Yurtdışında Yüksek Lİsans

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, Orta Avrupa'da Karpatlar'da kurulu olan ve denize kıyısı bulunmayan güzel bir ülkedir. Batısında Avusturya ve Slovenya, Kuzeyinde Slovakya, Doğusunda Romanya ve Ukrayna bulunur. Güneydeki komşuları ise Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'dir.  Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkenin resmi dili Macarca'dır. Ülkenin özellikle başkenti olan Budapeşte turistlerin ilgi duyduğu şehirlerinden biridir. Ülkedeki eğitim olanakları sayesinde öğrenciler tarafından tercih edilen Macaristan, özellikle yüksek lisans yapan öğrenciler için iyi bir fırsat oluşturuyor. Yüksek lisans kapsamında Macaristan'a gelen öğrenciler, ülkedeki eğitim ve iş fırsatlarını birlikte değerlendiriyor, mezun olduklarında yeni bir gelecek kurmaya hazır hale geliyorlar.

Macaristan'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları
Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor. İşte Macaristan'da master yapmanın avantajları;

Modern üniversite ortamı: Üniversiteler, kampüsler, üniversite kulüpleri ve okul içindeki sosyal alanlar oldukça renkli ve gelişmiş özelliklere sahip. Macaristan'a yüksek lisans yapmaya gelen öğrenciler, okullardaki zenginlik ve modernlik karşısında hayranlık duyuyor.

Burs olanakları: Her ne kadar Macaristan'daki yaşam çok yüksek bütçeleri gerektirmese de yine de öğrenciler burs ihtiyacı duyuyor. Macaristan'da hem yerel öğrencilere hem de dışarıdan gelen yabancı öğrencilere sunulan birçok burs var.

Yabancı dil: Macaristan'da yüksek lisans yapanlar, İngilizce eğitim alıyor. Ancak günlük yaşamda ülkenin dili Macarca olduğundan İngilizcenin yanında bir de Macarca öğrenme fırsatı yakalıyorlar. İngilizce konusunda yeterli seviyede olmayanlar ise okulda ve sosyal yaşamda dilini geliştirme şansı elde ediyor.

İş ve Staj olanakları: Dünyanın önde gelen otomotiv markalarının firmaları Macaristan'da bulunuyor. Diğer yandan ülke, yatırım anlamında cazip bir merkez. Ekonomik yönden gelişen bir ülke olan Macaristan, yüksek lisans öğrencilerine iş ve staj olanakları tanıyor.

Yeni kültürler: Macaristan, lisanstan doktoraya kadar akademik eğitimde çok tercih edilen bir ülke olduğundan, kampüslerde yüzlerce farklı ülkeden gelen öğrencilerin yoğunluğu oluyor. Öğrenciler akademik eğitimin yanı sıra kültürel zenginliklere de tanık oluyor, kişisel gelişimlerine katkı sağlıyorlar.

Kaliteli eğitim: Macaristan'daki yüksek lisans eğitiminin içeriği dünya standartlarındadır. Öğrencilerin ilk tercihleri arasında olmasının temel sebebi, eğitimdeki özen ve kalitedir. Yüksek lisans öğrencileri, okuldaki eğitim sayesinde mezun olduklarında akademik uzmanlığa sahip oluyorlar.

Ekonomik yaşam: Macaristan hem eğitim ücretleriyle hem de genel anlamda yaşam şartları ile öğrencileri çok zorlamayan, ekonomik bir yaşama sahiptir.

İklim koşulları: Türkiye'den gidecekler için ekstra bir avantaj olarak iklimi söyleyebiliriz. Kışları -1, -2 yazları ise 27-30 derecelerde olması nedeniyle adapte olma süreci oldukça kısa sürüyor.

Macaristan'da Yüksek Lisans Yapma Şartları
Macaristan'da yüksek lisans şartları şöyledir;

  • Macaristan, yüksek lisans öğrencilerine ağır şartlar sunmuyor.
  • Lisans diplomasına sahip olmak veya mezun durumunda olmak yeterlidir.
  • Ülkedeki eğitim dili İngilizcedir. İstenilen dil seviyesi; B2, IELTS 6,5, TOEFL ise 79 şeklinde belirlenmiştir. İstenilen İngilizce seviyesine sahip olmayanlar için yabancı dil hazırlık sınıfları bulunuyor.

Macaristan'da Yüksek Lisans Süresi
Macaristan'da yüksek lisans süresi 1 yıl, bazı bölümlerde ise 2 yıl sürüyor.

Macaristan'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak
Macaristan, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin eğitim alırken çalışmasına fırsat tanıyor. Öğrenciler, ülkedeki yaşama kolay adapte olmak, yaşam giderlerini karşılamak, yeni arkadaşlıklar edinmek ve iş yaşamına dair tecrübeler kazanmak için yüksek lisans yaparken bir yandan da haftada 15 – 20 saat olmak üzere çalışabiliyor. Okulun tatil günlerinde ise tam zamanlı çalışabiliyorlar.

Macaristan'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı
Macaristan'da yüksek lisans yaptıktan sonra, ülkede kalıp iş tecrübesi edinmek veya yeni bir kariyer inşa etmek isteyenler için Macaristan hükümeti 2 yıl çalışma hakkı ve ikametgah ini veriyor. 2 yılın sonunda ise yeniden başvuru yapılarak süre uzatma fırsatları bulunuyor. Yüksek lisans bittikten sonra doktora için devam etmeyi planlayanlar yine ülkedeki üniversitelere, açılan kadrolara başvuru yapabiliyor.


Yurtdışında Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da küçük bir Türk kültürü oluştuğu aşikar bir gerçektir. Bu nedenle lisans ve lisansüstü eğitimlerde Almanya akla gelen ilk ülkelerden biri kabul ediliyor.

Amerika Yüksek Lisans

Birçok milletin bir arada uyumla yaşaması, yaşam kalitesinin yüksek olması ve öğrenciler için çok fazla fırsat sunması Amerika'yı eğitim anlamında cazibe merkezi haline getiriyor.

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya'daki köklü üniversiteler, güçlü akademik kadro, dünya standartlarında verilen eğitim, sadece lisans değil yüksek lisans eğitiminde de dikkatleri çekiyor.

Çekya Yüksek Lisans

Her yıl milyonlarca insan başkente akın ediyor. Yıl boyunca ise lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için öğrencilerin akınına uğruyor.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinde; modern sosyal alanlar, zengin kütüphaneler, spor tesisleri, bilim laboratuvarları, yenilikleri bünyesinde barındıran kampüsler bulunuyor.

Kanada Yüksek Lisans

Yüksek eğitim kalitesi: Kanada'daki üniversiteler, eğitim kalitesiyle biliniyor. Eğitimin daima ileri seviyede olması için özen gösteren okullar ve akademik isimler, sıkı bir denetleme mekanizmasına sahiptir.

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor.

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da yüksek lisans eğitimi Lehçe ve İngilizce veriliyor. Ancak dışarıdan gelen öğrenciler İngilizce eğitimi tercih ediyor.

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda dünya standartlarında ki eğitim kalitesi, eğitim sonunda öğrencilere vermiş olduğu çalışma izinleri, ekonomik eğitim ve yaşam giderleri ile Türk öğrencilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

advice study abroad whatsapp