SİZİ ARAYALIM  

Macaristan'da Üniversite Okumak

İçindekier

Macaristan üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Macaristan üniversitelerinde akademik yıl Temmuz-Eylül aylarını kapsar. Bazı programlar Ocak ve Şubat aylarında da başlayabilir. Öğrenciler için en az 6 ay öncesinde başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Macaristan üniversite kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Macaristan Üniversitelerinde Lisans derecesine hak kazanmak için dil yeterlilik sertifikasına, lise diplomasına ve programın gerektirdiği diğer belgelere sahip olmanız gerekir. 

Genel olarak, başvuru için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktır: 

• Güncel bir Cv/Özgeçmiş

• Bir Motivasyon Mektubu

• Pasaportunuzun veya Kimliğinizin kopyası

• Dil yeterlilik sınavı sonucu (TOEFL/IELTS)

• Transkript/Not Ortalaması

Macaristan Üniversitelerinde YÖK Denkliği var mı?

Macaristan Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Macaristan Üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır.

Macaristan Üniversite konaklama imkanları

Macaristan’da öğrenciler için konaklama seçenekleri üç ana kategoriye ayrılmıştır;

Üniversite Yurtları:Ülkedeki birçok üniversitenin öğrencilerine ayrılmış yurtları bulunmakta olup, bu yurtlar öğrencinin bütçesine göre 2 yataklı, 4 yataklı olmak üzere farklı birimlere ayrılmaktadır. Bu yurtlarda ayrıca TV odası, mutfak, tuvalet ve kuru temizleme gibi olanaklar da bulunmaktadır. Ayrıca, konaklama ücretinin hepsine eklenen ek ücretlerde elektrik, wifi ve ısıtmaya sahiptirler. Bu seçenek, yalnızca daha ucuz olmakla beraber aynı zamanda üniversite kampüsüne konumlarının yakınlığı ve hareket etmeyi kolaylaştırdığı için, yeni yabancı öğrenciler için birden fazla yönden çok tavsiye edilir. Öğrenci yurtları, dönem veya akademik yıl başına yaklaşık 250 ile 500 € arasında ve özel yurtlar, akademik dönem başına 400 ila 800 € arasında bir ücret talep ederler. 

Paylaşımlı Ev: Üniversitenin bulunduğu şehir veya lokasyonun içinde ve çevresinde birçok daire kiralıktır. Öğrenciler, 2 yatak odalı veya 3 yatak odalı dairede bir oda kiralar.Bu seçenek genelde Genelde 2.sınıf ve üzeri öğrenciler için önerilen bir konaklama seçimidir. İki veya üç yatak odalı bir dairede bir oda kiralamak, binanın ne kadar lüks olduğuna veya hangi olanakların mevcut olduğuna bağlı olarak ayda yaklaşık 150 ila 300 € arasında değişebilir. 

Tek kişilik daireler: Benzer şekilde, bir öğrencinin kendi başına kiralayabileceği ve yaşayabileceği tek yatak odalı özel daireler veya stüdyolar vardır. Bu evlerde mutfak ve tuvaletler tek ünite olarak bulunur ve bölgeye veya yakınlıklarına göre fiyatları değişir. Diğer konaklama seçeneklerine kıyasla genelde daha pahalıdır.Bu evlerin fiyatları, ne kadar modern veya lüks olduklarına bağlıdır. Macaristan’da tek yatak odalı bir ev veya stüdyo daire kiralamak için aylık ortalama  200 ila 500 € arasında ödeme yapmanız gerekir.  Kira ödemelerinin birçoğuna elektrik ve ısınma gibi faturalar dahildir ancak bunlar dahil değilse ev sahibi veya ev sahibi kiracıyı bilgilendirecektir.

Macaristan okurken çalışmak mümkün mü?

Macaristanda ,Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız, öğreniminiz sırasında oturma izni ile çalışabilirsiniz. Eğitim süreniz boyunca haftada 24 saat yada eğitim dönemleri dışında (örneğin Yaz tatili döneminde)90 gün’e kadar tam zamanlı çalışabilirsiniz.

Macaristan sağlık sistemi nasıl? Macaristan’da öğrenci sağlık sigortası var mı?

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Bu sigortalardan en bilindik ve yaygın olanı Medicover öğrenci sağlık sigortasıdır. Sigorta firmasının Macaristan’da anlaşmalı olduğu özel ve devlet hastanelerinden hizmet alabilirsiniz. Yıllık sigorta ücreti 250 € ‘dur.

Macaristan üniversite vizesi nasıl alınır?

Macaristan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve AB vatandaşı olmayan uluslararası öğrencilerin ülkede kalabilmeleri için uzun süreli öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir. Macaristan’a öğrenci vizesi almak için önce bir Macaristan üniversitesinden kayıt onayı almanız gerekir. Bir vizenin işlenmesi genellikle yaklaşık bir ila 2 ay arası sürer, ancak bu süre daha uzayabilir. bu nedenle gereksiz komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken başvurmanız önerilir.

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler

Macaristan, Orta Avrupa’da yer alan bir Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Kuzeyde Çekoslovakya, güneyde ve güneybatıda Yugoslavya, batıda Avusturya, doğuda ise Romanya ve Rusya ile çevrili olan ülkenin yüz ölçümü 93,030 km2’dir. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, para birimi olarak ise Forint’i kullanmaktadır. 2004 senesinde Avrupa Birliği’ne tam üye olarak kabul edilmiş olan bu ülke eğitim alanında büyük gelişmeler göstermiştir, güçlü bir eğitim geleneği oluşturmayı başarmıştır. Bu anlamda her sene pek çok öğrenci
Macaristan’da üniversite eğitimi
 almayı tercih etmekte, Avrupa’nın en yüksek standartlı üniversitelerinde eğitim alma imkânı yakalamaktadır.

Neden Macaristan’da Üniversite Eğitimi?

Avrupa’nın ortasında yer alan Macaristan, kültürü, tarihi ve komşularından farklı dil yapısı ile fark yaratan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 10 milyonluk nüfusu, doğal, tarihi güzellikleri ve Türkiye’ye yakınlığı ile öğrencilerin eğitimleri için tercih edebilecekleri en ideal ülkelerden birisidir. Peki, Macaristan’da üniversite eğitimi almanın sağladığı avantajlar nelerdir?

  • Öğrenciler, Macaristan’da eğitim almak için herhangi bir sınavı kazanmak zorunda değildir. Bu anlamda ülkede yer alan köklü eğitim kurumalarına kayıt olmak ve ideallerinizi gerçekleştirmek için lise diplomanızın olması yeterlidir. Yine diploma ve not dökümünüz ile Macaristan üniversitelerine kaydınızı yaptırabilir, hedeflediğiniz lisans bölümünde eğitiminize başlayabilirsiniz.
  • Macaristan üniversiteleri YÖK tarafından da onaylanmaktadır. Ülke Avrupa Birliği üyesi olduğu için lisans eğitiminiz sonrasında alacağınız diploma, YÖK tarafından da tanınır ve hem ülkemizde hem de yurtdışında rahatlıkla iş bulabilirsiniz.
  • Macaristan’da üniversite eğitimi almanın en büyük avantajlarından birisi de İngilizce eğitimi alma şansını yakalamanızdır. Çünkü ülkede eğitim dili İngilizcedir. Bu anlamda üniversite eğitiminiz boyunca İngilizce dilini hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak kullanabilecek duruma gelirsiniz.
  • Lise eğitiminizin ardından akademik kariyerinize Macaristan’da devam etmek isterseniz, yaşam maliyeti anlamında da kar edebilirsiniz. Çünkü bu ülkede eğitim masrafları ile Türkiye’de bir üniversitede eğitiminiz sırasındaki giderleriniz hemen hemen aynı olacaktır. Eğitim ve diploma avantajları göz önünde bulundurulursa eğitim hayatınıza Macaristan’da devam etmek çok daha avantajlı bir seçenek olacaktır.
  • Eğitiminiz için Macaristan üniversitelerini tercih ederek kişisel gelişiminiz açısından da ciddi avantajlar yakalarsınız. Çünkü ülkede bulunan uluslararası ortam ve kültürel olanaklar kişisel gelişiminiz ve vizyonunuzu destekler niteliktedir. Bunun yanında Macaristan’da eğitim aldığınız sürece sahibi olacağınız vize sayesinde diğer Avrupa ülkelerini gezebilir, farklı kültür ve şehirleri tanıma imkânı bulabilirsiniz.

Macaristan’da Üniversite Eğitim Sistemi

Macaristan, üniversite eğitimi anlamında Alman ekolünün takipçisi durumundadır. Ülkede lisans eğitimi 3 ile 4 yıl arasında sürmektedir. Ancak bu süre bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Ayrıca lisans eğitimi sonrasında öğrenciler dilerlerse yüksek lisans eğitimine doğrudan geçiş yapabilirler.

Macaristan’da üniversite eğitimi için tercih edilen aynı bölümü Türkiye’de 4 yılda bitirebiliyorken, Macaristan’da okuyan öğrenciler bu bölüm için gerekli kredileri 3 yılda toplayarak lisans eğitimlerini tamamlayabiliyorlar. Bu da öğrencilerin 1 yıl kazanmaları ve bir an önce iş hayatına atılmaları anlamına gelmektedir.
Macaristan’da köklü pek çok devlet üniversitesi bulunmaktadır. Ancak bunun yanında üniversite eğitimi konusunda ön plana çıkan özel üniversiteler de mevcuttur. Bu üniversitelerin çoğunda İngilizce dilinde dersler verilmekte ve öğrencilere bu dilde bitirme tezi hazırlama şansı tanınmaktadır.

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Sırasında Çalışma Hakkı

Macaristan’da üniversite eğitimi sırasında öğrencilere çalışma hakkı da tanınmaktadır. Ancak ülkede bir işte çalışabilmeniz için öncelikli olarak gerekli yasal prosedürleri tamamlamanız beklenmektedir. Bu anlamda Macaristan’da eğitim amaçlı ikamet eden öğrenciler haftada 24 saat çalışma hakkına sahiptir ve part-time işlerde çalışabilirler.

Macaristan Üniversitelerinin Öne Çıktığı Alanlar

Macaristan, Avrupa’nın en köklü ve kaliteli üniversitelerini bünyesinde barındıran bir ülkedir. Bu anlamda ülke üniversiteleri özellikle Tıp eğitimi anlamında iddialıdır. Yine Tıp eğitimi yanında mühendislik ve psikoloji gibi alanlarda da ön plana çıkan ülke, dişçilik eczacılık gibi bölümlerde de kaliteli bir eğitim alma imkânı tanımaktadır.

Üniversite Eğitiminden Sonra Çalışma Hakkı 

Öğrenciler Macaristan’da lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yasal çalışma imkânına sahip olurlar. Ancak bunun için öncelikli olarak yasal prosedürleri tamamlamaları ve oturma izni almaları gerekmektedir. Bu prosedürleri tamamlamalarının ardından mesleklerini diledikleri gibi icra edebilirler.

Macaristan’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Macaristan, kaliteli üniversite eğitimi veren pek çok kuruma sahiptir. Bunların başında da Peç Üniversitesi, IBS International Business School, Debrecen Üniversitesi ve Budapeşte Metropolitan Üniversitesi yer almaktadır. Ayrıca bu kaliteli eğitim kurumlarında bulunan lisans bölümleri tüm öğrencilere hitap etmektedir.

Bunların yanında Macaristan’da üniversite eğitimi almanın maliyeti de oldukça makul düzeydedir. Bu anlamda yıllık eğitim masrafları TL bazında 25.00 TL civarındadır. Ancak eğitim için ödememiz gereken bu ücret, devlet ve özel üniversiteler için değişiklik göstermektedir.

Macaristan üniversitelerinin pek çoğu öğrenci kabulünde herhangi bir sınava girmeniz talebinde bulunmaz. Bunun için sadece bir lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Ancak bazı üniversiteler belirli bir seviyede İngilizce bilgisi şartı aramaktadır. Yine ülkedeki üniversitelerden bazıları bu İngilizce eğitimlerini üniversitelerin ilk yılında hazırlık sınıfı olarak vermektedir. Özellikle Türkiye’de yer alan üniversitelerin İngilizce sınavlarında başarısız olduysanız ya da sınavlara giremediyseniz Macaristan üniversiteleri sizin için çok iyi bir fırsat olabilir.

Ülkedeki üniversitelerden eğitim almak için kabul gören öğrenciler ilk olarak hazırlık sınıflarında eğitim alırlar. Ancak burada verilen eğitim sadece İngilizce eğitimi değildir. Çünkü hazırlık sınıflarında aynı zamanda öğrencilerin seçmek istedikleri bölümler ile ilgili dersler de verilir. Hazırlık sınıfını başarı ile tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istedikleri bölümlere kabul edilirler. Ayrıca henüz hazırlık okuyorsanız bölümünüze hemen karar vermek gibi bir zorunluluğunuz da yoktur. Hazırlık eğitimi alan öğrenciler, eğitimlerine hangi bölümde devam edeceklerine daha sonra da karar verebilirler.

Macaristan’da bulunan üniversitelerin kadrolarında Nobel Ödüllü ve alanında uzman profesörler yer almaktadır. Bu üniversiteleri tercih ederek alanında ünlü akademisyenlerden eğitim alma imkânı bulabilirsiniz.

Yine bunların yanında Macaristan üniversiteleri, dünyanın dört bir yanından öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bu anlamda lisans eğitiminize Macaristan’daki bir üniversitede devam etmek istiyorsanız kontenjan bulabilmeniz adına vakit kaybetmemeli ve olabildiğince erken başvuru yapmaya özen göstermelisiniz.

Macaristan Yaşam Giderleri

GİDERLER MASRAF
Yurt Ücretleri (Elektrik,su,ısınma dahil) 300 EUR-500 EUR
Aylık Yeme-içme 150 EUR
Şehiriçi Aylık Ulaşım 20 EUR-25 EUR
Giyim 65 EUR-250 EUR
Etkinlik,hobi,eğlence,sanat vb. 25 EUR-40 EUR
Internet 12 EUR
RESTORAN ÜCRET
Düşük Fiyatlı Bir Restoran Yemek 5.0 EUR-7.19 EUR
Cappucıno 1.17 EUR
Su 0.90 EUR
MARKET FİYATLARI ÜCRET
Süt 0.89 EUR
Yumurta 2.26 EUR
Taze Peynir 9.53 EUR
Tavuk Fileto 8.50 EUR
Ekmek 1.06 EUR
Portakal 1.59 EUR
Domates 3.06 EUR
Yerel Bira (kasa) 1.10 EUR

Macaristan üniversite fiyatları ne kadar?

Macaristan’da üniversite eğitimi maliyeti yıllık ortalama olarak $3500-$6500 aralığındadır. Macaristan’da tıp eğitimi yıllık ortalama $16.000-$19.000, Diş Hekimliği $17.000-$20.000, Eczacılık ise $10.000-$13.000 arasında yer almaktadır.

ÜNİVERSİTELER YILLIK FİYATLARI
BUDAPEST TECHNICAL UNIVERSITY 6400 EUR
DUNAUJVAROS 3950 EUR -19100 EUR
NYIREGHAZA 3000 EUR-27000 EUR
UNIVERSITY OF PUBLIC SERVICES LUDOVICA 4000 EUR
DEBRECEN UNIVERSİTY 6000 USD-35000 USD
EOTVOS LORAND (ELTE) 4000 EUR – 8400 EUR
JOHN VON NEUMAN UNIVERSITY 6000 EUR
KODOLANYI JANOS UNIVERSITY 5600 EUR
MC DANIEL COLLEGE 7900 EUR
METROPOLITAN 4400 EUR- 5900 EUR
OBUDA UNIVERSITY BUDAPEST 5400 EUR-6400 EUR
PECS 3400 EUR-8000 EUR
SEMMELWEIS 6600 EUR -7200 EUR
VETERINARY 12.480 €
WEKERLEE 5200 EUR
DEVAMINI GÖR

Okul Seçenekleri