SİZİ ARAYALIM  

Macaristan Yüksek Lisans

İçindekiler

Macaristan, Orta Avrupa’da Karpatlar’da kurulu olan ve denize kıyısı bulunmayan güzel bir ülkedir. Batısında Avusturya ve Slovenya, Kuzeyinde Slovakya, Doğusunda Romanya ve Ukrayna bulunur. Güneydeki komşuları ise Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir.  Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkenin resmi dili Macarca’dır. Ülkenin özellikle başkenti olan Budapeşte turistlerin ilgi duyduğu şehirlerinden biridir. Ülkedeki eğitim olanakları sayesinde öğrenciler tarafından tercih edilen Macaristan, özellikle yüksek lisans yapan öğrenciler için iyi bir fırsat oluşturuyor. Yüksek lisans kapsamında Macaristan’a gelen öğrenciler, ülkedeki eğitim ve iş fırsatlarını birlikte değerlendiriyor, mezun olduklarında yeni bir gelecek kurmaya hazır hale geliyorlar.

Macaristan’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Macaristan, yüksek lisans haritasında ilgi çeken bir ülke, öğrenciler, eğitim kalitesinden sosyal yaşama kadar birçok detayı araştırarak seçim yapıyor. İşte Macaristan’da master yapmanın avantajları;

Modern üniversite ortamı: Üniversiteler, kampüsler, üniversite kulüpleri ve okul içindeki sosyal alanlar oldukça renkli ve gelişmiş özelliklere sahip. Macaristan’a yüksek lisans yapmaya gelen öğrenciler, okullardaki zenginlik ve modernlik karşısında hayranlık duyuyor.

Burs olanakları: Her ne kadar Macaristan’daki yaşam çok yüksek bütçeleri gerektirmese de yine de öğrenciler burs ihtiyacı duyuyor. Macaristan’da hem yerel öğrencilere hem de dışarıdan gelen yabancı öğrencilere sunulan birçok burs var.

Yabancı dil: Macaristan’da yüksek lisans yapanlar, İngilizce eğitim alıyor. Ancak günlük yaşamda ülkenin dili Macarca olduğundan İngilizcenin yanında bir de Macarca öğrenme fırsatı yakalıyorlar. İngilizce konusunda yeterli seviyede olmayanlar ise okulda ve sosyal yaşamda dilini geliştirme şansı elde ediyor.

İş ve Staj olanakları: Dünyanın önde gelen otomotiv markalarının firmaları Macaristan’da bulunuyor. Diğer yandan ülke, yatırım anlamında cazip bir merkez. Ekonomik yönden gelişen bir ülke olan Macaristan, yüksek lisans öğrencilerine iş ve staj olanakları tanıyor.

Yeni kültürler: Macaristan, lisanstan doktoraya kadar akademik eğitimde çok tercih edilen bir ülke olduğundan, kampüslerde yüzlerce farklı ülkeden gelen öğrencilerin yoğunluğu oluyor. Öğrenciler akademik eğitimin yanı sıra kültürel zenginliklere de tanık oluyor, kişisel gelişimlerine katkı sağlıyorlar.

Kaliteli eğitim: Macaristan’daki yüksek lisans eğitiminin içeriği dünya standartlarındadır. Öğrencilerin ilk tercihleri arasında olmasının temel sebebi, eğitimdeki özen ve kalitedir. Yüksek lisans öğrencileri, okuldaki eğitim sayesinde mezun olduklarında akademik uzmanlığa sahip oluyorlar.

Ekonomik yaşam: Macaristan hem eğitim ücretleriyle hem de genel anlamda yaşam şartları ile öğrencileri çok zorlamayan, ekonomik bir yaşama sahiptir.

İklim koşulları: Türkiye’den gidecekler için ekstra bir avantaj olarak iklimi söyleyebiliriz. Kışları -1, -2 yazları ise 27-30 derecelerde olması nedeniyle adapte olma süreci oldukça kısa sürüyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Macaristan’da yüksek lisans şartları şöyledir;

  • Macaristan, yüksek lisans öğrencilerine ağır şartlar sunmuyor.
  • Lisans diplomasına sahip olmak veya mezun durumunda olmak yeterlidir.
  • Ülkedeki eğitim dili İngilizcedir. İstenilen dil seviyesi; B2, IELTS 6,5, TOEFL ise 79 şeklinde belirlenmiştir. İstenilen İngilizce seviyesine sahip olmayanlar için yabancı dil hazırlık sınıfları bulunuyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans Süresi

Macaristan’da yüksek lisans süresi 1 yıl, bazı bölümlerde ise 2 yıl sürüyor.

Macaristan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Mü?

Macaristan, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin eğitim alırken çalışmasına fırsat tanıyor. Öğrenciler, ülkedeki yaşama kolay adapte olmak, yaşam giderlerini karşılamak, yeni arkadaşlıklar edinmek ve iş yaşamına dair tecrübeler kazanmak için yüksek lisans yaparken bir yandan da haftada 15 – 20 saat olmak üzere çalışabiliyor. Okulun tatil günlerinde ise tam zamanlı çalışabiliyorlar.

Macaristan’da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma ve Eğitim Hakkı

Macaristan’da yüksek lisans yaptıktan sonra, ülkede kalıp iş tecrübesi edinmek veya yeni bir kariyer inşa etmek isteyenler için Macaristan hükümeti 2 yıl çalışma hakkı ve ikametgah ini veriyor. 2 yılın sonunda ise yeniden başvuru yapılarak süre uzatma fırsatları bulunuyor. Yüksek lisans bittikten sonra doktora için devam etmeyi planlayanlar yine ülkedeki üniversitelere, açılan kadrolara başvuru yapabiliyor.

Macaristan Öne Çıkan Üniversiteleri

Szeged Üniversitesi

Elte Üniversitesi

Semmelweis Üniversitesi

Budapeşte Teknoloji Üniversitesi

Corvinus Üniversitesi

Debrecen Üniversitesi

Pecs Üniversitesi

Dunaujvaros Üniversitesi

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi

McDaniel Koleji

Macaristan Yüksek Lisans fiyatları ne kadar?

Macaristan’da yüksek lisans eğitim ücretleri yıllık 3.500-8.000 Euro arasında seçilen Üniversiteye ve Bölüme göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Macaristan Yüksek Lisans başvuruları ne zaman yapılmalıdır? 

Macaristan üniversitelerine yüksek lisans için başvuru işlemlerine Mayıs ayından itibaren başlayabilirsiniz.Aynı yıl içerisindeki Eylül-Ekim aylarında eğitiminize başlayabilirsiniz.

Macaristan Yüksek Lisans programlarında Yök Denkliği var mı?

Macaristan Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Macaristan Üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır

Macaristan Yüksek Lisans Konaklama İmkanları

Üniversite Yurtları

Macaristan’da en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Çoğunlukla Budapeşte dışında bulunan şehirlerdeki üniversiteler yurt imkanı sağlamaktadır. Budapeşte üniversitelerinin birçoğunun yurdu bulunmamaktadır. Bu durumda öğrenciler, üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtlara yönelmektedir. Yine yurt kapasiteleri kısıtlı olduğu için erken konaklama başvurusu çok önemlidir. Bu da erken üniversite başvurusunun önemini ortaya çıkarmaktadır.

Öğrenci Evleri

Öğrencilerin üniversite yurtlarından sonra en çok tercih ettikleri seçenek öğrenci evleridir. Kiralayacağınız paylaşımlı evlerin aylık kiraları, evin durumu, büyüklüğü, okula yakınlığı ve mobilyalarına göre kişi başı en az 300 Euro civarında olacaktır.

Budapeşte’de iki odalı evler için 350-650 Euro arasında değişirken, Pecs ve Debrecen şehirlerinde bu ücretler 350-550 Euro arasındadır.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Macaristan’da öğrenciler için bir diğer seçenek özel öğrenci yurtlarıdır. Özellikle yabancı öğrencilerin tercih ettikleri bu yurtlar, 1-2 ya da 3 kişilik odalar sunmaktadır.

Aylık ücreti 200-400 Euro arasında değişen özel yurtlarda konaklamak mümkündür.

Macaristan Sağlık Sistemi nasıl? Macaristan’da Öğrenci Sağlık Sigortası var mı?

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Bu sigortalardan en bilindik ve yaygın olanı Medicover öğrenci sağlık sigortasıdır. Sigorta firmasının Macaristan’da anlaşmalı olduğu özel ve devlet hastanelerinden hizmet alabilirsiniz. Yıllık sigorta ücreti 250 € ‘dur.

Macaristan Yüksek Lisans vizesi nasıl alınır? 

Macaristan’da eğitim almak için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Macaristan’da üniversite okumak veya yüksek lisans yapmak istiyorsanız 90 günden fazla süreyle konaklayacağınız için başvurunuzu Schengen D Tipi vize kategorisinde yapmalısınız. Başvurunuzu yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar, öncelikle doğru kategoride, gerekli evrakları doğru ve eksiksiz şekilde hazırladığınızdan emin olmaktır.

Macaristan Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 300 EUR-500 EUR
Aylık Yeme-içme 150 EUR
Şehiriçi Aylık Ulaşım 20 EUR-25 EUR
Giyim 65 EUR-250 EUR
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 25 EUR-40 EUR
Internet 12 EUR
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 5.0 EUR-7.19 EUR
Cappucıno 1.17 EUR
Su 0.90 EUR
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 0.89 EUR
Yumurta 2.26 EUR
Taze Peynir 9.53 EUR
Tavuk Fileto 8.50 EUR
Ekmek 1.06 EUR
Portakal 1.59 EUR
Domates 3.06 EUR
Yerel Bira (kasa) 1.10 EUR

Macaristan Yüksek Lisans Fiyatları 

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
BGE – Budapest Business School 6000 EUR
BUCKINGHAM 11800 EUR -12400 EUR
BUDAPESTE TECHNICAL UNIVERSITY 7000 EUR
CORVINUS 5800 EUR-7600 EUR
DEBRECEN 7000 EUR- 8000 EUR
DUNAUJVAROS 4400 EUR
ELTE 2659 EUR-8400 EUR
METROPOLITAN 5000 EUR-6400 EUR
NYIREGHAZA 4200 EUR
PECS 4000 EUR-9000 EUR
SEMMELVEIS 6400 EUR-6700 EUR
WEKERLE 5500 EUR-7500 EUR
DEVAMINI GÖR

Macaristan Üniversiteleri ve Fiyatları

Diğer Ülke Seçenekleri