SİZİ ARAYALIM  

Montreal Dil Okulları

İçindekiler

Montreal, Kanada’nın Quebec eyaletinde yer alır. Eyaletin en büyük şehri olan Montreal, Kanada’nın ikinci büyük kentidir ve ülkenin başkenti Ottawa’nın 190 km doğusundadır. Saint Lawrence ve Ottawa Nehirleri’nin birbirine karıştığı yerde olan Montreal Adası ayrıca bir liman kentidir. Nüfusu yaklaşık 4 milyon olan Montreal’de para birimi Kanada Doları’dır. Fransız mimarisinin yoğunlukta olduğu Montreal, dünyada Paris’ten sonra en fazla Fransızca konuşulduğu şehridir. Şehrin neredeyse tamamı Fransızca ve İngilizce konuşmaktadır. Montreal, gerek tarihi dokusu gerek şehir planlaması ile Kuzey Amerika’nın en Avrupa havasına sahip yeridir. Montreal, modern bir şehir olmasının yanı sıra yeşil bir kenttir. Montreal’de kış ülkenin diğer bölgelerine göre daha soğuk ve uzun geçmektedir.

Montreal’de Sosyal Hayat

Dünyanın en mutlu 10 ülkesinden biri ve en gelişimiş 11. Ekonomisine sahip olan Kanada’nın her yerinde olduğu gibi Montreal’de de huzur ve refah seviyesi oldukça yüksektir. Kışın çok sert geçmesine rağmen şehirde hemen her ay konserler ve festivaller düzenlenmektedir. Tarihi açıdan da önemli bir şehir olan Montreal’de sosyal hayat son derece hareketli ve eğlenceli geçmektedir.

Montreal’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

Avrupai bir havaya sahip Montreal, Kanada’nın kültür başkenti sayılmaktadır. Böyle olunca Montreal’de gezilecek ve görülecek yerler de önemli oluyor. 1976’da Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Montreal’de, modern hayat kentin tarihi havasını hiç bozmamıştır. Bunu özellikle sanki Avrupa’nın küçük bir şehri havasındaki Eski Montreal’e gittiğinizde görecek ve hissedeceksiniz. Şehire adını veren Mont-Royal Dağı ise şehri tepeden izleyebileceğiniz bir nokta. Kışı çok soğuk geçen Montreal’de yerin altında bir şehir daha vardır. Kışın soğuklardan korunmak için inşa edilen Montreal Yeraltı Kenti’nde birçok AVM, mağaza ve kilise bulunmaktadır. Sanata çok önem veren Kanada’nın kültür başkenti Montreal’de Güzel Sanatlar Müzesi ayrıca görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Montreal Botanik Bahçesi, şehrin buluşmak noktası olan Place Jaquis Cartier, Kanada Demiryolu Müzesi ve Lachine Canal’ı kentin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Montreal’de Ulaşım

Ulaşım bakımından oldukça gelişmiş olan Montreal’de 24 saat boyunca metro ve otobüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca kentte bisiklet kullanımı da bir hayli yaygındır. Günlük, haftalık ve aylık olarak bisiklet kiralayabilir ve düzgün bisiklet yolları sayesinde şehirde istediğiniz her yere ulaşabilirsiniz.

Montreal’de Dil Eğitimi

Montreal, İngilizce dil eğitimi için tercih edilen kentelerin başında gelir. Gerek yüksek eğitim kalitesi gerek ise huzur ve eğlence ortamı ile gözde bir yerdir. Birçok farklı kültürü içinde barındıran Montreal’de halk İngilizce’nin yanında Fransızca da konuşmaktadır ve bu da ikinci bir dil öğrenmek konusunda avantaj sağlamaktadır.