SİZİ ARAYALIM  

Kanada'da Üniversite Okumak

İçindekiler

Kanada Üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Kanada üniversiteleri için başvuru tarihleri oldukça değişkendir. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, başvurularınızı 8 ila 12 ay önceden yapmanız olacaktır. Uluslararası öğrenciler için genel başvuru zamanı Ocak ve Eylül ayları arasında iken son başvurularınızı Ocak ve Şubat ayları arasında yapabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal hizmetler, eğitim, hemşirelik gibi birçok program kendi farklı başvuru tarihlerine sahiptir ve çoğu üniversitenin yıl boyunca uluslararası öğrencileri değerlendirmek için sürekli kabul süreci vardır.

Kanada üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Kanada’da bir üniversiteye başvuru şartı ve evrakları çok farklılık göstermez. Üniversiteye başvuru için bir transkript notu istenmemektedir. Fakat yine de başvuru yapıcak öğrencinin lise mezuniyet notunun 70 üzerinde bir not olması beklenir.

Kanada üniversitelerine başvuru evrakları kurumdan kuruma farklılık gösterse de genel olarak aynıdır.

Bu evraklar şu şekildedir;

• Not Döküm Belgesi

• Yabancı Dil Seviyesi Yeterlilik Belgesi

• Referans Mektubu

• Niyet Mektubu

Kanada Üniversitelerinde YÖK Denkliği var mı?

Kanada Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Kanada Üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır

Kanada Üniversite konaklama imkanları

Kanada’da üniversite eğitimi tercih eden öğrenciler genellikle kampüs içi yurtları tercih etmektedirler. Çünkü kampüs içi yurtlar diğer seçeneklere göre daha az maliyet yaratabiliyor. Ülkedeki kampüs içerisindeki ve dışındaki tüm yurtlar eğitim veren okullar tarafından ayarlanmaktadır. Bunun yanı sıra çoğu okulda aile yanına yerleştirmeler için housing office’ler vardır.  Görüldüğü üzere Kanada öğrenci konaklama açısından oldukça sorunsuz ve bol seçenekli bir ülkedir.

Kanada sağlık sistemi nasıl? Kanada’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Kanada’da eğitim alan tüm öğrencilerin sağlık sigortası sahibi olması gerekmektedir. Kanada’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Kanada’daki il sağlık hizmetleri sistemi, temel ve tıbbi hizmetlerin yanı sıra acil bakımı da kapsamaktadır. Geçerli bir öğrenim vizesine sahip uluslararası bir öğrenci olarak, bu hizmetlere erişebilmeniz için il sağlık bakım kartı almaya hak kazanması gerekir.

Kanada üniversite vizesi nasıl alınır?

Kanada’da okumak için 3 farklı öğrenci vizesi olduğundan öğrencinin kendisi için hangi vizenin uygun olduğunu bulduktan sonra vize işlemlerini buna göre devam ettirmesi gerekir.

SX-1 vizesi 6 aydan daha kısa süreli eğitim görecek öğrencilere verildiğinden bu vizeye daha çok kısa süreli dil eğitimi için Kanada’ya gelmek isteyen öğrenciler başvurmaktadır.

S1 vizesi Kanada’da 6 aydan uzun süre eğitim görecek öğrencilere verilen vize çeşididir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim görecek öğrenciler Kanada’da 6 aydan uzun süre eğitim göreceklerinden bu öğrencilerin S1 vizesi almaları gerekmektedir

Quebec Öğrenci Vizesi (CAQ) Quebec eyaletinde 6 ayın üstünde eğitim alıcak öğrenciler, Kanada öğrenci vizesinin yanında Quebec öğrenci vizesi de almak zorundadırlar.  

Kanada’da bir eğitim kurumundan kabul almış öğrenciler “Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu”na (CIC) internet üzerinden vize başvurusu yapabilirler. 

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Kanada, Kuzey Amerika’da yer alır. Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olma özelliğine sahip bu ülkenin başkenti ise Ottowa’dır. Kuzey Amerika’nın büyük bir kısmını kaplayan Kanada; güneyden Amerika Birleşik Devletleri, kuzeybatıdan ise Alaska ile komşudur. 9,984,670 kilometrekare yüzölçümünde sahip ülkede iki resmi dil bulunmaktadır. Bu diller İngilizce ve Fransızcadır. Bu anlamda ülke nüfusunun yüzde 60’ı İngilizceyi, %20’si ise Fransızcayı ana dili olarak konuşmaktadır. Ülkenin kalan kısmı ise Çince, İspanyolca, Almanca ya da İtalyanca dillerinden birisini konuşmaktadır. Çok dilli ve kültürel bakımdan zengin bir ülke olması nedeniyle pek çok öğrenci üniversite eğitimi için bu ülkeyi tercih etmektedir. Peki, Kanada’da üniversite eğitimi almanın avantajları nelerdir?

Neden Kanada’da Üniversite Eğitimi?

Kanada, dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkelerinden birisidir. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den sonra yurtdışı üniversite eğitimi için tercih edilen üçüncü ülkedir. Özelikle refah yaşam seviyesi, ekonomik zenginlik, öğrenci dostu şehirleri ve ılımlı politikaları ile tercih edilebilirliğini her geçen gün daha da artan Kanada’da üniversite eğitimi almak için daha pek çok neden bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Günümüzde Kanada, kaliteli eğitim sistemi ile yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en ideal ülkelerden birisidir. Çünkü ülkede dünya standartlarında eğitim veren pek çok üniversite bulunmaktadır.
  • Kanada’da yer alan üniversiteler; derslerin teoride kalmaması ve bilgilerin kalıcılığının artması adına ileri teknoloji eğitim materyallerini kullanarak öğrencilerini teşvik eder ve becerilerini arttırmayı amaçlar.
  • Ülkede çok kültürlü bir ortam mevcuttur. Buna paralel olarak da pek çok dil konuşulmaktadır. Eğer Kanada’da üniversite eğitimi almayı tercih ederseniz sadece kaliteli bir eğitim almazsınız. Çünkü aynı zamanda farklı kültürler ile tanışır, farklı dilleri öğrenme fırsatı bulursunuz.
  • Kanada’da iki ana dili bulunmaktadır. Bunlar İngilizce ve Fransızcadır. Bu anlamda lisans eğitimlerine Kanada’da devam etmek isteyen öğrenciler; hem İngilizce hem de Fransızca dil seçeneği ile eğitim veren lisans ve lisansüstü programlarını tercih edebilirler.
  • Ülke, sadece sunduğu kaliteli eğitim ile ön plana çıkmaz. Aynı zamanda öğrencilere sayısız kültürel ve sanatsal etkinliğe katılma imkânı tanımaktadır.
  • Kanada’da üniversiteleri mezuniyet sonrasında öğrencilere yüksek maaşlı kariyer fırsatı da sunar. Özellikle petrol mühendisliği, pratisyen hekimlik, bilgi sistemleri yöneticiliği gibi bölümlerden mezun olanlar yıllık yüksek kazançlar elde edebilmektedir.

Kanada’da Üniversite Eğitim Sistemi

Kanada’da lisans eğitimi, ülkemizde de olduğu gibi 4 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi ise 2 yıldır. Ancak bazı üniversitelerde 1 yıllık yüksek lisans eğitimi de yer almaktadır. Bu okullardan alınan diplomaların hepsi dünya çapında tanınmaktadır. Ayrıca Kanada üniversiteleri doktora programlarına kadar eğitim vermektedir.
Kanada’da akademik program Eylül ve Mayıs aylarını kapsamaktadır. Yine üniversitelerin geneli Ocak ayında da öğrenci alabildiği gibi bazıları ise yaz aylarında ders alma olanağı tanımaktadır. Ayrıca üniversitelerde hem İngilizce hem de Fransızca eğitim verilmektedir. Öğrencilerin Kanada üniversitelerinde eğitim alabilmeleri için bu dillerden birisine hâkim olmaları beklenmektedir. Eğer öğrenci her iki dile de hâkim ise, bu durumda iki dil üzerinden de eğitim alabilirler.

Kanada’da Üniversite Eğitimi Sırasında Çalışma Hakkı

Kanada’da üniversite eğitimi sırasında belli şartlar ve izinler temelinde çalışma hakkı bulunmaktadır. Yine öğrenciler herhangi bir çalışma iznine gerek duymadan eğitim aldıkları kampüs içerisinde çalışma hakkına sahiptirler. Ayrıca öğrenci devlet üniversitelerinden birisinde eğitim görüyorsa, kampüs dışında çalışma anlaşması imzalayarak kampüs dışında da çalışabilir. Bu çalışma izni yaklaşık 4 -6 hafta içerisinde sonuçlanır ve öğrenci çalışmaya eğitim hayatı boyunca devam edebilir.
Tüm bunların yanında çalışma izni alan bir öğrenci; okul zamanı haftada 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

Kanada Üniversitelerinin Öne Çıktığı Alanlar

Kanada üniversitelerinin ön plana çıktığı bazı bölümler bulunmaktadır. Bunların başında da petrol mühendisliği, tıp ve eczacılık gelmektedir. Bunların yanında ülkede bilgisayar bilimleri alanında kaliteli eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Eğer siz de bahsedilen bu alanlardan birinde fark yaratmak istiyorsanız, Kanada’da üniversite eğitimi almayı tercih edebilirsiniz.

Üniversite Eğitiminden Sonra Çalışma Hakkı 

Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin ülkede kalarak iş bulma imkânı bulunmaktadır. Ülkede kalma adına gerekli yasal işlemleri tamamlayan tüm bireyler özellikle Toronto, Vancouver ve Montreal gibi iş kollarının yoğun olduğu şehirlerde alanlarına uygun işlerde çalışabilirler. Bunların yanında ülkede son yıllarda petrol sektöründe büyük gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle petrol mühendisliği mezunuysanız Kanada’da iş bulma imkânınız çok daha yüksektir.

Kanada’da iş bulmak için öğrencilerin öncelikli olarak mezun olacakları üniversitenin danışmanlık merkezlerine başvurmaları ve CV’lerini bırakmaları gerekir. Ardından mülakatlara ve iş ilanlarına göz atabilirler.

Kanada’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanada’da 100’den fazla üniversite yer almaktadır. Bu üniversitelerde eğitim almak adına özel sınavlara girmek gerekmemektedir. Çünkü her üniversitelerin kendi kabul şartları bulunmaktadır ve her başvuru bireysel olarak değerlendirilmektedir.

Kanada’da yer alan üniversiteler, İngiliz üniversite ve Fransız kolej sisteminden esinlenerek günümüzdeki halini almıştır. Bu nedenle de bazı üniversiteler kolej olarak da adlandırılabilmektedir. Bu kolej ve üniversiteler arasında dünya çapında ün yapmış olanları mevcuttur. Bu üniversitelerden birisinde alınan dereceler, Amerikan ve İngiliz üniversitelerine eş değer kabul edilmektedir.

Tüm bunların yanında ülkedeki üniversitelerin eğitim ücretleri ise bulundukları bölgeye, kurumun yapısına ve sundukları programlara göre değişiklik göstermektedir.

Kanada Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 150 CAD
Aylık Yeme-içme 300 CAD
Şehiriçi Aylık Ulaşım 86.75 CAD
Giyim 142.06 CAD
Aylık Telefon Hat 22 CAD
İnternet 71.92 CAD
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 15 CAD
Cappucıno 3.96 CAD
Su 1.70 CAD
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 2.0 CAD
Yumurta 3.20 CAD
Taze Peynir 11.53 CAD
Tavuk Fileto 11.79 CAD
Tavuk Fileto 10.72 CAD
Ekmek 2.32 CAD
Elma 3.57 CAD
Domates 3.60 CAD
Yerel Bira (kasa) 2.95 CAD

Kanada Üniversite fiyatları ne kadar? 

Kanada’da üniversite fiyatları başvurmak istediğiniz üniversiteye, bölüme ve bölgeye göre farklılık gösterir. Ortalama bir Kanada Üniversitesi fiyatı yıllık ortalama eğitim ücreti $20,000- $45,000 CAD Kanada doları arasında değişkenlik gösteriyor. Üst sıralamada yer alan ortalama Kanada üniversite fiyatları $45,000-$65,000 CAD Kanada doları arasında değişebiliyor.

Kanada’da ön lisans programlarına veya Community College içerisinde sunulan ön lisans programları ortalama fiyatları $10,000- $15,000 CAD olarak değişebilmektedir.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
ACSENDA SCHOOL OF MANAGEMENT 61426 USD-63090 USD
CANADORE COLLEGE 16000 CAD-24600 CAD
CAPE BRETON UNİVERSİTESİ 18500 CAD-28000 CAD
CENTENNIAL COLLEGE 15963 USD -19874 USD
COLLEGE OF AERONAUTICS 6485 USD
COLUMBIA COLLEGE 11280 USD
DURHAM COLLEGE 12622 CAD
FAIRLEIGH DICKINSON UNIVERSITY 6090 USD-20760 USD
FANSHAWE COLLEGE 5230 USD-40140 USD
SENECA COLLEGE 13000 CAD
TORONTO SCHOOL OF MANAGEMENT 9750 USD-20250 USD
UNIVERSITY CANADA WEST 5730 CAD-20317 CAD
DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri