tüm öğrenciler, dil yeterlilikleri olduğu takdirde kolaylıkla iş bulabiliyor, staj yapabiliyor.

Asistanlık fırsatları: İngiltere üniversitelerinde sadece eğitim almak değil aynı zamanda kariyer edinmek isteyen öğrenciler için akademik fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatları değerlendirmek İngiltere'de iyi bir kariyer başlangıcına zemin oluşturabilir.

Araştırma olanakları: İngiltere, öğrencilerin gelişimini desteklemek ve yaşama katkılarını sağlamak için üniversitedeki imkanları artırıyor. Diğer yandan ülkedeki gelişmiş kütüphaneler ve araştırma merkezleri öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

Farklı kültürler: İngiltere, farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir ülke. Özellikle üniversite ortamında, dünyanın her köşesinden gelen öğrenciler, size küresel bir arkadaşlık çevresi sağlar.

Akademik zenginlik: İngiltere üniversitelerinde yüzlerce bölüm seçeneği bulunuyor. İstediğiniz alanda lisansüstü eğitim alma şansına sahipsiniz. Okullardaki bölüm içeriği, derslerin kalitesi, akademik kadronun zenginliği sayesinde mezun olduğunuzda akademik ve kişisel anlamda istenilen seviyeye ulaşmış olursunuz.  

Kaliteli eğitim: İngiliz üniversiteleri, öğrencilerin ezberci sisteme dayalı bir eğitim almasını önler. Öğrencileri, düşünmeye, araştırmaya ve keşfetmeye yöneltir. Öğrenciler tüm eğitim boyunca istedikleri alanda uzmanlaşırken dünya standartlarında, kendilerini geliştiren, yeni bakış açıları kazandıran bir eğitimle mezun olur.

Yakın mesafe: Türkiye ile İngiltere arasındaki uçuş mesafesi 3,5 – 4 saattir. Zorunlu hallerde günübirlik ziyaretler bile yapılabilecek bir mesafe bulunuyor. Bu yakınlık sayesinde siz veya aileniz iki ülke arasında kolaylıkla ziyaretler gerçekleştirebilir.

Ekonomik yaşam: İngiltere, öğrenciler için gayet ekonomik bir ülke. Öğrencilere sunulan indirimler, toplu taşımadaki öncelikler, sosyal yaşamdaki avantajlar sayesinde burs ile veya yarı zamanlı iş ile İngiltere'de yaşayabilirsiniz.

İngiltere'de Yüksek Lisans Yapma Şartları
İngiltere'de yüksek lisans şartları şöyledir;

  • Başvurular, eğitim döneminin başlamasına yaklaşık 6 ay kala yapılmalıdır.
  • Diploma notunun 2,50 ve üzeri olması istenir. Ancak daha düşük not ortalamasına sahip öğrenciler için çözüm imkanları bulunabiliyor.
  • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS) minimum 6,5 puan olmalıdır. Eğitim öncesinde 6 ay – 1 yıl yabancı dil hazırlık fırsatları elbette bulunuyor.
  • 2 akademik referans yazılmalıdır.
  • MBA derecesi için birçok üniversite 2 ila 3 senelik iş tecrübesi isteyebiliyor.
  • Sanat alanında yapılacak başvurularda öğrencilerden portfolyo istenebiliyor.

İngiltere'de Yüksek Lisans Süresi
İngiltere'de master yapmak isteyenler zaman konusunda büyük tasarruf sağlıyor. İngiltere'de yüksek lisans sadece 1 yıl sürüyor. Öncesinde 6 ay ile 1 yıl arasında İngilizce hazırlık eğitimi almak isteyenler 1,5 – 2 yıl arasında hem dil sorununu çözüyor hem de yüksek lisans yapabiliyor.

İngiltere'de Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
İngiltere'de öğrenim sonrası çalışma hakkı vizesi alabilmek için lisans, lisansüstü eğitimi ülkede alma şartı ile birlikte İngilizce diline hakimiyet aranıyor. Ülkede kalifiye personel istihdamı yaratmak için konulan şartlar, ülkeye gelen kişilere çalışma hakkı tanıyor. Yüksek lisans sonrasında İngiltere'de çalışma hakkı alabilir veya doktoraya başlayabilirsiniz.

İngiltere'de Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak
İngiltere hükümeti, lisans ve lisansüstü öğrencilerin çalışmasına karışmıyor. Ancak bazı sınırlamalar getirmiştir. Eğitim döneminde haftada 20 saat olmak üzere üniversitede veya üniversite dışında çalışma hakkı olan öğrenciler, tatillerde haftada 40 saat çalışabiliyor. İngiliz hükümeti, öğrencilerin çalışma hayatına aktif katılımını destekliyor, dışarıdan gelen öğrencilerin yabancı dilini geliştirmesine ve iş yaşamında tecrübe etmesine izin veriyor.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp